Αργεντινή vs Χιλή.

Αργεντινή vs Χιλή.


  • Total voters
    36

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Η αλήθεια είναι ότι η Αργεντινή βγάζει κάτι οικείο στους Έλληνες. Αν και τελευταία έχω κάποιες αμφιβολίες για την κυτταρική μνήμη, ίσως να μην είναι άσχετο που ακούμε ευχάριστα τα ελληνικά ή διασκευασμένα στα ελληνικά τάνγκο που άκουγαν οι προγιαγιάδες μας.

Ρε παιδί μου ακούς τάνγκο και μιλόνγκες και σε ανεβάζουν σαν να ακούς τσάμικα και καλαματιανά μη σας πω και περισσότερο γιατί κάπου μέσα σου πιστεύεις πως είσαι μια αρχεντίνα ντίβα της δεκαετίας του 30. Δηλαδή... σε μια φίλη μου συμβαίνει αυτό. Πώς χορεύεται το τάνγκο; Έτσι:
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
H Αργεντινη ειναι τεραστια χωρα και μονο οτι θα βρεθεις στο μυθικο Buenos Aires ειναι ενας λογος για να πας.Ο κοσμος ειναι ανοιχτος,αλεγκρο και αν πιασεις κουβεντα για το ποδοσφαιρο αμεσως γινεσε φιλος με ολους.
Τι ξεχωριστό όμως έχει το Μπουένος Άιρες; Εννοώ πέρα απ' το μύθο (Ωνάσης, τάνγκο και τα ρέστα).
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Η αλήθεια είναι ότι η Αργεντινή βγάζει κάτι οικείο στους Έλληνες. Αν και τελευταία έχω κάποιες αμφιβολίες για την κυτταρική μνήμη, ίσως να μην είναι άσχετο που ακούμε ευχάριστα τα ελληνικά ή διασκευασμένα στα ελληνικά τάνγκο που άκουγαν οι προγιαγιάδες μας.

Ρε παιδί μου ακούς τάνγκο και μιλόνγκες και σε ανεβάζουν σαν να ακούς τσάμικα και καλαματιανά μη σας πω και περισσότερο γιατί κάπου μέσα σου πιστεύεις πως είσαι μια αρχεντίνα ντίβα της δεκαετίας του 30. Δηλαδή... σε μια φίλη μου συμβαίνει αυτό. Πώς χορεύεται το τάνγκο; Έτσι:
Πάντως βράδυ στο Παλέρμο στην δπλανή παρέα Αργεντίνων, η προγιαγιά της μιας κοπέλας είχε καταγωγή από την Φλώρινα όπως από την Φλώρινα ήταν και ο ένας μου φίλος....απίστευτη συγκυρία...
Εμείς μετά το Buenos Aires, του οποίου η ατμόσφαιρα πολύ μας άρεσε και σίγουρα ταιριάζει πολύ στη δική μας ιδιοσυγκρασία, κάναμε την Ruta de los siete lagos, πετώντας στο Neuquen και οδηγώντας προς San Martin de los Andes μέχρι τo Bariloche...τα μέρη πολύ ωραία, φύση καταπληκτική. Βέβαια αυτά πριν δεκάεξι χρόνια και πρώτη φορά εκτός Ευρώπης οπότε δεν είχαμε μέτρο σύγκρισης για το αν ήταν η καλύτερη επιλογή να πάμε προς τα εκεί...σε κάθε περίπτωση ήταν πολύ ωραία...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.272
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως βράδυ στο Παλέρμο στην δπλανή παρέα Αργεντίνων, η προγιαγιά της μιας κοπέλας είχε καταγωγή από την Φλώρινα όπως από την Φλώρινα ήταν και ο ένας μου φίλος....απίστευτη συγκυρία...
Εμείς μετά το Buenos Aires, του οποίου η ατμόσφαιρα πολύ μας άερεσε και σίγουρα ταιριάζει πολύ στη δική μας ιδιοσυγκρασία, κάναμε την Routa de los siete lagos, πετώντας στο Neuquen και οδηγώντας προς San Martin de los Andes μέχρι τo Bariloche...τα μέρη πολύ ωραία, φύση καταπληκτική. Βέβαια αυτά πριν δεκάεξι χρόνια και πρώτη φορά εκτός Ευρώπης οπότε δεν είχαμε μέτρο σύγκρισης για το αν ήταν η καλύτερη επιλογή να πάμε προς τα εκεί...σε κάθε περίπτωση ήταν πολύ ωραία...
Είναι από τα καλύτερα κομμάτια της χώρας, χωρίς αμφιβολία.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είδα το θέμα σχεδόν μόλις ανέβηκε αλλά δεν πήρα θέση διότι η σύγκριση είναι ανάμεσα σε δύο χώρες και γω έχω επισκεφτεί μόνο τη μία...Εντέλει...παίρνοντας θάρρος από κάποιους προλαλήσαντες το έριξα στην Αργεντινή που ήταν και το τελευταίο μου ταξίδι εκτός λίγες μόνο βδομάδες πριν ξεκινήσουν τα λοκντάουν.
Δϊχως λοιπόν να έχω πατήσει πόδι στη Χιλή...έχοντας μια ούτε λίγη, αλλά ούτε και πολλή άποψη από Αργεντινή-πήγα από Μπουένος Αιρες μέχρι Ιγκουαζού και από κει μέχρι ολίγον τι από Παταγονία....με κέρδισαν πολλά....Στο Μπουένος ΄Αιρες ένιωσα σαν το σπίτι μου! Εχω ταξιδέψει λίγο....αναλογικά με πολλούς από το φόρουμ ελάχιστα , αλλά σε σύγκριση με έναν μέσο Ελληνα αρκετά....για πολύ λίγες πρωτεύουσες έχω πει πως θα μπορούσα να ζήσω εκεί...για το Μπουένος Αιρες όμως το ένιωσα μέχρι το μεδούλι! Και δίχως να έχει κάτι το συγκλονιστικά όμορφο ή ανεπανάληπτο...Συμφωνώ με τον Δημήτρη τον 10900km ότι εντέλει δεν είναι κάτι μετρήσιμο, είναι ξεκάθαρα αίσθηση.
Αν αύριο μπορούσα να φύγω για 6 μήνες ευχαρίστως τους περνούσα εκεί απλά σουλατσάροντας στην πόλη, γνωρίζοντας ανθρώπους και χορεύοντας τάγκο...Και θα ήμουν απλά ευτυχισμένη.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
274
Τι ξεχωριστό όμως έχει το Μπουένος Άιρες; Εννοώ πέρα απ' το μύθο (Ωνάσης, τάνγκο και τα ρέστα).
Είναι η αίγλη του παρελθόντος, τα κτίρια που θυμίζουν την χρυσή εποχή του, η Εβίτα Περόν ο Καρλος Γαρδελ,η Μπόκα.Απο το 1820 μέχρι το 1940 το Μπουενος Άιρες ήταν η πόρτα για εκατομμύρια μετανάστες από την Ευρώπη προς την Νότιο Αμερική.Απο την ίδρυση του κράτους της Αργεντινης μέχρι τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο ήταν η δεύτερη χώρα εισροής μεταναστών παγκοσμίως μετά τις Ηνωμένες πολιτείες.
Στην πρώτη καραντίνα ανακάλυψα μια σειρά στο νετφλιξ την οποία είδα μεσω vpn (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα στο νετφλιξ αλλά ήταν ότι καλύτερο έχω δει τον τελευταίο χρόνο) το Vientos de agua.
Η ιστορία ενός Ισπανού στον ισπανικό εμφύλιο που πήρε ένα καράβι για το Μπουενος Αιρες για να γνωρισει τις mas guapas mujeres.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Υπάρχει και μια πρόσφατη αργεντίνικη σειρά με παρόμοιο θέμα.
Τώρα αν οι Αργεντίνες είναι οι πιο όμορφες γυναίκες δεν το γνωρίζω, ότι έχουν όμως απ΄ τις πιο όμορφες ηθοποιούς έχουν (της ξανθιάς δεν της πολυφαίνεται αλλά έχει και γιαπωνέζικες ρίζες).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.272
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι η αίγλη του παρελθόντος, τα κτίρια που θυμίζουν την χρυσή εποχή του, η Εβίτα Περόν ο Καρλος Γαρδελ,η Μπόκα.Απο το 1820 μέχρι το 1940 το Μπουενος Άιρες ήταν η πόρτα για εκατομμύρια μετανάστες από την Ευρώπη προς την Νότιο Αμερική.Απο την ίδρυση του κράτους της Αργεντινης μέχρι τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο ήταν η δεύτερη χώρα εισροής μεταναστών παγκοσμίως μετά τις Ηνωμένες πολιτείες.
Στην πρώτη καραντίνα ανακάλυψα μια σειρά στο νετφλιξ την οποία είδα μεσω vpn (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα στο νετφλιξ αλλά ήταν ότι καλύτερο έχω δει τον τελευταίο χρόνο) το Vientos de agua.
Η ιστορία ενός Ισπανού στον ισπανικό εμφύλιο που πήρε ένα καράβι για το Μπουενος Αιρες για να γνωρισει τις mas guapas mujeres.
Δηλαδή αυτός π γκάβακας πήγε στην ήπειρο της Κολομβίας, της Βενεζουέλας, της Κούβας, της ΔΔ, της Τζαμάικα και της Βραζιλίας και απεφάνθη ότι οι πιο όμορφες είναι οι Αργεντινες; Ουτε οι Αργεντινες δεν τα λενε αυτα ρε παιδια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom