Τουρκία Από την Πόλη έρχομαι.....

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Χθες βράδυ γυρισαμε απο την Κωνσταντινουπολη , και για τριτη φορα μεσα σε ένα χρονο....
τα νέα μου:
-παροτι είμαι γνωστη πετοφοβικη,δεν μπορω να μην αναγνωρισω οτι για μια φορα ακομα η Ολυμπιακη είναι εξαιρετική ...ευγενεστατο προσωπικο,καμμιά καθυστερηση....
-συνηθως τρωμε γλυκά στο saray...και παιρνουμε και για το σπιτι.Αυτη τη φορά ρωτήσαμε το Γιαννη(αυτον στην αγορά των μπαχαρικών,ειναι πασιγνωστος)και μας προτεινε το "Koskeroglu"...έχει δυο μαγαζιά στο Κarakoy,πέντε λεπτα με τα ποδια ,μολις περνας τη γέφυρα του γαλατά...οπως έιπα έχει δυο μαγαζια ,το ένα είναι μεγαλυτερο και μπορεις να κάτσεις και να φας εκει το γλυκο σου(διπλα υπαρχει και εστιατοριο με το ιδιο ονομα).Πιάσαμε και λιγο την κουβεντα με τον ιδιοκτητη και μας ειπε οτι στο παλιο τουρκικο σηριαλ(αυτο με το Νικο)ο πατερας του ήταν χορηγος και προμηθευε τα σιροπιαστα....έχει εξαιρετικα γλυκα,οχι τοσο λιγωτικα οσο το σαραι ,και πολυ καλυτερη η κρεμα καιμακι..
-επισης ο Γιάννης μας προτεινε να φαμε στο Hamdi
Hamdi Restaurant, Istanbul - Restaurant Reviews - TripAdvisor
αυτο είναι μολις βγαινεις απο την αγορά των μπαχαρικων,πάνω στην πλατεια αριστερα,και απο τον τελευταιο οροφο η θεα είναι φοβερη....πολύ καλο το κεμπαπ με φιστικι καθως και το γιαουρτλου κεμπαπ...
-στο Νaum Pasa Konagi φάγαμε πανω στις μαξιλαρες έχοντας βγαλει τα παπουτσια....χαλαρωτική ατμοσφαιρα,φαγητο μετριο , οχι κακο...για μια φορα αξιζει να παει κανεις ...
-ειδα επιτελους το αρχαιολογικό μουσειο καθως και το ντολμαμπαχτσε που δεν είχα προλαβει τις προηγουμενες φορες...πολύ ενδιαφερον το μουσειο και το παλατι σε μεταφερει αμεσως στο κλιμα της εποχης ...πολύ εντυπωσιακο...
--πήγαμε στο εμπορικο κετνρο Akmerkez...ok ,δεν τρελλάθηκα...ένα εμπορικο κεντρο είναι ,δυτικου τυπου σαν και αυτα που βρισκει κανεις σε οποιαδηποτε ευρωπαικη μεγαλη πόλη.....
-το σαββατο το βραδυ είπαμε να παμε στο 360 για ποτο ...στις σκάλες για το ασανσερ γινοταν το αδιαχωρητο...παραδιαφημιστηκε μου φαινεται(αναφερεται σε ολους του οδηγους και τα αφιερωματα στην Κωνσταντινουπολη)Eτσι πήγαμε λιγο πιο κάτω στο Mid point,που το είχαμε ανακαλυψει την προηγουμενη φορα
See Why the Midpoint Caf? & Restaurant May Easily Become Taksim’s New Meeting Point
έχει ταρατσα για ποτο και απο κάτω εστιατοριο με φοβερη θεα ....
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
πετοφοβική,πετοφοβική,αλλά κάθε τρεις και λίγο καβάλα σ'ένα αεροπλάνο είσαι!!:D
καλώς ματαξαναήρθατε(χαχα)από τη Πόλη ,λοιπόν,...στο χωριό μας!!!:bleh:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ευχαριστούμε για το "σιροπιαστό" update! Όλο και πιο κοντά στα επόμενα σχέδια μου η Κωνσταντινούπολη με τα όσα διαβάζω!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εμένα δεν μου αρέσουν τα σιροπιαστά! Αλλά με αυτά που διαβάζω και με μια εικόνα που πήρα από μια εκπομπή του Παρλιάρου από την Κωνσταντινούπολη με κάνουν και αναθεωρώ σιγά- σιγά! Τον έβλεπα να ρίχνει σιρόπια σε διάφορα σιροπιαστά και κρατούσα σημειώσεις για το που θα βρω το κάθε ένα από αυτά!
Ελπίζω να μην χαλάσουν τα σχέδια μου και να βρεθώ στην Κωνσταντινούπολη τέλος του μήνα!

Α, και αυτός ο Γιάννης, πρέπει να είναι μεγάλη μορφή!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
.....α,και στο cafe Ara πήγαμε για καφε ....το φαγητο δεν ξέρω πως είναι,ένα γλυκάκι έφαγα,καλο ήταν ...οι καρεκλες και τα τραπεζια είναι λιγο αβολα αλλά είναι ατμοσφαιρικο και οι φωτογραφιες της πολης πραγματικά τέλειες ...ήθελα να κάτσω να τις χαζευω με τις ώρες..
Νenena αν δεν αλλαξεις γνωμη για τα σιροπιαστα (που μάλλον θα αλλάξεις δηλαδη)μην ανυσηχεις...και προφιτερολ έχει στην Πόλη και διαφορες κρεμες και ένα σωρο γλυκά που δεν ειναι σιροπιαστα...
γενικά παντως να πω ότι αν κάποιος έχει την πολυτελεια να παει στην πολη αλλες μέρες εκτος απο ΠΣΚ(ή και άλλες μερες ) θα την ευχαριστηθει πολυ καλυτερα...έχει απιστευτο κοσμο ...ιδιως το σαββατο το βραδυ ....δεν είναι να απορρει κανεις που οι τιμες των ξενοδοχειων έχουν ανεβει τοσο...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
.....α,και στο cafe Ara πήγαμε για καφε ....το φαγητο δεν ξέρω πως είναι,ένα γλυκάκι έφαγα,καλο ήταν ...οι καρεκλες και τα τραπεζια είναι λιγο αβολα αλλά είναι ατμοσφαιρικο και οι φωτογραφιες της πολης πραγματικά τέλειες ...ήθελα να κάτσω να τις χαζευω με τις ώρες..
Νenena αν δεν αλλαξεις γνωμη για τα σιροπιαστα (που μάλλον θα αλλάξεις δηλαδη)μην ανυσηχεις...και προφιτερολ έχει στην Πόλη και διαφορες κρεμες και ένα σωρο γλυκά που δεν ειναι σιροπιαστα...
γενικά παντως να πω ότι αν κάποιος έχει την πολυτελεια να παει στην πολη αλλες μέρες εκτος απο ΠΣΚ(ή και άλλες μερες ) θα την ευχαριστηθει πολυ καλυτερα...έχει απιστευτο κοσμο ...ιδιως το σαββατο το βραδυ ....δεν είναι να απορρει κανεις που οι τιμες των ξενοδοχειων έχουν ανεβει τοσο...

Και για το προφιτερόλ ξέρω! Και για το nostalzi mozaik ξέρω! Αφού έχω τις σημειώσεις σ΄ένα χαρτάκι στην τσάντα μου, για να είμαι έτοιμη λες και πρόκειται να φύγω σε λίγο! :haha::bleh::haha::bleh:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
nenena, δεν ξέρω αν σου αρέσουν ή όχι, μόλις πατήσεις το πόδι σου στο Saray στην Istiklal, θα αλλάξεις γνώμη αμέσως! Επιβάλλεται να δοκιμάσεις έστω μια φορά!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αφού η πετοφοβία σου Δαφνούλα πέταξε για τα καλά,
καιρός λοιπόν να κάνεις την έκπληξη...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παιδια σοβαρα τωρα μου φαινεται τετοια λατρεια δεν εχω ξαναδει εδω μεσα για αλλη πολη.Εχετε κανει γκρουπ?Μου φαινεται οτι δεν πρεπει να εχετε .
Εγω θα παω στην Πολη αρχες Νοεμβριου διατηρωντας επιφυλαξεις...γενικα απο φωτο και εργα που εχω δει δεν ειναι το αρχιτεκτονικο στυλ που προτιμω αλλα ειμαι πολυ περιεργη να δω για ποιο λογο παθιαζονται ολοι αυτοι οι πολυταξιδεμενοι ανθρωποι.Που ξερεις...μπορει να γυρισω παθιασμενη και γω.....
Εχω παρακολουθησει τους τσακωμους για διαμονη σε Σουλταναχμετ-Περαν-Ταξιμ,αλλα δεν υπηρξε διλημμα ουτε μια στιγμη.
Σταθερα Σουλταναχμετ!Ουτε το βραδυ μας ενδιαφερει να βγαινουμε γιατι θα ειμαστε κουρασμενοι απο το τρεξιμο ολης της μερας ,ουτε ολα τα εμπορικα η τα μοντερνα ρεστοραν -καφε να βρουμε εφοσον μπορουμε να τα βρουμε και στην Αθηνα.Μας ενδιαφερει το παλιο κομματι μιας πολης γενικοτερα σε οποιον προορισμο πηγαινουμε.
 

dimitra24

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
Γεια σε όλους σας
Επεστρεψα και εγώ με κάποιες απορίες πριν την επικείμενη αναχώρηση μου για τη Πόλη.
1)Σχετικά με την εκδρομή στο Βόσπορο η Ερση στο travelpedia αναφέρει ότι ή θα απευθυνθούμε σε κάποιο πρακτορείο ή απο το eminomu μπορούμε να βγάλουμε μόνοι μας εισιτήρια. Απο ότι κατάλαβα αυτ εκδρομή είναι μοναδική εμπειρία αλλά να ρωτήσω πόση είναι η διαρκειά της μιας και η παραμονή μας θα είναι 4 ημερών?
2)Επίσης να ρωτήσω η διαδρομή των πλοιαρίων είναι αυτή που αναφέρει η Ερση στο θέμα:Βαρκάδα στην Ασιατική Ακτή και Ευρωπαϊκή ακτή του Βοσπόρου άρα όλα τα δρομολόγια φτάνουν μέχρι το Rumeli Kavagi, να ρωτήσω βρε παιδιά επειδή όταν είδα τη διαδρομή με έπιασε η καρδιά μου(εγώ νόμιζα ότι θα μας πήγανε το βαρκάκι κάπου κοντά και μετά πίσω ) είναι ασφαλή τα πλοιάρια για μία τόσο μεγάλη διαδρομή?
3)Κατα τη διαρκεια αυτής της εκδομής γίνονται στάσεις σε σταθερά μέρη και αν όχι ποιος αποφασίζει τις στάσεις. Αυτό το ρωτάω γιατί εμείς θα κινούμαστε αυτόνομα και όχι μέσω κάποιου ταξιδιωτικού γραφείου. Επίσης οι στάσεις αυτές έχουν διάρκεια προλαβαίνεις να περιπλανηθείς φας να πιεις καφεδακι?
4)Επίσης το πατριαρχείο μπορούμε να το επισκεφθούμε οποτεδήποτε υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες και ώρες? Μπήκα στο επίσημο site αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Επίσης γνωρίζετε πως θα μπορούσα να μάθω πληροφορίες για παρακολούθηση κάποιας λειτουργίας?
5)Κατά την επιστροφή στο τελωνείο (θα πάμε αεροπορικώς) θα αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα άν ο καθένας μας μεταφέρει π.χ 10 κιλά μπακλαβάδες(μεγάλο το σόι πίσω πολλά τα δώρα και οι λιχούδηδες τα 7 κιλά ,για ιδία χρήση ).Το ρωτάω αυτό γιατί σε τουριστικό οδηγό διάβασα ότι οι επισκέπτες επιτρέπεται να εισάγουν αφορολόγητα συγκεκριμένες ποσότητες σοκολάτας ,γλυκών ισχύει το ίδιο κατά την εξαγωγή, δηλ. υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πλαφόν πάνω απο το οποίο να μας φορολογήσουν?
6)Προς Δάφνη:Αν θυμάμαι καλά επισκέφθηκες για τρίτη φορά τη Πόλη μέσα σε ένα χρόνο , μα το θεώ περιμένω να δω τι θα μου προκαλέσει η Πόλη για να επιθυμώ να την επισκέπτομαι ξανά και ξανά!!! Μπράβο πάντως
Μία τόση δα ερωτησούλα αναφέρεις <<στο Νaum Pasa Konagi φάγαμε πανω στις μαξιλαρες έχοντας βγαλει τα παπουτσια....χαλαρωτική ατμοσφαιρα,φαγητο μετριο , οχι κακο...για μια φορα αξιζει να παει κανεις ...>>. Σκόπευα να είναι η πρώτη εξορμησή μας για φαγητό στη Πόλη γιατί όταν είδα τη διακόσμηση στο site ξετρελάθηκα. Αφού το φαγητό είναι μέτριο γευστικά να το αποφύγω, τι δεν σου άρεσε (π.χ ήταν καθαρά ή θα πάθουμε καμία γαστρεντερίτιδα?)
7)Όλοι οι οδηγοί λένε ότι καλό θα είναι να έχουμε ταξιδιωτική ασφάλιση.Κάνατε εσείς κατι τέτοιο πριν επισκεφτείτε τη Πόλη?
Ευχαριστώ πολύ,Ωχ η ώρα πήγε μιάμιση ,βουρ για ύπνο
Καλό βράδυ σε όλους σας.
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μην μας βαζεις τωρα ιδεες για ταξιδιωτικη ασφαλιση.Οχι !Δεν θα το κανουμε .
Απλα να μην ξεχασω να βαλω Imodium στην τσαντα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δήμητρα,σε καμμια περιπτωση δε σου λεω να μην πας στο Ναum Pasa...μερικά φαγητα είναι λιγο καυτερα,αλλα όχι....παντως τιποτα δε μας πειραξε....
να πας λοιπον οπως το έχεις κανονισει και να μας πεις πως σου φάνηκε....
και μια και τα ψαχνεις ,νομιζω οτι εσυ ειχες αναφερει το "χατζημπαμπα"....το ειδαμε περνωντας απεξω ....ειναι ακριβως διπλα στην εκκλησια της αγιας Τριαδας...μου φανηκε καλο κι αυτο,αλλα δεν προλαβαμε να παμε....αν πας περιμενω εντυπωσεις ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom