Αφαιρέθηκαν οι Μεσογειακοί του 2013 από την Ελλάδα

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To παρακάτω άρθρο αποδεικνύει ότι οι Μεσογειακοί ήταν χαμένοι πολύ πριν την κρίση, για προσωπικά συμφέροντα.
Yorgos για δες το λιγάκι:

Κούβελος: Η κυβέρνηση αδιαφόρησε για τους Μεσογειακούς | Άρθρα | Ελευθεροτυπία
Μια λεπτομέρεια που πιθανώς κάνει διαφορά (πιθανώς και όχι). Ο κ. Κούβελος είναι ο σύζυγος της κ. Μπακογιάννη...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ειναι και κάτι παλιοτερα δημοσιεύματα σαν κι αυτό της 19 Σεπ 2008 , που δε σ αφηνουν να αγιάσεις. Αραγε εγιναν αυτες οι μηνύσεις που προανήγγειλε ο θιγόμενος; Εκδικάστηκαν; (Ξανα)μπήκε το μαχαίρι στο κόκκαλο; ¨Η προτίμησαν να το γλύψουν (το κοκκαλο);

Συκοφαντική χαρακτηρίζει ο Ισ.Κούβελος την καταγγελία για εκτάσεις στο Βόλο
Ψεύδη και συκοφαντίες χαρακτηρίζει ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας, Ισίδωρος Κούβελος τα όσα ανέφερε ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γ.Καρατζαφέρης, περί ανάμειξης συγγενικού προσώπου του κ. Κούβελου στην πώληση έκτασης στο Βόλο σε περιοχή όπου θα διεξαχθούν οι Μεσογειακοί Αγώνες του 2013.Με ανακοίνωσή του ο κ. Κούβελος σημειώνει: «Η χωροθέτηση της περιοχής Νηές ως εναλλακτικού χώρου για το γκολφ των Μεσογειακών Αγώνων έγινε από το Δήμο Βόλου και συμπεριλήφθη στο φάκελο υποψηφιότητας που υπέβαλαν οι Δήμοι Λάρισας και Βόλου στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή τον Ιούνιο του 2006.
» Η ΕΟΕ προέκρινε έναντι της Πάτρας και επικύρωσε τον φάκελο αυτό στις 26 Ιουνίου 2006, αναθέτοντας στις δυο πόλεις την υποψηφιότητα για τη διεκδίκηση της διοργάνωσης των Μεσογειακών Αγώνων του 2013. Ο πλήρης φάκελος υποψηφιότητας των δυο πόλεων, με όλα τα στοιχεία, εστάλη από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή στη Διεθνή Επιτροπή Μεσογειακών Αγώνων στις 30 Ιουνίου 2006.
» Όλα αυτά συμβαίνουν πολύ πριν εγώ αναλάβω την προεδρία της Επιτροπής Διεκδίκησης της υποψηφιότητας των πόλεων Βόλου και Λάρισας για τους Μεσογειακούς Αγώνες του 2013, κάτι που έγινε την 16η Νοεμβρίου του 2006.»
Ο κ. Κούβελος και προσθέτει: «Μόνο ως λάσπη και συκοφαντίες μπορούν να χαρακτηρισθούν οι καταγγελίες που επιχειρούν να με συνδέσουν με γεγονότα όπως είναι η χωροθέτηση του γηπέδου γκολφ στο Βόλο που έγιναν πολύ πριν αναλάβω την προεδρία της Επιτροπής Διεκδίκησης.
» [...] Για όλα τα ψεύδη και τις συκοφαντίες που ανυπόστατα διατυπώνει ο κ. Γ. Καρατζαφέρης θα προσφύγω στη Δικαιοσύνη.»
Ο κ. Καρατζαφέρης υποστήριξε στο κεντρικό δελτίο του ΑΝΤ1 ότι μια έκταση 1.800 στρεμμάτων στο Βόλο, αγοράστηκε από τον πεθερό του γιου της ΥΠΕΞ Ντ.Μπακογιάννη, έπειτα από μεθοδεύσεις του συζύγου της Ισ. Κούβελου, ώστε να βοηθηθούν τα επιχειρηματικά του σχέδια μέσω των Μεσογειακών Αγώνων, που θα διεξαχθούν στην περιοχή.
Σύμφωνα με τον πρόεδρο του ΛΑ.Ο.Σ, η αξία της έκτασης αυτής, πολλαπλασιάστηκε αφού επελέγη να κατασκευαστούν εκεί τα γήπεδα γκολφ και όλες οι υποδομές για τους Μεσογειακούς Αγώνες.
Απάντηση Καρατζαφέρη
Ο πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ. Γ.Καρατζαφέρης δήλωσε για την υπόθεση: «Έτσι λέγανε όταν μίλησα για την σχέση οικογένειας Μητσοτάκη με την Siemens. Έτσι αντιδρούν και τώρα. Δεν αλλάζω συνταγή εγώ, τους περιμένω στην Βουλή. Αυτοί θα υποστηρίζουν τα δικά τους και εγώ θα υποστηρίζω αυτά που λέω.
» Ας ψάξει το κανάλι σας να δει πόσα τιμολόγια έχει κόψει ο όμιλος του κ. Κούβελου προς την Siemens, πόσα λεφτά, δηλαδή, έχει πάρει από την Siemens και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Υποχρεούμεθα να φωτίζουμε κάθε σκοτεινή πτυχή της πολιτικής μας ζωής και των εμπλεκομένων μετ αυτής προσώπων.
» Να βγει η κ. Μπακογιάννη και να πει ότι ο συμπέθερός μου και πεθερός του παιδιού μου δεν έχει αγοράσει ούτε ένα στρέμμα στην περιοχή, οπότε λοιπόν και εγώ θα πω συγγνώμη. Και να μας πει ο κ. Κούβελος ότι δεν ήξερε που θα γίνουν οι Μεσογειακοί Αγώνες, οπότε και πάλι θα πω συγγνώμη.
» Αλλά και ο κ. Κούβελος ήξερε που θα γίνουν οι Μεσογειακοί Αγώνες και ο κύριος... αγόρασε την ίδια περίοδο χίλια τόσα στρέμματα και νοίκιασε άλλα τόσα με ευτελέστατο τίμημα. Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;».

Η θέση του ΠΑΣΟΚ

Ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ, Γ.Παπακωνσταντίνου, αναφερόμενος στο συγκεκριμένο θέμα τόνισε: «Είδαμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον τις αποκαλύψεις αυτές. Αφορούν πολιτικό πρόσωπο με βαρύνουσα σημασία στη σημερινή κυβέρνηση. Όποτε έρχονται παρόμοιες αποκαλύψεις στο προσκήνιο, τα πολιτικά πρόσωπα οφείλουν να εξηγήσουν».

Για το αν το ΠΑΣΟΚ προτίθεται να πράξει κάτι ο κ.Παπακωνσταντίνου είπε ότι «το πρώτο πράγμα που θα κάνουμε είναι να ζητήσουμε και στη Βουλή εξηγήσεις από την υπουργό Εξωτερικών και με βάση τις εξηγήσεις αυτές, θα αποφασίσουμε ποιες θα είναι οι επόμενες κινήσεις μας».

Newsroom ΔΟΛ
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Mε την ευκαιρία!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Ισίδωρε!!!:rolleyes:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αστα να πάνε.
ΚΑΙ Καρατζαφέρης ΚΑΙ Μπακογιάννη.
Εμ σαμπού εμ κοντίσιονερ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Ο άνθρωπος έκανε τα πάντα για να αναλάβουμε τους Μεσογειακούς του 2013 και σείς τον κοροϊδεύετε; Άντε να χαθείτε πρωί πρωί, μέχρι και γι αυτό κατηγορήθηκε!!!!!!
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ο άνθρωπος έκανε τα πάντα για να αναλάβουμε τους Μεσογειακούς του 2013 και σείς τον κοροϊδεύετε; Άντε να χαθείτε πρωί πρωί, μέχρι και γι αυτό κατηγορήθηκε!!!!!!
Δεν το κοροιδεύω τον άνθρωπο! Σήμερα έχει την ονομαστική του εορτή!
Του Αγίου ΙΣΙΔΩΡΟΥ, βοηθειά μας, σήμερα!
Και πάλι, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Ισίδωρε!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
4 Παρασκευή 2011Φεβρουάριος,Ισιδώρου Πηλουσιώτου,Νικολάου ομ.
Σιγά που θα χάσω εγώ την ευκαιρία!!! Χρόνιια πολλά Ισίδωρε!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν προσεξες οτι η εορτη του Αγιου Ισιδωρου επαναλαμβανεται και στις 14 Μαιου. Ας μην του ευχηθουμε πριν ξεκαθαριστει το κρισιμο αυτο θεμα.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Δεν προσεξες οτι η εορτη του Αγιου Ισιδωρου επαναλαμβανεται και στις 14 Μαιου. Ας μην του ευχηθουμε πριν ξεκαθαριστει το κρισιμο αυτο θεμα.
Σωστά!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom