Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Καλησπέρα και καλη βδομάδα ,κι εγω με την οικογενειά μου θα ταξιδεψουμε για Βιεννη 16/03-21/03.
Η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγο με τις καρτες για τα μουσεια αλλα επειδη ειμαστε 5 ατομα σκεφτομαστε να παρουμε τη Vienna Pass.
Κι εμείς σκεφτόμαστς για μια μονοημερη ή Σάλτσμπουργκ ή Χαλμσταντ αλλά βρίσκω πολύ ακριβά εισιτήρια τρένου, οποτε η βοήθεια σας και η συμβουλές σας είναι ευπρόσδεκτες.
Ρίξε μια ματιά και σε αυτή την κάρτα.... εγώ αυτήν πήρα και έχοντας μια εβδομάδα στην πόλη, είδα αξιοθέατα όποια μέρα ήθελα χωρίς να δεσμεύομαι σε συνεχόμενες μέρες.Με την κάρτα είδα τα πιο ακριβά και τα πιο οικονομικά τα πλήρωσα εκτός κάρτας.
https://www.viennasightseeing.at/flexi-pass
 

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
Καλησπέρα σας,
πρόκειται να ταξιδέψω στη Βιέννη με την γυναίκα μου την Τετάρτη 27-04 έως και την Κυριακή 01-04 με διαμονή στο Gilbert Hotel(breite g.9). Διάβασα τα περισσότερα σχόλια και θα ήταν πολύ χρήσιμη λίγη επικαιροποιημένη βοήθεια.
1) Δεδομένου ότι σκοπεύουμε να επισκεφτούμε αρκετά παλάτια και μουσεία αξίζει η Vienna Pass?Μπορεί να βγει απευθείας για 2 άτομα?link?
2) Υπάρχει κάρτα για όλα τα ΜΜΜ ή το μετρό(Στην Ρώμη υπήρχε η Roma Pass και συμπεριλάμβανε και το μετρό)?link? Καλύπτει και τη μετάβαση στο Schoburn Palace,που βλέπω ότι είναι λίγο πιο έξω από τον δακτύλιο της πόλης της Βιέννης?
3) Για να μπεις απλά στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Στεφάνου υπάρχει εισητήριο?
4) Τι αξίζει περισσότερο στο Museums Quarter?Στα Schoburn- Hofburg- Belvedere υπάρχει κάποια καθοδήγηση(π.χ. πινακίδες) για εισόδους και για να μην χαθείς και χάσεις άσκοπα χρόνο? Αυτή την περίοδο παρατηρούνται ουρές αναμονής?
5) Για 1ήμερη στην Μπρατισλάβα, τι προτείνετε? με τρένο ή λεωφορείο?Link?
6) Προτάσεις για Φαγητό?Καφετέρειες με θέα? Figlmuller?Central cafe?Vapiano_austria?
7)Αξίζει η ρόδα Prater?Κάποιο εμπορικό σχετικά κοντά στο κέντρο αυτή την εποχή?
Ξέρω είναι αρκετά, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
 
Last edited:

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Καλησπέρα σας! Ξέρει κανείς τι γίνεται αυτή την εποχή στη Βιέννη από ουρές στα μουσεία; Με ενδιαφέρει Σονμπρούν, Ιστορίας της Τέχνης και Μπελβεντέρε. Να κλείσω από πριν; Πηγαίνω 18-22 Μάη.
 

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Καλησπέρα σας! Ξέρει κανείς τι γίνεται αυτή την εποχή στη Βιέννη από ουρές στα μουσεία; Με ενδιαφέρει Σονμπρούν, Ιστορίας της Τέχνης και Μπελβεντέρε. Να κλείσω από πριν; Πηγαίνω 18-22 Μάη.
Πριν 20 μέρες είχε πολύ λίγο κόσμο.
Πάντως, αν σου αρέσει η τέχνη, το καλύτερο με διαφορά για μένα ήταν το Albertina. Αν πας, μην ξεχάσεις ακριβώς απ'έξω βρίσκεται ένα κιόσκι με τα καλύτερα hot dog στη Βιέννη. Παραγματική εμπειρία. Θα το καταλάβεις και από την ουρά που έχει.
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Πριν 20 μέρες είχε πολύ λίγο κόσμο.
Πάντως, αν σου αρέσει η τέχνη, το καλύτερο με διαφορά για μένα ήταν το Albertina. Αν πας, μην ξεχάσεις ακριβώς απ'έξω βρίσκεται ένα κιόσκι με τα καλύτερα hot dog στη Βιέννη. Παραγματική εμπειρία. Θα το καταλάβεις και από την ουρά που έχει.
Ναι, θα ήθελα μια καλή βουτιά στην τέχνη. Η αλήθεια είναι πως ψάχνομαι σε ποιο μουσείο να πάω.
Τα καλύτερα hot dog εννοείται πως θα τιμηθούν. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου.. Μάλιστα, σε ευχαριστώ πολύ.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ναι, θα ήθελα μια καλή βουτιά στην τέχνη. Η αλήθεια είναι πως ψάχνομαι σε ποιο μουσείο να πάω.
Τα καλύτερα hot dog εννοείται πως θα τιμηθούν. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου.. Μάλιστα, σε ευχαριστώ πολύ.
Καλημερα σας, εμεις επισκευτηκαμε το Μουσειο της Ιστορια της Τεχνης και το Albertina. Και τα δυο υπεροχα, όμως το νομιζω εαν ειναι να διαλεξω να παω μονο σε ενα θα πηγαινα στο Albertina. Καλα να περασετε!!!!!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.600
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καλημερα σας, εμεις επισκευτηκαμε το Μουσειο της Ιστορια της Τεχνης και το Albertina. Και τα δυο υπεροχα, όμως το νομιζω εαν ειναι να διαλεξω να παω μονο σε ενα θα πηγαινα στο Albertina. Καλα να περασετε!!!!!!
Να ρωτήσω τους γνώστες. Τι έχει το Albertina που το κάνει καλύτερο από το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης που το βρήκα εξαιρετικό; Εγω πήγα σε 4 Μουσεία της Βιέννης εκτός από το Aldertina.
Επειδή όμως θα ξαναπάω στη Βιέννη με την κόρη μου θα ήθελα να μάθω γιατί θεωρείται ξεχωριστό το Albertina;
 
Last edited:

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Να ρωτήσω τους γνώστες. Τι έχει το Albertina που το κάνει καλύτερο από το Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης που το βρήκα εξαιρετικό; Εγω πήγα σε 4 Μουσεία της Βιένης εκτός από το Aldertina.
Επειδή όμως θα ξαναπάω στη Βιέννη με την κόρη μου θα ήθελα να μάθω γιατί θεωρείται ξεχωριστό το Albertina;
Καλημέρα δεν είμαι γνωστης, απλα αναμεσα στα δυο περασα περισσότερο χρονο και μου αρεσε περισσοτερο το Albertina,λογω το ότι είχε περισσότερο εργα της συγχρόνης εποχης, τελος υπηρχε τμημα με φωτογραφία. Τα μουσεια βεβαια που εμενα μου αρεσαν περισσότερο στη Βιεννη και που θα ξαναπηγαινα ηταν το Leopold ,της Αρχιτεκνονικης στο Τετραγωνο των Μουσείων και το Μουσειο της Μουσικής. Στο Belvedere μου αρεσαν οι κηποι. Δε νομιζω να ξαναπηγαινα. Τέλος ξεχασα να πω ότι υπεροχο είναι της Φυσικής Ιστορίας. Οπου ταξιδευω μου αρεσει να επισκεπτομαι το αντιστοιχο μουσείο, αυτό κατα τη γνωμη μου ηταν πολυ ενδιαφέρον. Μαθαμε και γνωρίσαμε πολλα νεα πράγματα.Καλη συνέχεια
 

DimisG

Member
Μηνύματα
48
Likes
241
Καλησπέρα σας, θα επιχειρήσω αναδρομή/αποτίμηση του ταξιδιού μου στη Βιέννη, με στόχο να βοηθήσω, όσο μπορώ, μελλοντικούς ταξιδιώτες.

Φτάνοντας στο αεροδρόμιο της Βιέννης περπατάς αρκετά, έως ότου φτάσεις στον χώρο παραλαβής των αποσκευών. Για την μετάβαση μας προς το κέντρο επιλέξαμε αρχικά το CAT(πράσινο γρήγορο τρένο) για να φτάσουμε στο κεντρικό σταθμό Wien Mitte. Είναι προτιμότερο να βγάλετε εισιτήριο μετ’επιστροφής 17ευρώ το άτομο, διαφορετικά το τίμημα είναι 11+11=22 ευρώ το άτομο. Στη συνέχεια πήραμε το Μετρό από τη γραμμή Landstrasse και κατευθυνθήκαμε προς το κέντρο, για να εγκατασταθούμε στο ξενοδοχείο.

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να προσθέσω πως είχαμε βγάλει την Vienna City Card 72 ωρών, για τις μετακινήσεις μας, πλην όμως και προς μεγάλη απογοήτευσή μας δεν λειτουργούσαν καθόλου, σε όλες τις στάσεις Μετρό, τα τουρνικέ εισιτηρίων και δεν είδαμε πουθενά κανέναν έλεγχο για εισιτήρια.

Στο υπόλοιπο της 1ης ημέρας ξεκινήσαμε την περιήγησή μας κάνοντας βόλτα στη Maria Theresien Platz όπου δεσπόζει, στο κέντρο και ανάμεσα από τα 2 «δίδυμα» μουσεία Ιστορίας της Τέχνης και Φυσικής Ιστορίας, το άγαλμα της Μαρίας Τερέζα. Συνεχίσαμε περπατώντας μέσα από το ανάκτορο Χόφμπουργκ, στην Heldenplatz, στην Ισπανική Σχολή Ιππασίας και καταλήξαμε στην ημικυκλική πλατεία Michaelerplatz. Μετά από εκεί και μέσω της Kohlmarkt οδηγηθήκαμε στην Graben, με τα αμέτρητα μαγαζιά, το Στύλο της Πανώλης, το Συντριβάνι του Λεοπόλδου, και καταλήξαμε στην Stephanplatz με τον επιβλητικό ναό του Αγίου Στεφάνου. Μικρή βόλτα στα γύρω στενά (άγαλμα Γουτεμβέργιου) και επιστροφή με μετρό στο ξενοδοχείο για ξεκούραση.

2η ημέρα

Πρωινό στο Strock και εν συνεχεία μετάβαση με Μετρό στα Ανάκτορα Schonburn. Με την πράσινη γραμμή κατεβαίνεις στη στάση Schonburn, περπατάς 500-600 μέτρα προς τα δεξιά και φτάνεις στην είσοδο. Στα αριστερά σου βρίσκονται τα εκδοτήρια εισιτηρίων. Είναι προτιμότερο να βγάλεις τα εισιτήρια από τα γκισσέ (αναμονή 6-7 λεπτά) και όχι από τα αυτόματα μηχανήματα, καθώς σου εξηγούν αναλυτικά και με χάρτη τι περιλαμβάνει το κάθε εισιτήριο. Περιήγηση στα Privy Garden, Ανάκτορο, κήπους πίσω από το ανάκτορο, Irrgarten Maze(Λαβύρινθος) και άνοδος στην περίφημη Gloriette, με την υπέροχη θέα. Στο κατέβασμα αξίζει για τους λάτρεις του είδους η είσοδος στο ζωολογικό κήπο (24ευρώ το άτομο). Επιστροφή στο κέντρο για καφέ και γλυκό στο Aida. Για φαγητό και μπύρα πήγαμε στο 1516 Brewing Company, στην Schwarzenbergstrasse. Για καλή μας τύχη ο υπεύθυνος του μαγαζιού όσον αφορά το φαγητό και μία από όλες τις σερβιτόρες είναι Έλληνες. Ήταν πολύ εξυπηρετικοί και μας βοήθησαν πολύ κατά την παραγγελία.

3η ημέρα

Πρωινό στο Bio Vollwertbackerei Gradwohl, στη Mariahilferstrasse και στη συνέχεια είσοδος στο εντυπωσιακό Kunsthistorisches Museum (Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης). Μετά από 2,5 περίπου ώρες στο μουσείο περπατήσαμε προς το πάρκο Burrgarten, με το απέραντο πράσινο τα ανθισμένα λουλούδια και το άγαλμα του Μοτζαρτ. Έξω ακριβώς από την είσοδο του πάρκου φάγαμε στην Burgring σάντουιτς με γύρο από καντίνα για όσους ενδιαφέρονται. Με την έξοδο από το πάρκο συναντάς το εξίσου όμορφο μουσείο Albertina. Αξίζει σίγουρα την επίσκεψή σας. Στη συνέχεια μετάβαση στο γνωστό Café Sacher για να δοκιμάσουμε τα πολυδιαφημισμένα γλυκά και τον όμορφο εν τέλει καφέ τους. (Καλό θα ήταν να έχετε κάνει κράτηση, διαφορετικά οπλιστείτε με υπομονή). Η μέρα συνεχίστηκε με βόλτα στο Stadtpark, ένα πανέμορφο μέρος με πρασινάδα, λιμνούλες και αρκετά αγάλματα με κυριότερο του Johann Strauss και με ποτό στο Roof Garden του Das Loft στην Praterstrasse. Μετάβαση με μετρό έως Schwedenplatz και από εκεί 3-4 λεπτά με τα πόδια. Πολύ όμορφο μέρος με εντυπωσιακή θέα όλης της Βιέννης, πλην όμως ερασιτέχνες ως προς την συμπεριφορά, αν θέλετε να απολαύσετε άνετα και όμορφα το καφέ ή το ποτό σας οπωσδήποτε κράτηση.

4η ημέρα

Πρωινό και μετάβαση στο συγκρότημα Belvedere. Αν επιλέξετε μετάβαση με το Μετρό να υπολογίσετε περίπου 10 λεπτά περπάτημα από οποιαδήποτε κοντινότερη στάση( π.χ. Taubstummengasse). Είσοδο από την Pringe Eugen Strasse. Ταπεινή μου γνώμη αξίζει περισσότερο να αφιερώσετε τον χρόνο σας στο Κάστρο( Άνω Μπελβεντέρε), όπου ξεχωρίζει «Το Φιλί» του Gustav Klimt, και στους πανέμορφους κήπους. Δύο τρία λεπτά δρόμος με τα πόδια από την έξοδο του Μπελβεντέρε και συναντάς το Μνημείο προς Τιμή των Στρατιωτών του Σοβιετικού Στρατού στη Schwazenbergplatz. Από εκεί μετάβαση στο πάρκο- λούνα παρκ Prater με τη διάσημη «Ρόδα». Ένα απέραντο μέρος ιδανικό για μικρούς και μεγάλους, όπου μπορείς να διασκεδάσεις να περπατήσεις να παίξεις παιχνίδια να κάνεις δραστηριότητες και γενικά να περάσεις όμορφα. Για φαγητό ψάξτε το λίγο παραπάνω και θα βρείτε ικανοποιητικό και σε νορμάλ τιμές για Βιέννη. Επιστροφή στο κέντρο και άραγμα για μπύρες στην ιρλαδένζικη μπυραρία, Flanagans.

5η ημέρα

Check out, πρωινό, βόλτα στη Mariahilferstrasse και καφεδάκι έως ότου έρθει η ώρα να μεταβούμε στο αεροδρόμιο για την πτήση της επιστροφής.
 

Attachments

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα στην παρέα. Σχετικά με τη μετάβαση από το αεροδρόμιο, θα ήθελα μια διευκρίνιση. Θέλουμε να πάμε στον κεντρικό σταθμό των τρένων και δεν θέλουμε να πληρώσουμε τα 11 ευρώ του γρήγορου τρένου. Διαβάζω για εισιτήριο 4.30, το οποίο μπορώ να μειώσω στο 1.90 με 48ωρη κάρτα; Πλιζ χελπ!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.771
Likes
18.147
Καλησπέρα στην παρέα. Σχετικά με τη μετάβαση από το αεροδρόμιο, θα ήθελα μια διευκρίνιση. Θέλουμε να πάμε στον κεντρικό σταθμό των τρένων και δεν θέλουμε να πληρώσουμε τα 11 ευρώ του γρήγορου τρένου. Διαβάζω για εισιτήριο 4.30, το οποίο μπορώ να μειώσω στο 1.90 με 48ωρη κάρτα; Πλιζ χελπ!
Δε ξέρω αν βοηθάει αλλά έκλεισα εισιτήριο με 4.30 online από το σάιτ της OBB.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Καλησπέρα στην παρέα. Σχετικά με τη μετάβαση από το αεροδρόμιο, θα ήθελα μια διευκρίνιση. Θέλουμε να πάμε στον κεντρικό σταθμό των τρένων και δεν θέλουμε να πληρώσουμε τα 11 ευρώ του γρήγορου τρένου. Διαβάζω για εισιτήριο 4.30, το οποίο μπορώ να μειώσω στο 1.90 με 48ωρη κάρτα; Πλιζ χελπ!
Στο κιοσκι της ΟΒΒ στο αεροδρομιο μολις βγαλετε τη 48ωρη ζητηστε απο τον υπαλληλο το συμπληρωμα 1,90 ειτε το βγαζετε απο το μηχανημα. Ειναι πολυ απλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom