Ιταλία Αχ Manarola μου!!! – Ανοιξιάτικο Ταξίδι στις Πέντε Γαίες

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Σ ευχαριστώ anny μου, θα το ψάξω λίγο το θέμα και θα επανέλθω!!!!
Πρεπει να δω και δρομολογια για malpensa!!!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Είμαστε σε αναζήτηση καταλύματος. Santa Margherita πανάκριβα. Rapallo βρήκαμε καλούτσικες τιμές. Θα το προτείνατε?

Το site που έχει προτείνει η anny για τα 5terre έχει πολύ προσιτές τιμές αν και περιμένω απάντηση αν έχει διαθεσιμότητα και σε τι ακριβώς κόστος.
 

rumi

Member
Μηνύματα
76
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
η περιγραφη του ταξιδιου σου καταπληκτικη!!!!!οι φωτογραφιες υπεροχες!!!!!!!η ιστορια σου ειναι ο τελειος οδηγος.μπραβο σου!!!!!εγω σ`ευχαριστω-προσωπικα-γιατι φευγω σε 4 μερες,ενα πενθημερο για cinque terre.πεταω μιλανο και φευγω αμεσως για la spezia,εχω κλεισει ξενοδοχειο εκει,αρκετο καιρο πριν.σκοπευω να επισκευτω τα 5 χωρια,το portofino,και lerisi.μου ηταν τοσο πολυτιμες οι πληροφοριες σου,νασαι καλα,και να εκπληρωνεις παντα τα ταξιδια που ονειρευεσαι.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
η περιγραφη του ταξιδιου σου καταπληκτικη!!!!!οι φωτογραφιες υπεροχες!!!!!!!η ιστορια σου ειναι ο τελειος οδηγος.μπραβο σου!!!!!εγω σ`ευχαριστω-προσωπικα-γιατι φευγω σε 4 μερες,ενα πενθημερο για cinque terre.πεταω μιλανο και φευγω αμεσως για la spezia,εχω κλεισει ξενοδοχειο εκει,αρκετο καιρο πριν.σκοπευω να επισκευτω τα 5 χωρια,το portofino,και lerisi.μου ηταν τοσο πολυτιμες οι πληροφοριες σου,νασαι καλα,και να εκπληρωνεις παντα τα ταξιδια που ονειρευεσαι.
Σ'ευχαριστώ πολύ και σου εύχομαι να περάσεις κι εσύ το ίδιο καλά και ακόμα καλύτερα. :D
 

fluflitsa

Member
Μηνύματα
23
Likes
22
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά του Πάσχα
Anny με τη σειρά μου σ'ευχαριστώ για τον πολύ καλό οδηγό.
Επειδή εμένα όλα μου φαίνονται ίδια μάλλον θα δω μόνο Manarola, Portofino, Vernazza + Corniglia. Τον Αυγουστο φαντάζομαι θα είναι πηγμένα στον κόσμο και δεν θα το αντέξω :shock:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Έχεις δίκιο ότι μοιάζουν μεταξύ τους, αλλά αυτό είναι μόνο η πρώτη εικόνα. Στην πραγματικότητα διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους.

Πχ.
Η Vernazza είναι πιο "απλωμένη" και έχει εύκολη πρόσβαση στη θάλασσα.
Η Corniglia είναι πιο κλειστή και πάνω στο λόφο, χωρίς άμεση πρόσβαση στη θάλασσα.
Η Manarola δεν έχει παραλιούλα, αλλά έχει καταπληκτικά βράχια και νερά που σου φωνάζουν να βουτήξεις.
Το Riomaggiore αν αντέχεις, βάλτο στο πρόγραμμα. Αξίζει και με το παραπάνω. Αν και η πρόσβαση στη θάλασσα δεν είναι και πολύ εύκολη, το υπόλοιπο χωριό είναι άνετο.

Με αυτό που δε χρειάζεται καθόλου να ασχοληθείς είναι το Monterosso. Δε θα χάσεις και πολλά.

Αν έχεις αρκετό χρόνο στη διάθεσή σου, ακόμα και το Portovenere είναι αρκετά ενδιαφέρον. Αν εξαιρέσεις τα πολύ τουριστικά μαγαζιά κατά μήκος της παραλιακής οδού, το μέρος έχει φυσική ομορφιά.

Καλά να περάσεις.
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Έμεινα 1 νύχτα στη Βερνάζα και 2 νύχτες στο Μοντερόσσο και οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσε κι αύτο εξίσου. Είναι πιο ζωντανό και ατμοσφαιρικό, κυρίως το βράδυ.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
σε ευχαριστώ πολύ και εγώ anny, για την υπέροχη ιστορία αλλά και τις εκπληκτικές φωτογραφίες ,που έβαλαν αυτό το ταξίδι στις πρώτες θέσεις της ταξιδιωτικής μου λίστας .;)
 
Μηνύματα
16
Likes
0
Άννι ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που έδωσες.
Θα ήθελα να ρωτίσω μερικές λεπτομέριες γιατί απ' οτι έχω καταλάβει θα μπορείς να με βοηθήσεις :)
Θα κάνω ένα ταξίδι τον Αύγουστο στη Ρώμη και σκευτήκαμε να πάμε μία μονοήμερη στην Πίζα και απ οτι έχω δει είναι πολύ κοντα τα 5 χωριά. Απο Ρώμη απ οτι έχω καταλάβει θα παρουμε τρένο (trenitalia) και θα κατέβουμε La Spezia, απο εκεί πώς μπορούμε να κινιθούμε στα 5 χωρία, συγκεκριμένα θέλουμε να δούμε το Manarola. Έχει μετρό και μπορείς να κινίσε εύκολα; Αν ναι, εισιτήρια για το μετρό παίρνεις απο εκεί και ειναι φθηνά όπως είναι εδώ Αθήνα; Και θέλεις πολλές ώρες για να τα δείς ή προλαβαίνουμε να κατέβουμε να τα δούμε το πρωί και μετα το απόγευμα να πάρουμε πάλι απο La Spezia το τρένο και να πάμε και Πίζα (κάνει ούτε 1 ώρα) να δούμε τον πύργο και να επιστρέψουμε το βράδυ Ρώμη;
Σας παρακαλώ βοηθήστε μεεεε !! :shock:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
ταπεινη μου γνωμη ειναι να κατσετε να χαρειτε τη Ρωμη. Σε μια μερα δεν προλαβενετε τιποτα και ακομα και για την Πιζα τσαμπα κοπος θα ειναι!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ. Μην το σκέφτεσαι, ούτε για Πίζα καν.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εξαρταται ποσες μερες εχετε συνολικα για την Ρωμη.. Τα 5 Terre προλαβαινεις να τα δεις σε μια μερα, αλλα δεν ξερω ποσο διαρκει το τρενο απο Ρωμη. Μετρο στα 5T δεν υπαρχει, ειναι πολυ μικρα, αλλα υπαρχει τρενο που συνδεει τακτικα ολα τα χωρια κ δεδομενου οτι κινειται μεσα σε τουνελ μπορεις να το πεις κ μετρο! Το ημερησιο εισιτηριο για απεριοριστες διαδρομες κοστιζει κατι λιγοτερο απο 10 euro. Επισκεψη στην Πιζα δεν νομιζω οτι ειναι εφικτη την ιδια ημερα εφοσον θελετε να επιστρεψετε στην Ρωμη το βραδυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom