Αυστρία Αριστοκρατική Βιέννη

decryal

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
αληθειες κ ψεμματα για τη βιεννη:
λοιπον μιας που γυρισα απο βιεννη μερικες συμβουλες για να θυμουνται οι παλιοι κ να μαθαινουν οι νεωτεροι!!!

1.Αλλη η βιεννη το χειμωνα αλλη το καλοκαιρι.πολλα αξιοθεατα ειναι κλειστα το χειμωνα(1δεκ-1 απρ. περιπου) οπως το λουνα παρκ πρατερ,δεν βλεπεις τα εκαντονταδες λουλουδια στους κηπους των παλατιων κ.τ.λ
Η high season τους οπως κ εδω ειναι απο 1 απρι εως 31 οκτ.
βεβαια και οι 2 εποχες εχουν τα καλα τους αλλα αν θες να εχεις ολοκληρωμεν αποψη της πολης καλυτερα ανοιξη καλοκαιρι.
2.απο αξιοθεατα λιγα ειναι αυτα που πραγματικα αξιζουν!!γενικως 3 μερες στη βιεννη γεματες ειναι αρκετες!!
αξιοθετα που πρεπει να δειτε πριν φυγετε απο τη βιεννη!
α)Παλατι σεμπουρν,λιγο εξω απο κεντρο με το μετρο περιπου 6 στασεις,αυτοκρατορικο,θυμιζει winsdor castle λονδινου λιγακι,εχει ενδιαφερον,ανοιξη εχει και κηπους ανθισμενους φοβερους κοντα να επισκεφτεις και το ζωοολογικο κηπο,γενικος αξιζει η επισκεψη!
β)stapahnsplatz και stephansdom καθεδρικος αγιου στεφανου δηλαδη,το συνταγμα της βιεννης,με τους πεζοδρομους με τα εμπορικα μαγαζια,να μπειτε στην εκκλησια και να ανεβειτε κ με το τελεφερικ στο καμαπαναριο,ωραια θεα στη πολη!
γ)οπωςδηποτε στην οπερα της βιεννης,μη φυγετε αν δε πατε να δειτε παρασταση!!!εχει κ το προγραμμα στο ιντερνετ εχει καθημερινα παραστασεις απο σεπτεμβριο ιουνιο,κλειστε εισητηρια κανενα 2 ωρο γρηγοροτερα,μονο 4 ευρω για τους ορθιους ειναι μια χαρα πιστεψτε με,πρωτη μουρη στο καβουρι απο θεα στο κατω μερος,παρτε ενα κασκολακι μαζι σας κρατηστε τη θεση σας και γυριστε πισω 15 λεπτα πριν τη παρασταση!αξιζει ολα τα λεφτα!!
δ)ισπανικη σχολη ιππασιας,ανοιχτη μονο ανοιξη καλοκαιρι και γενικως περιορισμενος αριθμος εμφανισεων,δειτε ιντερνετ wien.info,τα αλογα χορεουν βαλς ειναι μαστ,κλειστο οταν πηγα εγω,χειμωνα δηλαδη,να γιατι δε λεει ο χειμωνας σε μερικα πραγματα
ε)τα ανακτορα holfburg λιγο πιο πανω με τα ποδια απο stephansdom-platz δειτε τα απο εξω μη μπειτε μεσα δε λεει τιποτα σπουδαιο αν εχετε σκοπο να πατε σεμπουρν εκτος αν εχετε ορεξη να σας τα πρηξουν με τις πορσελανες και τα μαιχαιροπηρουνα της σισσυ!!!
στ)το belvedere με τις λιμνες και τα λουλουδια πανεμορφο την ανοιξη-καλοκαιρι!!το χειμωνα μονο οι εσωτερικοι χωροι ανοιχτοι.
ζ)το καφε demel οπωςδηποτε ειναι τελειο,το καλυτερο κατα τη γνωμη μου,τα τραπεζια βρισκονται πιο μεσα λιγακι μη μπερδευτειτε και νομιζετε οτι ειναι μονο ζαχαροπλαστειο!διαλεξτε γλυκακια απο την εισοδο κ μετα παραγγειλτε τα στη σερβιροτορα ωστε να ερθουν στο τραπεζι σας!!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Εαν δεν ειστε λατρης της τεχνης κινδυνευετε να ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΑΠΟ ΒΑΡΕΜΑΡΑ αν επισκεφτειτε το μουσειο ιστοριας της τεχνης!!για οποιον δεν ειναι λατρης των πινακων
καλυτερα να μεινει μακρια!!το ιδιο ισως πιο light ειναι ο εσωτερικος χωρος του belvedere παλι με πινακες!!ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα,και εμενα νομιζα οτι θα μου αρεσει αλλα κλαην τελικα!!

Γενικως η stephasplatz ειναι πολυ τουριστικη περιοχη,δεν τη προτιμουν οι βιεννεζοι περα απο ψωνια το πρωι και κανα καφε,το βραδυ κυριως τουριστες.

Μουφες της πολης:
1.cafe hawelka δε λεει τιποτα οσο το ντεμελ σε τιμες μεσα βρωμικο ψιλο αναρχοκουμουνισταδικο στιλ καθολου κυριλε αρχοντικο.σα καφενειο της βιεννης
2.προσοχη που θα φατε βραδυ στο κεντρο!τα πιο πολλα ειναι τουριστε δε λενε πολλα!
3.apostelkeller ωραιος χωρος απο φαγητο ψιλο χαλια!!
4.οτι αξιοθεατα δε γραφω εδω συνηθως ειναι μετρια η μουφα!!ρωτηστε!
5.χρεωνουν ακριβα τις τιμες για μερικα αξιοθετα!υπερεκτιμημενα ωρες ωρες!!

Tips:
1.σε μια καθετη στη kaiserstrasse(μεταξυ στεφανπλατζ και οπερας) λιγο πριν την οπερα αριστερα οπως πας για οπερα θα βρειτε τη μπυραρια 1516.αν σας αρεσει το μεσαιωνικο στυλακι με ξυλινα τραπεζια,χαμηλο φωτισμο και κοκκινο κερι στη μεση να την επισκεφτειτει οπως δηποτε!!επισης ειναι ανοιχτα μεχρι τις 2 το πρωι ενω τα περισοτερα τουριστε ρεστοραν-ταβερνες κλεινουν κουζινες κατα τις 11!!εχει πολυ καλα φαγητα σαν ταβερνα να πατε οπωσδηποτε.
2.οπωςδηποτε να δοκιμασετε wurstl λουκανικα δηλαδη απο τις καντινες της πολης,υπαρχουν παντου,γεμισμενα με τυρι να παραγγειλετε,και σε φετουλες(sliced!!)
3.αν θελετε να φατε καλα και αυθεντικα πατε grinzig με τραμ απο το shottentor.
εγω πηγα 1 βραδυ μονο και εφαγα ισως απο τα καλυτερα φαγητα στη ζωη μου.ακουστε:
λεγεται Grinziger brew,ειναι αλπικη μπυραρια στυλ τιρολ,παραδοσιακη ειναι στο κεντρικο δρομο στη μεση ευκολο να το βρειτε,παραγγειλτε τη σπεσιαλιτε του μαγαζιου,spareribs παγιδακια δηλαδη,δε λεω τιποτα θα παθετε πλακα δεν εχετε ξαναδει κατι τετοιο,τεραστιο κ υπεροχο πιατο δε περιγραφεται πραγματικα εμπειρια,απο τα τοπ πραγματα μαζι με την οπερα που εκανα βιεννη!!!

αυτα προς το παρον αν ξεχασα κατι θα το συμπληρωσω.
γενικως παντως η βιεννη αξιζει σαν προορισμος Long weekend οχι παραπανω,ενα 3ημερακι δηλαδη.αν εχετε σκοπο να διαθετε καπου πιο πολλες μερες ομως 6-7 πηγαινετε λονδινο π.χ και θα ξεχασετε το ονομα σας.

p.s εμενα στο hotel capri παιδια απιστευτο δε του φαινετε μονο 2 στασεις απο κετρο με μετρο,4 λεπτα δηλ,το μετρο ειναι στα 12 μετρα απο το ξενοδοχειο εκλεισα δωματιο apo hotels.com μονο 54 ευρο δικλινο με πρωινο τι διαμερισματα και τετοια δεν αξιζει οταν υπαρχουν τετοια ξενοδοχεια τοσο φθηνα στο κεντρο της βιεννης με πρωινο 50 ευρο τζαμπα πραμα ημαρτον τι αλλο θελουμε.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Εαν δεν ειστε λατρης της τεχνης κινδυνευετε να ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΑΠΟ ΒΑΡΕΜΑΡΑ αν επισκεφτειτε το μουσειο ιστοριας της τεχνης!
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να δώσει κανείς 11? για να μπει στο ΚΗΜ αμα δεν είναι λάτρης. Δεν είναι καλύτερα να τα δώσει σε λουκάνικα Βιέννης;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εχω παει βιεννη δυο φορες..την πρωτη πριν αρκετα χρονια για πρωτοχρονια, η πολη ηταν χιονισμενη και δεν με ενθουσιασε καθολου..μαλλον εφταιγε οτι λογω εορτων πετυχα 2 μερες κλειστα μουσεια, παλατια κτλ.η δευτερη μου επισκεψη στην πολη ηταν τον μαρτιο του 2008!τοτε μπορω να πω οτι ειδα την πολη!!οι προτασεις μου ειναι οι ακολουθες!!
αξιοθεατα:πολλα και για ολα τα γουστα!!
απο παλατια,προτεινω οπωσδηποτε [FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1] Schonbrunn και belvedere!!to hofburg εγω το θεωρησα χαμενο χρονο!εξωτερικα οκ, ειναι μια χαρα, αλλα στο εσωτερικο..με τα απαντα της σισσυ με επιασε ενα κατι!η υπερβολη σε ολο της το μεγαλειο!μεχρι και το κουτακι για τα χαπια της σισσυ αποτελουσε εκθεμα!!
απο μουσεια, σιγουρα το μουσειο της ιστοριας της τεχνης, το leopold(ειναι στο τετραγωνο των μουσειων και ειναι πολυ αξιολογο!!), το albertina(αυτο φιλοξενει και πολυ ωραιες εκθεσεις,εγω πετυχα μια υπεροχη που λεγοταν "απο τον μονε στον πικασο!!") και το φυσικης ιστοριας(σε αυτο δεν καταφερα να παω, ειχα επισκεφτει λιγο καιρο πριν αυτο της φρανκφουρτης και το θεωρησα υπερβολη να παω και σε αυτο!)!!
οσον αφορα το mumok(μουσειο μοντερνας τεχνης επισης στο τετραγωνο των μουσειων!),εγω το τολμησα και απογοητευτηκα!με εβαλε σε πολλες σκεψεις γυρω απο το αναπαντητο ερωτημα "τι ειναι τεχνη?"..δεν σας το προτεινω, εκτος και αν εχετε αναλογη εμπειρια απο αλλα μουσεια τετοιου ειδους και μεινατε ικανοποιημενοι..!
απο εκκλησιες, προτεινω σιγουρα στεφανστνομ(και φυσικα να ανεβειτε στην κορυφη..κατι διαβασα για ασανσερ..εμεις δεν το πηραμε χαμπαρι και ανεβηκαμε με τα ποδια..)και peterskirche(σε πολυ μικρη αποσταση απο το στεφανσντομ)!!
πρατερ επισης αξιζει!!ανεβειτε στην ροδα, η θεα ειναι το κατι αλλο!!αν ο καιρος ειναι καλος και ειστε φαν του ποδηλατου(γιατι εγω δεν...), νοικιαστε και καντε μια βολτα μεσα στο πρατερ!!
βολτα εξω απο το κοινοβουλιο και το δημαρχειο επιβαλλεται!!
οπερα επισης!!!
αυτο που σιγουρα δεν αξιζει και αν μπορειτε σας συμβουλευω να το αποφυγετε ειναι το mozarthaus(σπιτι του μοτσαρτ)..δεν αξιζε καθολου!!!κριμα τα λεφτα που πληρωσαμε!!

για φαγητο προτεινω:
-figlmuller!!!το καλυτερο, το πιο μεγαλο σνιτσελ!!!μην το χασετε με τιποτα!εχει 2 καταστηματα στην βιεννη, γινεται πανικος απο κοσμο, ισως χρειαστει να περιμενετε λιγο μεχρι να βρεθει τραπεζι αλλα αξιζει!!οι τιμες ελαχιστα τσιμπημενες!!
-einstein(στην rathausplatz)!πολυ συμπαθητικη μπυραρια με μεγαλες μεριδες και καλες τιμες!!
-vapiano(VAPIANO | PASTA . PIZZA . BAR εστιατοριο τελειο!!ωραιο περιβαλλον, πολυ μοντερνος χωρος, τα φαγητα τα ετοιμαζουν μπροστα σου και ειναι πολυ οικονομικο!!!

για καφε προτεινω το cafe central!!κλασικο βιεννεζικο καφε, θα απολαυσετε καφε και γλυκο με μουσικη υποκρουση πιανου!!!απλα υπεροχο!!δοκιμαστε τον παραδοσιακο τους καφε(melange)αν και εμενα δεν με ξετρελανε!!

κλαμπ..εχω να σας προτεινω το flex (Flex - After Dark | vienna.unlike), ειναι διπλα στο ποταμι,εχει καφε-μπαρ στο ισογειο και στο υπογειο το κλαμπ!λιγο παρακμιακο για τα γουστα μου, αλλα η φιλη μου που εμενε για ενα εξαμηνο βιεννη με διαβεβαιωσε οτι ετσι ειναι ολα!!
 

Attachments

decryal

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
1)στο ιστοριας της τεχνης μπορει να παει καποιος γιατι διαβασε εναν οδηγο ή γιατι δεν ειχε παει ξανα σε πινακοθηκη οπως εγω.πειραζει???

2)σαν το figmoller παιδια εχει αλλα 100.ετσι ειναι το σνιτσελ στη βιεννη μεγαλο αλλα ειναι λεπτο σα τηγανητα μη ξεγελιεστε.

3)αν θελετε να κανετε την υπερβαση πατε grinzig στη μπυραρια-heuriger που σας προτεινα και παρτε το πιατο που προτεινω κ μετα μιλαμε!!!!

4)μεχρι τοτε have fun!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
1)σαν το figmoller παιδια εχει αλλα 100.ετσι ειναι το σνιτσελ στη βιεννη μεγαλο αλλα ειναι λεπτο σα τηγανητα μη ξεγελιεστε.
λυπαμαι αλλα δεν συμφωνω!!εχεις παει στο fιglmuller??δεν ειναι παντου τα σνιτσελ τοσο μεγαλα ουτε τοσο νοστιμα!εχω επισκεφτει δις την βιεννη και πολυ καλη μου φιλη εμεινε εκει για 6 μηνες και εκεινη πιστεψε με εχει φαει σνιτσελ σε παρα πολλα μαγαζια!!το figmuller ειναι απλα κορυφαιο και σαν φαγητο και σαν περιβαλλον!!
 

saltedsugar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
είμαι και θα είμαι στην Βίεννη για 10 μερες ακομα. Στο mumok ήθελα να κοψω τις φλεβες μου, δεν την άντεξα τόση κουλτούρα.. τα ανακτορα holfburg ήταν ακόμα πιο βαρετά...
Πιο πολυ Μ αρεσε πολυ η ξεναγηση στην όπερα.. Μας αφησε ο ξεναγος να ανεβουμε πανω στην σκηνη.. Απιστευτο!!

Απο αγορές, είναι σχεδον οι ιδιες τιμες με την Ελλαδα, αλλα οι πολύ πολύ επωνυμες μαρκες ειναι λίγο πιο φτηνα. Βέβαια αν έχεις 1000 ευρω να διαθεσεις για μια τσαντα, ε δεν θα τρελαθεις κιολας απο την χαρα σου που στην Βιεννη την βρηκες 900.

Τα μέσα μαζικής μεταφοράς τους ειναι πολυ οργανωμενα. Προσοσχη να βγαζετε παντα εισητηριο γιατι εχει πολυ συχνους ελεγχους. Και μαλιστα οχι μεσα στο λεωφορειο/μετρο κτλ αλλα με το που κατεβεις απο αυτο.. Οι οδηγοι ειναι υποδειγματικοι, δεν ειναι και Αγγλια που με το που μπεις σου λενε Καλημερα, αλλα αν σε δουν να τρεχεις να προλαβεις το λεωφορειο, θα περιμενει λιγάκι στην σταση μεχρι να ερθεις, δεν ξεκινανε αν δεν δουν οτι οι επιβατες κρατιουνται απο καπου ή εχουν καθίσει...

Τα σκυλια μπαινουν κανονικα σε μαγαζια με ρουχα, σε εστιατορια, σε μετρο, σε λεωφορεια.. Μην παραξενευτειτε..

Μην πατρ για καφε στο Στεφενπλατζ, θα τον πληρωσετε 4,50 ευρω, και δεν θα πινετε κιολας.. Και οσοι καπνιζετε.. Τσιγαρα απο την Ελλαδα, ειναι πιο ακριβα εδω..
 

decryal

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
ναι κλαην.οκ να πας μια φορα ειναι σαν τα σουβλακια στο μοναστηρακι αλλα δε θα αναψεις και κερακι!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ναι κλαην.οκ να πας μια φορα ειναι σαν τα σουβλακια στο μοναστηρακι αλλα δε θα αναψεις και κερακι!
σουβλακια, κερακια, μοναστηρακι...με μπερδεψες!βρισκω τις παρομοιωσεις σου απροσφορες!!αλλα γουστα ειναι αυτα και διαφερουν!γιαυτο ειναι ωραια τα φορουμ, για να εκφραζουμε τις διαφορετικες μας αποψεις!εμενα για παραδειγμα το μουσειο της ιστοριας της τεχνης με εντυπωσιασε!
:p
 

eragon189

Member
Μηνύματα
57
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
Τα σκυλια μπαινουν κανονικα σε μαγαζια με ρουχα, σε εστιατορια, σε μετρο, σε λεωφορεια.. Μην παραξενευτειτε...
Αυτό μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση..
Και όλα τα σκυλιά τους σαν αρκούδες είναι!!!
Και αδέσπωτα πολύ σπάνια βλέπεις..
Πολύ φιλόζωοι οι Αυστροί.. Μπράβο!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Αυτό μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση..
Και όλα τα σκυλιά τους σαν αρκούδες είναι!!!
Και αδέσπωτα πολύ σπάνια βλέπεις..
Πολύ φιλόζωοι οι Αυστροί.. Μπράβο!
κοιτα, στις πολυτισμενες χωρες ετσι ειναι..ο πολιτισμος μιας χωρας φαινεται και απο αυτο, το πως συμπεριφερονται δηλ. στα ζωα!!να φανταστεις εγω στην φρανκφουρτη δοκιμαζα ρουχα σε 1 μαγαζι και στο διπλα δοκιμαστηριο ηταν ενα δαλματιας(μαζι με το αφεντικο του εννοειται)!!εγω με κατι τετοια ενθουσιαζομαι!!!
 

saltedsugar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
κοιτα, στις πολυτισμενες χωρες ετσι ειναι..ο πολιτισμος μιας χωρας φαινεται και απο αυτο, το πως συμπεριφερονται δηλ. στα ζωα!!να φανταστεις εγω στην φρανκφουρτη δοκιμαζα ρουχα σε 1 μαγαζι και στο διπλα δοκιμαστηριο ηταν ενα δαλματιας(μαζι με το αφεντικο του εννοειται)!!εγω με κατι τετοια ενθουσιαζομαι!!!

Ναι παιδια!! Και το οτι δε υπαρχουν και αδεσποτα, για μενα ειναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ!
Θα μου πεις σε ενοχόυν τα αδεσποτα και δεν σε ενοχλουν οι ζητιανοι? Γιατι και απο ζητιανους εχει μπολικους, αλλα αμα μαθετε τι προγραμματα εχει η Αθστρια για τους ανθρωπους αυτους θα θελετε να βαλετε ολα σας τα ξυλωμενα-σκισμενα ρουχα και να γινετε ζητιανοι.. Εγω μια φορα το πα... Θα ερθω Αυστρια να το παιξω ανυπανρη μητερα!! Μιλαμε για τρελλα επιδοματα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom