Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Παντως το μεγαλο Billa κοντα στη Stephansplatz που εχει και τις καλυτερες τιμες αυριο ειναι ανοιχτο.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Παντως το μεγαλο Billa κοντα στη Stephansplatz που εχει και τις καλυτερες τιμες αυριο ειναι ανοιχτο.
Οοοο σε ευχαριστω πολυ με εσωσες!!! Κατι ακομα.. στον καθεδρικο του αγ.Στεφανου να μπουμε στον north η στον south tower για καλυτερη θεα? Επισης διαβαζα πως viatint hours sunday ειναι 1-4.30 , ενω opening hours απο 9 το πρωι ..ποια η διαφορα??
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
@Nks13 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φαντάζομαι ότι για το Val 2 δεν χρειάζεται να αγοράσω από πριν εισιτήριο, ε; Βρίσκεις θέσεις επί τόπου; Η πληροφόρησή σου για την κατάσταση στο αεροδρόμιο έδιωξε κάθε ενδοιασμό μου και τελικά θα τη βγάλουμε εκεί την τελευταία νύχτα.

Μετά από πολύ διάβασμα σε 10άδες σελίδες εδώ μέσα κοντεύω να ξεκαθαρίσω το τοπίο της Βιένης αλλά έχω μαζέψει κάποιες απορίες και έμειναν ελάχιστες μέρες :eek::eek:

1. Υπάρχει περίπτωση να μην βρούμε θέσεις στο S7 για τη μεταφορά προς Βιένη από αεροδρόμιο; Αν τυχόν το χάσουμε και αργεί το επόμενο, η εναλλακτική είναι CAT ή Flixbus, σωστά;

2. Σχετικά με παλάτια και μουσεία διάβασα ότι το Schonbrunn έχει τη μεγάλη αναμονή οπότε θα κλείσουμε από το ίντερνετ. Έχοντας τα εισιτήρια στο χέρι (το απλό μάλλον των 16 ευρώ) γλυτώνουμε εντελώς την αναμονή; Και πόση ώρα πριν πρέπει να είμαστε εκεί; Εκτός από αυτό, θα πάμε στο φυσικής ιστορίας ή στο ιστορίας της τέχνης. Απαιτείται εκ των προτέρων αγορά και για αυτά ή δεν υπάρχει αναμονή;

3. Σε κάποιο τόπικ διάβασα για εορταστικά κονσέρτα στον Άγιο Στέφανο ή σε άλλες εκκλησίες; Γνωρίζει κάποιος πως θα βρω κάποιο κάποιο;

. Η επίσημη σελίδα της όπερας είναι https://www.wiener-staatsoper.at/en...12-01/?q=&from=&to=&sector=&theater=30000120; Θέλουμε να πάμε με τα εισιτήρια ορθίων για την εμπειρία αλλά δεν έχουμε ιδέα από όπερα και θέλω βοήθεια στην επιλογή της παράστασης. Αν κοιτάω στο σωστό κτήριο, στις 20 έχει Orlando, στις 21 le corsaire και στις 22 la boheme. Σωστά; Ποια να προτιμήσουμε; Να είμαστε εκεί 80 λεπτά πριν την παράσταση (όπως γράφει το σάιτ) ή πρέπει ακόμη νωρίτερα γιατί εξαντλούνται; Αν πάμε σε παράσταση, έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω η ξενάγηση;


 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Το Schonbrunn έχει τη μεγάλη αναμονή..
Πήγα προχθές γύρω στις 9, πήρα άμεσα το εισιτήριο μου(χωρίς αναμονή) είδα ήρεμα τα βασιλικά δωμάτια, χωρίς πολύ κόσμο.Πηγα και στον ζωολογικό κήπο και φεύγοντας γύρω στις δύο,ο κόσμος που ερχόταν ήταν άπειρος...η συμβουλή μου είναι να πάτε νωρίς.
 

Wanderer42

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ανταρκτική
@Nks13 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φαντάζομαι ότι για το Val 2 δεν χρειάζεται να αγοράσω από πριν εισιτήριο, ε; Βρίσκεις θέσεις επί τόπου; Η πληροφόρησή σου για την κατάσταση στο αεροδρόμιο έδιωξε κάθε ενδοιασμό μου και τελικά θα τη βγάλουμε εκεί την τελευταία νύχτα.

Μετά από πολύ διάβασμα σε 10άδες σελίδες εδώ μέσα κοντεύω να ξεκαθαρίσω το τοπίο της Βιένης αλλά έχω μαζέψει κάποιες απορίες και έμειναν ελάχιστες μέρες :eek::eek:

1. Υπάρχει περίπτωση να μην βρούμε θέσεις στο S7 για τη μεταφορά προς Βιένη από αεροδρόμιο; Αν τυχόν το χάσουμε και αργεί το επόμενο, η εναλλακτική είναι CAT ή Flixbus, σωστά;

2. Σχετικά με παλάτια και μουσεία διάβασα ότι το Schonbrunn έχει τη μεγάλη αναμονή οπότε θα κλείσουμε από το ίντερνετ. Έχοντας τα εισιτήρια στο χέρι (το απλό μάλλον των 16 ευρώ) γλυτώνουμε εντελώς την αναμονή; Και πόση ώρα πριν πρέπει να είμαστε εκεί; Εκτός από αυτό, θα πάμε στο φυσικής ιστορίας ή στο ιστορίας της τέχνης. Απαιτείται εκ των προτέρων αγορά και για αυτά ή δεν υπάρχει αναμονή;

3. Σε κάποιο τόπικ διάβασα για εορταστικά κονσέρτα στον Άγιο Στέφανο ή σε άλλες εκκλησίες; Γνωρίζει κάποιος πως θα βρω κάποιο κάποιο;

. Η επίσημη σελίδα της όπερας είναι https://www.wiener-staatsoper.at/en...12-01/?q=&from=&to=&sector=&theater=30000120; Θέλουμε να πάμε με τα εισιτήρια ορθίων για την εμπειρία αλλά δεν έχουμε ιδέα από όπερα και θέλω βοήθεια στην επιλογή της παράστασης. Αν κοιτάω στο σωστό κτήριο, στις 20 έχει Orlando, στις 21 le corsaire και στις 22 la boheme. Σωστά; Ποια να προτιμήσουμε; Να είμαστε εκεί 80 λεπτά πριν την παράσταση (όπως γράφει το σάιτ) ή πρέπει ακόμη νωρίτερα γιατί εξαντλούνται; Αν πάμε σε παράσταση, έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω η ξενάγηση;
Βρίσκεις άνετα θέση στο λεωφορείο. Εισιτήριο βγάζεις είτε από μηχανήματα που έχει εκεί στη στάση ή από τον οδηγό απευθείας. Εάν πετάς με Austrian του δείχνεις το boarding pass και σου γίνεται και μια μικρή έκπτωση (1 ευρώ νομίζω).

1. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις θέση στο τραίνο.
2. Έχοντας εισιτήριο, θα σου γίνει μόνο ο έλεγχος ασφαλείας. Ας είστε εκεί μισή ώρα νωρίτερα.

Στο Kunsthistorisches Museum αυτήν την περίοδο έχει έκθεση Caravaggio & Bernini και μια κάποια ουρά την έχουν συνήθως τα εκδοτήρια - όχι μεγάλη όμως. Στο Naturhistorisches Museum δεν είδα ουρά και ούτε έχει συνήθως. Τα κτίρια είναι πανομοιότυπα, γι'αυτό θυμηθείτε ότι το Φυσικής Ιστορίας έχει μπροστά στα σκαλιά της εισόδου ένα γλυπτό ελεφαντάκι. Μην την πατήσετε σαν κάτι τουρίστες που αγοράζουν εισιτήριο, μπαίνουν στην πινακοθήκη του Kunsthistorisches και ρωτούν σε ποια αίθουσα είναι οι δεινόσαυροι.

Στις εκκλησίες συνήθως έχει πίνακα ανακοινώσεων με τυχόν κονσέρτα που γίνονται - ή στις ιστοσελίδες τους. Μια καλή περίπτωση είναι η Peterskirche, κοντά στην Graben. Εισιτήρια επιτόπου.

Εάν δεν σας ενδιαφέρει η όπερα ως μουσικό είδος, μην πάτε σε παράσταση. Θα πρέπει να στέκεστε απολύτως αμίλητοι (ο παραμικρός ψίθυρος ακούγεται και θα σας γίνει σίγουρα παρατήρηση - σ'αυτά δεν αστειεύονται) και πολλές θέσεις ορθίων - π.χ. στους εξώστες - δεν έχουν καλή ορατότητα στη σκηνή, επομένως αν δεν σας αρέσει αυτό το είδος της μουσικής θα βαρεθείτε. Προτείνω να κλείσετε ξενάγηση, όπου συνήθως - αν δεν γίνεται πρόβα - θα σας βάλουν και στα παρασκήνια και θα σας γυρίσουν και στις εντυπωδιακές αίθουσες εντευκτηρίων και αναμονής στις οποίες αν πάτε με εισιτήριο ορθίων είτε δεν θα έχετε πρόσβαση είτε δεν θα βρείτε που είναι.
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Πήγα προχθές γύρω στις 9, πήρα άμεσα το εισιτήριο μου(χωρίς αναμονή) είδα ήρεμα τα βασιλικά δωμάτια, χωρίς πολύ κόσμο.Πηγα και στον ζωολογικό κήπο και φεύγοντας γύρω στις δύο,ο κόσμος που ερχόταν ήταν άπειρος...η συμβουλή μου είναι να πάτε νωρίς.
Ευχαριστώ πολύ. Αυτό θα κάνουμε. Θα πάμε 9. Θεωρείς ότι αξίζει να δούμε όλα τα δωμάτια ή αρκούν τα 22; Πού περιλαμβάνονται τα ομορφότερα δωμάτια; Να σημειώσω ότι μάλλον δεν θα πάμε σε άλλο παλάτι (κατά βάθος σκέφτομαι μήπως είναι μεγάλη παράλειψη να μην δούμε το Hofburg) παρά μόνο σε 1 μουσείο. Καμια άποψη για την απορία μου σχετικά με την όπερα;
 
Last edited:

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Βρίσκεις άνετα θέση στο λεωφορείο. Εισιτήριο βγάζεις είτε από μηχανήματα που έχει εκεί στη στάση ή από τον οδηγό απευθείας. Εάν πετάς με Austrian του δείχνεις το boarding pass και σου γίνεται και μια μικρή έκπτωση (1 ευρώ νομίζω).

1. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις θέση στο τραίνο.
2. Έχοντας εισιτήριο, θα σου γίνει μόνο ο έλεγχος ασφαλείας. Ας είστε εκεί μισή ώρα νωρίτερα.

Στο Kunsthistorisches Museum αυτήν την περίοδο έχει έκθεση Caravaggio & Bernini και μια κάποια ουρά την έχουν συνήθως τα εκδοτήρια - όχι μεγάλη όμως. Στο Naturhistorisches Museum δεν είδα ουρά και ούτε έχει συνήθως. Τα κτίρια είναι πανομοιότυπα, γι'αυτό θυμηθείτε ότι το Φυσικής Ιστορίας έχει μπροστά στα σκαλιά της εισόδου ένα γλυπτό ελεφαντάκι. Μην την πατήσετε σαν κάτι τουρίστες που αγοράζουν εισιτήριο, μπαίνουν στην πινακοθήκη του Kunsthistorisches και ρωτούν σε ποια αίθουσα είναι οι δεινόσαυροι.

Στις εκκλησίες συνήθως έχει πίνακα ανακοινώσεων με τυχόν κονσέρτα που γίνονται - ή στις ιστοσελίδες τους. Μια καλή περίπτωση είναι η Peterskirche, κοντά στην Graben. Εισιτήρια επιτόπου.

Εάν δεν σας ενδιαφέρει η όπερα ως μουσικό είδος, μην πάτε σε παράσταση. Θα πρέπει να στέκεστε απολύτως αμίλητοι (ο παραμικρός ψίθυρος ακούγεται και θα σας γίνει σίγουρα παρατήρηση - σ'αυτά δεν αστειεύονται) και πολλές θέσεις ορθίων - π.χ. στους εξώστες - δεν έχουν καλή σας γυρίσουν και στις εντυπωδιακές αίθουσες εντευκτηρίων και αναμονής στις οποίες αν πάτε με εισιτήριο ορθίων είτε δεν θα έχετε πρόσβαση είτε δεν θα βρείτε που είναι.
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική και κατατοπιστική απάντηση. Η άποψή σου για το ποιο από τα 2 μουσεία να προτιμήσουμε;

Βρήκα τα σάιτ των περισσότερων εκκλησιών και είναι όντος αναλυτικά. Προσπαθώ να βγάλω άκρη σχετικά με ωράρια και τιμές. Μήπως γνωρίζει κάποιος σε ποιες εκκλησίες μπαίνουμε δωρεάν; Αν έψαξα σωστά, δωρεάν μπαίνουμε μόνο σε Άγιο Στέφανο, Votivkirche, Peterskirche και ελληνική εκκλησία Αγίας Τριάδας; Κάποια άλλη χωρίς εισιτήριο και άξια επίσκεψης;

Η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισες σχετικά με την όπερα αλλά θέλουμε να το κάνουμε. Μόνο για την εμπειρία και φυσικά μόνο για μισή με μια ωρίτσα (όσο αντέξουμε όρθιοι). Να μείνουμε αμίλητοι για λίγο δεν μας πειράζει. Με προβλημάτισες όμως σχετικά με τις αίθουσες που θα χάσουμε. Το φουαγιέ και τις εντυπωσιακές σκάλες δεν θα τις περάσουμε πηγαίνοντας σε παράσταση; Εν τέλει, αν πάμε όντος σε παράσταση, ποια θα προτείνατε από τις παραπάνω; Αρκούν 80 λεπτά πριν εκεί; Και επίσης, να κλείσουμε και την ξενάγηση για να μην χάσουμε τους άλλους χώρους;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισες σχετικά με την όπερα αλλά θέλουμε να το κάνουμε. Μόνο για την εμπειρία και φυσικά μόνο για μισή με μια ωρίτσα (όσο αντέξουμε όρθιοι). Να μείνουμε αμίλητοι για λίγο δεν μας πειράζει. Με προβλημάτισες όμως σχετικά με τις αίθουσες που θα χάσουμε. Το φουαγιέ και τις εντυπωσιακές σκάλες δεν θα τις περάσουμε πηγαίνοντας σε παράσταση; Εν τέλει, αν πάμε όντος σε παράσταση, ποια θα προτείνατε από τις παραπάνω; Αρκούν 80 λεπτά πριν εκεί; Και επίσης, να κλείσουμε και την ξενάγηση για να μην χάσουμε τους άλλους χώρους;
Ισως καλυτερα αντι να κλεισετε το οικονομικοτερο εισιτηριο ορθιων ΚΑΙ την ξεναγηση, να κλεισετε λιγο πιο ακριβο εισιτηριο με θεση και να εχετε προσβαση σε ολους τους χωρους στο διαλειμμα αλλα και μια πραγματικη πρωτη εμπειρια απο παρασταση οπερας.
Σε αλλη περιπτωση, αν κανονισετε ποτε ταξιδι στη Βουδαπεστη, κλεινετε εκει να δειτε μια παρασταση οπερας σε κλασμα της τιμης της Βιεννης, κατι που ειδα οτι κανουν και οι Αυστριακοι. Το κτιριο της οπερας δεν ειναι σε τιποτε κατωτερο απο της Βιεννης, ουτε οι παραγωγες.
Σχετικα με το εργο, θα εκανα την κλασικη επιλογη La Boheme.
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ευχαριστώ πολύ. Αυτό θα κάνουμε. Θα πάμε 9. Θεωρείς ότι αξίζει να δούμε όλα τα δωμάτια ή αρκούν τα 22; Πού περιλαμβάνονται τα ομορφότερα δωμάτια; Να σημειώσω ότι μάλλον δεν θα πάμε σε άλλο παλάτι (κατά βάθος σκέφτομαι μήπως είναι μεγάλη παράλειψη να μην δούμε το Hofburg) παρά μόνο σε 1 μουσείο. Καμια άποψη για την απορία μου σχετικά με την όπερα;
Εγώ είδα τα 22... δεν γνωρίζω τι θα μπορούσα να δω περισσότερο,στα υπόλοιπα.Οπως δεν είδα και το Hofburg. Προτίμησα να δω άλλα πράγματα στην Βιέννη.
Όπερα δεν πήγα επίσης...
...ποιο από τα 2 μουσεία να προτιμήσουμε;
Μου άρεσε πολύ το Kunsthistorisches Museum.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Περίοδο Χριστουγέννων πέρυσι πήγαμε 2,5 ωρες πριν για εισιτήριο όρθιων στην οπερα.... Το αποτέλεσμα ηταν να φτάσουμε μέχρι το εκδοτήριο και να τελειωσουν τα εισιτήρια στα άτομα που ηταν μπροστά από εμάς!!! Το να αγοράσεις ενα φτηνό εισιτήριο είναι σχεδόν αδύνατο αφού τα ατομα που έχουν κανει επάγγελμα τη μεταπώληση εισιτηρίων αγοράζουν εκατοντάδες και τα πουλούν στη μαύρη αγορά έξω απο το κτήριο της όπερας. Εμεις τελικά αγοράσαμε ενα εισιτήριο στη μαύρη αγορά σε 5πλάσια τιμή και απολαύσαμε μια παράσταση μπαλέτου (η όπερα μου πέφτει κάπως βαριά) αλλά και τους χώρους του κτηρίου κατά τη διάρκεια του διαλείμματος
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
@paefstra Eυχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Είχαμε πάει στη Βουδαπέστη και είδαμε την όπερα ως ξενάγηση αλλά δεν είχα σκεφτεί τότε να παρακολουθήσουμε κάποια παράσταση. Όσο για άλλα εισιτήρια δεν ξέρω πόσο ακριβότερα μπορεί να είναι τώρα την τελευταία στιγμή. Θα το ψάξω λίγο.

@karfitsa Ευχαριστώ πολύ. Και εμείς για τα 22 πάμε. Αλλά από μουσεία σαν να μας ελκύει το φυσικής Ιστορίας λίγο παραπάνω σαν ιδέα.

@skoumpi Μου 'κανες την καρδιά περιβόλι:shock::cry:!!! Και πάνω που είπαμε έλα μωρέ ας τις θυσιάσουμε τις 2 ωρίτσες...1 φορά θα πάμε όπερα...αλλά όχι και να φτάσει η σειρά σου και να φας τέτοια απογοήτευση μετά από τόση ώρα...τραγικό. Και σκεφτόμαστε και για Κυριακή 22 δηλαδή την τελευταία πριν τα Χριστούγεννα... Άρα φοβάμαι πως θα έχω την ίδια μοίρα με εσένα...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@eva@travel το μουσείο φυσικής ιστορίας δεν έχει καμία σχέση με το μουσειο ιστορίας της τέχνης. Το 2ο ειναι υπερπαραγωγή τόσο σαν χωρους οσο και σαν εκθέματα!!
Στο μουσειο φυσικης ιστορίας θα δεις ομοιώματα προιστορικών ζώων και βαλσαμωμένα ζώα...Εαν ειχες παιδιά θα σου το πρότεινα για καμιά βολτα...
Σχετικα με το παλάτι Shonbrun αξίζει σίγουρα η μεγάλη διαδρομή με τα πολλά δωμάτια.
Ως προς τις δωρεαν εκκλησίες να σου πω οτι ο καθεδρικός του Αγιου Στεφανου ειναι δωρεαν μεχρι λιγα μέτρα απο την είσοδο. Για να μπεις και να δεις τους υπόλοιπους χώρους πληρώνεις εισιτήριο.
Επισης, και ο αλλος ναός St. Charles's Church δεν ήταν δωρεάν εαν θυμαμαι καλά...
Σχετικά με την όπερα, μην βασίζεσαι ότι θα βρεις εισιτήρια για όρθιους. Η ζήτηση ειναι πολύ μεγάλη μέσα στις γιορτές. Αγορασε τα εισιτήρια μειωμένης ορατότητας εαν βρεις. Τουλάχιστον θα έχεις θέση. Δεν χρειάζεται να πληρώσεις και για ξενάγηση εάν δεις παράσταση. Καλύτερα να δωσεις 15-20 € και να ζήσεις την εμπειρία σκόμη και σε θεση μειωμένης ορατότητας.
Το παλάτι της Σίσσυ μέσα στην πόλη δεν ειναι κατι το εντυπωσιακό.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom