Ισπανία Βαρκελώνη - διαμονή

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Επιτέλους!! Αμήν !! Έκλεισα μέσω PayPal στο Next to hotel οδός Rosselló , απόσταση 15ο μέτρα από μετρό Diagonal κ 50 μέτρα από τη passeig de Gracia .. καλή επιλογή ;; Από αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο ο πιο γρήγορος τρόπος να φτάσω ποιος είναι ;;;ευχαριστώ
Αν εξαιρέσεις το ταξί http://hotelnextto.com/location/
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία

el_kouve

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Ευχαριστώ για τους χάρτες .. βρήκα ότι παίρνω από αεροδρόμιο γραμμή πορτοκαλί κ κατεβαίνω στη collblanc .. εκεί αλλάζω γραμμή κ παίρνω τη μπλε γραμμή όπου σε 6 στάσεις θα βρίσκομαι στη Diagonal
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Μου αρεσει αυτη η περιοχη. Εμεις ειχαμε μεινει στην carrer del Bruc. Ανετα πας περπατώντας να στην casa mila και casa Battlo. Το ιδιο ισχυει και για τη Sagrada familia. Εμεις το κοψαμε με το ποδι και απο τη Ramblas ως το ξενοδοχειο. Αν δεν εχεις πρωινο στο ξενοδοχειο υπάρχει κοντα ο φουρνος, Balaurd που μπορεις να καθισεις (νομιζω μετα τις 9 γιατι μεχρι εκεινη την.ωρα εξυπηρετουνται οι πελατες του ξενοδοχείου που συστεγαζεται) και θα βρεις οτι τραβαει η ορεξη σου. Και να μην ξεχασω να σου προτείνω την cerveceria Catalana που μου υπεδειξε η φοβερή μας ξενοδοχος. Ντοπιοι και απιστευτα ταπας. Οσον αφορα τις μετακινησεις, το μετρο εξυπηρετει τα παντα. Ειναι ευκολη πολη. Περπατησε την πολυ να την μαθεις. Καλη σας διαμονη. Θα περασετε πολυ ομορφα
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Προγραμματίσαμε οικογενειακό ταξίδι για Βαρκελώνη για τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου.Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα βλέπω ότι τα family room είναι δυσεύρετα ,τουλάχιστον στο κέντρο και αυτά που βρίσκω πανάκριβα.Να μη σας κουράζω κατέληξα μάλλον σε ένα διαμέρισμα μέσω Airbnb δίπλα στην πλατεία Vila de Gràcia Square ή Plaça de Oriente .Πώς το βλέπετε;
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Προγραμματίσαμε οικογενειακό ταξίδι για Βαρκελώνη για τέλη Ιουνίου με αρχές Ιουλίου.Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα βλέπω ότι τα family room είναι δυσεύρετα ,τουλάχιστον στο κέντρο και αυτά που βρίσκω πανάκριβα.Να μη σας κουράζω κατέληξα μάλλον σε ένα διαμέρισμα μέσω Airbnb δίπλα στην πλατεία Vila de Gràcia Square ή Plaça de Oriente .Πώς το βλέπετε;
Αν είναι αυτή που βλέπω στη περιοχή Gracia είναι η αγαπημενη μου περιοχή.
Έχει μέτρο σχετικά κοντά,η περιοχή έχει μεγάλες πλατείες, πολλά μαγαζιά και πολλές επιλογές για φαγητό. Ζωντανη περιοχή, αλλά με ωραίο τρόπο νομίζω. Μίγμα ντόπιων και τουριστών. Νεολαία να τρώει πίτσα στις πλατείες και γιαγιάδες με παιδιά να παιζουν
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Όντως εμένα μου την έβγαζε πιο ψηλά κοντά στη στάση Fontana.
Η diagonal πρέπει να είναι πιο κοντά γύρω στο δεκάλεπτο.
Επίσης άνετα κατεβαίνετε με τα πόδια προς κέντρο από Passeig de Gracia. Βέβαια αν έχεις παιδιά μαζί δε ξέρω πως είναι.
Πάντως νομίζω και τα λεωφορεία στη Βαρκελώνη είναι βολικά και έχουν κοινό εισιτήριο με μέτρο. Με μια πρόχειρη ματιά βλέπω ότι περνάνε λεωφορεία από την επέκταση της Passeig de Gracia που καταλήγουν κεντρικά.
Από την άλλη όπως λέει συχνά και ο panpan τα πράγματα έχουν ξεφύγει στη Βαρκελώνη,οπότε οι επιλογές στενεύουν.
Πάντως νομίζω ότι η περιοχή είναι εξαιρετική.Σιγουρα θα έχεις επιλογές για απόγευμα/βράδυ αν δε θες να μετακινηθεί αλλου.
 
Last edited:

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Τα παιδιά είναι 13 και 15. Βλεπω ότι εχει στάση ακριβώς μπροστά στο σπίτι το λεωφορείο 39 Torrent de l'Olla - Penedès.Ελπίζω να βολεύει για κέντρο και να έχει συχνά δρομολόγια.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Τα παιδιά είναι 13 και 15. Βλεπω ότι εχει στάση ακριβώς μπροστά στο σπίτι το λεωφορείο 39 Torrent de l'Olla - Penedès.Ελπίζω να βολεύει για κέντρο και να έχει συχνά δρομολόγια.
https://www.tmb.cat/en/barcelona/buses/-/lineabus/39
Επικοινωνεί με μέτρο και σίγουρα πάει κεντρικά (αν θεωρήσουμε κεντρο τη placa catalunya).Τερματίζει placa urquinaona δίπλα στη Placa Catalunya
Καλή ηλικία νομίζω πάντως.
10 λεπτά μέχρι μέτρο το έχουνε πιστεύω,οπότε μια χαρά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom