Αυστρία Αυστρία - Ταξίδι στη Βιέννη!!

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Πραγματικά πετατε τα χρήματα σας για το γρήγορο τραίνο cat για αεροδρόμιο - Βιέννη από τη στιγμή που υπάρχουν συχνότατα δρομολόγια S-Bahn με ελάχιστο κόστος. Ψάξτε λίγο, αν και έχουν ειπωθεί κατα καιρους στο φόρουμ. Είναι πολυ ευκολο να βγάλετε επιτόπου η ακόμη και από Ελλάδα online εισητηρια για όλα τα μέσα για 24 , 48, 72 ώρες και απλά στο γκισέ δεξιά πριν κατεβειτε στην αποβάθρα αγοράζετε το έξτρα συμπλήρωμα του 1,90.

Μια μικρή συμβουλή, εάν έχετε χρόνο μην ακολουθείτε στα τυφλα το προγραμμα των άλλων εδώ μέσα σαν άβολα γκρουπ τουριστών απο καποιο πρακτορειο. Τολμήστε να περιπλανηθειτε, δοκιμάστε μαγαζιά γευσεις, θα νιώσετε μεγάλη ικανοποίηση όταν ανακάλυψετε κάτι καλό που μπορείτε με τη σειρά σας να προτεινετε. Δικό σας το ταξίδι, δική σας και η περιπετεια.

Καταπληκτική πολη η Βιέννη, ασφαλής με ποιοτητα ζωής. Μακάρι να μπορουσα να μείνω εκεί και να κατεβαίνω Ελλάδα μόνο για μπάνια 😄
 
Last edited:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Πραγματικά πετατε τα χρήματα σας για το γρήγορο τραίνο cat για αεροδρόμιο - Βιέννη από τη στιγμή που υπάρχουν συχνότατα δρομολόγια S-Bahn με ελάχιστο κόστος. Ψάξτε λίγο, αν και έχουν ειπωθεί κατα καιρους στο φόρουμ. Είναι πολυ ευκολο να βγάλετε επιτόπου η ακόμη και από Ελλάδα online εισητηρια για όλα τα μέσα για 24 , 48, 72 ώρες και απλά στο γκισέ δεξιά πριν κατεβειτε στην αποβάθρα αγοράζετε το έξτρα συμπλήρωμα του 1,90.
Εγώ γι αυτό ρώτησα. Για να μην πετάξω ούτε σεντ παραπάνω χωρίς λόγο.
Να δώσω μόνο το 1.90!!
Για τον κεντρικό σταθμό υπάρχει κάποιο δρομολογιο συγκεκριμένο;
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
To S7 S-Bahn έχει δρομολόγιο κάθε μισή ώρα μεταξυ Βιέννης (wien) και Αεροδρομιου (flughafen wien).
Αναλυτικά δρομολόγια και τιμές στο site των Αυστριακων σιδηροδρόμων OBB, Reiseangebote in Österreich und innerhalb Europas. η στην εφαρμογή τους στο play store OBB Scotty
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
4.30 για ενήλικα και 1 ευρώ (!) για παιδί το λες πάντως και πάμφθηνο για μετάβαση από το αεροδρόμιο στον κεντρικό ΣΣ. Και χωρίς στάσεις, αλλαγές κτλ, σε 15' είσαι εκεί.
 

ΝΙΚΚΙ 14

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά σας χαιρετω.Εχω κλείσει Βιέννη για 4 βράδυα.Θελω να μου πειτε οποιος γνωριζει τα καλυτερα σημειαβπου πρεπει να επισκεφτω(κοντινα σημεια ανα ημερα) και ενα καλο ξενοδοχειο στο κεντρο

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παιδιά σας χαιρετω.Εχω κλείσει Βιέννη για 4 βράδυα.Θελω να μου πειτε οποιος γνωριζει τα καλυτερα σημειαβπου πρεπει να επισκεφτω(κοντινα σημεια ανα ημερα) και ενα καλο ξενοδοχειο στο κεντρο

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Γεια χαρά και σε σένα.
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις εδώ, όπου θα βρεις τις τελευταίες ιστορίες με τις πιο επίκαιρες πληροφορίες για τη πόλη:

Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη

Όσον αφορά τη διαμονή θέλει καλό ψάξιμο και να βρεις κάτι που θα εξυπηρετείται από τα μέσα μεταφοράς, ιδανικά από τρένο που πάει προς αεροδρόμιο. Ο πολύ γενικός κανόνας είναι ότι όσο πιο κεντρικά - τόσο πιο ακριβά, ωστόσο με καλό ψάξιμο όλα γίνονται.

Είναι μια πολύ εύκολη και βολικη πόλη, είτε περπατώντας είτε χρησιμοποιώντας τα μέσα, θα δείτε αρκετά σε 4 μέρες.
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Το ταξίδι μου ειναι σε δυο μηνες, διαβαζω με προσοχή όσα γράφετε και ευχαριστώ εκ των προτέρων ολα τα μέλη που βάζουν το λιθαράκι τους στην πληροφορηση. Επειδη βρίσκομαι στη φάση συγκέντρωσης πληροφοριων να δώσω και κάτι σε οσους πρόκειται να ταξιδέψουν στην περίοδο που ειναι ανοιχτές οι χριστουγεννιάτικες αγορές για φέτος! Μακάρι όλα να κυλήσουν ομαλά με τα ταξιδια γιατι εχω να φυγω απο το 2019 και μου λείπουν αφάνταστα ... When are the Christmas markets open in Vienna?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα να ρωτησω αν σε αυτο το τραμ πληρωνεις επιπλεον εισητηριο ή περιλαμβανεται στις καρτες των 48, 72 κλπ ωρων γιατι πηγα στο site και πουθενα δεν ειδα κατι για κόστος
Περιλαμβανεται
 

kouv93

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλημερα σας!έχω κλείσει ταξίδι στην Βιέννη για τον Νοέμβριο από 7 έως 13 του μηνα και θέλω να μου δώσετε πληροφορίες για την Βιεννη. Για την προσβαση στο κεντρο απο αεροδρομιο ποιο τρενο απο τα δυο συστήνετε?Έχω δει μερικά αξιοθεατα που θελω να παω άλλα επειδή είναι πάρα πολλα θα θελα να μου πείτε και τις εντυπώσεις σας για το ποια αξίζουν πιο πολύ. Κάποια ωραία εστιατορια ή cafe αν έχετε να προτείνετε. Επίσης τα εισιτήρια για τα αξιοθεατα πχ. Schönbrunn, Hofburg και άλλα πρέπει να τα κλείσω ηλεκτρονικά και αν απο ποιο site αξιόπιστο. Το get your guide είναι αξιόπιστο που εχω βρει? Ακόμη σκεφτόμαστε να πάμε halstatt μονοήμερη έχω βρει εισιτηρια και σκεφτόμαστε να τα κλεισουμε ηλεκτρονικα μεσω το oebb 19,90 το ατομο ή να τα κλεισουμε οταν θα ειμαστε wien για πιο Μονοήμερη Bratislava ή Βουδαπέστη αν βγαινει το προγραμμα αξίζει.Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλημέρα
Ανάλογα με την περιοχή διαμονής, λογικά το S7 ή το Railjet θα σε βολέψουν. Να αποφύγεις το CAT, πιο ακριβό. Εισιτήρια βγάζεις είτε μέσω εφαρμογής είτε επί τόπου από τα αυτόματα μηχανήματα.
Περισσότερα εδώ: Αυστρία - Μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο της Βιέννης
Το getyourguide γενικά είναι αξιόπιστο, θα πρέπει να δεις τις κριτικές για το κάθε tour.
Hallstatt να κλείσεις από πριν, είναι όμορφα, αλλά αρκετές ώρες η μετακίνηση.
Μονοήμερη Bratislava βολεύει, 1 ώρα δρόμος.
Γενικά υπάρχουν άπειρες πληροφορίες στο forum για αξιοθέατα, μετακινήσεις, tips.
Ευρώπη
 

kouv93

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλημέρα
Ανάλογα με την περιοχή διαμονής, λογικά το S7 ή το Railjet θα σε βολέψουν. Να αποφύγεις το CAT, πιο ακριβό. Εισιτήρια βγάζεις είτε μέσω εφαρμογής είτε επί τόπου από τα αυτόματα μηχανήματα.
Περισσότερα εδώ: Αυστρία - Μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο της Βιέννης
Το getyourguide γενικά είναι αξιόπιστο, θα πρέπει να δεις τις κριτικές για το κάθε tour.
Hallstatt να κλείσεις από πριν, είναι όμορφα, αλλά αρκετές ώρες η μετακίνηση.
Μονοήμερη Bratislava βολεύει, 1 ώρα δρόμος.
Γενικά υπάρχουν άπειρες πληροφορίες στο forum για αξιοθέατα, μετακινήσεις, tips.
Ευρώπη
Ευχαριστώ πολύ. Έχουμε κλείσει στο best western plus media wien ξενοδοχείο. Για το πακέτο του hofburg και του Schönbrunn τι συμφέρει να κλείσω? Έχει πολλά πακέτα? Οι κήποι λογικά νοεμβριο δεν αξιζουν σκεφτομαι.Να τα κλείσω ηλεκτρονικα γιατι μπορεί να εχει πολυ κόσμο για να μην περιμένω στην ουρα? Μόνο για το zoo Schönbrunn είμαι σίγουρος? Τα μουσεία Φυσικής Ιστορίας και Ιστορίας της Τέχνης όπως και του Λεοπολδου αξίζουν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom