Απορίες για κράτηση στο Booking.com

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Είχα κλέισει διαμονή στο Βουκουρέστι και χθες είδα αυτό:
1576825558364.png

Ανησυχώντας αποφάσισα να το ακυρώσω και έκλεισα άλλο στην ίδια περιοχή μήπως και βρεθώ προ εκπλήξεως όταν φτάσω.
Αναρωτιέμαι όμως τι μπορεί να έχει συμβεί...
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Προφανως οτι εληξε η συνεργασια τους,ή οτι λογω πολλων κρατησεων αναιρεσε τα δωματια, που ειχε στο ενδιαμεσο γραφειο.
Παντως δοκιμασε την αμεση επικοινωνια με το ξενοδοχειο για την κρατηση σου (αλλα ιδιωτικα) και νομιζω οτι θα βρεις λυση.
Παντως ειναι καλο που εγινε πριν το ταξιδι σου. Εμενα μου ετυχε περιπτωση (μεσω booking) να παω σε καταλυμα που ειχα κλεισει μηνες πριν και να ειναι κλειστο κι ετρεχα βραδιάτικα να βρω αλλο.
Αρα,παλι καλα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Είχα κλέισει διαμονή στο Βουκουρέστι και χθες είδα αυτό:
View attachment 289071
Ανησυχώντας αποφάσισα να το ακυρώσω και έκλεισα άλλο στην ίδια περιοχή μήπως και βρεθώ προ εκπλήξεως όταν φτάσω.
Αναρωτιέμαι όμως τι μπορεί να έχει συμβεί...
Απλα ο τυπος αποφασισε να το αφησει το διαμερισμα του στο airbnb και να το βγαλει απο booking,παρα πολλοι τα βαζουν και στις 2 πλατφορμες..εγω στη θεση σου πρωτα θα στελνα μυνημα στο ιδιοκτητη και αν δεν απαντουσε αμεσα τοτε θα ακυρωνα,λογικα δε θα χες κανενα θεμα με την κρατηση σου
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
μια ιστορια που μου ετυχε σχετικα προσφατα, για ενα καταλυμμα που ηθελα να μεινω, εβγαζε ακριβως το ιδιο στο booking, οποτε οταν το βρηκα σε αλλο αντιστοιχο site και το εκλεισα..βρεθηκα στο δρομο. Ενω ελαβα κανονικα μηνυμα οτι κρατηση και η πληρωμη εγινε, οταν εμφανιστηκα στο χωρο εμαθα οτι το καταλυμα ειχε κλεισει και ανοιξει εκ νεου με αλλο ονομα και προφανως δεν υπηρχε καν η κρατηση. Τα χρηματα τα πηρα πισω μετα απο επικοινωνια με την σελιδα που εκανα την κρατηση - η οποια δεν ειχε παρει καν χαμπαρι την αλλαγη - αλλα ηταν αρκετα ενοχλητικο να ψαχνω καταλυμμα μολις εφτασα στην πολη εκ νεου με οτι αυτο συνεπαγοταν απο αποψη περιορισμου λογω διαθεσιμοτητας. Εν ολιγης, προτιμω προσωπικα το booking, παρα το απευθειας σε πολλες περιπτωσεις, τουλαχιστον προσφερει καποιες εγγυησεις
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Εν ολιγης, προτιμω προσωπικα το booking,
οποτε οταν το βρηκα σε αλλο αντιστοιχο site
Αφού προτιμάς την Booking γιατί έκλεισες με άλλο σαιτ;Είχε χαμηλότερη τιμή;
Ποιο σαιτ ήταν ;Έτσι για την ιστορία.
μετα απο επικοινωνια με την σελιδα που εκανα την κρατηση
Γιατί δεν ζήτησες από την σελίδα να σου κάνουν relocation ;Και να μην παιδεύεσαι να ψάχνεις;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
@panpan το booking μου εβγαζε ενα αντιστοιχο μηνυμα οπως στον φιλο @Sam-chal
54523.PNG


οποτε θεωρησα οτι τελειωσε ο αριθμος δωματιων που εδινε μεσω booking και η οτι απλα εληξε η συνεργασια τους.

δεδομενου οτι ηθελα να μεινω στο συγκεκριμενο, και η προτιμηση ειχε να κανει με το μερος και τις φωτος που εβλεπα στο καταλυμμα εκλεισα στο επομενο που το παρειχε. Εκλεισα μεσω booked.net
Για την ιστορια, το σαιτ δεν απαντησε ποτε στο τηλεφωνο μεσα στο ΣΚ, και με καλεσαν Δευτερα πρωι. Εν τελει επεστρεψαν και τα χρηματα καθως και το ποσο του επομενου καταλυματος που εκλεισα σαν αποζημιωση για την ταλαιπωρια. Ηταν η 1η φορα που εκλεισα εκτος booking ή airbnb (website) ή απευθειας (στις μεγαλες αλυσιδες ξενοδοχειων (π.χ IHG, Hilton, Marriot κλπ_
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Εκανα κρατηση στο Booking ενα δωματιο και δεν προσεξα οτι ειχε προπληρωμη και τα τραβηξαν ολα τα λεφτα... Εχω δωρεαν ακυρωση ως τις 20 Φεβρουαριου αν το ακυρωσω θα εχω Full refund?

Οχι οτι με χαλαει το ξενοδοχειο αλλα εχω βρει και αλλα φθηνοτερα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Εκανα κρατηση στο Booking ενα δωματιο και δεν προσεξα οτι ειχε προπληρωμη και τα τραβηξαν ολα τα λεφτα... Εχω δωρεαν ακυρωση ως τις 20 Φεβρουαριου αν το ακυρωσω θα εχω Full refund?

Οχι οτι με χαλαει το ξενοδοχειο αλλα εχω βρει και αλλα φθηνοτερα.
Αν υπάρχει δωρεάν ακύρωση,φυσικά θα πάρεις όλα τα χρήματα πίσω.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλημερα,

Εχω κανει μια κρατηση και ηθελα να τους ρωτησω κατι σχετικο κτλπ.

Συμπληρωσα τη φορμα επικοινωνιας αλλα μετα απο ωρες μου απανησαν αυτο:
Πηγαίνετε στην Εξυπηρέτηση Πελατών - Βοήθεια για να επικοινωνήσετε με την Booking.com μέσω ζωντανής συνομιλίας, να μας στείλετε απευθείας μήνυμα ή να επικοινωνήσετε με τον πάροχο του καταλύματός σας.

Απο την απαντηση τους δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω απαντητικο mail ή απλα μου δινουν αλλο τροπο επικοινωνιας

Ζωντανη συνομιλια;; Which means?? Live chat δεν βλεπω να υπαρχει. Μονο τηλ βρισκω οπου για ελληνικη εξυπηρετηση «ο αριθμος δεν υπαρχει» (κανω κατι λαθος?) και για διεθνη εξυπηρετηση η χρεωση θα ειναι στο θεο.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος επικοινωνιας που γνωριζετε;;;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημερα,

Εχω κανει μια κρατηση και ηθελα να τους ρωτησω κατι σχετικο κτλπ.

Συμπληρωσα τη φορμα επικοινωνιας αλλα μετα απο ωρες μου απανησαν αυτο:
Πηγαίνετε στην Εξυπηρέτηση Πελατών - Βοήθεια για να επικοινωνήσετε με την Booking.com μέσω ζωντανής συνομιλίας, να μας στείλετε απευθείας μήνυμα ή να επικοινωνήσετε με τον πάροχο του καταλύματός σας.

Απο την απαντηση τους δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω απαντητικο mail ή απλα μου δινουν αλλο τροπο επικοινωνιας. Live chat δεν βλεπω να υπαρχει. Μονο τηλ βρισκω οπου για ελληνικη εξυπηρετηση «ο αριθμος δεν υπαρχει» (κανω κατι λαθος;;) και για διεθνη εξυπηρετηση η χρεωση θα ειναι στο θεο.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος επικοινωνιας που γνωριζετε;;;
Δοκίμασε να πάρεις εδώ αν και δεν έχεις γράψει σε ποιο τηλέφωνο κάλεσες.

+30 210-8984460-480
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Δοκίμασε να πάρεις εδώ αν και δεν έχεις γράψει σε ποιο τηλεφωνώ κάλεσες.

+30 210-8984460-480
Σε ευχαριστω για τη βοηθεια! Οχι ειχα βρει εναν αλλον αριθμο για ελληνικη εξυπηρετηση. Η αληθεια ειναι οτι αυτο το νουμερο δεν το ειχα βρει στο site τους. Καλεσα και με εξυπηρετησαν ταχυτατα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ενδεχομενος να ειμαι σε λαθος θεμα, μα δεν βρισκω καποιο αλλο.
Αυτο εδω τι εννοει;
Προφανος πεταω με φτηνοεταιρια (την ryan που λατρευω να μισω) και κλασικα μου κανει νερα οπως συνηθως, πεταμε, δεν πεταμε και μετα παλι ξανα τα ιδια....

Πεταω, υποτιθεται, στις 13 Ιουλιου.
Απ' οσο καταλαβαινω για περισσοτερο απο 5 ημερες εαν ακυρωσω δεν πληρωνω ουτε λεπτο;
Εαν ακυρωσω λιγοτερο απο 5 ημερες θα πληρωσω το 50% της συμφωνηθεντος τιμης για τις διανυκτερευσεις που τελικα δεν θα κανω και εαν δεν εμφανιστω τα πληρωνω ολα;

1616792943078.png
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom