Βέλγιο Αποστολή στην Μπρίζ!!

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Τι μου θύμησες .....Στην Μπρυζ είχα πάει το 2002 (χρονιά μάλιστα που ήταν και πολιτιστικη πρωτεύουσα της Ευρώπης) και πραγματικά ήταν και απο ότι γράφεις παραμένει κουκλίστικη πόλη.Δικάιως λοιπόν ψηφίστηκε μέσα στους 100 τοπ παγκόσμιους προορισμούς από το Trip Advisor (νομίζω στην 20η θέση).

Την περίοδο εκείνη ήμουν και εγώ Μπρυζ. Πραγματικά κουκλίστικη πόλη και θα έλεγα προορισμός για ψαγμένους. Στο ίδιο περίπου στυλ είναι και η κοντινή Γάνδη, όχι όμως τόσο όμορφη. :rolleyes:
 

duckface

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλωσόρισες Duckface!!! Εσύ είσαι η σούπερ-ήρωας αρραβωνιαστικιά?:haha:
Ναι εγώ!
Τυχερή θα έλεγα καλυτερα...μου ταιριάζει πιο πολύ..!! :)
Nice 2 Join...
έχω να συμπληρώσω πάνω στην ιστορία και το "γυναικείο" point of view..!!
Stay tuned!

PS. Καθόλου δουλειά σήμερα........φαίνεται εεε?:D
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ναι εγώ!
έχω να συμπληρώσω πάνω στην ιστορία και το "γυναικείο" point of view..!!
Α, αυτό θα ήτανε πολύ ωραίο!!! Νέο κεφάλαιο με τίτλο 'Η άλλη όψη της Μπρυζ'!!!

υ.γ. Με λεπτομέρειες και να μη του χαριστείς, όμως, του καλού σου, ναι? Που ήτανε και γκρινιάρης, όπως παραδέχτηκε...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ιστορία και και από το έτερον ήμισυ του Rivendell! αυτά είναι! :)

καλώς ήρθες duckface!
 

Rivendell

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω έχω να πώ ότι η original version ειναι η δική μου!!! :) :) :) :)

Ξεχασα να αναφέρω πρίν, στα του φαγητού στην Μπρύζ-Μπρουζ(γαλλικά)-Μπρούγκε(φλαμανδικά) ότι τα πάντα τα συνοδεύουν με πατάτες τηγανιτές.Μα τα πάντα!!!!

Επίσης,να πώ ότι στα σπίτια,σε όλα σχεδόν δηλαδή, έχουν έξω από τα παράθυρα κάτι μικρές προτομές σε διάφορα σχηματα-σχέδια για να διώχνουν-κατά την λαϊκή τους παράδοση- τα κακά πνεύματα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ήμουν κι εγώ τον Ιούνιο στη Μπρούγκε (αφού έτσι τη λένε στη γλώσσα τους, εμείς γιατί τη λέμε Μπρυζ?). Τρείς παρατηρήσεις:
- Η γλώσσα τους, όπως και η κουλτούρα τους σήμερα (λόγω επιρροών από media κλπ) είναι Ολλανδική (η γλώσσα τους έχει τόση σχέση με τα Ολλανδικά όπως και τα Κυπριακά με τα Ελληνικά).
- Το Groeningemuseum είναι εξαιρετικό, με μια σειρά από σπουδαία έργα των μεγάλων Φλαμανδών.
- Το Begijnhof της πόλης (κάτι σα γυναικείο μοναστήρι), στη λίστα παγκόσμιας κληρονομιάς της Ουνέσκο, είναι υπέροχος χώρος, με επιβλητικά ψηλά δέντρα και επιβλητικότερη ησυχία. Το highlight της πόλης. Ομοίως και το παρκο/λίμνη minnewater ακριβώς δίπλα.
 

Rivendell

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ήμουν κι εγώ τον Ιούνιο στη Μπρούγκε (αφού έτσι τη λένε στη γλώσσα τους, εμείς γιατί τη λέμε Μπρυζ?). Τρείς παρατηρήσεις:
- Η γλώσσα τους, όπως και η κουλτούρα τους σήμερα (λόγω επιρροών από media κλπ) είναι Ολλανδική (η γλώσσα τους έχει τόση σχέση με τα Ολλανδικά όπως και τα Κυπριακά με τα Ελληνικά).
- Το Groeningemuseum είναι εξαιρετικό, με μια σειρά από σπουδαία έργα των μεγάλων Φλαμανδών.
- Το Begijnhof της πόλης (κάτι σα γυναικείο μοναστήρι), στη λίστα παγκόσμιας κληρονομιάς της Ουνέσκο, είναι υπέροχος χώρος, με επιβλητικά ψηλά δέντρα και επιβλητικότερη ησυχία. Το highlight της πόλης. Ομοίως και το παρκο/λίμνη minnewater ακριβώς δίπλα.
Συμφωνώ για το Begijnhof, είναι πολύ όμορφο,δυστυχώς πήγαμε περασμένη ώρα εκεί και δεν είδαμε και πολλά πράγματα.
Το Minnewater που λές(και έτσι το έχω δεί να γράφεται στους περιηγητές),στον χάρτη που μας έδωσαν,αλλά και σε κάποιες σημάνσεις στο δρόμο γραφόταν και "minnepark"...άγνωστο το γιατί.Είναι όμως κάτι το τέλειο.

Η κουλτούρα του Βελγίου είναι αχταρμάς-και συγγνώμη για την λέξη αυτή-διοτι η "κόντρα" νότου-βορρά δεν τους έχει αφήσει να δημιουργήσουν μια ενιαία πολιτισμική ταυτότητα. Στην Μπρύζ,ναί, έχουν επιρροές από Ολλανδία(αλλά και Αγγλία-έχουν τις τέλειες σχέσεις με τους Άγγλους), στο νότιο Βέλγιο όμως, η Γαλλο-Γερμανική κουλτούρα είναι εμφανής.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πολύ ωραία περιγραφή και πολύ χρήσιμες πληροφορίες:clap::clap::clap:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Ναι εγώ!
Τυχερή θα έλεγα καλυτερα...μου ταιριάζει πιο πολύ..!! :)
Nice 2 Join...
έχω να συμπληρώσω πάνω στην ιστορία και το "γυναικείο" point of view..!!
Stay tuned!

PS. Καθόλου δουλειά σήμερα........φαίνεται εεε?:D
Αναμένουμε!!!:):)
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
μου εφερες στο μυαλο υπεροχες στιγμες.ειχα παει και εγω σε ενα ταξιδι στο βελγιο σε εναν τελικο αγωνα μπασκετ.πηγαμε μπρυζ,γανδη,οστανδη,σαρλερουα,βρυξελλες και στο βατερλο.το μπρυζ με ειχε εντυπωσιασει με την ομορφια του και ειχα παντου να το λεω.μου αρεσε καθως μπαιναμε απο τον κεντρικο δρομο στην παλια πολη περνωντας απο μια ξυλινη γεφυριτσα μιας πυλης που ανεβοκατεβαινε.ομορφα καναλια και πολυ ομορφα σπιτακια.δεν ξερω αν πηγες και στην γανδη αλλα και αυτη ειναι επισης ομορφη.οσο αφορα το σαρλερουα ,δεν εχω δει πιο αδιαφορη πολη. καλα εκανες και εγραψες για το μπρυζ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η κουλτούρα του Βελγίου είναι αχταρμάς-και συγγνώμη για την λέξη αυτή-διοτι η "κόντρα" νότου-βορρά δεν τους έχει αφήσει να δημιουργήσουν μια ενιαία πολιτισμική ταυτότητα. Στην Μπρύζ,ναί, έχουν επιρροές από Ολλανδία(αλλά και Αγγλία-έχουν τις τέλειες σχέσεις με τους Άγγλους), στο νότιο Βέλγιο όμως, η Γαλλο-Γερμανική κουλτούρα είναι εμφανής.
Δεν υπάρχει κουλτούρα του Βελγίου (τώρα πια). Υπάρχει κουλτούρα των Φλαμανδών, και κουλτούρα των Βαλλόνων (και μια μίνι τρίτη των Ευρωκρατών στις Βρυξέλλες). Οι πολιτιστικές επιρροές των Ολλανδών τώρα πια στη Φλαμανδία είναι πολύ έντονες, δεν περιορίζονται (πια) μόνο στη γλώσσα.
Η Μπρύζ έχει άριστες σχέσεις με την Αγγλία, λόγω των πολύ τακτικών δρομολογίων φερρυ προς και από το λιμάνι της ZeeBrugge. Οι Βρεττανοί τουρίστες κατακλύζουν τη Brugge, ιδίως τα Σαββατοκύριακα, για το λόγο αυτό.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολύ όμορφο ταξιδάκι!

Πάντα τέτοια σας εύχομαι!:clap:

ΥΓ.Μου αρέσει που είστε και οι δυό, στο φόρουμ...;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom