Ταϊλάνδη Αρχαριοι και Βασιλιαδες.!!!

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Και το δευτερο ταξίδι μου στην Ταυλανδη ηταν υπεροχο.
Συνδιασα διακοπες με εξερευνηση,κανοντας πολλα χιλιομετρα.

Συνυπηρξα με τους χαμογελαστους ανθρωπους για 15 μερες και κερδισα φιλικα χαμογελα, ηρεμια και γαληνη.

Κερδισα εικονες από αδειες κατασπρες παραλιες πνιγμενες στους φοινικες με ανεμελα πιτσιρικια να κανουνε κουνια με τις ωρες.

Eζησα ανεπαναληπτα τροπικα δειλινα καθως ο ηλιος εφτανε στην δυση του βαφοντας τον ουρανο με πορφυρα χρωματα.

Εμεινα σε ομορφα μπανγκαλουζ πνιγμενα στην βλαστηση εναντι λιγων ευρω.
Εφαγα νοστιμο φαγητο και τροπικα φρουτα σε εξευτελιστικες τιμες για τα Ελληνικα δεδομενα.
Επισκευθηκα ναους, μοναστηρια,και πανυψηλους θεους αγαλματα.

Ειδα ζωα και ψαρια που με κοιταγαν απορημενα καθως προσπαθουσα οσο μπορουσα πιο γρηγορα να τα βγαλω φωτογραφια,για να μην χασω το μοναδικο θεαμα που εβλεπα.
(βλ.φωτο)

Εκανα μασαζ,και διασκεδασα πινοντας μια μπυρα στα μπαρακια της πολης και νυχτες σε ησυχα beach bar η στην βεραντα του μπανγαλοουζ που εμενα.
Bρηκα παρεες να καθονται το βραδυ στην παραλια λεγοντας ιστοριες για την χωρα αυτή αναβοντας φωτια στην αμμο και κοιταζοντας την ασημενια θαλασσα που λαμπυριζε από το φως του φεγγαριου.

Τα συναισθηματα δεν ηταν τα οριακα της πρωτης φορας,αλλα ηταν και παλι πολύ μεγαλα.

Και τιποτα άλλο καινουργιο να μην δω σ`αυτή τη χωρα,
αυτά που ειδα ακουσα και εζησα είναι λογοι που θα την επισκεπτομαι ξανα και ξανα.

Η Ταιλανδη για μενα είναι διακοπες χωρις ρισκο,
πλημμυρισμενη απο εξωτικη μαγεια,που σε περιμενει....
Να την ανακαλυψεις……..
Έτσι ακριβώς...και οποιαδήποτε εκ των υστέρων σύγκριση με την δήθεν "μυθική" Ελλάδα, μόνο απογοήτευση φέρνει....σύγκριση Premier League με πρωτάθλημα Μποτσουάνας δε γίνεται...
 

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Τα συναισθηματα δεν ηταν τα οριακα της πρωτης φορας,αλλα ηταν και παλι πολύ μεγαλα.

Και τιποτα άλλο καινουργιο να μην δω σ`αυτή τη χωρα,
αυτά που ειδα ακουσα και εζησα είναι λογοι που θα την επισκεπτομαι ξανα και ξανα.

:clap: Αυτα και τα υπολοιπα που γραφεις βεβαια ειναι υπεροχα!
Νιωθω σα να εχεις δεθει πολυ με αυτη τη χωρα!

Μακαρι να μπορεσω κι εγω να παω καποια στιγμη
Σιγουρα θα ζητησω τη βοηθεια σου!
 

Mariflowers

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Machu Picchu & Bora-Bora
Ξενε, μολις τελειωσα την αναγνωση και ρουφαω τη μυτη μου απο τη συγκινηση που μου προκαλεσε ο επιλογος σου!

Αυτη ειναι και η μαγια των ταξιδιων, ενω νομιζεις πως πας για ξεκουραση και relax, γυριζεις με καινουρια ψυχη και και διαφορετικα ματια!!! Κατι για το οποιο κανενας ταξιδιωτικος οδηγος δε θα σε προετοιμασει!!

καλες διαδρομες!!!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Μπραβο! Απλα τωρα αξιωθηκα να διαβασω την ιστορια σου! Τωρα πια δεν εισαι αρχαριος!!

Λοιπον καλα να περασεις στους κιτρινιαριδες και στο γυρισμο να μας ταξιδεψεις στις εμπειριες που θα ζησεις συντομα!

Οριστε και ενα :) !
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπραβο! Απλα τωρα αξιωθηκα να διαβασω την ιστορια σου! Τωρα πια δεν εισαι αρχαριος!!

Λοιπον καλα να περασεις στους κιτρινιαριδες και στο γυρισμο να μας ταξιδεψεις στις εμπειριες που θα ζησεις συντομα!

Οριστε και ενα :) !
Παντα θελω να ειμαι ενας αρχαριος,σε καθε μου βημα να μην ξερω τι ομορφια με περιμενει.Καλο ειναι να ξερουμε μερικα πραγματα για τον προορισμο μας αλλα ας αφηνουμε και την δυναμη της εκπληξης και του εντυπωσιασμου να παραμονευει σε καθε μας βημα....

getxowoman ευχαριστω πολυ θα κανω οτι μπορω:cool:
:p:D:lol::D
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
καλο ταξιδι xeno!νομιζω οτι εχεις πολυ καλη παρεα και θα περασετε τελεια!!!
ανηπομονουμε να γυρισετε να μας διηγηθειτε αυτο που ζησατε!!!
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
περού
Πραγματικά από καρδιάς η αφήγησή σου. Την διάβασα μόλις τώρα. Την Ταιλάνδη δεν την είχα σε καμμιά εκτίμηση. την είχα συνδέσει με διάφορα πολύ δυσάρεστα πράγματα από αυτά που άκουγα. Έχει όμως αρχίσει να παίζει πολύ στους επιθυμητούς επόμενους προορισμούς μου. Εξαιτίας όλων όσων είχαν την τύχη να την επισκεφθούν. Kαλό ταξίδι xeno.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Πραγματικά από καρδιάς η αφήγησή σου. Την διάβασα μόλις τώρα. Την Ταιλάνδη δεν την είχα σε καμμιά εκτίμηση. την είχα συνδέσει με διάφορα πολύ δυσάρεστα πράγματα από αυτά που άκουγα. Έχει όμως αρχίσει να παίζει πολύ στους επιθυμητούς επόμενους προορισμούς μου. Εξαιτίας όλων όσων είχαν την τύχη να την επισκεφθούν. Kαλό ταξίδι xeno.
Αυτά που ακούς και ακούμε όλοι Χρύσα είναι από άτομα που είτε δεν έχουν πατήσει το πόδι τους (αλλά ξέρουν να λένε χαζομάρες), είτε τους πήγαν σαν τα πρόβατα στα πιο τουριστικά/χειρότερα μέρη και δε πήραν μυρωδιά από το μέρος, την ποικιλότητα και την ομορφιά του....

Εμπιστεύσου τα μάτια σου και τις αισθήσεις σου....
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
περού
θα ήθελα όμως οι ταξιδευτές να μας δίνουν και πρακτικές πληροφορίες για το πως κλείνουν τα εισητήρια, τις πτήσεις, τις μετακινήσεις από ένα μέρος σε άλλο και το κόστος όλων αυτών βέβαια για την χρονική στιγμή που αποφασίζεται το ταξίδι. Όλων αυτών που προηγούνται της ταξιδιωτικής ιστορίας που με τόσο ενδιαφέρον παρακολουθούμε όλοι μας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
θα ήθελα όμως οι ταξιδευτές να μας δίνουν και πρακτικές πληροφορίες για το πως κλείνουν τα εισητήρια, τις πτήσεις, τις μετακινήσεις από ένα μέρος σε άλλο και το κόστος όλων αυτών βέβαια για την χρονική στιγμή που αποφασίζεται το ταξίδι. Όλων αυτών που προηγούνται της ταξιδιωτικής ιστορίας που με τόσο ενδιαφέρον παρακολουθούμε όλοι μας.
Γι'αυτό είναι το φόρουμ Χρύσα, για να δίνει πληροφορίες....δε ξέρω αν κάπου έχεις αναπάντητες απορίες, αλλά μπορείς να τις ξαναθέσεις στη διάθεση όλων ξανά. Βέβαια, πολλά θέματα έχουν ήδη απαντηθεί κατά καιρούς, οπότε πρώτα χρήσιμη είναι η αναζήτηση...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Πολύ καλή αφήγησή σου, και χρήσιμη καθοσον σύντομα αναχωρώ κι εγώ προς τα εκεί! Αρχάριοι και βασιλιάδες, καταπλκτικός και εύγλωττος τίτλος!

ΠΑΤΟΝΓΚ

BANGLA ROAD

Θεωρησα σωστο την συνεχεια της ιστοριας μου σ`αυτο το σημειο να την εγκρινουν πρωτα οι admins λογω περιεχομενου,σεβομενος τις αρχες του σαιτ.
Οποιαδηποτε αποφαση τους με βρισκει συμφωνο,και σε περιπτωση που εγκριθει θα μπει ακριβως σ`αυτο το σημειο,μιας και εδω ειναι η θεση της.

Μεχρι να υπαρξει καποια εξελιξη,συνεχιζω παρακαμπτοντας το συγκεκριμενο κομματι......

Αυτό το κομμάτι που έμεινε έξω μου εξέπτασε την περιέργεια! Δεν μπορείς να το παραφράσεις και να το κάνεις λίγο πιο συνοπτικό κι ευπαρουσίαστο;;; :D Αν όχι, υπάρχει και pm! ;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Πολύ καλή αφήγησή σου, και χρήσιμη καθοσον σύντομα αναχωρώ κι εγώ προς τα εκεί! Αρχάριοι και βασιλιάδες, καταπλκτικός και εύγλωττος τίτλος!




Αυτό το κομμάτι που έμεινε έξω μου εξέπτασε την περιέργεια! Δεν μπορείς να το παραφράσεις και να το κάνεις λίγο πιο συνοπτικό κι ευπαρουσίαστο;;; :D Αν όχι, υπάρχει και pm! ;)
Σ`ευχαριστω adiaforos
Το συγκεκριμενο κομματι παντα ηταν συνοπτικο και ευπαρουσιαστο.
Στο στελνω με πμ.

Οταν γυρισεις με το καλο γραψε μας εντυπωσεις απο την Amazing:thailand01:,καλα να περασεις.!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom