Αυστρία Απορίες για ταξίδι Αυστρία

pitpap13

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Καλημέρα σε όλους! Θα ταξιδέψω με την κοπέλα μου στην Βιέννη από 12 Δεκεμβρίου έως 16! Μέσω Σκάι σκάνερ βρίσκω να νοικιάσω αυτοκίνητο στην τιμή των 80 € για πέντε μέρες που μου φαίνονται πολύ λίγα. Θεωρείται ότι αξίζει να νοικιάσω αυτοκίνητο στην Βιέννη; Βρίσκεις να παρκάρεις; Αξίζει τον κόπο; Κοιτώντας τα εισιτήρια για τα μέσα μαζικής μεταφοράς διαπίστωσα ότι ίσως να είναι περισσότερο ακριβά για όλες τις ημέρες από την ενοικίαση του αυτοκινήτου ειδικότερα αν θέλεις να κάνεις κάποιο μονοήμερο ταξίδι εκτός Βιέννης. Θα ήμουν ευγνώμων για τις απόψεις σας ειδικότερα αν κάποιος γνωρίζει
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Καλημέρα. Προσωπικά δεν θα έμπαινα σ'αυτη τη διαδικασία. Ειδικά στο κέντρο δεν χρειάζεται να έχεις αμάξι και οι συγκοινωνίες βολεύουν ακόμα και αν θες να κάνεις μονοημερη. Βέβαια οι μέρες που έχεις στη διάθεσή σου είναι αρκετές ώστε να δεις τα βασικά αξιοθέατα της Βιέννης, Στα έξοδα του αμαξιού να υπολογίσεις πάρκινγκ και βενζίνες οπότε πιστεύω θα κοστίζει το ίδιο
 

pitpap13

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Καλημέρα. Προσωπικά δεν θα έμπαινα σ'αυτη τη διαδικασία. Ειδικά στο κέντρο δεν χρειάζεται να έχεις αμάξι και οι συγκοινωνίες βολεύουν ακόμα και αν θες να κάνεις μονοημερη. Βέβαια οι μέρες που έχεις στη διάθεσή σου είναι αρκετές ώστε να δεις τα βασικά αξιοθέατα της Βιέννης, Στα έξοδα του αμαξιού να υπολογίσεις πάρκινγκ και βενζίνες οπότε πιστεύω θα κοστίζει το ίδιο
Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Έλεγα μήπως καταφέρναμε και πηγαίναμε στο Hallstatt με το αυτοκίνητο για αυτό και ήταν η βασική μου σκέψη! Καθώς με μια γρήγορη αναζήτησή ειδα ότι θέλει πάνω κάτω κανα 50ρικο το άτομο για κει με τραινο! Ίσως έχεις δίκιο όμως και τελικά δεν προχωρήσω στην ενοικίαση! Γενικά αν τελικώς μπούμε σε μια διαδικασία μονοήμερης θεωρείς ότι αξίζει από από όχι ομορφιάς το hallstatt ή το Σάλτσπουργκ;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Μπορείς να νοικιάσεις πχ για 2 μέρες για να πας Hallstatt-Salzburg.
Μέσα στη Βιέννη δεν υπάρχει περίπτωση να το χρειαστείς και αν συνυπολογίσεις το κόστος για parking θεωρώ πως δεν αξίζει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Έλεγα μήπως καταφέρναμε και πηγαίναμε στο Hallstatt με το αυτοκίνητο για αυτό και ήταν η βασική μου σκέψη! Καθώς με μια γρήγορη αναζήτησή ειδα ότι θέλει πάνω κάτω κανα 50ρικο το άτομο για κει με τραινο! Ίσως έχεις δίκιο όμως και τελικά δεν προχωρήσω στην ενοικίαση! Γενικά αν τελικώς μπούμε σε μια διαδικασία μονοήμερης θεωρείς ότι αξίζει από από όχι ομορφιάς το hallstatt ή το Σάλτσπουργκ;

Ήμουν προ τριμήνου Salzburg και Hallstatt. Το Hallstatt είναι ονειρικό. Κινήθηκα με τρένα από Βιέννη. Στο κόστος της ενοικίασης αν βάλεις και πλήρη ασφάλεια θα ξεπεράσει το 200άρι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Έλεγα μήπως καταφέρναμε και πηγαίναμε στο Hallstatt με το αυτοκίνητο για αυτό και ήταν η βασική μου σκέψη! Καθώς με μια γρήγορη αναζήτησή ειδα ότι θέλει πάνω κάτω κανα 50ρικο το άτομο για κει με τραινο! Ίσως έχεις δίκιο όμως και τελικά δεν προχωρήσω στην ενοικίαση! Γενικά αν τελικώς μπούμε σε μια διαδικασία μονοήμερης θεωρείς ότι αξίζει από από όχι ομορφιάς το hallstatt ή το Σάλτσπουργκ;
Δεν συμφέρει αν υπολογίσεις έξοδα parking,βενζίνη και ασφάλεια.Καλύτερα με τρένο.Είναι αξιόπιστα.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Έλεγα μήπως καταφέρναμε και πηγαίναμε στο Hallstatt με το αυτοκίνητο για αυτό και ήταν η βασική μου σκέψη! Καθώς με μια γρήγορη αναζήτησή ειδα ότι θέλει πάνω κάτω κανα 50ρικο το άτομο για κει με τραινο! Ίσως έχεις δίκιο όμως και τελικά δεν προχωρήσω στην ενοικίαση! Γενικά αν τελικώς μπούμε σε μια διαδικασία μονοήμερης θεωρείς ότι αξίζει από από όχι ομορφιάς το hallstatt ή το Σάλτσπουργκ;
Αναμφίβολα αξίζει να πας στο Salzburg και στο Hallstatt,όταν έχεις το χρόνο που χρειάζεται για να το κάνεις. Για Salzburg- Hallstatt θα διέθετα τουλάχιστον 2 μέρες. Αυτό προϋποθέτει όμως ότι θα χάσεις χρόνο από την παραμονή σου στη Βιέννη
 

pitpap13

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ! Φτάνω στις 12:00 το πρωί της Δευτέρας και φεύγουμε Παρασκευή στις 16:00 ! Ποιο θα ήταν το ιδανικο για σας προγραμμα για να τα καταφέρω να τα συνδυάσω όσο το δυνατόν περισσότερο; Αξίζει με τρενο δηλαδή η επίσκεψη των ανωτέρω περιοχών (κοστος, διάρκεια) κτλπ;Ποια από τις 2 θα προτιμούσατε ;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ! Φτάνω στις 12:00 το πρωί της Δευτέρας και φεύγουμε Παρασκευή στις 16:00 ! Ποιο θα ήταν το ιδανικο για σας προγραμμα για να τα καταφέρω να τα συνδυάσω όσο το δυνατόν περισσότερο; Αξίζει με τρενο δηλαδή η επίσκεψη των ανωτέρω περιοχών (κοστος, διάρκεια) κτλπ;Ποια από τις 2 θα προτιμούσατε ;
Εγώ θα έλεγα ότι δεν έχεις αρκετό χρόνο δεδομένου ότι νυχτώνει νωρίς και η Βιέννη έχει αρκετά πράγματα να δεις ειδικά αν σκεφτείτε να πάτε και σε μουσεία. Βάλτε και τις αγορές και θα γεμίσετε μια χαρά το χρόνο σας.
 

pitpap13

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Εγώ θα έλεγα ότι δεν έχεις αρκετό χρόνο δεδομένου ότι νυχτώνει νωρίς και η Βιέννη έχει αρκετά πράγματα να δεις ειδικά αν σκεφτείτε να πάτε και σε μουσεία. Βάλτε και τις αγορές και θα γεμίσετε μια χαρά το χρόνο σας.
Να σου πω την αλήθεια δεν είμαστε λάτρεις των μουσείων όποτε γ αυτό και έλεγα μήπως μας έπαιρνε !
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Υπολόγισε γύρω στις 3 μισή ώρες ( στην καλύτερη περίπτωση) να πας και άλλες τόσες να γυρίσεις, συμπεριλαμβανομένων αλλαγών σταθμών και τρένων που θα πρέπει να προλαβεις. Σε περίπτωση που πιστεύεις ότι θα βαρεθείς στη Βιέννη,θα σου πρότεινα μια αλλη εναλλακτική, τη μονοήμερη στη Μπρατισλάβα,που είναι 1 ώρα απευθείας διαδρομή με λεωφορείο ή τρένο. Όπως και να Χει θα περάσετε υπέροχα!
 

gionbill

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Συνταξιδιώτης, θα πάω Αυστρία το καλοκαίρι αλλά οι μέρες δεν μου βγαίνουν και για τα τρία. Ποιο από τα τρία να αφήσω εκτός???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom