Πολωνία Βαρσοβία

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Το μόνο που μας μπερδεύει αρκετά είναι η μεταφορά με τρένο αφού δεν μπορούμε να βρούμε ποιος είναι ο σταθμός αναχώρησης από βαρσοβια.
Φίλε το novotel απέχει 10 λεπτά με τα πόδια από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της Βαρσοβίας. Ο google maps το δίνει 700 μέτρα. Ισχύει γιατί και εμείς μείναμε novotel και πήραμε τραίνο για Κρακοβία.
 

Alexandros1976

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την αποδοχή.
Ονομάζομαι Αλέξης και προκειται να ταξιδέψω Βαρσοβία 1-6 Απριλίου 2018. Έχετε κάποιες εισηγήσεις να μου προτείνεται το πουνα πάω , τι μέσα να χρησιμοποιήσω, τι να προσέξω?
 

MinaA

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0

Danah

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας,εχω κλείσει με την παρέα μου 6 μέρες για Βαρσοβία τον Μάρτιο!!συζητάμε αν θα πάμε 2 μέρες Κρακοβία.βέβαια έχουμε κλείσει διαμονή για όλες τις νύχτες στην Βαρσοβία.πιστεύετε ότι αξίζει να πάμε και 1 η 2 νύχτες κρακοβια;Τ πηγαινε-έλα είναι 10 ώρες περίπου και δε θελουμε να χάσουμε πολύ χρόνο στις μετακινήσεις.Από την άλλη θέλουμε πολύ ν παμε στο Άουσβιτς.να παμε;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Γεια σας,εχω κλείσει με την παρέα μου 6 μέρες για Βαρσοβία τον Μάρτιο!!συζητάμε αν θα πάμε 2 μέρες Κρακοβία.βέβαια έχουμε κλείσει διαμονή για όλες τις νύχτες στην Βαρσοβία.πιστεύετε ότι αξίζει να πάμε και 1 η 2 νύχτες κρακοβια;Τ πηγαινε-έλα είναι 10 ώρες περίπου και δε θελουμε να χάσουμε πολύ χρόνο στις μετακινήσεις.Από την άλλη θέλουμε πολύ ν παμε στο Άουσβιτς.να παμε;
6 ημέρες είναι πολλές για μόνο Βαρσοβία! αν μπορείτε να ακυρώσετε τη διαμονή καλό θα ήταν να πάτε 2-3 ημέρες Κρακοβία ή Βρότσλαβ ή Γκντάνσκ!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Eγώ πάντως σε 3,5 ημέρες δεν είδα όλα όσα θα ήθελα στη Βαρσοβία.
Σε 3.5 ημέρες θα ηταν χρήσιμο να μας πεις τι ειδες και τι δενδπρολαβες να δεις Εννοειται αν θέλει κάποιος να δει τα πάντα μουσεια κλπ δεν φτάνουν ουτε 15 ημέρες
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Σε 3.5 ημέρες θα ηταν χρήσιμο να μας πεις τι ειδες και τι δενδπρολαβες να δεις Εννοειται αν θέλει κάποιος να δει τα πάντα μουσεια κλπ δεν φτάνουν ουτε 15 ημέρες
Υπάρχει σχετική ιστορία μου που περιλαμβάνει το τι είδα. Όχι, δεν μιλάω για τα πάντα, αλλά για 10 πράγματα που αξίζει να δεις στη Βαρσοβία. Εκτός αν τρέχεις με τη ψυχή στο στόμα και κάνεις πασαλείμματα, που προσωπικά δεν μου αρέσει να το κάνω. Το θέμα είναι να εντάσσεσαι στη ζωή μίας πόλης και όχι να την ξεπετάς ως τουρίστας πηγαίνοντας στα 5 χτυπητά αξιοθέατα και ας άλλες 5 τουριστοπαγίδες.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Για πες εντυπώσεις τελικά από το Escape???
Καλό ήταν. Είχε κάποια θεματάκια, αλλά ωραίο. Σε κάθε περίπτωση δεν συγκρίνεται με τα escape της Αθήνας. Θεωρώ ότι είμαστε πολύ μπροστά σε αυτόν τον τομέα.
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Χρόνια πολλά , Χριστός Ανέστη. Σε λίγες ημέρες ταξιδεύω με την κοπέλα μου για Βαρσοβία, θα είμαστε εκεί 4 ημέρες. Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει περάσει πάνω κάτω τις ίδιες μέρες στην πόλη, πόσο είναι ένα ικανοποιητικό μπάτζετ για δύο άτομα ; Έχουμε στο μυαλό μας να τρώμε 1 φορά τη μέρα σε κάποιο εστιατόριο με παραδοσιακή κουζίνα (τα υπόλοιπα θα είναι "πρόχειρα" γεύματα), κάποια βράδια θα πιούμε και τα ποτάκια μας και θα επισκεφθούμε 2-3 μουσεία και πάρκα. Είμαστε γενικά λάτρεις της βόλτας :bleh: . Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Fotini98

Member
Μηνύματα
10
Likes
29
Γεια σου!Το budget εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.Αρχικά,αν έχεις φοιτητικό πάσο το δέχονται σχεδον σε όλες τις εισόδους. Τα ΜΜΜ είναι ο πιο οικονομικός τρόπος μετακίνησης με φοιτητικό πάσο είναι στα 50 λεπτά του ευρώ η απλή διαδρομή ή στα 80 λεπτα το ολόκληρο.Τα ταξί επίσης έχουν λογικές τιμές.Τα εισητήρια των μουσείων κινούνται απο 6-8€.Το φαγητό στην παλιά πόλη οπου βρίσκονται κυρίως τα εστιατόρια με τοπική κουζίνα εχουν λογικές τιμές στα πιάτα τους (7-8€ το πιάτο)αλλά δεν ξετρελάθηκε κανείς μας με τις γεύσεις τους.Για αγορά σουβενίρ υπολόγιζε 3-4€ το μαγνητάκι.Σημαντικό ρόλο παίζει να βρεις ανταλλακτηριο με καλή ισοτιμία (η καλύτερη που βρήκαμε ηταν στο ανταλλακτήριο ακριβώς κάτω απο εμπορικό κέντρο zlote tarasy).
Τέλος,μπορείς να κλείσεις σε καλή τιμή λεωφορείο για την μετακίνηση αεροδρομιο-ξενοδοχειο μέσω internet γιατί αν τα αγορασεις στο εκδοτήριο οι τιμες είναι πιο αυξημένες.Επίσης,υπάρχουν taxi έξω απο το αεροδρόμιο το οποίο μας χρέωσε 40€ τα 5 άτομα ως το κέντρο της πόλης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom