Πολωνία Βαρσοβία

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
γεια σας..προκειτε να παω στη βαρσοβια στις 8 δεκεμβριου για 4 μερες.προτασεις για οικονομικο σχετικα κεντρικο ξενοδοχειο κ λοιπες πληροφοριες για την πολη...μετακινηση απο αεροδρομιο στο κεντρο κ μεσα στην πολη,αξιοθεατα, φαγητο,χριστουγεννιατικη αγορα κλπ..ευχαριστω κ των προτερων για καθε πληροφορια.
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Warsaw Hotels - Polonia Palace Hotel - Warsaw Hotel, Poland... είναι τετράστερο, κεντρικό (δίπλα στο σταθμό τραίνων, όχι στην παλιά πόλη), έχει χαρακτήρα, πολύ καλό πρωινό και απίστευτη θέα προς το PKiN... ζήτα δωμάτιο σε υψηλό όροφο (για να γλιτώσεις την όποια ενόχληση από τα τραμ) και θέα προς τον κεντρικό δρόμο. Επίσης, το λεωφορείο 175 που σε φέρνει απ' το αεροδρόμιο στο κέντρο σταματάει ακριβώς απέναντι απ' το ξενοδοχείο. Δεν είναι πολύ φτηνό στα 70e η βραδιά με πρωινό για τα δεδομένα της Βαρσοβίας, αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει.

Η μετακίνηση μέσα στην πόλη είναι πολύ εύκολη και φτηνή με ένα δίκτυο τραμ, λεωφορείων και μετρό. Ενδεικτικά, πέρισυ το απλό εισιτήριο κόστιζε 2.5zl και το ημερήσιο 9zl (1e ~ 4zl).

Προσοχή: Γίνονται συχνοί έλεγχοι από εισπράκτορες ακόμα και τα μεσάνυχτα στα τελευταία δρομολόγια (μου έτυχε ανάλογο περιστατικό στο τραμ).
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
ευχαριστω πολυ...το εχω δει και εγω το polonia palace hotel.σ εκεινη την περιοχη προσανατολιζομε να κλεισω ξενοδοχειο.εχω δει κ το metropol hotel.γνωριζει καποιος για παγοδρομιο εκεινη την περιοδο αν υπαρχει στη βαρσοβια κ χριστουγιαννιατικες αγορες?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
υπάρχει, στην πλατεία της Παλιάς πόλης
ανοίγει στις 27/11 μέχρι κι την πρωτοχρονιά (μιλάμε για χριστουγεννιάτικη αγορά πάντα)

όσο για το παγοδρόμιο, σίγουρα τα εμπορικά κέντρα θα ανοίξουν κάποιο, απλά ακόμα δε ξ΄ρω ποιο κι που ακριβώς :)

μόλις μάθω θα σου πω
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ονειρεμένο Ταξίδι
το γυρο του κοσμου!
Καλησπερα θα ειμαι Βαρσοβια την αλλη εβδομαδα Κυριακη σε κυριακη.
Θαναση υπαρχει κατι που μπορεις να μας προτεινεις γενικα για την εποχη;
Θα μεινουμε εδω .
Εαν εχω καταλαβει καλα νομιζω μενεις εκει; τι ρουχα να παρουμε γενικα μαζι μας; Βραδυ τι ωρα κλεινουν τα μαγαζια; Θα εχουν στολισει για χριστουγεννα;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
το στόλισμα στα μαγαζιά αλλά κι στους δρόμους έχει είδη ξεκινήσει. τώρα για το καιρό. Χιόνι ακόμα δε είδαμε (πάλι καλά), κι την άλλη βδομάδα λένε για 13 βαθμούς την μέρα. Αν κατάλαβα καλά, θα έρθετε Βαβα 11/12? θα σας παω λίγες μέρες πριν τι καιρός παίζει εδω.

δε μένω στην Βαρσοβία, αλλά 300 χλμ ποιο νότια, στην Κρακοβία


ότι αλλο θες, πες το :)
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ονειρεμένο Ταξίδι
το γυρο του κοσμου!
Όχι θα είμαστε εκεί αυτην την κυριακή ,4 με 11 δεκέμβρη δηλ .πετάμε με λουφτχάνσα με ενδιάμεση μοναχό γιατί δεν θέλαμε να φτάσουμε απόγευμα με την λοτ. Μια ερώτηση είναι σχετικα με τα λεφτά .θα βρω ατμ στο αεροδρόμιο για να βγάλω χρήματα ή υπάρχει ανταλλακτήριο;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
αεροδρόμιο μόνο ΑΤΜ

ανταλακτήριο στην πόλη, 1 ευρώ 4.5 ζλότυ

ο καιρός είναι ζεστός εδω, δε χρειάζεσε τίποτα τρελο ;)
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
θαναση αλλη μια απορια...την 3-day city travelcard ,μπορουμε να την βγαλουμε και στο αεροδρομιο.ισχυει και για τη διαδρομη απο αεροδρομιο στο κεντρο της βαρσοβιας?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
θαναση αλλη μια απορια...την 3-day city travelcard ,μπορουμε να την βγαλουμε και στο αεροδρομιο.ισχυει και για τη διαδρομη απο αεροδρομιο στο κεντρο της βαρσοβιας?
υπάρχει τέτοιο πράγμα? ΟΜΤΖ δε το ήξερα.

με απλό εισιτήριο μπορείς να πας από το αεροδρόμιο προς το κέντρο. Η κάρτα δε νομίζω να αξίζει, καλύτερα να βγάλετε κανονική 3 μέρο εισιτήριο από ότι την κάρτα.
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ονειρεμένο Ταξίδι
το γυρο του κοσμου!
Θανάση έχεις καμία πρόταση για νυχτερινό ποτάκι βραδυνή ώρα; έχουμε βρει κάποια απέναντι από το παλάτι του στάλιν πίσω από τα εμπορικα . Την βότκα πως την πίνουν εδώ ;σκέτη χωρις παγο φαντάζομαι ε; Το ζεστό κρασί είναι πολύ καλό πάντως. καμία πρόταση για να δοκιμάσουμε κάτι . Είναι ολα ωραία και στολισμένα πάντως.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
δοκίμασε grzane piwo, είναι ζεστή μπύρα, με μπαχαρικά, τζίντζερ κι φουλ αρωματικό.

την βότκα την πίνουμε συνήθως σοτ (σφηνάκι) ή σε ποτήρι με πάγο/χυμό (πρέπει να το πεις)
δοκίμασε τις παρακάτω βότκες
żubrówka (με χυμό μήλου ή χωρίς)
żołądkowa gorzka (από τις ελάχιστες βότκες, που μετά την απόσταξη, κάθετε στο βαρέλι μερικά χρόνια, νόστιμη βότκα με ελαφρύ γεύση καραμελομένης ζάχαρης κι μπαχαρικών)

όσο για μπαράκι, πες μου τι ακριβώς ψάχνεις, ντίσκο, ροκ, νεανικό κι θα σου πω :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom