Ηνωμένο Βασίλειο Από το Λονδίνο στη Γλασκώβη και πιό πέρα...

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ

Εισαγωγή

Τους χαιρετισμούς μου από τη Γλασκώβη όπου βρίσκομαι για τρίτη μέρα και αποφάσισα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου από το μέχρι στιγμής ταξίδι μου.Θα γράφω σε μικρές παραγράφους γιατί τα γράφω απ ευθείας και αν κολλήσει το ιντερνετ..χάνονται.
Να πώ ότι γράφουμε παράλληλα με τον makisg (παρά 1ο μέρες περίπου θα συναντιόμασταν),οι εκδρομές που σχεδιάσαμε στη Σκωτία ήταν οι ίδιες,η διαφορά έγκειται (και πιστεύω θα φανεί στην καταγραφή των πληροφοριών)στο ότι το δικό μου ορμητήριο στάθηκε η Γλασκώβη ενώ του Μάκη ήταν το Εδιμβούργο.

Ευχαριστώ κι εγώ θερμά τη φίλη underwater για τις πολύτιμες πληροφορίες της, τη βοήθεια της,τα πμ,η ιστορία της "Γλασκώβη η παρεξηγημένη Σκωτζέζα"έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην απόφαση μου να μείνω στη Γλασκώβη μια και τα ξενοδοχεία εδώ ήταν σαφώς οικονομικότερα σε σχέση με το Εδιμβούργο στα μέσα Αυγούστου που είναι η απόλυτη high season λόγω του φεστιβάλ.
Το ξενοδοχείο είναι το Premier Inn Charing Cross που το έκλεισα 3 μήνες πριν με 56 ευρώ!χωρίς πρωινό βέβαια αλλά τον τελευταίο μήνα η τιμή του σχεδόν είχε διπλασιασθεί.Πολύ καλό ξενοδοχείο!δίπλα από το σιδηροδ.σταθμό απ όπου αύριο θα πάω Εδιμβούργο και σε 15 λεπτά περίπου με τα πόδια βρίσκομαι από δω στο κέντρο της πόλης.

Οι πτήσεις έγιναν με Ryanair από Θεσνίκη προς Λονδίνο όπου έμεινα 3 μέρες και από κει όλες οι υπόλοιπες πτήσεις με easyjet. Ο καλός θεός νάχει καλά τις εταιρείς αυτές...γιατί αλλιώς πως;;
Στο Λονδίνο βρέθηκα για πολλοστή φορά,πρώτη φορά όμως με Ryanair και πρώτη φορά στο Stansted.
Ευκολη και οικονομική η πρόσβαση από το Στανστεντ στη Βικτόρια με τα λεωφορεία της terravision ηλεκτρονικά πάνε έλα(γιατί ξαναπήγα στο Στάνστεντ για να φύγω από κει με easy όμως για Γλασκώβη)κόστος μόλις 16 λίρες,χρόνος 1 ώρα και 15 λεπτά.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οι πτήσεις έγιναν με Ryanair από Θεσνίκη προς Λονδίνο όπου έμεινα 3 μέρες και από κει όλες οι υπόλοιπες πτήσεις με easyjet. Ο καλός θεός νάχει καλά τις εταιρείς αυτές...γιατί αλλιώς πως;;
Στο Λονδίνο βρέθηκα για πολλοστή φορά,πρώτη φορά όμως με Ryanair και πρώτη φορά στο Stansted.
Ευκολη και οικονομική η πρόσβαση από το Στανστεντ στη Βικτόρια με τα λεωφορεία της terravision ηλεκτρονικά πάνε έλα(γιατί ξαναπήγα στο Στάνστεντ για να φύγω από κει με easy όμως για Γλασκώβη)κόστος μόλις 16 λίρες,χρόνος 1 ώρα και 15 λεπτά.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για το Λονδίνο μπορώ να γράφω σελίδες ολόκληρες και να μη σταματάω..με εξιτάρει με συνεπαίρνει κάθε φορά.Οι βόλτες ξανά και ξανά στη southbank,το ηλιοβασίλεμα αγναντεύοντας τον Τάμεση καθισμένη σ ενα παγκάκι στο υπέροχο πάρκο του βασιλικού ναυτικού μουσείου στο Γκρίνουιτς,
οι περιπλανήσεις μέσα στα σοκκάκια του εναλλακτικού κουλτουριάρικου ανατολικού ΛΟνδίνου με κάτι απίθανα μαγαζιά,κάτι λιλιπούτεια καφέ ντιζαινάτα!!Spitafields μάρκετ,Brick lane...πιό πανω στις γειτονιές του Hoxton στα λουλουδάδικα στην Columbia market
και από κει στην τελείως μα τελείως αντίθετη δυτική πλευρά..Fullah palace ,Putney bridge ,άλλο μέτωπο στον Τάμεση ήρεμο χαλαρωτικό για να συνεχίσω στο αγαπημένο Kingston!!με τις γέφυρες το ποτάμι,τα παπάκια...,πνιγμένο στο πράσινο,γραφική και η συνοικία,η πλατεία,τα μαγαζιά...Δεν ήθελα να φύγω από κει ,δεν το χορταίνω....
Ξανά προς κέντρο προς Russel square ,το Brunswick center!!βόλτες στο Σόχο χάζεμα στο Neal's yeard!!ένας περίκλειστος χώρος με καφέ -μαγαζιά γύρω γύρω με χρώματα και λουλούδια τι να λέμε...
μια βόλτα και προς τον σταθμό St.Pancras που είχα χρόνια να περάσω....Το ομώνυμο ξενοδοχείο μπροστά μπροστά είναι χάρμα οφθαλμών!
Και η περιήγηση μου στο Λονδινάκι έκλεισε πολύ ευχάριστα με τη συνάντηση με συνάδελφο φίλη η οποία ζει εκεί γύρω στα 16 χρόνια,κάθε φορά που πάω εκεί εκείνη τυχαίνει νάναι Ελλάδα ,τώρα επιτέλους βρεθήκαμε.Είπαμε τα νέα μας και συμφωνήσαμε(περί του αντιθέτου)σ ενα πράγμα...
Της είπα ότι όσο δεν άντεχα το Λονδίνο όταν προ αμνημονεύτων χρόνων δούλευα εκεί τόσο με συναρπάζει τώρα που το επισκέπτομαι σαν τουρίστρια και παρομοίως κι αυτή μου εξομολογήθηκε ότι παρομοίως όσο δεν άντεχε την Ελλάδα ζώντας και δουλεύοντας σ αυτήν τόσο τη λατρεύει τώρα που την επισκεπτεται για διακοπές!τέτοια ταύτιση απόψεων!χιχ χι
Κι εδώ κλείνω το αφιέρωμα στο Λονδίνο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Οι πτήσεις έγιναν με Ryanair από Θεσνίκη προς Λονδίνο όπου έμεινα 3 μέρες και από κει όλες οι υπόλοιπες πτήσεις με easyjet. Ο καλός θεός νάχει καλά τις εταιρείς αυτές...γιατί αλλιώς πως;;
Στο Λονδίνο βρέθηκα για πολλοστή φορά,πρώτη φορά όμως με Ryanair και πρώτη φορά στο Stansted.
Ευκολη και οικονομική η πρόσβαση από το Στανστεντ στη Βικτόρια με τα λεωφορεία της terravision ηλεκτρονικά πάνε έλα(γιατί ξαναπήγα στο Στάνστεντ για να φύγω από κει με easy όμως για Γλασκώβη)κόστος μόλις 16 λίρες,χρόνος 1 ώρα και 15 λεπτά.
Την καλυτερη περιοδο εγραψες, πανω που ειχα ερωτηση για terravision και stansted.
Με το που βγαινεις απο το αεροδρομιο στα δεξια σου ειναι η σταση των λεωφορειων της Terravision? Ειχες καποιο προβλημα;
Δεν ειναι δυσκολο να τα βρεις φανταζομαι απλα μια ερωτηση γιατι το σκεφτομουν.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Προσγείωση λοιπόν στη Γλασκώβη προχθές το μεσημέρι.Από κει με το λεωφορείο 500(8μιση λίρες μετ επιστροφής το εισιτήριο)κατέβηκα στην πλησιέστερη στάση προς το ξενοδοχείο.Φαρδείς λεωφόροι..κάτι ανηφόρες ,νέκρα,ελάχιστος κόσμος έξω,κάτι μπαρουτοκαπνισμένες όψεις κτιρίων που εναλλάσονται με το κοκκινωπό χρώμα σε πολλά κτίρια.
Αρκετά κτίρια κομψότατα αν και ογκώδη,ωστόσο μεγαλόπρεπα ,επιβλητικά,βικτοριανής αρχιτεκτονικής,φυσικά υπάρχουν και τα σούπερ μοντέρνα και πολυτελή εμπορικά κέντρα,μην ξεχνάμε πως η buchanan street θεωρείται ο εβδομος πιό ακριβός εμπορικός δρόμος στην Ευρώπη.
Η πόλη πεζοδρομημένη στο μεγαλύτερο μέρος της στο κέντρο,παράλληλοι και καθετοι δρόμοι και μονοδρομημένοι στην πλειονότητα τους.Αν και φοιτητούπολη και επομένως την περίμενα πολυ ζωντανή έπεσα στην περίοδο των διακοπών των φοιτητών και επίσης το γεγονός ότι όλα κλείνουν από τις 5 το απόγεμα είχε σαν αποτέλεσμα την πρώτη μέρα να αντικρύσω μιά σούπερ ήρεμη πόλη..αυτό μετά τους έντονους ρυθμούς στο ΛΟνδίνο μου προκάλεσε μιά ανώμαλη προσγείωση αλλά και μιά ευκαιρία για χαλάρωση
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Την καλυτερη περιοδο εγραψες, πανω που ειχα ερωτηση για terravision και stansted.
Με το που βγαινεις απο το αεροδρομιο στα δεξια σου ειναι η σταση των λεωφορειων της Terravision? Ειχες καποιο προβλημα;
Δεν ειναι δυσκολο να τα βρεις φανταζομαι απλα μια ερωτηση γιατι το σκεφτομουν.
Λοιπόν πριν την έξοδο έξω έξω εχει έναν διάδρομο (όχι σκάλες)στα αριστερά σου ο οποίος σε πάει κάτω...σ ενα επίπεδο δηλαδή πιό χαμηλά,όπως λοιπόν κατέβεις απο τον διάδρομο αυτό αμέσως μετά στρίβεις όλο δεξιά τέρμα...κι εκεί έχει τα νούμερα ...13 14 νομίζω ήταν για terravision.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
H George suare δυστυχώς λόγω έργων κλειστή γύρω γύρω...Πήγα και μέχρι το ποτάμι από γέφυρα του κέντρου .κάτω από τον κεντρικό σιδηρ σταθμό σχετικά νωρίς απόγεμα αλλά επικρατούσε η απόλυτη νέκρα,έτσι έκανα μιά πολύ μικρή βόλτα και ξαναγύρισα προς κέντρο.Γενικώς το μέτωπο στο ποτάμι δεν το έχουν αξιοποιημένο...τώρα το παλεύουν.
Η επόμενη μέρα,χθες δηλαδή ήταν αφιερωμένη στα Χαιλαντς και Λοχ Νες.
Η εκδρομή εγινε με το πρακτορείο rabbies.Eμεινα πολύ ευχαριστημένη,μικρό γκρούπ 16 άτομα πολύ καλός ο οδηγός,βέβαια μιλούσε υπέρ του δέοντος με μπόλικες ιστορίες που οκ δεν μπορούσα να τις παρακολουθήσω και να τις καταλάβω όλες.
12 ωρες κράτησε το τουρ κι ενώ πίστευα ότι θα με κουράσει δεν κατάλαβα πως πέρασαν οι ώρες.Λίμνες,βουνά,ατέλειωτα βοσκοτόπια...με προβατάκια και γελάδια πέρα δώθε..στάση στο μαγευτικό Fort Augustus με καταρράκτες!πολύ γραφικό χωριό ,επόμενη στάση στη λίμνη Λοχ Νεσ απ όπου πήραμε το καραβι για μιά βολτα,τίποτε ιδιαίτερο αλλά και μόνο η εμπειρία του να είσαι σ αυτην την περιβόητη λίμνη είναι κάτι...άγρια μαύρα νερά,περάσαμε κι απ έξω από ένα κάστρο.Μετά πήγαμε Ινβερνες ..μιά μίνι βόλτα στο ποτάμι και απέναντι απο τη γέφυρα.
Η επιστροφή απο τα Χαιλαντσ δε λέει και πολλά,ότι αξίζει δηλ βρισκεται κυρίως στην δυτική πλευρά,ωστόσο μ άρεσε πάλι το πράσινο η φύση και η επόμενη στάση που καναμε στο χωριό Pitolcy
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
H σημερινή μέρα ήταν αφιερωμένη στην εξερεύνηση της πόλης της Γλασκώβης..
Να πώ εδώ ότι όποιος έρθει Γλασκώβη και δει μόνο το κέντρο χωρίς να πάει west end δεν έχει δεί τίποτε!Οκ έχει μιά κάποια γοητεία το κέντρο της πόλης αλλά πιστεύω ότι είναι από τις λίγες πόλεις που το κέντρο της την αδικεί!είναι υποδεέστερο σε σχέση με την δυτικη πολύ εκτεταμένη πλευρά της πόλης.
Ενοιωσα και νοιώθω τόσο ευγνώμων και τόσο ευτυχισμένη για όλα αυτά...και μιά και η σημερινή μέρα ήταν μεγάλη μέρα για την ορθοδοξία μας της Παναγίας είχα προαποφασίσει και το είχα ψάξει να πάω και στην ελληνορθόδοξη εκκλησία η οποία βρίσκεται κοντά στους βοτανικούς κήπους
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Λοιπόν πριν την έξοδο έξω έξω εχει έναν διάδρομο (όχι σκάλες)στα αριστερά σου ο οποίος σε πάει κάτω...σ ενα επίπεδο δηλαδή πιό χαμηλά,όπως λοιπόν κατέβεις απο τον διάδρομο αυτό αμέσως μετά στρίβεις όλο δεξιά τέρμα...κι εκεί έχει τα νούμερα ...13 14 νομίζω ήταν για terravision.
Εχει και νουμερο 12 που παει προς Stratford.

Υ.Γ: Ειχα γραψει και αλλα αλλά χαθηκαν!
Λοιπον δηλαδη πας απο κατω απο τον δρομο που υπαρχει εξω απο το αεροδρομιο και σε βγαζει καπου αλλου ή παραμενεις σε υπογειο;
Ρωταω, και συγνωμη κιολας, αλλα ελπιζω μην χαθουνε τιποτα γονεις μου και κλαιω και γελαω ταυτοχρονα!!
Γενικα ειναι απλο να το βρεις;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευτυχώς που οι λειτουργίες στις εκκλησίες του Ην.Βασιλείου αρχίζουν αργά και τελειώνουν αργά κατά τις 12μιση γιατί μέχρι να βρώ την εκκλησία...ίδρωσα.
Από το ξενοδοχείο μου ο πλησιέστερος δρόμος ήταν μέσω του πάρκου Kelvnigrove(που ουτως η αλλως ήταν στο πρόγραμμα μου να δώ),πολύ ωραίο πάρκο τεράστιο,έπεσα και σε μπάντα που έπαιζαν πίπιζες;ετσι δε λέγεται; αυτές τις μέρες έχει φεστιβάλ εδώ piping festival ,το πάρκο διασχίζεται από τον ποταμό kelvin και εκεί αρχίζουν τα ωραία.Παραδίπλα είναι το Πανεπιστήμιο με διάφορα σκορπισμένα κτίρια γοτθικού ρυθμού (μου θύμισε κάτι από Οξφόρδη),λεωφόροι πνιγμένοι στο πράσινο,
κάπου εκεί ψιλοχάθηκα,η εκκλησία χωμένη μέσα σε στενά πιό ψηλά απο τα Πανεπιστήμια αλλα σε πολύ ωραία περιοχή καταπράσινη.Ιερός Ναός Αγ.Λουκά,λιτή εκκλησία,λίγος κόσμος,πρόλαβα τη λειτουργία..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Φεύγοντας από κει μιά και ήμουν κοντά στους βοτανικούς κήπους είπα να τους δώ και όντως αξιζαν!
Πολύ κοντά είναι η Byres road ωραία τεράστια λεωφόρος με μαγαζιά και στο ξεκίνημα της από κει νάσου και η oran mor !!!μιά παλιά εκκλησία η οποία έχει γίνει πολυχώρος καφέ-ρεστωράν εντυπωσιακότατο που φιλοξενεί και θεατρικές παραστάσεις καποιες μέρες.
Από κει περπατώντας την Byres road φτάνω και στην ashton lane !!γραφικά σοκκάκια με καφέ-εστιατόρια πολύ γραφική περιοχή!δυστυχώς μου πέφτουν κάπως μακρυά από δω που μένω για βράδυ...Επόμενη στάση το kelvingrove art museum εννοείται δωρεάν,εντυπωσιακότατο κτίριο τόσο απ έξω όσο και μέσα..σα μουσείο φυσικής ιστορίας .
Αποστάσεις μεγάλες,τα μουσεία και οι χώροι μεγάλοι,ήδη προσπέρασα κι ένα άλλο μουσείο του πανεπιστημίου το hunterian museum,έτσι και πείς να δεις καλά καλά ενα προς ένα όλα αυτά δε φτάνει ούτε μιά βδομάδα στη Γλασκώβη..Να λοιπόν γιατί ξεγελά το κέντρο της.Πόσο δίκιο είχες underwater που μου τόνισες ότι θέλει χρόνο αυτή η πόλη..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το κοντέρ των ποδιών μου ήδη είχε γράψει αρκετά χιλιόμετρα όμως δεδομένου ότι τα μουσεία κλείνουν στις 5!!είχα στο πρόγραμμα να δω το περίφημο Riverside museum και tall ship και η ώρα είχε πάει 2.Απο προσανατολισμό σ αυτή την πόλη με τίποτε...που πάμε δεξιά η αριστερά και που είναι το ποτάμι;;ρωτώντας βρέθηκα προς το ποτάμι αλλα για να πάω στο μουσείο αυτό βρέθηκα να περπατάω σε μονοπάτι παράλληλα με τον αυτοκινητοδρομο ταχείας κυκλοφορίας...,ολομόναχη,(είπαμε το μέτωπο στο ποτάμι ΔΕΝ το έχουν αξιοποιημένο παρά τα υπέροχα σκόρπια μουσεία που έχουν στήσει),μέχρι που σε μιά στιγμή είπα να γυρίσω πίσω,,ευτυχώς δε γυρισα και προχώρησα.Κατάφερα και βρέθηκα στο μουσείο το οποίο είναι συγκλονιστικό!!!european musem 2013!δεν έχω λόγια να σας περιγράψω ..συλλογή από παλιά παμπάλαια αμάξια,μέσα συγκοινωνίας,μέχρι και αναπαράσταση του πως ήταν το κέντρο της Γλασκώβης έναν αιώνα πριν...περιπλανιέσαι στα σοκκάκια της εποχής εκείνης,βρίσκεσαι στις τότε πάμπ,βλέπεις τις άμαξες γύρω σου κλπ κλπ Εκπληκτικό!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom