Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Έχοντας δει μόλις 2 χώρες εκτός Ευρώπης (Μαρόκο, Κούβα) συμφωνώ ότι υπάρχει ένα άλλο ενδιαφέρον και σου γεννιούνται διαφορετικά συναισθήματα σε σχέση με Ευρωπαϊκές πόλεις ακόμα κι αν αυτές είναι ιδιαίτερες πχ Βενετία.

Απ΄την άλλη εύχομαι όλοι οι άνθρωποι που ζουν σε φυλές σε πολύ δύσκολες συνθήκες διαβίωσης να καταφέρουν να ζήσουν σε ανθρώπινες συνθήκες όπως ο υπόλοιπος πλανήτης. Αν αυτό σημαίνει να ζήσουν σε κακάσχημες πολυκατοικίες μακριά απ'τη φύση ας είναι. Κι αν είναι να ξενερώσουν οι δυτικοί επειδή δεν θα υπάρχουν μέρη με διαφορετικότητα να επισκεφθούν ας ξενερώσουν. Μικρό το κακό.
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Έχοντας δει μόλις 2 χώρες εκτός Ευρώπης (Μαρόκο, Κούβα) συμφωνώ ότι υπάρχει ένα άλλο ενδιαφέρον και σου γεννιούνται διαφορετικά συναισθήματα σε σχέση με Ευρωπαϊκές πόλεις ακόμα κι αν αυτές είναι ιδιαίτερες πχ Βενετία.

Απ΄την άλλη εύχομαι όλοι οι άνθρωποι που ζουν σε φυλές σε πολύ δύσκολες συνθήκες διαβίωσης να καταφέρουν να ζήσουν σε ανθρώπινες συνθήκες όπως ο υπόλοιπος πλανήτης. Αν αυτό σημαίνει να ζήσουν σε κακάσχημες πολυκατοικίες μακριά απ'τη φύση ας είναι. Κι αν είναι να ξενερώσουν οι δυτικοί επειδή δεν θα υπάρχουν μέρη με διαφορετικότητα να επισκεφθούν ας ξενερώσουν. Μικρό το κακό.
Πόσο συμφωνώ! Δυστυχώς δεν υπάρχει ενδιάμεση οδός. Εκσυγχρονισμός ή αφανισμός! Δεν είναι αποδεκτό εν έτει 2019 να πεθαίνουν άνθρωποι από κοινές ασθένειες, να μην έχουν πρόσβαση στην υγεία και στην εκπαίδευση. Μακάρι να αλλάξουν όλα αυτά ακόμα κι αν οι παραδόσεις παραμείνουν φολκλορικές αναπαραστάσεις. Μια από τις πολλές πικρές ιστορίες που έχω βιώσει περιγράφεται στο άρθρο μου εδώ: https://tripinpictures.com/el/yanomami-μια-φυλή-υπό-απειλή/
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@Alexandros_T προφανως το να επισκεπτεται κσποιος πολιτισμους που απειλουνται με εξαφανιση ειναι κατι ιδιαιτερο που προκαλει θαυμασμο. Ειναι κατι που πιστευεις οτι θα επρεπε να δοκιμασουμε ολοι? Εφοσον μπορουμε να το υποστηριξουμε οικονκμικα βεβαια, γιατι μερικοι ειναι τουριστες των low cost εδω, αλλα θεωρεις οτι θα επρεπε να το εχουμε ως στοχο εστω μια φορα στη ζωη μας να μην ειμαστε τουριστες αλλα ταξιδευτες και να ζησουμε ολοι αυτη την εμπειρια? Να βλεπουμε απο κοντα πολιτισμους απειλουμενους με εξαφανιση?
 
Last edited:

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
@Alexandros_T προφανως το να επισκεπτεται κσποιος πολιτισμους που απειλουνται με εξαφανιση ειναι κατι ιδιαιτερο που προκαλει θαυμασμο. Ειναι κατι που πιστευεις οτι θα επρεπε να δοκιμασουμε ολοι? Εφοσον μπορουμε να το υποστηριξουμε οικονκμικα βεβαια, γιατι μερικοι ειναι τουριστες των loe cost εδω, αλλα θεωρεις οτι θα επρεπε να το εχουμε ως στοχο εστω μια φορα στη ζωη μας να μην ειμαστε τουριστες αλλα ταξιδευτες και να ζησουμε ολοι αυτη την εμπειρια? Να βλεπουμε απο κοντα πολιτισμους απειλουμενους με εξαφανιση?
Τι να πω; Δε μπορώ να προτείνω το τι είναι σωστό για τον καθένα, πόσο μάλλον για το κοινωνικό σύνολο. Είναι απαραίτητο π.χ. να βιώσει κανείς την τραγικότητα του πολέμου; (οι πολιτικοί θα έπρεπε). Υπάρχει όμως και αυτή η πλευρά του πλανήτη και είναι επιλογή του καθενός, ιδιαιτέρως όταν περιορίζει το κόστος αναλαμβάνοντας μόνος του τη διαδικασία. Από την άλλη αν "εισβάλλουμε" όλοι στο χώρο τους αυτομάτως θα απειλήσουμε περαιτέρω την ισορροπία τους αλλά και θα υποστηρίξουμε οικονομικά τις κοινότητές τους. η απάντηση λοιπόν δεν είναι εύκολη. Ίσως για μια φορά όπως λέτε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αν ολοι εστω μια φορα θελησουμε να βαλουμε αυτον τον στοχο, και μιλαμε για εκατομμυρια τουριστες που θα αποφασισουν να γινουν ταξιδευτες κι οχι τουριστακια, αποφασισουμε να ζησουμε εντονοτερες εμπειριες βλεποντας το αξιοπεριεργο των απειλουμενων φυλων, αυτες οι φυλες απειλουνται σοβαρα.
Φυσικα ευτυχως γινεται καποιο ειδος "φυσικης επιλογης" και μπορουν να το καταφερουν μονο καποιες χιλιαδες για οικονομικους λογους. Α και φυσικα ανθρωπολογοι ερευνητες με σεβασμο και γνωση, αλλα αυτοι δεν ειναι ταξιδευτες και το κανουν πολλα χρονια τωρα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Το θέμα του τόπικ είναι "Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση"

Όσα μηνύματα είναι άσχετα με το θέμα θα διαγράφονται.

Όσοι προτιμούν να τσακώνονται αντί να συζητάνε υπάρχουν άλλοι χώροι να το κάνουν αυτό :)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Πόσο συμφωνώ! Δυστυχώς δεν υπάρχει ενδιάμεση οδός. Εκσυγχρονισμός ή αφανισμός! Δεν είναι αποδεκτό εν έτει 2019 να πεθαίνουν άνθρωποι από κοινές ασθένειες, να μην έχουν πρόσβαση στην υγεία και στην εκπαίδευση. Μακάρι να αλλάξουν όλα αυτά ακόμα κι αν οι παραδόσεις παραμείνουν φολκλορικές αναπαραστάσεις. Μια από τις πολλές πικρές ιστορίες που έχω βιώσει περιγράφεται στο άρθρο μου εδώ: https://tripinpictures.com/el/yanomami-μια-φυλή-υπό-απειλή/

Το διάβασα το άρθρο σου, χαρά στο κουράγιο σου που κάνεις τέτοια ταξίδια και μπράβο σου που δημοσιοποιείς το δράμα τους. Η αλήθεια είναι ότι πριν το γράψεις αυτό νόμισα ότι αντιμετωπίζεις τις φυλές σαν τουριστικό αξιοθέατο. Χαίρομαι που ξεκαθάρισες τη θέση σου με αυτό το ποστ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Όσοι προτιμούν να τσακώνονται αντί να συζητάνε υπάρχουν άλλοι χώροι να το κάνουν αυτό :)
Το τελευταιο διαστημα που εκφραζονται αποψεις οτι καποιοι προερχονται απο εναν ταξιδιωτικο Μπυθουλα, ειναι τουριστες του 20ευρου με low cost και οχι ταξιδευτες, δεν κανουν διηπειρωτικα ταξιδια και αρα δεν δικαιουνται να ομιλουν, θα ηταν μια καλη λυση να απομονωθουν οι κατηγοριες των μελων ωστε να μην τσακωνομαστε. Εννοω οτι δεν τσακωνομαστε απο καποια προτιμηση στους τσακωμους.
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Όταν υπάρχουν μηνύματα που θεωρούμε ότι είναι εκτός κανονισμών, πρέπει να γίνεται η σχετική αναφορά και τίποτα άλλο - αλλιώς δεν είναι βέβαιο ότι τα μηνύματα στα οποία αναφέρεσαι τα έχει δει κάποιος συντονιστής ή διαχειριστής.

Συνέχεια on topic παρακαλώ :)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Για την Nîmes είχα ακούσει χλιαρες αντιδράσεις. Δεν είχα ακούσει κάτι άσχημο η αλήθεια είναι, αλλά ούτε κανέναν ενθουσιασμενο. Όχι απλά μου άρεσε πολύ, αλλά την βάζω και στην τοπ τριάδα που έχω δει στην Γαλλία μαζί με Στρασβούργο και Τουλούζ. Το Παρίσι το αφήνω εκτός λόγω μεγέθους.

Μόνο που περπατάς σε αυτή την πόλη και βλέπεις αρχαία μνημεία μπαίνει αυτόματα σε πόλη άλλης κλάσης για μένα. Έχει τις ομορφότερες πλατείες που έχω δει στην Γαλλία κι ένα όμορφο κέντρο που θυμίζει συνδυασμό γαλλικής και ιταλικής πόλης. Το πάρκο jardin de la fontaine ειναι απλά υπέροχο.

Κατά την γνώμη μου όποιος βρεθεί στην περιοχή αξίζει να κάνει και μια επίσκεψη στην Orange για να δει το ρωμαικο αμφιθέατρο στο οποίο γίνονται παραστάσεις μέχρι σήμερα. Είναι το πιο εντυπωσιακό αξιοθέατο που έχω δει στην Γαλλία. Πραγματικά επικό!

IMG_20200808_111345.jpg


Δυστυχώς όμως μια ιερή αγελάδα της Γαλλίας μπήκε στις απογοητεύσεις μου. Αυτή είναι η Carcassone! Την περασμένη χρονιά είχα επισκεφθεί την perouges η οποία είναι μια γραφική μεσαιωνικη πόλη που ακόμα και τα μαγαζιά ταιριάζουν με την αισθητική του μέρους. Περίμενα ότι η Carcassone θα είναι στο ίδιο στυλ αλλά πιο εντυπωσιακή. Οι προσδοκίες ήταν στον Θεό, ειδικά από σχόλια που είχα ακούσει. Βλέποντας τα τείχη, τους πύργους και την πύλη πριν μπω έπαθα πλάκα. Περνώντας την πύλη έπαθα επίσης πλάκα αλλά με την αρνητική έννοια. Όχι μόνο τα μαγαζιά δεν ταιριάζουν με την αισθητική του μέρους, κάποια είναι τόσο κιτς που μόνο σε τουριστικό παραλιακό μέρος θα τα φανταζόμουν. Πλατείες να έχουν τόσα πολλά τραπέζια απ'τα εστιατόρια που να μην υπάρχει πλέον πλατεία. Δεν θα έλεγα σε κάποιον να μην πάει, το εξωτερικό κομμάτι είναι όντως πολύ εντυπωσιακό. Σίγουρα όμως θα εξηγουσα ποια είναι η κατάσταση εντός των τειχών.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Εμένα με είχε απογοητεύσει το Βελιγράδι.Αν εξαιρέσεις τη θεα απ'το Καλεμεγκνταν,δεν είχε κάτι άλλο.Βαρεθήκαμε να περπατάμε τον κεντρικό πεζόδρομο στις 2 μέρες που κάτσαμε.Βέβαια πήγαμε χειμώνα,ίσως καλοκαίρι να είναι πιο όμορφα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom