Ισπανία Βαρκελώνη - διαμονή

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
https://www.tmb.cat/en/barcelona/buses/-/lineabus/39
Επικοινωνεί με μέτρο και σίγουρα πάει κεντρικά (αν θεωρήσουμε κεντρο τη placa catalunya).Τερματίζει placa urquinaona δίπλα στη Placa Catalunya
Καλή ηλικία νομίζω πάντως.
10 λεπτά μέχρι μέτρο το έχουνε πιστεύω,οπότε μια χαρά.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και το ενδιαφέρον.
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ομορφη γειτονια. Προσωπικά (ειχαμε μεινει στο eixample 5`απο την casa battlo) αν ξαναπηγαινα θα επελεγα να μεινω κεντρο προς την παραλια κι αυτο γιατι το βραδυ ειναι γεματο κοσμο και δεν θα χρειαζοταν να επιστρέφουμε με το μετρο. Ψαξτο λιγακι τωρα που εχεις ακομα καιρο. Θα βρεις κατι οικονομικο σιγουρα. P.s. Hostal Martinval λεγοταν ο ξενωνας που μειναμε ριξτου μια ματια ειχε καλες τιμες και ηταν πεντακαθαρος
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Ευχαριστώ πολύ αλλά κλείσαμε τελικά στο https://www.hotelparalel.com/ σε πάρα πολύ καλή τιμή με πρωινό ,δωρεάν ακύρωση και χωρίς προκαταβολή.
Ομορφη γειτονια. Προσωπικά (ειχαμε μεινει στο eixample 5`απο την casa battlo) αν ξαναπηγαινα θα επελεγα να μεινω κεντρο προς την παραλια κι αυτο γιατι το βραδυ ειναι γεματο κοσμο και δεν θα χρειαζοταν να επιστρέφουμε με το μετρο. Ψαξτο λιγακι τωρα που εχεις ακομα καιρο. Θα βρεις κατι οικονομικο σιγουρα. P.s. Hostal Martinval λεγοταν ο ξενωνας που μειναμε ριξτου μια ματια ειχε καλες τιμες και ηταν πεντακαθαρος
 

Giorgosk14

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καταρχάς να σας πω πως με έχει εντυπωσιάσει αυτό το φόρουμ και οι όλες εμπειρίες και πληροφορίες που μοιράζετε... Με λένε Γιώργο είμαι 19 χρόνων και σκοπεύω να κάνω ένα ταξίδι στη Βαρκελώνη για διακοπές μαζί με τη κοπέλα μου τον Σεπτέμβριο. Από άλλες συζητήσεις και μια μικρή έρευνα σε διάφορες ιστοσελίδες έχω βρει κάποιες περιοχές που μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον όπως είναι η Barceloneta η γοτθικη συνοικία, η Σφαγαδρα Familia και το La Rambla. Σκοπεύουμε να μείνουμε για 6 βράδια και μπορούμε να δώσουμε έως και 185 ευρώ τη βραδιά για ξενοδοχείο ή ένα διαμέρισμα. Θα θέλαμε να είμαστε κοντά στο κέντρο για να μπορούμε να γνωρίσουμε καλύτερα την πόλη. Για να μην πολυλογώ θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου προτείνετε ένα καλό ξενοδοχείο ή ένα διαμέρισμα που το χρηματικό ποσό να βρίσκεται κοντά στα 180 με 190 τη βραδιά αλλά να μας παρέχει και την άνεση για μετακίνηση (π.χ στάση μετρό) να μπορούμε να ξεναγηθουμε στα τουριστικά μνημεία και αξιοθέατα,να έχει νυχτερινή διασκέδαση αλλά και κάποιες δραστηριότητες. Όλες οι απαντήσεις, απόψεις και νέες ιδέες είναι καλοδεχουμενες.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καταρχήν καλώς ήρθες. Μετά διάβασε τα σχετικά θέματα στους Βαρκελωνόπληκτους
https://www.travelstories.gr/community/forums/Βαρκελωνόπληκτοι.107/
Μάλιστα υπάρχει θέμα για ξενοδοχεία όπου μπορείς να πάρεις ιδέες.
https://www.travelstories.gr/community/threads/hotel-barcelona.6612/
Δεν μπορούμε να σου προτείνουμε ξενοδοχεία (άλλες εποχές, άλλες τιμές, άλλες προσφορές,άλλες ανάγκες,άλλα γούστα)
Θα μπείς booking (ή όπου αλλου σε βολεύει),θα βάλεις τα φίλτρα σου, θα διαβάσεις κριτικές, θα δεις τι σ αρέσει, θα δεις αν είναι κοντά σε μετρό, θα μας τα πεις εδώ και όσοι έχουμε άποψη θα σου πούμε!
Και εδώ (σε αυτό το thread) θα βρεις αρκετές ιδέες. Ψάξου λίγο σε τιμές (οι οποίες ποικίλλουν) και ότι θες ρώτα. Γενικά θέλει διάβασμα :shock:
 

Giorgosk14

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καταρχήν καλώς ήρθες. Μετά διάβασε τα σχετικά θέματα στους Βαρκελωνόπληκτους
https://www.travelstories.gr/community/forums/Βαρκελωνόπληκτοι.107/
Μάλιστα υπάρχει θέμα για ξενοδοχεία όπου μπορείς να πάρεις ιδέες.
https://www.travelstories.gr/community/threads/hotel-barcelona.6612/
Δεν μπορούμε να σου προτείνουμε ξενοδοχεία (άλλες εποχές, άλλες τιμές, άλλες προσφορές,άλλες ανάγκες,άλλα γούστα)
Θα μπείς booking (ή όπου αλλου σε βολεύει),θα βάλεις τα φίλτρα σου, θα διαβάσεις κριτικές, θα δεις τι σ αρέσει, θα δεις αν είναι κοντά σε μετρό, θα μας τα πεις εδώ και όσοι έχουμε άποψη θα σου πούμε!
Και εδώ (σε αυτό το thread) θα βρεις αρκετές ιδέες. Ψάξου λίγο σε τιμές (οι οποίες ποικίλλουν) και ότι θες ρώτα. Γενικά θέλει διάβασμα :shock:
Καλησπέρα serginio έκλεισα ένα διαμέρισμα μέσω του booking μετα από πολύ διάβασμα με δωρεάν ακύρωση φυσικά για κάθε ενδεχόμενο μήπως βρω κάτι καλύτερο ... Το διαμέρισμα το έκλεισα κοντά στα 1200€ για 7 ημέρες στo El born λέγεται deco apartments barcelona sants φαίνεται ότι είναι πολύ καλό σαν διαμέρισμα καθώς βρήκα πολλά θετικά σχόλια και είναι σε μια καλή περιοχή από ότι έχω καταλάβει για αυτά που ψάχνω (αν κάνω λάθος διορθώστε με) και έχει κοντά στάση του μετρό στα 300 μέτρα (Estasio de Franca). Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο Habitat Apartments Beach studio στα 1100€ αλλά τελικά δεν το επέλεξα γιατί θα βρίσκομαι πιο μακρυά από το κέντρο. Τώρα η ερώτηση μου είναι... Είναι καλή η περιοχή που επέλεξα από θέμα ασφάλειας και δεύτερον μήπως έχει κάποιος κάποια προσωπική εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι σχετικά με το Deco apartments?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα serginio έκλεισα ένα διαμέρισμα μέσω του booking μετα από πολύ διάβασμα με δωρεάν ακύρωση φυσικά για κάθε ενδεχόμενο μήπως βρω κάτι καλύτερο ... Το διαμέρισμα το έκλεισα κοντά στα 1200€ για 7 ημέρες στo El born λέγεται deco apartments barcelona sants φαίνεται ότι είναι πολύ καλό σαν διαμέρισμα καθώς βρήκα πολλά θετικά σχόλια και είναι σε μια καλή περιοχή από ότι έχω καταλάβει για αυτά που ψάχνω (αν κάνω λάθος διορθώστε με) και έχει κοντά στάση του μετρό στα 300 μέτρα (Estasio de Franca). Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο Habitat Apartments Beach studio στα 1100€ αλλά τελικά δεν το επέλεξα γιατί θα βρίσκομαι πιο μακρυά από το κέντρο. Τώρα η ερώτηση μου είναι... Είναι καλή η περιοχή που επέλεξα από θέμα ασφάλειας και δεύτερον μήπως έχει κάποιος κάποια προσωπική εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι σχετικά με το Deco apartments?
Δεν έχω άποψη (άπειροι χώροι διαμονής στη Βαρκελώνη). Αν έχει δίπλα στάση μετρό είσαι τέλεια.
Πάντως και το ξενοδοχείο στην ίδια απόσταση από το κέντρο μου φαίνεται και κοντά σε σταθμό (2-3 στάσεις από κέντρο). Γενικά μη σε φοβίζουν τόσο οι αποστάσεις. Ειναι μεγάλη πόλη αλλά με πολύ καλή συγκοινωνία. Μη φοβηθείς να βλέπεις και πιο έξω, αν έχεις θέμα οικονομικό.
Το El Born είναι ζωντανή περιοχή και με αρκετές επιλογές για διασκέδαση. Τώρα για θέμα ασφάλειας δε ξέρω τι εννοείς. Μπες στο κοπο να διαβάσεις τις ταξιδιωτικές ιστορίες στο φόρουμ και δεν πρόκειται να βρεις κάποιο θέμα ανασφάλειας (πέρα από τα κλασσικά πορτοφολαδες κτλ).
Αν θες βάλε λινκ να δούμε το δωμάτιο (Deco ...) γιατί μου το βγάζει σε άλλη περιοχή και οχι El Born (μου το βγάζει στην περιοχή Sants-Montjuic και όχι El Born)
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα serginio έκλεισα ένα διαμέρισμα μέσω του booking μετα από πολύ διάβασμα με δωρεάν ακύρωση φυσικά για κάθε ενδεχόμενο μήπως βρω κάτι καλύτερο ... Το διαμέρισμα το έκλεισα κοντά στα 1200€ για 7 ημέρες στo El born λέγεται deco apartments barcelona sants φαίνεται ότι είναι πολύ καλό σαν διαμέρισμα καθώς βρήκα πολλά θετικά σχόλια και είναι σε μια καλή περιοχή από ότι έχω καταλάβει για αυτά που ψάχνω (αν κάνω λάθος διορθώστε με) και έχει κοντά στάση του μετρό στα 300 μέτρα (Estasio de Franca). Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο Habitat Apartments Beach studio στα 1100€ αλλά τελικά δεν το επέλεξα γιατί θα βρίσκομαι πιο μακρυά από το κέντρο. Τώρα η ερώτηση μου είναι... Είναι καλή η περιοχή που επέλεξα από θέμα ασφάλειας και δεύτερον μήπως έχει κάποιος κάποια προσωπική εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι σχετικά με το Deco apartments?
Μήπως είναι λίγο ακριβό για την περιοχή του και αυτά που προσφέρει; Νομίζω μπορείς να βρείς απείρως καλυτερα, φθηνότερα και σε καλύτερη περιοχή...
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Καλησπέρα serginio έκλεισα ένα διαμέρισμα μέσω του booking μετα από πολύ διάβασμα με δωρεάν ακύρωση φυσικά για κάθε ενδεχόμενο μήπως βρω κάτι καλύτερο ... Το διαμέρισμα το έκλεισα κοντά στα 1200€ για 7 ημέρες στo El born λέγεται deco apartments barcelona sants φαίνεται ότι είναι πολύ καλό σαν διαμέρισμα καθώς βρήκα πολλά θετικά σχόλια και είναι σε μια καλή περιοχή από ότι έχω καταλάβει για αυτά που ψάχνω (αν κάνω λάθος διορθώστε με) και έχει κοντά στάση του μετρό στα 300 μέτρα (Estasio de Franca). Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο Habitat Apartments Beach studio στα 1100€ αλλά τελικά δεν το επέλεξα γιατί θα βρίσκομαι πιο μακρυά από το κέντρο. Τώρα η ερώτηση μου είναι... Είναι καλή η περιοχή που επέλεξα από θέμα ασφάλειας και δεύτερον μήπως έχει κάποιος κάποια προσωπική εμπειρία ή έχει ακούσει κάτι σχετικά με το Deco apartments?
Για τι εποχή έκλεισες;
 
Last edited by a moderator:

Giorgosk14

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Για τι εποχή έκλεισες;
Για Σεπτέμβρη

Μήπως είναι λίγο ακριβό για την περιοχή του και αυτά που προσφέρει; Νομίζω μπορείς να βρείς απείρως καλυτερα, φθηνότερα και σε καλύτερη περιοχή...
Σε ποιες περιοχές μπορώ να κοιτάξω;

Δεν έχω άποψη (άπειροι χώροι διαμονής στη Βαρκελώνη). Αν έχει δίπλα στάση μετρό είσαι τέλεια.
Πάντως και το ξενοδοχείο στην ίδια απόσταση από το κέντρο μου φαίνεται και κοντά σε σταθμό (2-3 στάσεις από κέντρο). Γενικά μη σε φοβίζουν τόσο οι αποστάσεις. Ειναι μεγάλη πόλη αλλά με πολύ καλή συγκοινωνία. Μη φοβηθείς να βλέπεις και πιο έξω, αν έχεις θέμα οικονομικό.
Το El Born είναι ζωντανή περιοχή και με αρκετές επιλογές για διασκέδαση. Τώρα για θέμα ασφάλειας δε ξέρω τι εννοείς. Μπες στο κοπο να διαβάσεις τις ταξιδιωτικές ιστορίες στο φόρουμ και δεν πρόκειται να βρεις κάποιο θέμα ανασφάλειας (πέρα από τα κλασσικά πορτοφολαδες κτλ).
Αν θες βάλε λινκ να δούμε το δωμάτιο (Deco ...) γιατί μου το βγάζει σε άλλη περιοχή και οχι El Born (μου το βγάζει στην περιοχή Sants-Montjuic και όχι El Born)
http://www.booking.com/Share-hKHxqO
Αυτό είναι
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Σε ποιες περιοχές μπορώ να κοιτάξω;
αν έχεις όρεξη διαβάζεις εδώ το θέμα ή τα άλλα σχετικά θέματα για να έχεις εικόνα.
Πολλά παιδιά έχουν γράψει που έχουν μείνει. Αν διαβάσεις προς τα πίσω θα δεις και το δικό μου

Αλλιώς βάζεις booking φίλτρο με το μπατζετ σου και διαλέγεις βλέποντας κυρίως
α)αν είναι καθαρό, όμορφο ή ότι άλλο κριτήριο θεωρείς εσύ σημαντικό
β)αν έχει μετρό δίπλα
Ολες οι περιοχές ειναι καλές. Δες τι σε βολεύει οικονομικά σε πρώτη φάση (εκτός αν δεν έχεις τέτοιους περιορισμούς)
Ανοιξε το χάρτη και δες να μην απέχει πολλές στάσεις από το κέντρο (υπολόγιζε περίπου ως κέντρο Plaza Catalunya)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom