Απορίες για κράτηση στο Booking.com

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Το 2021 είχα κάνει κράτηση σε ένα ξενοδοχείο διαμέρισματων που στις φωτογραφίες φαινόταν εξαιρετικό στο κέντρο της Ρώμης για μια εβδομάδα με τιμή κάτω από 250€ συνολικά με πρωινό. Τελικά το κατάλυμα αποδείχτηκε scam. Δεν υπήρχε καθόλου. Δεν είχα πληρώσει. Η booking με συμβούλεψε να μπλοκάρω την κάρτα που είχα δηλώσει και να μην προχωρήσω εγώ σε ακύρωση. Τελικά ακύρωσε το ξενοδοχείο απάτη, προφανώς μετά από έλεγχο και προτροπή της booking. Η πλατφόρμα μου πρότεινε πολλά καταλύματα μέχρι που συμφώνησα σε ένα . Η τιμή του ήταν πολύ υψηλοτερη. Πληρώσαμε όλη την αξία και μετά από λίγες μέρες μας επιστραφηκε η διαφορά. Αποτέλεσμα; Μείναμε μια εβδομάδα σε ένα τέλειο διαμέρισμα με πρωινό στη Piazza Navona και πληρώσαμε σχεδόν 250€
Τωρα έχουμε κλείσει ένα διαμέρισμα με airbnb στη Μαδρίτη με πολύ καλή τιμή. Ελπίζω να μην είναι απάτη γιατί δεν ξέρω αν η airbnb έχει τις καλύψεις της booking.com
Δεν εχει!προσφατα σε κρατηση για Βαρκελωνη 1 μηνα πριν ακυρωσε το καταλυμα γιατι το χε πολυ φθηνα με δικαιολογια οτι θελει να κανει ανακαινιση(αυτο ειπε στην airbnb η ιδιοκτητρια)..επειδη την ψυλιαστηκαμε της στειλαμε στο whatsapp και την ρωτησαμε γιατι ακυρωσε κ μας ειπε οτι το airbnb το εκανε γιατι κατι στοιχεια παραπανω ηθελε για την καταχωρηση της που δεν ειχε!αποτελεσμα?στειλαμε στην airbnb ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να τους δειξουμε οτι ακυρωσε το καταλυμα με δολο να ανεβασει την τιμη και η airbnb μας απαντησε οτι δεν μπορει να κανει κατι,ουτε να μας κλεισει κατι με παραπανω λεφτα και να τα καλυψει και μετα απο 1 βδομαδα μυνηματων κσι τηλεφωνηματων το μονο που καταφεραμε ηταν να μας δωσουν με το ζορι ενα κουπονι 40€!!!το οποιο δεν εκανε τιποτα προφανως οταν ειχα κλεισεο για 3 βραδια με 250ε και 1 μηνα πριν ΟΛΑ τα καταλυματα ειχαν το φθηνοτερο 400ε με κοινοχρηστο μπανιο!
Συμπερασμα αρχιστε να στελνετε μυνηματα με τον οικοδεσποτη να χετε το κεφαλι σας ησυχο οτι ειναι αληθινο!αν δειτε υπερβολικη καθυστερηση σε απαντημα μυνηματων τοτε κλειστε αλλπυ
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Δεν εχει!προσφατα σε κρατηση για Βαρκελωνη 1 μηνα πριν ακυρωσε το καταλυμα γιατι το χε πολυ φθηνα με δικαιολογια οτι θελει να κανει ανακαινιση(αυτο ειπε στην airbnb η ιδιοκτητρια)..επειδη την ψυλιαστηκαμε της στειλαμε στο whatsapp και την ρωτησαμε γιατι ακυρωσε κ μας ειπε οτι το airbnb το εκανε γιατι κατι στοιχεια παραπανω ηθελε για την καταχωρηση της που δεν ειχε!αποτελεσμα?στειλαμε στην airbnb ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να τους δειξουμε οτι ακυρωσε το καταλυμα με δολο να ανεβασει την τιμη και η airbnb μας απαντησε οτι δεν μπορει να κανει κατι,ουτε να μας κλεισει κατι με παραπανω λεφτα και να τα καλυψει και μετα απο 1 βδομαδα μυνηματων κσι τηλεφωνηματων το μονο που καταφεραμε ηταν να μας δωσουν με το ζορι ενα κουπονι 40€!!!το οποιο δεν εκανε τιποτα προφανως οταν ειχα κλεισεο για 3 βραδια με 250ε και 1 μηνα πριν ΟΛΑ τα καταλυματα ειχαν το φθηνοτερο 400ε με κοινοχρηστο μπανιο!
Συμπερασμα αρχιστε να στελνετε μυνηματα με τον οικοδεσποτη να χετε το κεφαλι σας ησυχο οτι ειναι αληθινο!αν δειτε υπερβολικη καθυστερηση σε απαντημα μυνηματων τοτε κλειστε αλλπυ
Ωχ ωχ ωχ 🙄 Η αλήθεια είναι ότι το σπίτι έχει αρκετές κριτικές και όλες καλές. Το θέμα είναι ότι απάντηση δεν έλαβα από την hostess σε κανένα μήνυμα.... Και δεν έχω καλό προαίσθημα 😔
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Ωχ ωχ ωχ 🙄 Η αλήθεια είναι ότι το σπίτι έχει αρκετές κριτικές και όλες καλές. Το θέμα είναι ότι απάντηση δεν έλαβα από την hostess σε κανένα μήνυμα.... Και δεν έχω καλό προαίσθημα 😔
Περιμενετε μερικες μερες και αν δε συνεχιζει να απανταει τοτε καντε case στην airbnb..θα προσπαθησουν να επικοινωνησουν αυτοι κ θα σας πουν..αν δεν γινει τιποτα ουτε τοτε,κλειστε αλλου...μακαρι να σας πανε ολα καλα!
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
καλησπέρα σας. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα να ροτήσω σχετικά με το booking. Εχω κάνει μια κράτηση στο booking και είναι να μου χρεωσουν την πληρωμη 4 μέρες πριν την άφιξη. Το θέμα είναι ότι έχω βάλει κάρτα χρεωστική και όχι πιστωτική. Θα έχω προβλημα σε αυτό η κανονικά θα τα τραβήξουν και απο την χρεωστικη?
Ευχαριστώ.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
54
Likes
202
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
καλησπέρα σας. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα να ροτήσω σχετικά με το booking. Εχω κάνει μια κράτηση στο booking και είναι να μου χρεωσουν την πληρωμη 4 μέρες πριν την άφιξη. Το θέμα είναι ότι έχω βάλει κάρτα χρεωστική και όχι πιστωτική. Θα έχω προβλημα σε αυτό η κανονικά θα τα τραβήξουν και απο την χρεωστικη?
Ευχαριστώ.
Κανένα θέμα, τα τραβάνε κανονικά και από χρεωστικές.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αν έχεις χρήματα μέσα όταν θα είναι η πληρωμή, δεν θα έχεις πρόβλημα. Κι εγώ σχεδόν πάντα τη χρεωστική βάζω…
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Αν έχεις χρήματα μέσα όταν θα είναι η πληρωμή, δεν θα έχεις πρόβλημα. Κι εγώ σχεδόν πάντα τη χρεωστική βάζω…
ωραία τέλεια. Ναι θα έχει μέσα χρήματα:). Σκέφτηκα να το πληρώσο από τώρα αλλά άστο σε ένα μήνα απο τώρα ας τα τραβήξει μόνο του.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Καλησπέρα παιδιά. Η κράτηση μου για αμερική σήμερα πληρώθηκε από το booking. Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι ενώ έγραφε στο booking 823€ ότι είναι η πληρωμή αυτο μου χρέωσε 873 δλδ 50€ παραπάνω. Είναι κάπια προμήθεια αυτό η απλά έχουν χαμηλή ισοτιμία στο συνάλαγμα στην εθνική τράπεζα;
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
η original τιμη σε USD που έκανες την κράτηση πόσο ήταν?
τα 823€ μπορεί να ήταν ενδεικτικό με βάση την ισοτιμία εκείνης της ημέρας που έκανες την κράτηση.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
όχι όλοι οι φόροι είναι μέσα και η τελικη τιμή έγραφε 828 και απο την καρτα με χρεωσανε 878
θα πρέπει να δεις ποιος ήταν ο μεσάζοντας στην νομισματική αλλαγή του δολαρίου. Η μπουκινγκ ή η εθνική. Και ποιες οι έξτρα χρεώσεις σε περίπτωση που ήταν η εθνική. Ενα τηλέφωνο στην εθνική θα σου λύσει αυτή την απορία. Αν δηλαδή η κάρτα χρεώθηκε σε δολάρια η σε εύρω και ποιο ακριβώς ήταν το αρχικό ποσό χρέωσης. Αν ήταν χρεωστική μπορείς να το δεις άμεσα στο ιμπανγκινγ. Έχω την εντύπωση πάντων πως για ολόκληρη τη συναλλαγή ευθύνεται η εθνική.
Ενδέχετε το ξενοδοχείο να έβαλε ένα ποσοστό για χρήση κάρτας.
2104848484.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom