Τουρκία Από την Πόλη έρχομαι.....

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
βρε τι να πω η άμοιρη η πετοφοβική?μου σύστησε ο γιατρός μια πτηση μηνιαιως ....σα φάρμακο.... τι να κανω ?το παίρνω...αλλά εσύ μου ταξες ότι θα μου στελνεις θετική ενεργεια....το θυμήθηκες όταν πήγαινα κι ένοιωθα μια χαρά (εντάξει ...περιπου)...και σε ρωτώ με παράπονο....γιατι στο γυρισμό με ξέχασες?:(


έχεις δίκιο,είμαι απαράδεκτη!!αλλά και εγώ η" καραβοφοβική",πόσα
ν'αντέξω???ξεμυαλίστηκα και ζαλίστηκα με μια κροααζιέρα στο Δούναβη!:shock:
μπέρδεψα τους γυρισμούς μας και σου στελνα "την χαρά της πτήσης"
με μια μέρα καθυστέρηση,δεν πιάνει,ε??:roll::roll:
να τιμωρηθώ πάραυτα:1 πτήση μηνιαίως παρακαλώ προς παραδειγματισμό και συμμόρφωση :bleh::bleh:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πολύ πρωτότυπη η ιστορία σου Δάφνη, διότι σε μας φτάνει ένα φωτογραφικό ταξίδι που μας ξεσηκώνει...οι φωτογραφίες σου είναι πολύ ζωντανές!Απλώνω το χέρι στον υπολογιστή για να πιάσω κανά λουκούμι και ένα κομματάκι από το κεμπάμπ, αλλά με δυσκολεύει η οθόνη του υπολογιστή!Άτιμη κοινωνία!Όσο για την πετοφοβία σου, αν σε αναπαύει να σε σκέφτονται οι φίλοι από το φόρουμ, βάλε και μένα στη λίστα σου να σε μελετώ όταν πετάς!Μόνο να μου το λες εγκαίρως!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πολύ πρωτότυπη η ιστορία σου Δάφνη, διότι σε μας φτάνει ένα φωτογραφικό ταξίδι που μας ξεσηκώνει...οι φωτογραφίες σου είναι πολύ ζωντανές!Απλώνω το χέρι στον υπολογιστή για να πιάσω κανά λουκούμι και ένα κομματάκι από το κεμπάμπ, αλλά με δυσκολεύει η οθόνη του υπολογιστή!Άτιμη κοινωνία!Όσο για την πετοφοβία σου, αν σε αναπαύει να σε σκέφτονται οι φίλοι από το φόρουμ, βάλε και μένα στη λίστα σου να σε μελετώ όταν πετάς!Μόνο να μου το λες εγκαίρως!
τύφλα να χουν τα group therapy.....:haha::haha:ευχαριστώ ,θα σε έχω υπ'οψιν....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
βρε τι εχουμε εδω ...
την αγαπημενη Πολη απο την αγαπημενη Dafni ?
φοβερες φωτο , αχ με λιγωσες πάλι ....
χαιρομαι που σου αρεσε ...
οσο για τη πετοφοβια μια χαρα τα πας..
Απριλη για Αβανα εισαι ; Μετα απο 11 ωρες με την iberia δεν θα φοβασαι τιποτα , θα τα εχεις δει ολα ....
περιμενω συνεχεια ....
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλά δεν αφήσατε μέρος για μέρος.Φαντάζομαι το Νίκο(operater) να τραβάει συνεχώς φωτογραφίες.Διαφαίνεται πάντως απο το γράψιμό σου Ελένη ότι αν δεν πέρασες τέλεια τουλάχιστον καλύτερα απο το Παρίσι.Πάντα τέτοια.Θα μας δοθεί η ευκαιρία να τα πούμε απο κοντά.Χαιρετισμούς στο Νικο και απο την Αγγελική.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
βρε τι εχουμε εδω ...
την αγαπημενη Πολη απο την αγαπημενη Dafni ?
φοβερες φωτο , αχ με λιγωσες πάλι ....
χαιρομαι που σου αρεσε ...
οσο για τη πετοφοβια μια χαρα τα πας..
Απριλη για Αβανα εισαι ; Μετα απο 11 ωρες με την iberia δεν θα φοβασαι τιποτα , θα τα εχεις δει ολα ....
περιμενω συνεχεια ....
Εγώ βρε παιδιά δε φοβάμαι τα αεροπλάνα, αλλά βαριέμαι τόσες ώρες στο ίδιο μέρος!Όσο να μιλήσεις, όσο να διαβάσεις, όσο να κοιμηθείς, όσο να φας, όσο να ονειρευτείς το ταξίδι σου και να κάνεις μια επανάληψη του προγράμματος, δεν περνάνε οι άτιμες 11 ώρες!Κοίτα προβλήματα πουχει ο κόσμος!
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δάφνη, μια ερώτηση : δέχονται καθόλου ευρώ ή πρέπει σώνει κ καλά να έχω λίρες μαζί??
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δάφνη, μια ερώτηση : δέχονται καθόλου ευρώ ή πρέπει σώνει κ καλά να έχω λίρες μαζί??
σε ξενοδοχεια ,εστιατόρια,ταξί αλλά και σχεδόν παντου δέχονται ευρω...εκτός από κάποια αξιοθέατα όπου δέχονται μόνο λίρες...η γνώμη μου έιναι να κάνεις λίρες αλλά όχι στην Ελλάδα...εμεις κάναμε αλλάξαμε λίγα χρήματα πριν φύγουμε ,για να έχουμε για τα πρωτα μικροέξοδα Εδώ λοιπόν το ευρώ το είχαν από 1.7-1.9 λιρες ενω στο αεροδρόμιο αλλά και στα ανταλλακτηρια στην Κωνσταντινουπολη το είχαν 2.07 και δεν χρειάζεται να πληρώσεις την προμήθεια που πληρώνεις εδώ και στην τράπεζα και στα ανταλακτηρια...οποτε όταν πας αλλάζεις λίγα χρήματα είτε στο αεροδρόμιο είτε σε κάποιο ανταλακτηριο για τα μικροέξοδα...αλλά μην αγχωθεις ....α και το άλλο που μας έτυχε...μας έδωσαν εδώ στην Ελλάδα ένα χαρτονόμισμα των 100 λιρών ....πάμε να το δώσουμε στο αεροδρόμιο για να μας το χαλάσουν για να έχουμε ψιλά για το λεωφορείο και μας λέει η υπάλληλος "α όχι αυτό είναι παλιο,δεν μπορώ να το πάρω...στην πόλη ίσως..."να μη στα πολυλογώ προσπαθησαμε δυο τρεις φορές να ξεφορτωθουμε το παλιο νόμισαμα αλλά κανεις δεν το έπαιρνε...όλοι μας έλεγαν να το πάμε στην τράπεζα...θυμηθήκαμε και την παλιά ελληνική ταινία με την κάλπικη λίρα και κάναμε πλάκα μεταξύ μας"κανεις δε θέλει τις κάλπικες λιριτσες μας,όλοι μας τις γυρίζουν πίσω":(.Φυσικά το χαρτονόμισμα δεν ήταν κάλπικο ήταν παλιο και περνωντας από μια τράπεζα στην Ιστικλάλ ,μπαίνουμε και μας λένε ότι πρέπει να πάμε σε μια άλλη τράπεζα....:shock: ευτυχώς αυτή η άλλη τράπεζα είναι ακριβώς απέναντι και εκει μας εξυπηρέτησαν αμέσως...
 
  • Like
Reactions: RTW

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Ευτυχώς, διότι θα κρατούσατε το 100λιρο για σουβενίρ!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Γενικές εντυπώσεις

Ας αρχίσω από τις «ας πουμε» αρνητικές…αν και τις χαρακτηρίζω έτσι καταχρηστικά, γιατί είναι τόσο θετικές οι εντυπωσεις μου από την Κωνσταντινούπολη που δεν τις σκιάζει τιποτα!!!
aimg205.imageshack.us_img205_3152_kon18.jpg


Το ανελέητο παζάρι το περίμενα,και εντάξει…καταλαβαίνω ότι μπορεί να έχει και την πλάκα του ,αν και εμένα δεν με ιντριγκάρει και τόσο…αυτό που βρήκα κάπως ενοχλητικό είναι ότι πολλοι μας πλησιαζαν ,δήθεν να μας βοηθήσουν ,αλλά τελικά είχαν όλοι απώτερο σκοπο…Δεν προλαβαίναμε να ανοιξουμε το χάρτη του top 10,και όλο και κάποιος σταματουσε να μας ρωτησει που θέλουμε να πάμε για να μας δώσει πληροφορίες ….τελικά ο σκοπος του ήταν να μας πουλήσει κάτι ή να μας προσφέρει υπηρεσίες(και στις δύο περιπτωσεις αμφιβόλου ποιοτητας ,φυσικά)Και πέραν αυτου με ενοχλησε λιγάκι το γεγονος ότι είναι πολλοι φιλικοι ,προσπαθουν να δημιουργήσουν ένα κλιμα εμπιστοσύνης λέγοντας σχεδόν όλοι ότι έχουν έναν συγγενή στην Ελλάδα ή ότι είμαστε γειτονες και φίλοι και αγαπουν τους έλληνες και μετά καταλαβαίνεις ότι όλη αυτή η προσπαθεια δημιουργίας ενός φιλικου κλιματος, αποσκοπει σε συμφέρον…Δεν κατηγορώ αυτές τις συμπεριφορές ,ουτε θέλω να γενικευσω ,αλλά εμένα μου αρέσει να είμαι ανοιχτή με τους ανθρώπους και είμαι θετικά προδιατεθειμένη όταν μιλάω κάποιον ,με αποτέλεσμα να αισθανθω κάπως ευάλωττη σε αυτή την τεχνική προσέγγισης και να χρειαστεί να σκεφθώ ότι πρέπει να φυλάω τα νώτα μου…Βέβαια καταλαβαίνω ότι το σπορ το εξασκουν κυρίως μικροπωλητές ,φτωχοι άνθρωποι που προσπαθουν να επωφεληθουν από τους τουριστες…απλά λοιπόν το καταγράφω χωρίς παραπάνω σχόλια…

aimg251.imageshack.us_img251_268_kon31r.jpg


aimg237.imageshack.us_img237_2537_kon32.jpg


Άλλη κατηγορια που δικαιωσε τη φήμη της είναι οι ταξιτζήδες…είχα ακουσει πολλά για τους ταξιτζήδες στη Κωνσταντινουπολη…..Κινηθήκαμε κυρίως με τα πόδια, και από το αεροδρόμιο για την πόλη,πήραμε τα Havas bus που βολεύουν παρα πολύ και κοστίζουν 10 ευρώ το άτομα να πας και να ρθεις…θα τα βρειτε μόλις βγειτε από το αεροδρόμιο μπροστά από τα ταξί …ρωτήστε που πάει αυτό που θα βρειτε γιατί πάνε σε διάφορα σημεια της πολης και επιλέξτε αυτό που σας βολευει….έχουν συχνά δρομολογια….επανέρχομαι στα ταξί …λίγες φορές λοιπόν πήραμε ταξί ,αλλά από την πρώτη καταλάβαμε ότι οι ταξιτζήδες δεν έχουν άδικα αυτή τη φήμη που έχουν στην Κωνσταντινουπολη….Την πρώτη φορά λοιπόν το ταξίμετρο έχει γράψει 12,3 λίρες… «τι ωφειλουμε?»κάνουμε το λάθος να ρωτήσουμε… «20 λίρες» απαντά ο οδηγός …. «γιατί 20?» λέει ο άντρας μου,δειχνοντας το ταξίμετρο… «15 …»λέει τοτε οδηγός…τα δίνουμε και κατεβαίνουμε για να αποφύγουμε το διαπληκτισμό για ένα τόσο μικρό ποσο…έχουμε επιπλεον την εντύπωση ότι μας έκανε και ένα μεγάλο γύρο,πράγμα που επιβεβαιώσαμε τις επόμενες μέρες που κάναμε την ίδια απόσταση με τα πόδια ….Το πρόβλημα λύθηκε όμως….τις επόμενες φορες ο άντρας μου έβαζε τη διαδρομή στο gps(ναι ο γνωστός leoon00,που γράφει κυρίως στα θέματα που αφορουν οδηγους πλοηγησης και gadget γενικότερα….),λέγαμε στον οδηγό που θέλουμε να πάμε και του δειχναμε τη διαδρομη…ο άντρας μου καθόταν δίπλα στον οδηγο και οι ταξιτζηδες ,μη εξοικοιωμένοι με την τεχνολογια ,κοιταζαν περιεργα τη συσκευή και έδειχναν να ξαφνιάζονται με το γεγονός ότι το μηχάνημα μιλουσε όταν έπρεπε να στριψουμε κάπου…νομίζω ότι είχε αποτελεσμα λοιπόν,βέβαια έχω ακουσει ότι διαθέτουν πολλές τεχνικές εξαπάτησης αλλά έτσι τουλάχιστον αποφύγαμε το να μας κάνουν γύρους.Εντάξει δεν είναι και Γερμανία λοιπόν στο κομμάτι αυτών των υπηρεσιών οι Τουρκοι ,αλλά οι οδηγοι δεν είναι και τόσο κακοι ….απλά θέλουν το gps τους….:rolleyes:

aimg710.imageshack.us_img710_5707_kon16.jpg
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δικαίωσε τη φήμη του ο Νίκος:haha:

Ποιο πρόγραμμα πλοήγησης για την Πόλη; Garmin?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom