ΗΠΑ Από την Νέα Υόρκη στο Μαϊάμι

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Λοιπόν αμερικανόφιλοι και αμερικανογνώστες καλήμέρα σας και παρακαλώ για την βοήθεια και καθοδήγησή σας.
Στις 30/11 φεύγουμε με το σύζυγο για Νέα Υόρκη με επιστροφή στις 16/12 (16 νύχτες). Υπάρχουν 2 δεδομένα.
1)Στην ΝΥ είχαμε βρεθεί παλιότερα ξεχωριστά οπότε έχουμε μια γενική εικόνα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θέλουμε να της αφιερώσουμε ημέρες.
2) Στις 10/12 έχουμε γάμο στο Long Island (εξου και η αφορμή του ταξιδιού).
Σκεφτόμουν λοιπόν μόλις προσγειωθούμε στην ΝΥ να πάμε Μαϊάμι μέχρι περίπου τις 8/12 που θα γυρίσουμε ΝΥ. Και οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  • Να πάμε και να ρθουμε αεροπορικώς στο Μαίάμι και να μείνουμε όλες τις ημέρες εκεί (είναι περίπου 8 νύκτες έτσι στο Μαϊάμι)
  • Να νοικιάσουμε αμάξι και να πάμε οδικώς στο Μαϊάμι και να γυρίσουμε αεροπορικώς? Το χει κάνει κανένας. Είναι περίπου 2000 μίλια. Αξίζει?
  • Να πάμε Μαϊάμι και κάπου αλλού στη Καραϊβική? Φτάνουν οι 8 ημέρες?
  • Να πάμε κάπου τελείως αλλού?
Προσανατολίζομαι στις 8/12 να επιστρέψουμε ΝΥ για το γάμο και να παραμείνουμε εκεί μέχρι τις 16 που φεύγουμε.
Εχετε προτάσεις να μου κάνετε? Είμαι ανοιχτή γιατί τώρα ξεκινάω να το στρώνω το σχέδιο σιγά σιγά...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σαφώς και να πάτε και να γυρίσετε αεροπορικώς, η διαδρομή δεν προσφέρει τρομερές συγκινήσεις για να την κάνεις με αυτοκίνητο.

Γνώμη μου είναι ότι 8 μέρες στο Μαϊάμι θα βαρεθείτε. Ή κάντε γύρα στην περιοχή (Μαϊάμι, Ορλάντο με τα πάρκα, cape Canaveral, everglades, κλπ) ή μην κατεβείτε τόσο χαμηλά, και πάτε βόλτες "γύρω" από τη Νέα Υόρκη, δηλαδή Philadelphia, Washington DC, Νιαγάρα (θάχει τρελό ψόφο τότε όμως), τέτοια πράγματα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω ψηφιζω το 4 , να πατε καπου τελειως αλλου στην καραιβικη.
Πουερτο ρικο ή Αμερικανικα παρθενα νησια για κατι τελειως διαφορετικο.
Αλλη εναλλακτικη απο Μαιάμι ειναι ενα τετραημερακι στις Μπαχαμες ή εκτος των αλλων που προτεινει ο Def , στα φλοριδα κιζ.
Ιδεες ριχνω..αλλα ολες προς παραλιακα ζεστα μερη.
Αλλα εγω ειμαι των εξωτικων , μισω τον ψοφο :haha:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Κάτι παρόμοιο εκανα εγω φέτος, με άλλη σειρα. Ο Defkalion εχει δικιο πηγαινετε αεροπορικως η πτηση ειναι 3 ωρες. Τι μπορείτε να κάνετε?
1) Μπορείτε να κατσετε 5 μερες Μαιαμι και 3 Μπαχάμες.
2) Κρουαζιερα Καραιβική.
3) Αυτο που σας ειπε ο Defkalion - Disney οπωσδηποτε! To Orlando ειναι 4 ωρες απο Μαιάμι οποτε θα πρεπει να μεινετε εκει. Το δρομολογιο δηλαδη θα μπορουσε να ειναι ΝΥ=>Miami να μεινετε 4-5 Μερες Μαιαμι (Fort Lauderdale, Νησια Keys, Sarasota ή τελος παντων relax στη South beach ;) ) και 3 μερες Ορλαντο ( Disney, Cape Canaveral Everglades ό,τι διαλεξετε) και απο εκει ΝΥ.

3) Ξεχαστε το Μαιαμι και κινηθειτε βορεια προς Καναδα. Εγω λατρευω το Τοροντο γιαυτο σας το προτεινω. Ναι θα εχει παρα πολυ κρυο και μάλλον χιονι. Αλλα και στη ΝΥ μπορει να εχει χιονι. Οδικώς το Τοροντο ειναι περιπου 12 ωρες απο ΝΥ. Εμεις αυτο που κάναμε (αλλα αντιστροφα ξεκινωντας αρχικά απο Τοροντο) ήταν ΝΥ-Μπάφαλο (αεροπορικως 55 λεπτα η πτηση) με διανυκτερευση εκει για να χορτασετε και τους καταρρακτες (ενα σουλατσο δε φτανει) και οδικώς απο το Μπαφαλο στο Τοροντο (μιαμιση ωρα περιπου δρομος). Μην παραλειψετε την πολη Niagara on the Lake ειναι πολυ γραφική.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
O ένας προτείνει παραλίες, φοίνικες και ζεστές θάλασσες και ο άλλος χειμώνες, κρύα, χιόνια και παγωμένα ποτάμια. Τρελοκομείο είμαστε :haha:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
O ένας προτείνει παραλίες, φοίνικες και ζεστές θάλασσες και ο άλλος χειμώνες, κρύα, χιόνια και παγωμένα ποτάμια. Τρελοκομείο είμαστε :haha:
Οχι Οχι και τα δυο προτείνω... δεν ξερεις βρε παιδι μου τι γουσταρει ο καθένας!! παντως εγω προσωπικα ναι, τρελοκομειο ειμαι!;)

:cool: για παραλια
:shock: για κρυο
:D:D

τρελαινομαι για smilies!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπα , μια χαρα ειμαστε ακομα. Οταν προτεινω εγω τη χιονισμενη πολη κι εσυ τους φοινικες , τοτε θα εχουμε γινει τρελοκομειο :haha:

Παντως αν κρινω απο τις 4 επιλογες που θετει η sugar , μαλλον προς τα ζεστα προσανατολιζεται.
Ωραια και η προταση της mariagl για κρουαζιερα στην καραιβικη.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Τρελοκομείο αλλά μ' αρέσουν πολύ οι προτάσεις σας. Απ' ότι κι εγώ ψυχανεμίζομαι μάλλον προσανατολίζομαι προς τα ζεστά γιατί κι ο σύζυγος πέταξε εχθές την ιδέα για Καναδά και μόνο στην ιδέα του αφόρητου κρύου την απέρριψα παρόλο που έχω ακούσει πόσο υπέροχη χώρα είναι ο Καναδάς. Δεν πείράζει θα νιώσουμε το κρυάκι στη ΝΥ.
Δηλαδή λέτε να πάω ΜΙΑ λιγότερες ημέρες κι από εκεί να ψαχτώ είτε για 4ήμερο Μπαχάμες είτε για κρουαζιέρα στη Καραϊβική. Για να το ψάξω λίγο πιο εκτενώς. Go2beach επειδή σε παρακολουθώ εσύ τί πρόγραμμα θ' ακολουθούσες αν είχες αυτές τις ημέρες στη διάθεσή σου?
Μariagl τη διάβασα την ιστορία σου απλά Οrlando δεν θέλω να πάω χωρίς τα παιδιά μου και προτιμώ να κινηθώ αλλού. Εσύ τί θα πρότεινες διαμονή ΜΙΑ ή Fort Lauderdale? Σας ευχαριστώ πολύ όλους κι εσένα Def
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Τρελοκομείο αλλά μ' αρέσουν πολύ οι προτάσεις σας. Απ' ότι κι εγώ ψυχανεμίζομαι μάλλον προσανατολίζομαι προς τα ζεστά γιατί κι ο σύζυγος πέταξε εχθές την ιδέα για Καναδά και μόνο στην ιδέα του αφόρητου κρύου την απέρριψα παρόλο που έχω ακούσει πόσο υπέροχη χώρα είναι ο Καναδάς. Δεν πείράζει θα νιώσουμε το κρυάκι στη ΝΥ.
Δηλαδή λέτε να πάω ΜΙΑ λιγότερες ημέρες κι από εκεί να ψαχτώ είτε για 4ήμερο Μπαχάμες είτε για κρουαζιέρα στη Καραϊβική. Για να το ψάξω λίγο πιο εκτενώς. Go2beach επειδή σε παρακολουθώ εσύ τί πρόγραμμα θ' ακολουθούσες αν είχες αυτές τις ημέρες στη διάθεσή σου?
Μariagl τη διάβασα την ιστορία σου απλά Οrlando δεν θέλω να πάω χωρίς τα παιδιά μου και προτιμώ να κινηθώ αλλού. Εσύ τί θα πρότεινες διαμονή ΜΙΑ ή Fort Lauderdale? Σας ευχαριστώ πολύ όλους κι εσένα Def
Αν αφησεις το Ορλαντο, και δεν σε ενδιαφέρει η κρουαζιερα, τοτε θα ελεγα να πας 3 μερες Μπαχάμες. Πάντως υπάρχουν και πενταήμερες κρουαζιέρες. Για διαμονή εγώ εμενα Fort Lauderdale, θα προτείνω όμως Μαιάμι. Προσωπικά θα εμενα South Beach αυτα ειναι γουστα ομως. Πηγαινετε όμως και μια μερα Φορτ, η Las Olas Boulevard και τα καναλια ειναι ωραια. Επίσης η Φλόριντα εχει πολύ καλή αγορα, οποτε ετοιμαστειτε για πολλα ψωνια!:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Go2beach επειδή σε παρακολουθώ εσύ τί πρόγραμμα θ' ακολουθούσες αν είχες αυτές τις ημέρες στη διάθεσή σου?
Απο αυτα που προτεινω παραπανω (για να μη μπλεξω Τζαμάικες και Γρενάδες και περιπλεξω τα πραγματα :haha:) νομιζω θα διαλεγα το Πουερτο ρικο λογω λατιν ατμοσφαιρας.
Αν ομως για καποιο λογο κλινεις προς Μαιάμι (βλεπω οτι οι 3 στις 4 προτασεις σου ειναι για κει) , ειναι πολυ καλος συνδυασμος με Μπαχαμες.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Eυχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας. Καθώς φεύγω για ΣΚ τα μελετάω όλα και επανέρχομαι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.674
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom