Ισπανία Βαρκελώνη

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
panpan ..γιατι θα διαλεγες το δευτερο; Ποια ειναι η σκεψη σου;
Γνωρίζω και τα 2 ξενοδοχεία, μάλιστα στο center έχω μείνει και ένα βράδυ.
Έπειτα είναι κεντρικό,έχει πιο αρχοντικό περιβάλλον και συνεργάσιμο
προσωπικό.Το eurostar είναι ένα καλό ξενοδοχείο με καλό πρωινό αλλά
μακριά από τα σημεία ενδιαφέροντος (εκτός της σαγράδα φαμίλια).
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλημερα panpan διαβασα και τις ιστοριες τωρα καταλαβα οτι εισαι μονιμος εκει.
Καινουρια βλεπεις δεν σε ηξερα, σευχαριστω παραπολυ! Ξερεις διαβασα ασχημα σχολια για τον center οτι μοιριζανε τα δωματια ασχημα και οτι δεν ειχαν παραθυρα και πολυ λεγαν οτι ηταν σκληρα τα κρεβατια.
Για το eurostar καποιος ελεγε οτι σταζαν οι βρυσες και οτι δεν αξιζει για 4*
Εχεις δικαιο για το κεντρο και πιστευω οτι αυτη η περιοχη που ειναι το center ειναι πολυ καλη δεν ειναι ουτε κεντρο ουτε πολυ μακρια, βεβαια λεγανε οτι ειναι αποκατω οι γραμμες και κανουν πολυ θορυβο. Θα ζητησω οπως μου ειπες να με βαλουν ψυλα και προς μια οδος που μου ειπες.
Θα το ψαξω μεχρι το τελος της βδομαδας αν βρω κατι καλυτερο εκει κοντα στο center θα σου πω και αν μπορεις να με βοηθησεις θα το ηθελα πολυ, φυσικα και οι υποληποι αν ξερουν κατι.
Να ρωτησω και κατι αλλο απο το αεροδρομειο πως παμε κεντρο η πες στο συγκεκριμενο ξενοδοχειο; Λεωφορειο η ταξι;Την καρτα barcelona cart αξιζει για 3 μερες η να παρω 10εισητηρια;
Συγνωμη αν σε κουρασα αλλα θα παμε μονοι μας και εχω αγχωθει λιγακι.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Και κατι ακομα κατα ποσο να πιστευω τα σχολεια απο τα σαιτ και τις βαθμολογιες;
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
απο το eurostar δεν μπορεις να πας με τα ποδια κεντρο; ειναι πολυ μακρια;
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Να ρωτησω και κατι αλλο απο το αεροδρομειο πως παμε κεντρο η πες στο συγκεκριμενο ξενοδοχειο; Λεωφορειο η ταξι;Την καρτα barcelona cart αξιζει για 3 μερες η να παρω 10εισητηρια;
Συγνωμη αν σε κουρασα αλλα θα παμε μονοι μας και εχω αγχωθει λιγακι.
Εγώ έμενα κεντρικά και χρησιμοποίησα λεωφορείο που έκανε τέρμα ακριβώς εκεί που ήταν το ξενοδοχείο. Μόνο 3 μέρες θα μείνεις? λίγες μου φαίνονται. Οι αποστάσεις στη Βαρκελώνη μού φάνηκαν πολύ μεγαλύτερες από ότι έβλεπα στο χάρτη, σε σχέση με άλλες πόλεις. Επεσε πολύ περπάτημα, αλλα είδα πάρα πολλά. Το ενυδρείο αξίζει μόνο για τους καρχαρίες και τα τροπικά ψάρια. Θα έλεγα όμως να πας. Αφού έχεις ταξιδιωτικό οδηγό,οργάνωσε τις περιοχές που θα επισκευτείς έτσι ώστε να τις συνδυάσεις και να προλάβεις να δεις όσο το δυνατόν περισσότερα. Μην πιστεύεις όμως τις προτάσεις για εστιατόρια, καφέ κλπ.Το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχουν. Δες τι έκδοσης είναι ο οδηγός (το πιο πιθανό είναι η τελευταία ανανέωση να έχει γίνει πριν 6-7 χρόνια.
Επειδή πολλοί έχουν γράψει ότι δεν έχουν ευχαριστηθεί φαγητό στη Βαρκελώνη, ενώ για μένα είναι από τους προορισμούς με το καλύτερο φαγητό, θα έλεγα να αποφύγεις οποιοδήποτε εστιατόριο διαφημιζει "τάπας" γιατί πολύ απλά τάπας έχουν όλα, απλά αυτά που τα διαφημίζουν είναι τα πιο...τουριστικά. Σ' αυτά δεν είχα φάει. Εχουν όμως κ μια μεγάλη υπαίθρια αγορά για φανταστικά τάπας.Θα τα ευχαριστηθείς!
Από εστιατόρια, θυμάμαι ένα που λεγόταν Αnima και είχε φανταστικό φαγητό και κρασί και μάλιστα τα μεσημέρια είχε ολόκληρο μενού με 10 ευρώ κατ' άτομο. Επίσης θυμάμαι ένα που ειχε πιάτα με βάση το τυρί και το λάτρεψα, λεγόταν cheeseme. Kι αν είσαι λάτρης της σοκολάτας, θα...καλοπεράσεις. Πήγαινε οπωσδήποτε στο cacao sampaka, θα τρελαθείς με τα ροφήματα σοκολάτας και τα σοκολατάκια τους και θα φύγεις με μια αγκαλιά σοκολάτες ( θυμάμαι ακόμα την γάλακτος με άνθη πορτοκαλιού και τη λευκή με μέντα).
Οπου κι αν έκατσα όμως είχαν τέλειο καπουτσίνο (κ πάμφθηνο) κ υπέροχη σοκολάτα. Καλή όρεξη κ καλά να περάσεις.:clap:
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
καλημερααα!!
Juan ευχαριστω παραπολυ για την βοηθεια σου μου ηταν πολυ χρησιμη ειδικα με την σοκολατα χαχαχ:D. Πραγματικα!!:clap:
Να σε ρωτησω σε ποιο ξενοδοχειο εμενες και ποια ειναι και εσενα η αποψη σου να μεινω κοντα στο κεντρο στην eixample ειναι καλα να μεινω 10 λεπτα με τα ποδια απο το κεντρο η ποιο μακρια κοντα στην σαγκρα φαμιλια τι λες;
Την καρτα αξιζει να την παρω για 3 μερες η να κανω κατι αλλο με εισητηρια που διαβασα κτλ;
Το ξερω οτι ειναι λιγες οι μερες ισως καταφερω να μεινω 1 ακομα αλλα αυτα ειναι τα περιθωρια μας λογο δουλειας δυστυχως :(
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.796
Καλημερα panpan διαβασα και τις ιστοριες τωρα καταλαβα οτι εισαι μονιμος εκει.
Καλή σου μέρα και σε σένα.
Ξερεις διαβασα ασχημα σχολια για τον center οτι μοιριζανε τα δωματια ασχημα και οτι δεν ειχαν παραθυρα και πολυ λεγαν οτι ηταν σκληρα τα κρεβατια.
Για το eurostar καποιος ελεγε οτι σταζαν οι βρυσες και οτι δεν αξιζει για 4*
Πολλές φορές οι άνθρωποι είναι υπερβολικοί.Παράθυρα έχουν όλα τα ξενοδοχεία.Εμένα μ αρέσουν τα σκληρά κρεβάτια.Ξέρεις καμιά φορά οι βρύσες
στάζουν.Ότι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει σε κάποιο ξενοδοχείο στην ρεσεψιόν
θα στο τακτοποιήσουν.
Να ρωτησω και κατι αλλο απο το αεροδρομειο πως παμε κεντρο η πες στο συγκεκριμενο ξενοδοχειο; Λεωφορειο η ταξι;
Αποφάσισε πρώτα για το ξενοδοχείο και μετά τα λέμε.
αλλα θα παμε μονοι μας και εχω αγχωθει λιγακι
Χαλάρωσε,εκδρομή θα πας.:D
Και κατι ακομα κατα ποσο να πιστευω τα σχολεια απο τα σαιτ και τις βαθμολογιες;
Προσωπικά δεν τα κοιτάω,αλλά είναι θέμα εμπειρίας.
απο το eurostar δεν μπορεις να πας με τα ποδια κεντρο; ειναι πολυ μακρια;
Είναι αρκετά μακριά.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
panpan:D εισαι πολυ καλοςςς!!!

σευχαριστω για αλλο μολις κλεισω ξενοδοχειο θα σου πω να μου πεις για το πως θα παμε απο αεροδορμειο
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
panpan τελικα εκλεισα στο center ψηλααα χαχαχα να δουμε που θα με βαλουνε 15/3 παμε για Βαρκελωνηηη!!!
Εχω πρωινη πτηση 8:20 απο αθηνα οποτε απο το πρωι θα γυριζουμε.Με βλεπω να περνω ταξι για να παω ενοδοχειο για να μην ταλαιπορηθουμε με τις βαλιτσες και μετα να πιασω το περπατημα και το μετρο εσυ τι λες;; κατι αλλο θα ηταν καλο;
Διαβασα και για ενα λεωφορειο που με βγαζει στο κεντρο αλλα μετα θα παμε με τα ποδια με τις βαλιτσες; Θα ειναι μακρια;
Αξιοθεατα ποσα λες οτι προλαβαινω την μερα;
Να ξεκινησω απο το κεντρο και μετα στο montjuic και parc de la ciutadella; ή πρωτα τα μακρινα και τελευταια τα κοντινα μου με βαση το ξενοδοχειο;
 

Juan2013

Member
Μηνύματα
56
Likes
25
Να σε ρωτησω σε ποιο ξενοδοχειο εμενες και ποια ειναι και εσενα η αποψη σου να μεινω κοντα στο κεντρο στην eixample ειναι καλα να μεινω 10 λεπτα με τα ποδια απο το κεντρο η ποιο μακρια κοντα στην σαγκρα φαμιλια τι λες;
Την καρτα αξιζει να την παρω για 3 μερες η να κανω κατι αλλο με εισητηρια που διαβασα κτλ;
Δεν προτείνω το ξενοδοχείο που έμενα, γιατί ήταν μεν στην plaza cataluna και πήγαινα παντού με τα πόδια, αλλά είχε τόσο θορυβο απ' έξω, που χρειάστηκε να αγοράσω ωτοασπίδες για να κοιμηθώ. Σε κάποιο δρόμο όμως γύρω από κει, πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για να μείνει κάποιος. Με την κάρτα δεν έχω ιδέα τι γίνεται γιατί δε χρειάστηκε παρά μόνο μια δυο φορές να χρησιμοποιησω συγκοινωνία, οπότε δεν ρώτησα καν να μάθω.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
juan ευχαριστω για τις πληροφοριες τις ακολουθησα και εκλεισα στο Barcelona center ειναι κοντα στο σταθμο diagol και passeig de gracia στο δρομο carrer de mallorca.

Αποτι μου ειπανε ειναι πολυ καλη περιοχη θα πω να μεβαλουν και ψηλα να αποφηγω τον θορυβο.
Σε 3 μερες πιστευω να το τα βασικα montjyic,parc de la ciutadella,sagra familia, la pedrera αυτο θα ειναι και κονταμου να τα προλαβω...θα βγαλω ενα προγραμμα να πηγενω σε 2 την ημερα αν ειναι μακρια.
Το μετρο ειναι ευκολο; τι λετε; αποτι ειδα στον οδηγο μου δεν φαινετε και πολυ δυσκολο;
Ειναι οπως της αθηνα λεει πανω τερματικο σταθμο;
αχχχ!! μετραω 42 και σημερα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.007
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom