Ισπανία Βαρκελώνη: Τips και προτασεις!!!

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Καλησπέρα,
Έχουμε κλείσει με τον κολλητό τέλος του μήνα για Βαρκελώνη. Εισιτήρια check,ξενοδοχείο στο la ramblas check..
θα ήθελα να με διαφωτίσετε αν μπορείτε για 2-3 λεπτομέρειες αν είναι εφικτό:
1)Σήμερα προσπάθησα να κάνω το checkin της ryan το οποίο μου γράφει στην κορυφή «δήλωση πιστοποιητικών PCR» (φωτό 1).
Να σημειώσω ότι έχουμε ολοκληρώσει τον εμβολιασμό και οι δυο. Ανεβάζω απλά το Ευρωπαικο πιστοποιητικό εμβολιασμού η όντως χρειάζεται και τεστ πριν την αναχώρηση;
2)χρειάζεται να συμπληρώσουμε κάποιο plf η οτιδήποτε άλλο,προς αλλά και από Ισπανία;
Γενικότερα οποία πληροφορία για έγγραφα κλπ για το ταξίδι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη!
3) έχετε να προτείνετε πέραν των «γνωστών» μνημείων και της αγοράς κάποια αξιοσημείωτο tapas,εστιατόριο,club?
Ότι άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη!
Σας ευχαριστώ!
Ήμουν 31/7-8/8 όχι πάρα πολύς κόσμος, λίγες μάσκες σε εξωτερικούς χώρους, πέρασα καταπληκτικά για φτηνό φαγητό σε μπουφέδες δες εδώ
Home - English - FrescCo
 

eleanoula

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπερα σε ολους σας, εχω κλεισει εισιτηρια για 23/12-26/12 για βαρκελωνη 2 ατομα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας οσον αφορα σε ξενοδοχεια φαγητα τυχον ενοικιαση ποδηλατου η σκουτερ και οτι αλλο πιστευετε οτι θα χρειαστω. Καθε αποψη δεκτη!!! (Για τυχον λαθη συγχωρηστε με, ειμαι νεο μελος)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπερα σε ολους σας, εχω κλεισει εισιτηρια για 23/12-26/12 για βαρκελωνη 2 ατομα. Θα ηθελα τη βοηθεια σας οσον αφορα σε ξενοδοχεια φαγητα τυχον ενοικιαση ποδηλατου η σκουτερ και οτι αλλο πιστευετε οτι θα χρειαστω. Καθε αποψη δεκτη!!! (Για τυχον λαθη συγχωρηστε με, ειμαι νεο μελος)
Για ξενοδοχεία κοίταξε εδώ.

Hotel barcelona.
 

eleanoula

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας και παλι...σημερα θα κλεισω ξενοδοχειο. Απο μια μικρη ερευνα που εκανα για μια καλη περιοχη και καθαρο δωματιο (χωρις κατσαριδες...) θα πληρωσω για 3 νυχτες περιπου 260-290 ευρω. ( βλ. hotel jazz , acta mimic , oriente ) Ωστοσο επειδη δεν ειναι μεσα το πρωινο θα μπορουσατε να μου πειτε ορισμενα μαγαζια με πρωινο και μεσημεριανο που θεωρειται καλο το φαγητο και σχετικα οικονομικο; Μιλω για δυο ατομο την περιοδο 23-26/12. :)
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Γεια σας και παλι...σημερα θα κλεισω ξενοδοχειο. Απο μια μικρη ερευνα που εκανα για μια καλη περιοχη και καθαρο δωματιο (χωρις κατσαριδες...) θα πληρωσω για 3 νυχτες περιπου 260-290 ευρω. ( βλ. hotel jazz , acta mimic , oriente ) Ωστοσο επειδη δεν ειναι μεσα το πρωινο θα μπορουσατε να μου πειτε ορισμενα μαγαζια με πρωινο και μεσημεριανο που θεωρειται καλο το φαγητο και σχετικα οικονομικο; Μιλω για δυο ατομο την περιοδο 23-26/12. :)
Για φαγητό προσιτό δες στα Home - FrescCo
είναι αν θυμάμαι 4 σε διάφορες περιοχές στη Barca και με 15-20 Ε τρως όσο θέλεις πρώτο, δεύτερο πιάτο, σαλάτα, καφέ γλυκό και εάν δεν χορτάσεις ξαναγεμίζεις, για πρωινό φτηνό μπορείς να βρείς στις αλυσίδες μάρκετ(σφολιατες, κρουασάν, κα) είχαν διαφορετικές τιμές ανάλογα με την τοποθεσία.
 

Attachments

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Γεια σας και παλι...σημερα θα κλεισω ξενοδοχειο. Απο μια μικρη ερευνα που εκανα για μια καλη περιοχη και καθαρο δωματιο (χωρις κατσαριδες...) θα πληρωσω για 3 νυχτες περιπου 260-290 ευρω. ( βλ. hotel jazz , acta mimic , oriente ) Ωστοσο επειδη δεν ειναι μεσα το πρωινο θα μπορουσατε να μου πειτε ορισμενα μαγαζια με πρωινο και μεσημεριανο που θεωρειται καλο το φαγητο και σχετικα οικονομικο; Μιλω για δυο ατομο την περιοδο 23-26/12. :)
Κλείσε το ξενοδοχείο σου και θα σου πούμε που έχει κοντά καλό πρωινό να φάτε. Απλά αυτόν τον
καιρό πνίγομαι στην δουλειά και αργώ να απαντήσω. Να ξέρεις όμως περίοδο Χριστουγέννων πολλά
εστιατόρια μπορεί να είναι κλειστά.
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Σε πολλά ταξιωτικα σάιτ με δραστηριότητες στη Βαρκελώνη την περίοδο των Χριστουγέννων διαβάζω ότι υπάρχει παγοδρόμιο στη πλατεία με το διάσημο συντριβάνι
Αυτό υπάρχει και φέτος η ήταν προ κοβιντ?
Επίσης η Βαρκελώνη έχει χριστουγεννιάτικες αγορές όπως στη Βιέννη?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Αυτό υπάρχει και φέτος η ήταν προ κοβιντ?
Προ αυτής της ανόητης δημάρχου. Ίσως βάλουν κάτι εκεί.
Επίσης η Βαρκελώνη έχει χριστουγεννιάτικες αγορές όπως στη Βιέννη?
Έχει ανοίξει στην πλατεία του καθεδρικού . Θα είναι ανοιχτά μέχρι τις 23/12
▷ FIRA SANTA LUCÍA Barcelona 2021 - Mercado Navidad Catedral | irBarcelona
Αλλά και σε άλλες πλατείες έχει παρόμοιες αγορές. Είναι λίγο διαφορετικά από τις Βιέννης, αλλά μην ξεχνάμε έχουν τα δικά τους έθιμα.
Έχει στην σαγράδα φαμίλια, Gran via , Placa Sants, στην Portal de l'Àngel κλπ
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα ώστε όσα αξιοθέατα είναι κοντά να τα επισκεφτώ την ίδια μέρα Οπως πχ το cituadella park με το κτήριο με τα χρυσά αλλογα είδα ότι είναι κοντά με την αψίδα θριάμβου και με το μουσείο Πικάσο οπότε θα μπορούσαν να μπουν στην ίδια μέρα εφόσον είναι όλα εκεί γύρω(όπως τα βλέπω δηλαδή στο χάρτη τώρα από κοντά δεν ξέρω τις αποστάσεις)
Επιπλέον θέλω να επισκεφτώ το park guell τη Σαγράδα φαμίλια και το Palau de la musica,(και το διάσημο συντριβάνι αν αξίζει?)αυτά πως μπορώ να τα συνδυάσω είναι κάποιο κοντά με το άλλο?
Επίσης εστιατόρια για μεσημεριανό και πρωινό με οικονομικές τιμές έχετε να μου προτείνετε κάτι?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Επίσης η Βαρκελώνη έχει χριστουγεννιάτικες αγορές όπως στη Βιέννη?
Οσον αφορα christmas markets απλα κρατα λιγο χαμηλα τον πηχη. Θέλω να πω αν έχεις παει Βιέννη και περιμένεις κάτι αντίστοιχα ομορφο ισως απογοητευτείς. Εχει ωραια πράγματα επισης οπως και να εχει και Βαρκελώνη.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα ώστε όσα αξιοθέατα είναι κοντά να τα επισκεφτώ την ίδια μέρα Οπως πχ το cituadella park με το κτήριο με τα χρυσά αλλογα είδα ότι είναι κοντά με την αψίδα θριάμβου και με το μουσείο Πικάσο οπότε θα μπορούσαν να μπουν στην ίδια μέρα εφόσον είναι όλα εκεί γύρω(όπως τα βλέπω δηλαδή στο χάρτη τώρα από κοντά δεν ξέρω τις αποστάσεις)
Επιπλέον θέλω να επισκεφτώ το park guell τη Σαγράδα φαμίλια και το Palau de la musica,(και το διάσημο συντριβάνι αν αξίζει?)αυτά πως μπορώ να τα συνδυάσω είναι κάποιο κοντά με το άλλο?
Επίσης εστιατόρια για μεσημεριανό και πρωινό με οικονομικές τιμές έχετε να μου προτείνετε κάτι?
Αν βρεθείς στο Πικάσο με 2-3 λεπτά περπάτημα πας στο Μέγαρο μουσικής. Συντριβάνι ξέχνα το. Είναι κλειστό. Σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο στις γωνιές συνήθως έχει να φας με λογικές τιμές. Είναι συνήθως στέκια ντόπιων ,που έχει από καφέ, μενού ημέρας κλπ Θα τα αναγνωρίσεις από τις μεταλλικές καρέκλες.
Βάλε την εφαρμογή moovit και σου λέει για όλες τις μετακινήσεις. Σαγράδα πας με τα πόδια από το ξενοδοχείο σου 20 λεπτά περπάτημα. Αν δεν περπατήσεις, δεν βλέπεις πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom