Βέλγιο Απο Βρυξέλλες......ξέρεις;

taniakar

Member
Μηνύματα
246
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου

Σ' αυτό έμεινα το Μάϊο: NH Stephanie, Hotel in Brussels - 15% off, NH Hotels Official Site. Είναι 5 αστέρων, πολύ κοντά με το μετρό από την Grand Place (2 στάσεις αν θυμάμαι καλά), 4 αστέρων, με πολύ ωραία, μεγάλα δωμάτια, τέλειο πρωινό επειδή βγάζει κατά καιρούς προσφορές, έγώ είχα πληρώσει 70 ευρώ για το δίκλινο! Δες το!
 
Last edited by a moderator:

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
taniakar, θυμασαι αν ειχε στους τριγυρω δρομους θεσεις για παρκαρισμα?
Γενικά, στις Βρυξέλλες τι συστημα υπαρχει για το παρκαρισμα; Ειναι ελεγχομενη σταθμευση (παρκομετρα, καρτες, κλπ) ή ειναι ελεύθερο;
 

taniakar

Member
Μηνύματα
246
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
taniakar, θυμασαι αν ειχε στους τριγυρω δρομους θεσεις για παρκαρισμα?
Γενικά, στις Βρυξέλλες τι συστημα υπαρχει για το παρκαρισμα; Ειναι ελεγχομενη σταθμευση (παρκομετρα, καρτες, κλπ) ή ειναι ελεύθερο;
Ελεγχόμενη στάθμευση σίγουρα σε όλο το Βέλγιο από ότι είδα. Μέσα στην πόλη δεν είχαμε αυτοκίνητο, οπότε δεν πρόσεξα τι παίζει με θέσεις στάθμευσης εκεί κοντά! Στείλε ένα mail στο ξενοδοχείο, είχε πάρκινγκ από ότι θυμάμαι, απλά δεν ξέρω αν χωράει αρκετά αυτοκίνητα!
 

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
matis7, σε ευχαριστω!
Τελικα στις Βρυξελλες βολευει μετρο ή τραμ?
 

matis7

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ
metro βολευει να πας στο atomium,στο ευρωπαικο κοινοβουλιο, στην Αψιδα.Μην κανεις το λαθος και δεν αφιερωσεις καποιες ωρες για να δεις την ΜΠΡΥΖ, μια ωρα με τραινο.Αυτο που μου αρεσε στις Βρυξελλες ειναι οτι γυριζεται ευκολα αρα βρισκεις χρονο και να δεις και κατι αλλο.
 

Attachments

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
όντως και εγώ τη δεύτερη φορά που έμενα στη Grande Place, το μετρό (το μετρό είναι παλιό - έχε πάντα κέρματα για εισητήριο γιατί δύσκολα θα βρεις να σου χαλασουν χαρτονόμισμα) το χρησιμοποίησα 1-2 φορές για να πάω προς Κοινοβούλιο. Το τουριστικό, εμπορικό κομμάτι της πόλης περπατιέται άνετα.

Η πιο ωραία ώρα στις βρυξέλλες είναι μεταξύ 4-8 το βράδυ που τα cafe και τα εστιατόρια της Grande place και των γύρων δρόμων σφύζουν από εργαζόμενους που έχουν σχολάσει και πίνουνε καφεδάκι και τρώνε.

Μην παραλείψεις την Μπρίζ με τίποτα. Γενικά 3 μέρες (ίσως και 2) είναι υπεραρκετές για να δεις ότι υπάρχει στις Βρυξέλλες, οπότε χρησιμοποίησε το αυτοκίνητο για κοντινές εκδρομές. Μέσα στην πόλη δεν θα σου χρειαστεί με τίποτα....
 

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
alexandra, το αυτοκινητο θα το εχω για 2 μερες Βρυξέλλες (τις πρωτες 3 δεν το χρειαζομαι αφου θα γυριζω στα αξιοθεατα) για να παω ημερισια Μπρυζ- Γανδη και την αλλη μερα ημερισια Λιεγη-Μααστριχτ- Ααχεν. Μετα συνεχιζω για Ολλανδια οποτε θα το χρειαστω μετα.
Αρα, τραμ και ποδαρακια στις Βρυξελλες (και λιγο μετρο), σωστα? :)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
alexandra, το αυτοκινητο θα το εχω για 2 μερες Βρυξέλλες (τις πρωτες 3 δεν το χρειαζομαι αφου θα γυριζω στα αξιοθεατα) για να παω ημερισια Μπρυζ- Γανδη και την αλλη μερα ημερισια Λιεγη-Μααστριχτ- Ααχεν. Μετα συνεχιζω για Ολλανδια οποτε θα το χρειαστω μετα.
Αρα, τραμ και ποδαρακια στις Βρυξελλες (και λιγο μετρο), σωστα? :)
σωστα, το τραμ ειναι πολυ βολικο. φροντισε μονο να παρεις ημερησια καρτα για τις μετακινησεις σου. το καλοκαιρι ημουν εκει. το αυτοκινητο το πηρα και εφυγα απο βελγιο. μπρυζ -γανδη-οστανδη πηγα με το τραινο. αναλογα που θα μεινεις ή θα πληρωσεις παρκινγκ ξενοδοχειου ή στον δρομο σε παρκομετρα,μηχανηματα στον δρομο εχει που σου βγαζει καρτα. παντως στην ολλανδια ειναι πανακριβα τα παρκινγκ και τα παρκομετρα 2,40 ? η ωρα. το δε movenpick που εμενα στο αμστερνταμ χρεωνε 50 ? την ημερα παρκινγκ.
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Φιλε σου προτεινω ανεπιφυλακτα το NH Stephanie,εμεινα εκει το περασμενο καλοκαιρι και πραγματικα "εμεινα"!το ξενοδοχειο ειναι ακομα καλυτερο και απο τις επισημες φωτογραφιες!διπλα σε σταση μετρο και τραμ (Avenue Louise λεγονται και οι 2),2 στασεις απο το κεντρο και η περιοχη της λεωφορου Louise,απο τις πιο αριστοκρατικες της πολης,ειναι ησυχη και πολυ ασφαλης και τη νυχτα.
Οσο για το αν βολευει τραμ ή μετρο,οντως το τραμ σε παει παντου.Επισης μπορεις να παρεις το τραμ και να πας σε καποιο προαστιο των Βρυξελλων,οπως για παραδειγμα στη συνοικια που βρισκεται το Musee Horta,το σπιτι του διασημου αρχιτεκτονα της Art Nouveau.Οπου και να πας παντως,να περασεις τελεια!
 

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
σαιτας & nikpyrgos, ευχαριστω! Ειμαι μεταξυ 2 ξενοδοχειων, το NH Stephanie και το Aloft Hotel. Εως την Κυριακη θα εχω κλεισει οποτε και θα σας πω. Γενικα για Βελγιο οτι tips εχετε ειναι καλοδεχουμενα. Θα ανεβασω και νεο post για το Αμστερνταμ να μου προτεινετε ξενοδοχεια και γενικα μερη.
 

marcantony

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο- Σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εκλεισα τελικα στο Aloft Hotel Schuman, το ειδα ως κατι εναλλακτικο απο τα συνηθισμενα. Ειχα φτασει στο παρα-τσακ να κλεισω στο NH Stephanie αλλα ειπα μεσα μου why not σε κατι διαφορετικο? Στοιχισε 340? για 5 διανυκτερευσεις και χρεωνει 25 ευρω τη μερα για parking. Ελπιζω να μη το μετανοιωσω! Ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες! Ανεβαζω νεο post για Αμστερνταμ- Ολλανδια, οσοι μπορουν να βοηθησουν για διαμονη και hints ειναι καλοδεχουμενοι. ΤΗΑΝΚ ΥΟUUUUUU!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.603
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom