Πολωνία Αποριες για κρακοβια

LefM

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα παιδιά, μία ερώτηση σχετικά με το Auschwitz, επειδή γράφει στο site ότι για παιδιά κάτω των 14 δεν συνιστάται, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να την αποφύγουμε την επίσκεψη ή όχι; Όσοι έχετε πάει είδατε παιδιά μικρότερης ηλικίας; Είμαστε οικογένεια με παιδιά προφανώς, απλά σκεφτόμασταν να μην χάσουμε την ευκαιρία της επίσκεψης.
 

ΔΑΝΑΡ

Member
Μηνύματα
13
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΕΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΤΣΟΥ ΠΙΤΣΟΥ
Καλημέρα παιδιά, μία ερώτηση σχετικά με το Auschwitz, επειδή γράφει στο site ότι για παιδιά κάτω των 14 δεν συνιστάται, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να την αποφύγουμε την επίσκεψη ή όχι; Όσοι έχετε πάει είδατε παιδιά μικρότερης ηλικίας; Είμαστε οικογένεια με παιδιά προφανώς, απλά σκεφτόμασταν να μην χάσουμε την ευκαιρία της επίσκεψης.
Kαλησπέρα ! Εμείς πηγαμε με παιδιά κάτω των 14 ετών. Είναι πολύ δυνατή εμπειρία. Αυτό που θα συνιστούσα είναι η ελληνική ξενάγηση.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλημέρα παιδιά, μία ερώτηση σχετικά με το Auschwitz, επειδή γράφει στο site ότι για παιδιά κάτω των 14 δεν συνιστάται, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να την αποφύγουμε την επίσκεψη ή όχι; Όσοι έχετε πάει είδατε παιδιά μικρότερης ηλικίας; Είμαστε οικογένεια με παιδιά προφανώς, απλά σκεφτόμασταν να μην χάσουμε την ευκαιρία της επίσκεψης.
Εγώ θα έλεγα καλύτερα να το αποφύγετε. Είμαι 25 ετών και προσωπικά ήταν μια πολύ βαριά εμπειρία και πιστεύω είναι καλύτερα να την βιώσουν σε ενήλικη φάση της ζωής τους. Τώρα φυσικά εξαρτάται ανάλογα το άτομο, την ιδιοσυγκρασία, το τι ήδη ξέρουν τα παιδιά γύρω από το θέμα κτλ. Καλύτερα να πάρετε εσείς ως γονείς την απόφαση που ξέρετε καλύτερα τα παιδιά σας και φυσικά να κάνετε και συζήτηση μαζί τους για το αν θα ήθελαν τα ίδια να δουν κάτι τέτοιο από κοντά.
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάμε από αεροδρόμιο Κρακοβίας στο Άουσβιτς; Κάποιο τρένο ή απευθείας λεωφορείο; Ευχαριστώ πολύ
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Καλημέρα παιδιά, μία ερώτηση σχετικά με το Auschwitz, επειδή γράφει στο site ότι για παιδιά κάτω των 14 δεν συνιστάται, πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να την αποφύγουμε την επίσκεψη ή όχι; Όσοι έχετε πάει είδατε παιδιά μικρότερης ηλικίας; Είμαστε οικογένεια με παιδιά προφανώς, απλά σκεφτόμασταν να μην χάσουμε την ευκαιρία της επίσκεψης.
Εγώ πήγα με τα παιδιά μου 13 και 15 ετών το περασμένο καλοκαίρι. Ήθελα πολύ να βιώσουν αυτήν την εμπειρία γιατί είναι άλλο να τα ακούν και άλλο να βλέπουν με τα ίδια τους τα μάτια τι συνέβη. Άλλος ένας λόγος που τα πήγα είναι ότι επειδή έγινε δυστυχώς λίγο μόδα ο ναζιστικός χαιρετισμός στους εφήβους και θεωρούν ότι αυτό είναι ένα αστείο έπρεπε να τους το δοθεί εν μάθημα....Ευτυχώς και τα ίδια θεωρούσαν αυτονόητο ότι εφόσον ήμασταν στην Πολωνια έπρεπε να δουν το Auschwitz. Τελικά αυτα συγκλονίστηκαν αλλα αυτη που καρρακώθηκε ήμουν εγω...
 

L33T

Member
Μηνύματα
57
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάμε από αεροδρόμιο Κρακοβίας στο Άουσβιτς; Κάποιο τρένο ή απευθείας λεωφορείο; Ευχαριστώ πολύ
από όσο ξέρω, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο από Κρακοβία Αεροδρόμιο direct auschwitz..
Θα σας πρότεινα από Krakow Airport να πάτε κέντρο Κρακοβίας και από εκεί να πάρετε λεωφορείο για auschwitz..
 
Last edited by a moderator:

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
από όσο ξέρω, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο από Κρακοβία Αεροδρόμιο direct auschwitz..
Θα σας πρότεινα από Krakow Airport να πάτε κέντρο Κρακοβίας και από εκεί να πάρετε λεωφορείο για auschwitz..
Αυτό βλέπω και εγώ στις αναζητήσεις που κάνω. Μόνο uber βρίσκω
 
Μηνύματα
28
Likes
30
Είναι βατή κι εύκολη πόλη οπότε η διαμονή δεν είναι πρόβλημα, κυρίως θα μετακινείστε με τα πόδια και με τα τραμ της. Η μία επιλογή είναι το kazimierz, επίκεντρο ίσως και της νυχτερινής ζωής, με την άλλη να είναι το ιστορικό κέντρο της παλιάς πόλης που έχει κι αυτό τη χάρη του αλλά και τον κεντρικό σταθμό δίπλα του.
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες αλλά και στο νήμα αυτό που θα βρεις κατατοπιστικές ιστορίες για την πόλη και για όποια απορία εδώ είμαστε.
Θα είμαστε Κρακοβία, τώρα το 3ημερο της 25 . Βλέπω τον καιρό ότι θα βρέχει όλες τις μέρες. Θα μας δυσκολέψει στις μετακινήσεις μας εντός της πόλης ?
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Θα είμαστε Κρακοβία, τώρα το 3ημερο της 25 . Βλέπω τον καιρό ότι θα βρέχει όλες τις μέρες. Θα μας δυσκολέψει στις μετακινήσεις μας εντός της πόλης ?
Η πρόβλεψη είναι μακρινή για να την εμπιστευτείς απόλυτα. Λίγο πριν και λίγο μετά δείχνει ήλιο όποτε μπορεί και να αλλάξει .Σίγουρα όταν βρέχει οι μετακινήσεις δεν είναι το ίδιο εύκολες . Προσωπικά με ένα καλο αδιάβροχο θα με σταματούσε μόνο η έντονη βροχή. Ευτυχώς η Κρακοβια έχει πολύ όμορφα μουσεία που μπορείς να περάσεις πολύ παραγωγικά το χρόνο σου π.χ Αλατορυχεια, Μουσείο κεντρικής αγοράς, κάστρο Wawel, Κολέγιο Maui. Καλα να περάσεις !!
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Θα είμαστε Κρακοβία, τώρα το 3ημερο της 25 . Βλέπω τον καιρό ότι θα βρέχει όλες τις μέρες. Θα μας δυσκολέψει στις μετακινήσεις μας εντός της πόλης ?
Επισης με μια καλη ομπρελα και μποτες δεν νομιζω να εχετε θεμα...η πολη αποσο θυμαμαι γιατι εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε που εχω παει..... κατα κυριο λογω ειναι επιπεδη...δεν εχει πολλες ανηφορες κατηφορες...επισης εχει αρκετα μεγαλα πεζοδρομια στα περισσοτερα σημεια σε σχεση με την Αθηνα...οποτε νομιζω δεν θα εχετε μεγαλο προβλημα.
 

titikos

Member
Μηνύματα
164
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Η πρόβλεψη είναι μακρινή για να την εμπιστευτείς απόλυτα. Λίγο πριν και λίγο μετά δείχνει ήλιο όποτε μπορεί και να αλλάξει .Σίγουρα όταν βρέχει οι μετακινήσεις δεν είναι το ίδιο εύκολες . Προσωπικά με ένα καλο αδιάβροχο θα με σταματούσε μόνο η έντονη βροχή. Ευτυχώς η Κρακοβια έχει πολύ όμορφα μουσεία που μπορείς να περάσεις πολύ παραγωγικά το χρόνο σου π.χ Αλατορυχεια, Μουσείο κεντρικής αγοράς, κάστρο Wawel, Κολέγιο Maui. Καλα να περάσεις !!
Κολέγιο Maui... Μπορείς να μας πεις 2-3 λεπτομέρειες.
Επίσης έχει πάει κανείς στο ζωολογικό κήπο;
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Κολέγιο Maui... Μπορείς να μας πεις 2-3 λεπτομέρειες.
Επίσης έχει πάει κανείς στο ζωολογικό κήπο;
Ειναι το πρώτο κτίριο που χρησιμοποιήθηκε σαν πανεπιστήμιο στην Πολωνία και έχει μια εκπληκτική συλλογή από παλιούς χάρτες (θα δεις τον κόσμο όπως τον φαντάζονταν κάποτε οι άνθρωποι ..), εργαλεία ιατρικά, υδρόγειος σφαίρες, πυξίδες ,μικροσκόπια κλπ Το είχα επισκεφτεί το καλοκαίρι με τα παιδιά μου 12 και 15 ετών και είχαμε ενθουσιαστεί όλοι !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.476
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom