Απώλεια πιστωτικής με κράτηση στο booking

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έχω κάνει κράτηση μέσω Booking για ξενοδοχείο στην Ρώμη στις 13/4.
Το ποσο είναι επιστρέψιμο (άρα τα στοιχεία της κάρτας κρατήθηκαν μόνο σαν εγγυηση) αν ακυρώσω μέχρι 14 ημέρες πριν την άφιξη. Το πρόβλημα είναι ότι έχασα την κάρτα και αναγκάστικα να την ακυρώσω. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντίστοιχο ώστε να με ενημερώσει πως πρέπει να κινηθώ για να μην έχω πρόβλημα με την κράτηση? π.χ. σε περίπτωση που την πάνε να την προεγκρίνουν και βρεθεί η κάρτα άκυρη?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Mίλησες με την εξυπ πελατών της booking ???
Αν έχεις άλλη κάρτα πάντως τους δίνεις τα στοιχεία της καινούργιας και θα είσαι ΟΚ .
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Mίλησες με την εξυπ πελατών της booking ???
Αν έχεις άλλη κάρτα πάντως τους δίνεις τα στοιχεία της καινούργιας και θα είσαι ΟΚ .

Εχθές την ακύρωσα και πρέπει να περιμένω μία βδομάδα μέχρι να βγεί η άλλη, οπότε μέχρι τότε μάλλον δεν μπορω να επικοινωνησω μαζί τους.
Αυτό σκέφτηκα ότι μόλις βγει η νέα να επικοινωνησω με την booking το μόνο που με προβληματιζει είναι πως θα δώσω τα στοιχεία της νεας κάρτας? Με μειλ? Είναι αυτό ασφαλές ή θα τρέχω πάλι για ακύρωση?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Μέχρι να βγεί η άλλη κάρτα ενημέρωσε τους με ενα e-mail για το πρόβλημα.Μετα δίνεις τα στοιχεία τής κάρτας και τηλεφωνικά η με fax άν δε θέλεις e-mail.Για την εξυπηρέτηση πελατών φαντάζομαι οιτι καλείς Ελλάδα,όποτε δεν υπάρχει θέμα κόστους.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σκεφτόμουν να ενημερώσω σε μια εβδομάδα που θα βγει η καρτα. Φαντάζομαι μιας και η κρατηση είναι για τον απρίλη δεν θα το ψάξουν τόσο νωρίς. Αν τους ενημερωσω ότι έχω αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει περίπτωση να μου ακυρώσουν την κράτηση εαν δεν έχω άλλη κάρτα στα χέρια μου?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
OXI με email, διατρέχεις μεγάλο κίνδυνο υποκλοπής στοιχείων. Το λέω εκ πείρας.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
OXI με email, διατρέχεις μεγάλο κίνδυνο υποκλοπής στοιχείων. Το λέω εκ πείρας.
& εγώ το φοβάμαι... Βέβαια το ίδιο μου φαίνεται και το φαξ και το τηλ.
Εφόσον όμως πλέον δεν κάνω νέα κράτηση άρα δεν μπορώ να μπω στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω. Εχετε καμιά ιδέα?
Το τελευταίο που σκέφτομαι είναι να επικοινωνησω με το ξενοδοχείο ξανα (είχα ήδη μιλήσει πρίν δυο μέρες που έκανα την κράτηση) και να δω τι ενναλακτικές έχω ή αν δεχονται να στείλω εμβασμα το πρώτο βράδυ.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλύτερα αυτό που λες, ρώτα το ξενοδοχείο για να σου πουν αυτοί τι χρειάζονται. Το fax κι εγώ το φοβάμαι αλλά δείχνει πιο ασφαλές υπό την έννοια ότι το παραλαμβάνει μόνο το ξενοδοχείο (δε γνωρίζω πόσο συχνή είναι η υποκλοπή δεδομένων από fax, πάντως στο ίντερνετ είναι σίγουρα συχνότερη). Στο ξαναλέω, μην τα στείλεις με email... Όταν με υπέκλεψαν και έψαχνα να δω τι μπορώ να κάνω, βρήκα πολλές όμοιες περιπτώσεις παθόντων!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν έχεις κανέναν λόγο να επικοινωνήσεις με το ξενοδοχείο. Η κράτηση έγινε μέσω booking άρα μ' αυτούς πρέπει να μιλήσεις. Πάρε πρώτα τηλέφωνο στην booking και δες τι θα σου πουν.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δεν έχεις κανέναν λόγο να επικοινωνήσεις με το ξενοδοχείο. Η κράτηση έγινε μέσω booking άρα μ' αυτούς πρέπει να μιλήσεις. Πάρε πρώτα τηλέφωνο στην booking και δες τι θα σου πουν.
το booking στις συχνες ερωτησεις λέει οτι εαν η κάρτα που εγινε η κράτηση δεν ισχυει επικοινωνηστε άμεσα με το ξενοδοχείο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
& εγώ το φοβάμαι... Βέβαια το ίδιο μου φαίνεται και το φαξ και το τηλ.
Ας πούμε εντάξει με το e-mail.Αλλά άν φοβάσαι και το τηλ. και το fax δεν πρέπει τότε να χρησιμοποιείς καθόλου πιστωτική.Με τήν ίδια λογική μπορεί να πάρει τά στοιχεία τής κάρτας και ο σερβιτόρος στο εστιατόριο που πάει μέσα τήν κάρτα να την περάσει από το μηχάνημε.Η ένας υπάλληλος σε κατάστημα πού έχει τον αριθμό τής κάρτας κτλ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ας πούμε εντάξει με το e-mail.Αλλά άν φοβάσαι και το τηλ. και το fax δεν πρέπει τότε να χρησιμοποιείς καθόλου πιστωτική.Με τήν ίδια λογική μπορεί να πάρει τά στοιχεία τής κάρτας και ο σερβιτόρος στο εστιατόριο που πάει μέσα τήν κάρτα να την περάσει από το μηχάνημε.Η ένας υπάλληλος σε κατάστημα πού έχει τον αριθμό τής κάρτας κτλ.

Έχεις δικαιο σε αυτό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom