Τουρκία Από την Πόλη έρχομαι.....

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πάλι καλά που περάσατε! Θα ήταν μεγάλη απογοήτευση! Τέλος καλό όλα καλά κι εμείς περιμένουμε ανυπόμονα τη συνέχεια!!!:)
 

dimitra24

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους!!!!!!!!!!!!!
Το όνομα μου είναι Δήμητρα και είμαι νέο μέλος του forum. Αν και μικρή η μέχρι τώρα περιήγηση μου έχω εντυπωσιαστεί από το πόσες πολλές ταξιδιωτικές εμπειρίες έχετε ιδιαίτερα ορισμένοι από εσάς στο ενεργητικό σας και σας παρακαλώ να μου την παραθέσετε. Τον ερχόμενο μήνα θα επισκεφθούμε με φίλους τη Κωσταντινούπολη και είμαστε ακόμη στο στάδιο αναζήτησης πληροφοριών!!!! Δεκτές πληροφορίες που αφορούν τη διαμονή και πληροφορίες σχετικά με το που θα απολαύσουμε και γαστρονομικά τη Πόλη!!!! Δάφνη ( γεια σου Δάφνη) σαν πολύ ωραία επιλογή για φαγητό αναφέρεις το 360, εννοείς το www.360istanbul.com/?Επίσης αναφέρεις το Rumeli το οποίο αναζήτησα, αλλά μάταια. Εχείς διεύθυνση ή κάποιο άλλο στοιχείο? Παιδιά να ρωτήσω με την νέα ταυτότητα ,εννοώ την με λατινικούς χαρακτήρες αστυνομική ταυτότητα ταξιδεύεις ή μόνο με διαβατήριο, έστειλα ήδη mail στο τουρκικό προξενείο αλλά η απάντηση ήταν καπως συγκεχυμένη.
Και κάτι τελευταίο για το καλωσόρισμα, μιας και οι τιμές των αεροπορικών εισιτηρίων για την περίοδο που ψάχνουμε είναι απαγορευτικές σαν σκέψη λέμε να πάμε με τραίνο από Ξάνθη. Το έχει κάποιος από εσάς επιχειρήσει είναι ωραία και υποφερτή σαν εμπειρία?
Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!!!!
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
γειά σου Δήμητρα και καλωσηρθες ...
ναι αυτο είναι το 360 ....ειναι για να φας καπου "καλά" αν θέλεις(50-60ευρω τα δυο άτομα περιπου) αλλά μπορεις να πας και μονο για ποτο...
το rumeli μπορεις να το δεις εδώ

rumeli cafe, Istanbul - Restaurant Reviews - TripAdvisor
το πιο πιθανο είναι να πεσεις πάνω του ,καθώς θα τριγυρνας στην παλιά πολη....
η γνωμη μου ειναι να κρατησεις μερικες διευθυνσεις απο εστιατορια απο το φορουμ αλλά και να πειραματιστεις....να μπεις δηλαδη σε οποιο "σου κάνει κάτι" ...η πολη είναι ανεξάντλητη σε όλα της και έχει απειρα μέρη για φαγητο.Ακομα και αν αποδειχτει τελικά οτι δεν ηταν κάτι φοβερο ένα μέρος για μένα είναι μεγάλη χαρά ,να δοκιμάζω,να ανακαλυπτω τα πατντα σε αυτή την πολη και φυσικά και το φαγητο

δεν έχω παει με τρενο στην πολη και δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο....έχω παει όμως με αυτοκινητο και ήταν μια χαρά ...αν είσαι και απο βορεια ελλάδα ,δε το σκέφτεσαι?
αλήθεια ποτε θα πάτε?ποιες ημερομηνιες?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
επι της ευκαιριας να ρωτησω και γω κάτι...
την προηγουμενη φορά που πήγαμε στην Κωνσταντινουπολη μας προτεινε ένα μαγαζι για φαγητο μια κοπελα που γνωσισαμε (Τουρκάλα) ,στην πλατεια γυρω απο τον πυργο του γαλατα....νομιζω λεγεται αubergine ή κάπως έτσι....πήγαμε,δεν μπορω να πω οτι ήταν κακο αλλά δεν μπορώ να πω και οτι ενθουσιαστηκαμε ιδιαιτερα ...εκει ομως παραδιπλα υπήρχαν και κανα δυο (τουλαχιστον)ακομα εστιατορια το τελευταιο μάλιστα διαφημιζε την ανατολιτκη κουζινα του...μήπως τα έχει κανεις υπ'οψιν? αυτο το τελευταιο μου φανηκε καλο,και λέμε να παμε την επομενη φορα....
 

dimitra24

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
Δάφνη σε ευχαριστώ για την άμεση απαντηση. Θα πάμε τέλη Οκτώβρη δυστυχώς μόνο 4 ημέρες δεν συντονιζόμαστε λόγω αδειών. Απο έρευνα που έκανα για εστιατορια βρήκα τα εξής Pasazade Restaurant - Osmanli Mutfagi καταπληκτικές κριτικές απο το tripadvisor αν και η εικίνα μιλάει απο μόνο της ,δες και πες μου.....
και το Asitane Restaurant Osmanl? Saray Mutfa?? Istanbul T?rk Mutfa?? το οποίο αναπαράγει συνταγές που έτρωγαν σουλτάνοι και οι οποίες βρέθηκαν και μεταφράστηκαν πολύ καλές κριτικές και αυτό και με ενέπνευσε και ο χώρος.
Επίσης γνωστός Κωνσταντινοπολίτης( και δικός σας) τον οποίο αναζήτησα με mail και την γνώμη του οποίου σέβομαι γιατί γνωρίζει απο φαγητό και δε απο γλυκά!!!!!μου πρότεινε τα εξής:
PATISSERIE
1. GULLUOGLU (Καταΐφι, μπακλαβάδες) - Mumhane caddesi, Karakoy.​
2. SARAY (Γλυκά με κρέμες) - Beyoglou.​
3. HADJIBEKIR (Λουκούμια) - Beyoglou.​
4. UC YILDIZ (Διάφορα παραδοσιακά) – Balik pazar (Ψαραγορά Βeyoglou)​
ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΓΗΤΟ
1. HADJIBABA – Beyoglou (Δίπλα στην εκκλησία της Αγίας Τριάδος).
2. HUNKAR – Mim Kemal Oke Caddesi No 211, Nisantasi.
3. BORSA – Lutfi Kirdar, Harbiye.
4. TIKET –


ΓΙΑ ΒΡΑΔΙΝΟ ΦΑΓΗΤΟ
1. ULUS 29 (Θέα – μοντέρνο) – Βόσπορος.
2. CHIRAGAN ξενοδοχείο (Στο Ottοman, οθωμανική κουζίνα)ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ
3. KOYALI – Κυριακή μεσημέρι στο Topkapi (Παλάτι – Μουσείο).
Όποιος απο εσάς έχει δοκιμάσει κάποιο απο αυτά (εννοώ τα εστιατόρια γιατί για τα γλυκά είμαι σίγουρη) ας γραψει τη γνώμη του σας παρακαλώ!!!!!!
Και κάτι ακόμη με τη νέα ταυτότητα ταξιδεύουμε ή θελουμε διαβατήριο.? Σχετικά μη τη διαμονή διάβασα ότι βολεύει η περιοχή taksim καθώς η sultamahmet ερημώνει το βραδυ.Συμφωνείτε? Οπως και να χει έχετε να μου προτείνετε κατι για διαμονή καθαρό , με φυσιολογικές τιμές και νε είναι βρε αδερφέ και λιγουλάκι όμορφο?
Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Δάφνη σε ευχαριστώ για την άμεση απαντηση. Θα πάμε τέλη Οκτώβρη δυστυχώς μόνο 4 ημέρες δεν συντονιζόμαστε λόγω αδειών. Απο έρευνα που έκανα για εστιατορια βρήκα τα εξής Pasazade Restaurant - Osmanli Mutfagi καταπληκτικές κριτικές απο το tripadvisor αν και η εικίνα μιλάει απο μόνο της ,δες και πες μου.....
και το Asitane Restaurant Osmanl? Saray Mutfa?? Istanbul T?rk Mutfa?? το οποίο αναπαράγει συνταγές που έτρωγαν σουλτάνοι και οι οποίες βρέθηκαν και μεταφράστηκαν πολύ καλές κριτικές και αυτό και με ενέπνευσε και ο χώρος.
Επίσης γνωστός Κωνσταντινοπολίτης( και δικός σας) τον οποίο αναζήτησα με mail και την γνώμη του οποίου σέβομαι γιατί γνωρίζει απο φαγητό και δε απο γλυκά!!!!!μου πρότεινε τα εξής:
PATISSERIE

1. GULLUOGLU (Καταΐφι, μπακλαβάδες) - Mumhane caddesi, Karakoy.


2. SARAY (Γλυκά με κρέμες) - Beyoglou.


3. HADJIBEKIR (Λουκούμια) - Beyoglou.


4. UC YILDIZ (Διάφορα παραδοσιακά) – Balik pazar (Ψαραγορά Βeyoglou)​



ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΓΗΤΟ
1. HADJIBABA – Beyoglou (Δίπλα στην εκκλησία της Αγίας Τριάδος).
2. HUNKAR – Mim Kemal Oke Caddesi No 211, Nisantasi.
3. BORSA – Lutfi Kirdar, Harbiye.
4. TIKET –


ΓΙΑ ΒΡΑΔΙΝΟ ΦΑΓΗΤΟ
1. ULUS 29 (Θέα – μοντέρνο) – Βόσπορος.
2. CHIRAGAN ξενοδοχείο (Στο Ottοman, οθωμανική κουζίνα)ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ
3. KOYALI – Κυριακή μεσημέρι στο Topkapi (Παλάτι – Μουσείο).
Όποιος απο εσάς έχει δοκιμάσει κάποιο απο αυτά (εννοώ τα εστιατόρια γιατί για τα γλυκά είμαι σίγουρη) ας γραψει τη γνώμη του σας παρακαλώ!!!!!!
Και κάτι ακόμη με τη νέα ταυτότητα ταξιδεύουμε ή θελουμε διαβατήριο.? Σχετικά μη τη διαμονή διάβασα ότι βολεύει η περιοχή taksim καθώς η sultamahmet ερημώνει το βραδυ.Συμφωνείτε? Οπως και να χει έχετε να μου προτείνετε κατι για διαμονή καθαρό , με φυσιολογικές τιμές και νε είναι βρε αδερφέ και λιγουλάκι όμορφο?
Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!
\

Για τα γλυκά ξέρω το Νο.1,Νο.2 και Νο3.Συμφωνώ απόλυτα.

Για τα μεσημεριανά το Νο.3 και Νο.4.Συμφωνώ για το 3(Borsa) ΄πού πρέπει να ηταν αλλού πρίν 6 ΄περίπου χρόνια.Στην περιοχή Macka(μετά το Taksim στο δρόμο που κατηφορίζει προς το παλάτι Dolmabahce και δίπλα σε ενα κλειστό γήπεδο/συνδριακό χώρο).Πρέπει νά ειναι τό ίδιο.Εχει σε περρισότερες τοποθεσίες ή μετακόμισε?

Συμφωνώ επίσης και για το KONYALI στο Topkapi.

Καλά να περάσεις:lol:
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δάφνη σε ευχαριστώ για την άμεση απαντηση. Θα πάμε τέλη Οκτώβρη δυστυχώς μόνο 4 ημέρες δεν συντονιζόμαστε λόγω αδειών. Απο έρευνα που έκανα για εστιατορια βρήκα τα εξής Pasazade Restaurant - Osmanli Mutfagi καταπληκτικές κριτικές απο το tripadvisor αν και η εικίνα μιλάει απο μόνο της ,δες και πες μου.....
και το Asitane Restaurant Osmanl? Saray Mutfa?? Istanbul T?rk Mutfa?? το οποίο αναπαράγει συνταγές που έτρωγαν σουλτάνοι και οι οποίες βρέθηκαν και μεταφράστηκαν πολύ καλές κριτικές και αυτό και με ενέπνευσε και ο χώρος.
Επίσης γνωστός Κωνσταντινοπολίτης( και δικός σας) τον οποίο αναζήτησα με mail και την γνώμη του οποίου σέβομαι γιατί γνωρίζει απο φαγητό και δε απο γλυκά!!!!!μου πρότεινε τα εξής:
PATISSERIE
1. GULLUOGLU (Καταΐφι, μπακλαβάδες) - Mumhane caddesi, Karakoy.
2. SARAY (Γλυκά με κρέμες) - Beyoglou.
3. HADJIBEKIR (Λουκούμια) - Beyoglou.
4. UC YILDIZ (Διάφορα παραδοσιακά) – Balik pazar (Ψαραγορά Βeyoglou)​
ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΓΗΤΟ
1. HADJIBABA – Beyoglou (Δίπλα στην εκκλησία της Αγίας Τριάδος).
2. HUNKAR – Mim Kemal Oke Caddesi No 211, Nisantasi.
3. BORSA – Lutfi Kirdar, Harbiye.
4. TIKET –


ΓΙΑ ΒΡΑΔΙΝΟ ΦΑΓΗΤΟ
1. ULUS 29 (Θέα – μοντέρνο) – Βόσπορος.
2. CHIRAGAN ξενοδοχείο (Στο Ottοman, οθωμανική κουζίνα)ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ
3. KOYALI – Κυριακή μεσημέρι στο Topkapi (Παλάτι – Μουσείο).
Όποιος απο εσάς έχει δοκιμάσει κάποιο απο αυτά (εννοώ τα εστιατόρια γιατί για τα γλυκά είμαι σίγουρη) ας γραψει τη γνώμη του σας παρακαλώ!!!!!!
Και κάτι ακόμη με τη νέα ταυτότητα ταξιδεύουμε ή θελουμε διαβατήριο.? Σχετικά μη τη διαμονή διάβασα ότι βολεύει η περιοχή taksim καθώς η sultamahmet ερημώνει το βραδυ.Συμφωνείτε? Οπως και να χει έχετε να μου προτείνετε κατι για διαμονή καθαρό , με φυσιολογικές τιμές και νε είναι βρε αδερφέ και λιγουλάκι όμορφο?
Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!
ξεκινω απο το θέμα της διαμονης...υπαρχουν πολλες αντιπαραθεσεις στο φορουμ σχετικά με αυτο το θέμα....αφου ξεκινησες να ψάχνεις θα τις βρεις και θα αποφασισεις που θελεις να μεινεις...εμένα μου αρέσει το Πέραν γιατί είσαι κοντα στο κέντρο αλλά και διπλα στο τουνέλ..με μια λιρα(0.5ευρω)κατεβαινεις στη γέφυρα του γαλατα και πας με τα ποδια στην παλιά πολη κάνοντας μια απο τις ωραιοτερες βολτες χαζευοντας απο τη μια το βοσπορο και απο την άλλη τον κερατιο κολπο....Σιγουρα πολλά απο τα αξιοθεατα που θα επιλέξει κανεις να δει και μάλιστα την πρωτη του φορά στην πολη βρισκονται στο Σουλταναχμετ,αλλά το θέμα είναι οτι η Κωνσταντινουπολη δεν έχει τις ανέσεις των ευρωπαικών μεγαλουπολεων σε σχέση με τις συγκοινωνιες...έτσι θεωρω ότι τη μέρα, που βλεπει κανεις τα αξιοθέατα,είναι πολύ πιο εύκολο να μετακινηθει προς την παλια πολη ενώ το βράδυ το ταξι είναι μαλλον το μονο μέσο που μπορει να επιλέξει κανεις(το τουνέλ κλεινει στις 11 το βράδυ νομιζω)Τώρα κατά τη δική μου γνωμη παντα κάποιος που παει για πρωτη φορά πρεπει να ανεβοκατεβει την Ιστικλαλ(κεντικος δρομος στο περαν)μαζι φυσικά με πολύ κοσμο ,να τριγυρισει στα γυρω σοκάκια με τις ταβερνες να κατέβει με τα ποδια μεχρι τον πυργο του γαλατα.....αυτο δεν είναι πολύ ευκολο να το κάνεις αν μένεις στο σουλταναχμετ εκτος και αν δε σε πειράζει να παιρνεις ταξι ,τη νύχτα(εγώ είναι λιγο επιφυλακτική με τους ταξιτζηδες στην Πολη,χωρις βεβαια αυτο να ειναι απολυτο)ασε που απο το περαν είσαι και πιο κοντα στο βόσπορο,αν σε παιρνει ο χρονος να πας προς τα κει ....να πας δηλαδη γιατι αξιζει....στο ciragan δεν έχω φαει ,πρεπει να ειναι οντως πανακριβο γιατι δυο καφεδες που ήπιαμε κοστιζαν 17-18 ευρώ αλλά είναι καταπληκτικο μέρος ...αν καποιος δεν μπορει να ξοδεψεια οσα απαιτουνται για φαγητο μπορει να πιει τον καφε του και να φαει κανενα γλυκο ....:lol:
Στο πέραν λοιπόν την πρωτη φορά έμεινα σε ένα ξενοδοχειο που μου άρεσε πολύ

Booking.com: Miapera Hotel, Istanbul , Turkey - 300 Guest reviews. Book your hotel now!

τώρα έχει ανεβάσει πολύ τις τιμές του αλλά απο ταξιδιωτικό γραφειο μπορεις να το βρεις με 125 περιπου τη βραδιά....τα θεωρώ πολλά αλλά αν σε ενδιαφέρει πεσ μου να σου στειλω pm.

σε πολύ καλή τοποθεσια ,το ένα σχεδον διπλα στο άλλο είναι αυτα
Booking.com: Pera Rose Hotel, Istanbul, Turkey - 246 Guest reviews. Book your hotel now!
Booking.com: hotel Tulip City Taksim, Istanbul, Turkey - 150 Guest reviews. Book your hotel now!
Booking.com: Pera Tulip Hotel, Istanbul , Turkey - 787 Guest reviews. Book your hotel now!
Booking.com: Hotel Au Pera, Istanbul , Turkey - 32 Guest reviews. Book your hotel now!
μη κοιτάς που τα δειχνει ο χάρτης του booking...τα έχουν τοποθετησει λαθος ,είναι το ένα διπλα στο άλλο ,θα το καταλαβεις αλλωστε κοιτωντας τις διευθυνσεις...αυτή είναι η ιδανική μεριά κατα τη γνωμη μου για να μεινει κανεις και η γυρω περιοχη στην οποια έχουν προτεινει και κάποια ακομα ξενοδοχεια αλλα μέλη.Κοιταξε εκει γυρω στο booking να δεις αν κάποιο ταιριαζει στα ζητουμενα σου....

υγ.μάλλον πρεπει να βαλεις σωστα το σήμα του φυλου σου ,αυτο το ροζ ή γαλαζιο σηματακι που δειχνει αν εισαι αγορακι ή κοριτσακι....
για το hadjibaba και το ticket ,δώσε κανενα λινκ γιατι με ενδιαφέρουν και δε βρισκω....
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δάφνη σε ευχαριστώ για την άμεση απαντηση. Θα πάμε τέλη Οκτώβρη δυστυχώς μόνο 4 ημέρες δεν συντονιζόμαστε λόγω αδειών. Απο έρευνα που έκανα για εστιατορια βρήκα τα εξής Pasazade Restaurant - Osmanli Mutfagi καταπληκτικές κριτικές απο το tripadvisor αν και η εικίνα μιλάει απο μόνο της ,δες και πες μου.....
και το Asitane Restaurant Osmanl? Saray Mutfa?? Istanbul T?rk Mutfa?? το οποίο αναπαράγει συνταγές που έτρωγαν σουλτάνοι και οι οποίες βρέθηκαν και μεταφράστηκαν πολύ καλές κριτικές και αυτό και με ενέπνευσε και ο χώρος.
Επίσης γνωστός Κωνσταντινοπολίτης( και δικός σας) τον οποίο αναζήτησα με mail και την γνώμη του οποίου σέβομαι γιατί γνωρίζει απο φαγητό και δε απο γλυκά!!!!!μου πρότεινε τα εξής:
PATISSERIE
1. GULLUOGLU (Καταΐφι, μπακλαβάδες) - Mumhane caddesi, Karakoy.
2. SARAY (Γλυκά με κρέμες) - Beyoglou.
3. HADJIBEKIR (Λουκούμια) - Beyoglou.
4. UC YILDIZ (Διάφορα παραδοσιακά) – Balik pazar (Ψαραγορά Βeyoglou)​
ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΦΑΓΗΤΟ
1. HADJIBABA – Beyoglou (Δίπλα στην εκκλησία της Αγίας Τριάδος).
2. HUNKAR – Mim Kemal Oke Caddesi No 211, Nisantasi.
3. BORSA – Lutfi Kirdar, Harbiye.
4. TIKET –


ΓΙΑ ΒΡΑΔΙΝΟ ΦΑΓΗΤΟ
1. ULUS 29 (Θέα – μοντέρνο) – Βόσπορος.
2. CHIRAGAN ξενοδοχείο (Στο Ottοman, οθωμανική κουζίνα)ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ
3. KOYALI – Κυριακή μεσημέρι στο Topkapi (Παλάτι – Μουσείο).
Όποιος απο εσάς έχει δοκιμάσει κάποιο απο αυτά (εννοώ τα εστιατόρια γιατί για τα γλυκά είμαι σίγουρη) ας γραψει τη γνώμη του σας παρακαλώ!!!!!!
Και κάτι ακόμη με τη νέα ταυτότητα ταξιδεύουμε ή θελουμε διαβατήριο.? Σχετικά μη τη διαμονή διάβασα ότι βολεύει η περιοχή taksim καθώς η sultamahmet ερημώνει το βραδυ.Συμφωνείτε? Οπως και να χει έχετε να μου προτείνετε κατι για διαμονή καθαρό , με φυσιολογικές τιμές και νε είναι βρε αδερφέ και λιγουλάκι όμορφο?
Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!
Γενικα εχω αρκετο καιρο να κανω up date τις πληροφοριες μου για το φαγητο στην πολη, αλλα θα κανω οτι μπορω:
Για το πρωτο που αναφερεις δεν ξερω τιποτε. Το δοκιμαζεις με τη βοηθεια του Αλλαχ και μας αναφερεις τις εντυπωσεις σου.
Στο Asitane εχω πολυ καιρο να παω μεν, ειχα κατενθουσιαστει ομως οσες φορες πηγα. Πολυ καλο value for money (τοτε-τωρα δεν ξερω). Το προτεινω για μεσιμεριανο φαγητο καθοτι συνδυαζεται και με μια επισκεψη στη Μονη της Χωρας.
Στα ζαχαροπλαστεια εχω δοκιμασει στο Saray και στον Hadjibekir. Αναμφιβολως μια χαρα. Αλλωστε εχουν και τοση καταναλωση που δεν προκειται ποτε να βρεις κατι μπαγιατικο. Στον τελευταιο μην περιοριστεις να παρεις μονο λουκουμια, αλλα δοκιμασε τα μαρτζιπαν η τουρκιστι Badem. Εξοχα!
Για μεσιμεριανο φαγητο εχω δοκιμασει τον Hadjibaba και μου φανηκε μετριο και τον Hunkiar που μου φανηνκε πολυ καλο.
Στο Konyali εχω φαει, πολυ καλο και εξαιρετικη θεα.
Για το Ciragan μηπως εννοεις το Tugra; Αν το αντεχεις οικονομικα, ειναι εμπειρια.
 
Last edited by a moderator:

dimitra24

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
Να' μαι και πάλι!!!!!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!!Δάφνη αν επιτρέπεται εσύ που έμεινες τελευταία φορά. Τα τσέκαρα τα ξενοδοχεία το HOTEL AU PERA έχει καλές τιμές, κακές κριτικές για πρωινό, και όταν πήρα τους συνταξιδιώτες μου μου απάντησαν ξέρεις σαν σωστοί Έλληνες δίνουμε έμφαση στο καλό πρωινό''. Επιχειρηματολόγησα λέγοντας ΄Μα τόσα γλυκά θα φάμε :shock: 'αλλά δεν τους πολυέπεισα :(

Φιλιααααααααααα :haha:
Α και κάτι ακόμη παραδοσιακούς καφενέδες έχετε επισκεφτεί,γνωρίζετε; και την εμπειρία του hamam την έχετε δοκιμάσει;:clap:
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Να' μαι και πάλι!!!!!! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!!Δάφνη αν επιτρέπεται εσύ που έμεινες τελευταία φορά. Τα τσέκαρα τα ξενοδοχεία το HOTEL AU PERA έχει καλές τιμές, κακές κριτικές για πρωινό, και όταν πήρα τους συνταξιδιώτες μου μου απάντησαν ξέρεις σαν σωστοί Έλληνες δίνουμε έμφαση στο καλό πρωινό''. Επιχειρηματολόγησα λέγοντας ΄Μα τόσα γλυκά θα φάμε :shock: 'αλλά δεν τους πολυέπεισα :(

Φιλιααααααααααα :haha:
Α και κάτι ακόμη παραδοσιακούς καφενέδες έχετε επισκεφτεί,γνωρίζετε; και την εμπειρία του hamam την έχετε δοκιμάσει;:clap:
την τελευταια φορά έκλεισα εδώ

Booking.com: ξενοδοχείο 10 Suites, Istanbul , Τουρκία - 15 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

αλλά δε θα το πολυσυνιστουσα....απλώς το ταξιδι προεκυψε τελευταια στιγμη και δεν είχα πολλές επιλογες...το δωμάτιο ήταν πολυ καλό αλλά το λόμπυ και το πρωινο ήταν ...κάπως...ειχε και πολύ φασαρία....
πλιζ δώσε λινκ για τα εστιατορια που σου έγραψα πιο πάνω ...αυτο το ticket και το hajibaba δε τα βρισκω πουθενα...

α,μάλιστα...μολις το βρήκα το πρωτο αλλά γραφεται Hacibaba... το ticket δεν μπορω να το βρω...
 
Last edited by a moderator:

dimitra24

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
Γεια σε όλους !!!!!!!!!!
Δάφνη στο mail που μου σταλθηκε δεν γραφτηξε σωστά.Έψαξα και νομίζω ότι είναι αυτό:Tike..., Δεν ξέρω μου κάνει λίγο εμπορικό. Θαήθελα να βρω κάτι που και το περιβάλλον να θυμίζει ανατολή!!!!!!!!!! Θα συνεχίσω να ψάχνω.
Δεκτές όλες οι συμβουλές . Ακόμη ψάχνομαι για ξενοδοχείο και όχι μόνο.Τελικά το πήρα απόφαση μονον γλυκά θα τρώμε εκέι ,εχθές στον ύπνο μου έβλεπα μπακλαβατσίλογλου!!!!!Και φαντάσου κάνω δίαιτα για να

πάρω όλα τα κιλά που θα χάσω εκεί,είμαι πολυ αποφασισμένη;)
 

dimitra24

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
Και να μην το ξεχάσω τώρα μου ήρθε και ετρεξα να σας ρωτήσω για να χαζεψουμε το χορό των δερβίσηδων γνωρίζετε που μπορούμε να πάμε;Α και χορό κοιλιάς που; Υπάρχουν μαγαζιά που πας για αργιλέ και ποτό και γνωρίζεις και αυτό το τρόπο διασκέδασης για τον οποίο και φημιζονται;:clap:
Ευχααριστω και πάλι:bleh: Σας κουράζω αλλά είμαι πολύ ενθουσιασμένη!!!
Έτσι κάνω :clap::clap: με κάθε πληρπφορία που αντλώ από αυτό το forum και πιστέψτε με μιλάω σοβαρά:haha:
Έύχομαι να έχετε ένα όμορφο βράδυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.843
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom