Απορίες για κράτηση στο Booking.com

Denizz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Επικοινωνησε με την booking και εξηγησε τους τι συνεβη. Εαν η κρατηση ακυρωθηκε με υπαιτιοτητα του καταλυματος και οχι δικη σας, θα πρεπει να σας βρουν equivalent καταλυμα με αυτο που ειχατε κλεισει χωρις επιπλεον επιβαρυνση.
Έλαβα το μέιλ, σε 5 λεπτά το ξενοδοχείο που με πρότειναν έγινε sold out, και δεν είχε καμία σχέση με αυτό που είχα κλείσει εχω

Επίσης το booking γράφει ακύρωση κράτησης λόγω υπεραριθμων κρατήσεων ενώ αυτοί λένε έχουν πρόβλημα με 5 δωμάτια και έχουν ακυρώσει και τα 5.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Επίσης το booking γράφει ακύρωση κράτησης λόγω υπεραριθμων κρατήσεων ενώ αυτοί λένε έχουν πρόβλημα με 5 δωμάτια και έχουν ακυρώσει και τα 5.
Προφανως εχουν κανει overbooking. Σου προτειναν φτηνοτερο καταλυμα γιατι διαφορετικα θα επρεπε αυτοι να καλύψουν τη διαφορα. Επικοινωνησε παλι με την booking και γραψε τους οτι αφενος εγινε sold out πριν προλαβεις να κλεισεις αφετερου δεν θεωρεις πως ειναι παρομοιο με αυτο που ειχες κλεισει (εαν δεν ειναι) και οτι ειναι απαραδεκτο οτι ειχαν κανει υπεραριθμες κρατησεις και σε ενημερωσαν τελευταια στιγμη και εχεις κανει εξοδα για το ταξιδι αυτο για εισιτήρια κλπ που δεν αλλαζουν και να σου προτεινουν εναλλακτικο καταλυμα παρομοιο με αυτο που ειχες κλεισει.
Επίσης, ελπιζω να "διαφημίσεις" κατάλληλα το εν λογω καταλυμα για να ξερουν οσοι θελουν να κλεισουν στο μελλον το ρισκο που αναλαμβάνουν.
 

Denizz

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Συνέχεια της ιστορίας μου.. Το booking μου έστειλε 2 καταλύματα, τα οποία δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είχα κλείσει εγώ. Παλιά ξενοδοχεία που πριν 1 μήνα ήταν μισή τιμή, τώρα έχουν διπλασιαστεί,δεν τα δέχτηκα βεβαίως και τότε ενημερώθηκα ότι μπορώ να κλείσω οποιο ξενοδοχείο μας αρέσει, και το booking θα πληρώσει τη διαφορά. Χάρηκα, λέω οκ κάτι θα βρούμε, και μετά μαθαίνω ότι η διαφορά που μπορούν να πληρώσουν είναι συνολικά 50 € για 4 βράδια! Που 40 μέρες οι τιμές ήταν πιο λογικές, τώρα με τιποτα δεν μπορώ να βρω κάτι παρόμοιο. Τελικά το ξενοδοχείο δέχτηκε να πληρώσει ως αποζοιμειωση ένα ποσό, και κλείσαμε ένα. Για μας τέλος το booking, ξανά ποτέ. Και κάτι τελευταίο το καινούριο ξενοδοχείο το βρήκα 880 € στο booking, και στο ξενοδοχείο που τηλεφώνησα μου είπε 720 €.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.954
Συνέχεια της ιστορίας μου.. Το booking μου έστειλε 2 καταλύματα, τα οποία δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είχα κλείσει εγώ. Παλιά ξενοδοχεία που πριν 1 μήνα ήταν μισή τιμή, τώρα έχουν διπλασιαστεί,δεν τα δέχτηκα βεβαίως και τότε ενημερώθηκα ότι μπορώ να κλείσω οποιο ξενοδοχείο μας αρέσει, και το booking θα πληρώσει τη διαφορά. Χάρηκα, λέω οκ κάτι θα βρούμε, και μετά μαθαίνω ότι η διαφορά που μπορούν να πληρώσουν είναι συνολικά 50 € για 4 βράδια! Που 40 μέρες οι τιμές ήταν πιο λογικές, τώρα με τιποτα δεν μπορώ να βρω κάτι παρόμοιο. Τελικά το ξενοδοχείο δέχτηκε να πληρώσει ως αποζοιμειωση ένα ποσό, και κλείσαμε ένα. Για μας τέλος το booking, ξανά ποτέ. Και κάτι τελευταίο το καινούριο ξενοδοχείο το βρήκα 880 € στο booking, και στο ξενοδοχείο που τηλεφώνησα μου είπε 720 €.
Αααααχ που να το χες κλεισει απο hotels και να στο ακυρωναν 1ΒΔΟΜΑΔΑ πριν πας Ιταλια,αυγουστιατικα και να μη δεχοταν να σου βρουν αλλο ξενοδοχειο αυτοι(γιατι ως πλατοφορμα δεν εχουν υποχρεωση,ετσι μας δηλωσαν) κ να τα δινες ολα απο τη τσεπη σου!!!!επι 3 της τιμης που χες κλεισει!!!!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Γι αυτό εγώ όπου μπορώ κ δεν έχει μεγάλη διαφορά η τιμή κλείνω απευθείας από το σαιτ του ξενοδοχείου..συνήθως έχουν κ προσφορές για απευθείας κρατήσεις ή πρόγραμμα πιστότητας με κάποια αρχική έκπτωση. Κ αποφεύγω τους ιδιώτες, απ ότι ακούω αυτοί ακυρώνουν πιο εύκολα
 

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Γειά σε όλους. Έχω κάνει μια κράτηση στο booking με δωρεάν ακύρωση. Όμως θέλω να αλλάξω τις μέρες check in μια μέρα νωρίτερα και check out αντίστοιχα μια μέρα νωρίτερα, δηλαδή ίδιες βραδιές. Και η αλλαγή στην τιμή ήταν μεγάλη περ. 100. Έστειλα μήνυμα σε εκείνον να ρωτήσω, μου είπε τις τιμές τις βάζει το booking και δεν υπάρχει πρόβλημα να πάω μια μέρα κ να φύγω νωρίτερα. Πληρωμή έχει μετρητά επί τόπου. Το εμπιστεύομαι; Έχει κάποιο ρίσκο; Δεν μου είπε να ακυρώσω.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γειά σε όλους. Έχω κάνει μια κράτηση στο booking με δωρεάν ακύρωση. Όμως θέλω να αλλάξω τις μέρες check in μια μέρα νωρίτερα και check out αντίστοιχα μια μέρα νωρίτερα, δηλαδή ίδιες βραδιές. Και η αλλαγή στην τιμή ήταν μεγάλη περ. 100. Έστειλα μήνυμα σε εκείνον να ρωτήσω, μου είπε τις τιμές τις βάζει το booking και δεν υπάρχει πρόβλημα να πάω μια μέρα κ να φύγω νωρίτερα. Πληρωμή έχει μετρητά επί τόπου. Το εμπιστεύομαι; Έχει κάποιο ρίσκο; Δεν μου είπε να ακυρώσω.
Μια φορά μου έτυχε να ζητήσω παρόμοια αλλαγή ημερομηνίας στο ίδιο κατάλυμα και το εκανα μέσω chat με την booking χωρίς έξτρα χρέωση. Είχα όμως αγοράσει με δωρεάν ακύρωση.
Εφόσον έχεις ακόμη ενεργή την δωρεάν ακύρωση, εγώ θα επέλεγα την αλλαγή μέσω chat από την booking για να σου έρθει πάλι επιβεβαίωση με τις νέες ημερομηνίες.
Η Booking μπορεί να πουλήσει το δωμάτιο για την προηγούμενη μέρα και να πας να βρεις άλλον στο κρεβάτι σου....🤣🤣
Αν βέβαια ταξιδεύεις σε εντελώς off season εποχή μπορεί και να μην υπάρξει πρόβλημα και να ισχύει ο λόγος του ιδιοκτήτη
Εγώ δεν θα το ρίσκαρα.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
575
Δοκιμάστε να κάνετε αναζήτηση με τις νέες ημερομηνίες να δείτε τι τιμή βγάζει.
Αν τη βγαζει ίδια με την πρωτη, κάνετε νέα κράτηση και ακυρώνετε την υπαρχουσα. Ίσως τη βγάλει και φθηνότερα. Μπείτε από κινητό. Όχι λαπτοπ.
 

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Πλέον δεν μου την βγάζει διαθέσιμη την αλλαγή γιατί έχει μπλοκάρει την 1 μέρα πριν την κράτηση μου, για να πάω εγώ κ να μην την κλείσει άλλος. Με το check in μια μέρα πριν το ρίσκο είναι να το έχει κλείσει σε άλλον, το check out μια μέρα πριν, έχει κάποιο ρίσκο; Μπορεί να ζητήσει παραπάνω χρήματα γιατί η κράτηση μου είναι για check out μια μέρα μετά;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.838
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μπλέχτηκαν πολύ τα πράγματα.
 

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Χαχαχα πάω για ακύρωση τότε και ψάξιμο άλλου καταλύματος. Φάνηκε να ήθελε να με εξυπηρετήσει πάντως ο άνθρωπος στην ίδια τιμή. You are welcome ειπε και εγώ θα τον πιστολιασω 🤣
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πλέον δεν μου την βγάζει διαθέσιμη την αλλαγή γιατί έχει μπλοκάρει την 1 μέρα πριν την κράτηση μου, για να πάω εγώ κ να μην την κλείσει άλλος. Με το check in μια μέρα πριν το ρίσκο είναι να το έχει κλείσει σε άλλον, το check out μια μέρα πριν, έχει κάποιο ρίσκο; Μπορεί να ζητήσει παραπάνω χρήματα γιατί η κράτηση μου είναι για check out μια μέρα μετά;
Κι αν ζητήσει, εσύ θα τα δώσεις; Αφού κάνατε συμφωνία... Μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.662
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom