Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλησπέρα σας,



Έχουμε κλείσει οικογενειακώς ταξίδι για τη Βιέννη 19 με 24 Δεκεμβρίου. Το πρόβλημα είναι ότι η μικρή μας κόρη είναι 10 ετών, και ενώ οι υπόλοιποι έχουμε κάνει εμβόλιο και είμαστε ΟΚ σε όλους τους περιορισμούς, για την μικρή δεν υπάρχει πουθενά ξεκάθαρη ενημέρωση για το τι ισχύει. Μίλησα με πρεσβεία, προξενείο, καταστήματα στη Βιέννη, κτλ… κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς ισχύει και ποια τεστ είναι αποδεκτά. Και το βασικότερο για πόσο διάστημα είναι αποδεκτά ? πχ.. κάποιοι λένε ότι τα Rapid test δεν είναι καθόλου αποδεκτά, και κάποιοι λένε ότι είναι αποδεκτά για παιδιά κάτω των 12 ετών. … κάποιοι άλλοι λενε ότι τα PCR test για τα παιδιά σε αυτή την ηλικία ισχύουν για 72 ώρες και κάποιοι για 48 ώρες.

Έχουμε χάσει τη «μπάλα» και είμαστε στο τσακ να τα ακυρώσουμε όλα ….και είναι κρίμα και από οικονομικής απόψεως αλλά και γιατί τα παιδιά το περιμένουν πως και πως.

Αν κάποιος φίλος/φίλη εδώ έχει περισσότερες πληροφορίες που θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μας είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτος.

Συγνώμη προκαταβολικά αν το έχω ανεβάσει σε λάθος σημείο.
Δεν ξέρω τι ισχύει για παιδιά.Κοίταξε αυτό το θέμα μήπως ήδη έχει απαντηθεί.

Αυστρία - Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Επίσης ρώτησε την αεροπορική και τσέκαρε το site της ΙΑΤΑ.Αλλά είναι νωρίς ακόμη και όλα μπορεί να αλλάξουν.
 
  • Like
Reactions: LTS

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα σας,



Έχουμε κλείσει οικογενειακώς ταξίδι για τη Βιέννη 19 με 24 Δεκεμβρίου. Το πρόβλημα είναι ότι η μικρή μας κόρη είναι 10 ετών, και ενώ οι υπόλοιποι έχουμε κάνει εμβόλιο και είμαστε ΟΚ σε όλους τους περιορισμούς, για την μικρή δεν υπάρχει πουθενά ξεκάθαρη ενημέρωση για το τι ισχύει. Μίλησα με πρεσβεία, προξενείο, καταστήματα στη Βιέννη, κτλ… κανένας δεν ξέρει τι ακριβώς ισχύει και ποια τεστ είναι αποδεκτά. Και το βασικότερο για πόσο διάστημα είναι αποδεκτά ? πχ.. κάποιοι λένε ότι τα Rapid test δεν είναι καθόλου αποδεκτά, και κάποιοι λένε ότι είναι αποδεκτά για παιδιά κάτω των 12 ετών. … κάποιοι άλλοι λενε ότι τα PCR test για τα παιδιά σε αυτή την ηλικία ισχύουν για 72 ώρες και κάποιοι για 48 ώρες.

Έχουμε χάσει τη «μπάλα» και είμαστε στο τσακ να τα ακυρώσουμε όλα ….και είναι κρίμα και από οικονομικής απόψεως αλλά και γιατί τα παιδιά το περιμένουν πως και πως.

Αν κάποιος φίλος/φίλη εδώ έχει περισσότερες πληροφορίες που θα μπορούσε να μοιραστεί μαζί μας είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτος.

Συγνώμη προκαταβολικά αν το έχω ανεβάσει σε λάθος σημείο.
Για είσοδο στη χώρα
Coronavirus: Entry Regulations to Austria
Children under 12 do not need to show a test.


Για εστίαση κλπ.
Coronavirus Measures in Austria: Hotels and Restaurants
In Vienna, children from the age of 6 need an entry test:
  • For children aged 6-11, a PCR-test no older than 72h or an antigen test no older than 48h is valid as entry test.
  • For children aged 12-15, a PCR-test no older than 48h is valid as en entry test, if they are not vaccinated/recovered.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα και καλή βδομάδα,
πρόκειται να ταξιδέψω με την οικογένεια μου για Βιέννη την Παρασκευή 19/11 και επιστρέφουμε Τετάρτη 24/11.
Σκεφτόμαστε να κάνουμε μία μονοήμερη στο Σάλτσμπουργκ αλλά ψάχνω εισιτήρια τρένου και τα βρισκω ακριβά.
Είδα μια εταιρία ΟΒΒ και αν κατάλαβα καλά είχε μια προσφορά για ομάδα ατόμων μέχρι 5 άτομα,
επειδή όμως είναι η πρώτη φορά που πάω να κλείσω ιντερνετικα τα εισιτήρια τρένου σκέφτηκα να ρωτήσω αν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει και να με συμβουλέψει.
Είναι η πρώτη φορά που τα ετοιμάζομαι για ταξίδι και λόγω συγκυριών δεν εχω ασχολιθειι καθόλου.Τώρα θα αρχίσω να κοιτάω σε ποια μουδεια θελουμε να παμε και αν συμφέρει η Vienna Pass.
Ολες οι συμβουλές και η βοήθεια είναι δεκτές.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα και καλή βδομάδα,
πρόκειται να ταξιδέψω με την οικογένεια μου για Βιέννη την Παρασκευή 19/11 και επιστρέφουμε Τετάρτη 24/11.
Σκεφτόμαστε να κάνουμε μία μονοήμερη στο Σάλτσμπουργκ αλλά ψάχνω εισιτήρια τρένου και τα βρισκω ακριβά.
Είδα μια εταιρία ΟΒΒ και αν κατάλαβα καλά είχε μια προσφορά για ομάδα ατόμων μέχρι 5 άτομα,
επειδή όμως είναι η πρώτη φορά που πάω να κλείσω ιντερνετικα τα εισιτήρια τρένου σκέφτηκα να ρωτήσω αν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει και να με συμβουλέψει.
Είναι η πρώτη φορά που τα ετοιμάζομαι για ταξίδι και λόγω συγκυριών δεν εχω ασχολιθειι καθόλου.Τώρα θα αρχίσω να κοιτάω σε ποια μουδεια θελουμε να παμε και αν συμφέρει η Vienna Pass.
Ολες οι συμβουλές και η βοήθεια είναι δεκτές.
Το εισητήριο που αναφέρεις (έως 5 ατόμων) είναι αυτό:
Einfach-Raus-Ticket
Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις μόνο τοπικά (αργά) τρένα, απευθύνονται κατά βάση σε ντόπιους ή τουρίστες που έχουν αρκετό χρόνο στη διάθεσή τους.
 

Άρτεμις25

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα θα ταξιδέψω και εγώ στη Βιέννη σε λίγες μέρες και θέλω να ρωτήσω για το μουσείο της σίσσυς hofburg αν επιτρέπεται να έχουμε μαζί μας κάποια γυναικεία τσάντα ή κάτι τέτοιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα θα ταξιδέψω και εγώ στη Βιέννη σε λίγες μέρες και θέλω να ρωτήσω για το μουσείο της σίσσυς hofburg αν επιτρέπεται να έχουμε μαζί μας κάποια γυναικεία τσάντα ή κάτι τέτοιο.
Ναι, μπορειτε
 

Άρτεμις25

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ωραια ευχαριστώ πολύ... Στο εισιτήριο όμως που έκλεισα λέει ότι δεν επιτρέπεται να έχουμε μαζί μας τσάντες κλπ και δεν υπάρχει κάποιος χώρος να τα αφήσουμε
 

Attachments

Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Opening hours
"Visitors are not allowed to bring in bulky objects or luggage of any kind - suitcases, bags, scooters, etc. Please note as well that there are no options available for left-luggage storage. We apologise for any inconvenience."
Προφανώς μιλάει για βαλίτσες και ογκώδεις τσάντες
 

Άρτεμις25

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Opening hours
"Visitors are not allowed to bring in bulky objects or luggage of any kind - suitcases, bags, scooters, etc. Please note as well that there are no options available for left-luggage storage. We apologise for any inconvenience."
Προφανώς μιλάει για βαλίτσες και ογκώδεις τσάντες
Εντάξει τότε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραια ευχαριστώ πολύ... Στο εισιτήριο όμως που έκλεισα λέει ότι δεν επιτρέπεται να έχουμε μαζί μας τσάντες κλπ και δεν υπάρχει κάποιος χώρος να τα αφήσουμε
Εμείς μπήκαμε προχτές χωρίς πρόβλημα
 

FOTEINI77

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Η ζωή στη Βιεννη σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με αυτή του τουρίστα, σίγουρα δεν είναι η γη της επαγγελίας... αυτό που μπορώ όμως να σου πω είναι ότι ζεις αξιοπρεπώς σε ένα τέτοιο σύστημα έχοντας την δουλειά σου, την ιατρική κάλυψη και πολλά άλλα που στην Ελλαδα δεν θα τα δούμε ποτέ. Όσον αφορά αυτό που με ρωτήσες ...γνωρίζω για τις παραστάσεις με τα άλογα απλά δεν το ανέφερα στo άρθρο. Δυστυχώς δεν έτυχε να πάω για να σου πω συγκεκριμένα επομένως σου στέλνω τον σύνδεσμο που μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες για ώρες ,παραστάσεις και εισητήρια.
Spanische Hofreitschule - Training Mit Musik | Tickets 2021 2022 | Wien, Spanische Hofreitschule Wien | Various

Αφού θα έρθετε με το αμάξι μπορείτε αν έχετε αρκετές μέρες να πάτε στο απίστευτο χωριό Hallstatt!!! Είναι από την άλλη πλευρά της Αυστρίας περίπου 4 ώρες από Βιέννη
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω για μια εβδομάδα αξίζει να μπει το Hallstatt? Γιατί η απόσταση 4ωρων μου φαίνεται πολυ
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω για μια εβδομάδα αξίζει να μπει το Hallstatt? Γιατί η απόσταση 4ωρων μου φαίνεται πολυ
ΔΕΝ γίνεται να μην πας στο Hallstatt. Απλά ΔΕΝ.

Απλά δες αν μπορείς να βάλεις κάποια διανυκτέρευση εκεί αν σε παίρνει το Budget αλλά είναι κρίμα να φτάσεις Αυστρία και να μην πας εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom