Ελβετία Βασιλεία, η κοκκινοσκουφίτσα με τα ρολόγια

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...

Με 40 ευρώ λοιπόν εισιτήριο μπορεί ο καθένας να μπει στην έκθεση μιας και είναι ανοιχτή για το κοινό και να θαυμάσει τις δημιουργίες των διασημότερων οίκων ρολογιών ανά τον πλανήτη.
Εδώ να επισημάνω ότι πρόκειται για χονδρική πώληση ρολογιών και παρουσιάσεις, οπότε μάλλον θα απογοητεύσω τους φίλους που ενδεχομένως θα πίστευαν ότι θα μπορούσαν να βάλουν στο ...χέρι διάσημα ρολόγια....
Aλλά και πάλι θα έχουν τη δυνατότητα να βρεθούν σε ένα απίστευτα πολυπολιτισμικό περιβάλλον, με πανέμορφα αριστοκρατικά μοντέλα να σε καλωσορίζουν στις εισόδους των περιπτέρων κι αν είστε και πιο τυχεροί, όλο και κάποια σελέμπριτι θα συναντήσετε, φιλοξενούμενη του ενός ή του άλλου οίκου.
Εδώ να επισημάνω πως το μεγάλο αυτό γεγονός για τη Βασιλεία λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο περί τα τέλη Μάρτη , αρχές Απρίλη( για το 2011 είναι από 24-31 Μάρτη) και σας το λέω για να μη ψάχνετε άδικα ξενοδοχείο τότε μέσα στην πόλη, αλλά και στην απίθανη περίπτωση που κάτι βρείτε, η τιμή να είστε σίγουροι θα είναι αστρονομική, οπότε αν η πόλη και μόνο είναι ο προορισμός, τέλη Μαΐου αρχές Ιούνη νομίζω είναι ιδανική περίοδος, αν πάλι θέλετε και σεις να ζήσετε όλο αυτό το σκηνικό και είστε λάτρεις των ρολογιών, καλό θα ήταν να ψαχτείτε επί γερμανικού ή γαλλικού εδάφους, όπου και πολύ οικονομικές λύσεις μπορείτε να βρείτε αλλά και πολύ κοντά στη Βασιλεία να είστε…
Εμείς σαν καλοί προνοήσαντες επαγγελματίες μένουμε εντός των τειχών, στο μετριότατο Spalenbrunnen, το οποίο έχουμε κλείσει και για τα επόμενα πέντε χρόνια για αυτό το διάστημα και λέμε και δόξα το θεό δηλαδή, από την άλλη δε θα μπορούσα να κρύψω τον πόθο μου για μία και μόνο διαμονή στο αυτοκρατορικό <<Trois Rois>> πάνω στο Ρήνο, αλλά ας όψεται η οικονομική κρίση….Εναλλακτικός δε τόπος διαμονής είναι και τα πλωτά ποταμόπλοια-ξενοδοχεία, αλλά από ποιότητα παροχών μη με ρωτάτε, ουδέν ξέρω απλά είδα κι αυτά από έξω…
Ένα μεγάλο πλεονέκτημα όσων μένουν στην πόλη, είναι η δωρεάν χορήγηση της mobility card από το ξενοδοχείο, μιας κάρτας δηλαδή απεριορίστων διαδρομών καθ’ όλη τη διάρκεια της διαμονής σας με όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς σε ακτίνα που φτάνει και στα ομορφότερα προάστια, οπότε τι το καλύτερο στον ελεύθερο χρόνο μου από ….περιπλάνηση μέσα από τις 16 γραμμές τραμ που διασχίζουν κάθε σπιθαμή της Βασιλείας και που ευθύνονται για την παντελή έλλειψη κυκλοφοριακού προβλήματος, σε συνδυασμό βέβαια με την ευρεία χρήση ποδηλάτου.
Να με συγχωρείτε λοιπόν να σας αφήσω για λίγο γιατί με ακρίβεια ελβετικού ρολογιού σε τριάντα δευτερόλεπτα έρχεται το καταπράσινο νούμερο 6 με προορισμό το κουκλίστικο προάστιο της Allschwill, οπότε ώρα για…τραμότσαρκες και επανέρχομαι δριμύτερος γεμάτος από εντυπώσεις….(Τραμότσαρκες? Πως μου ήρθε πάλι αυτό?)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Για προχώρα, όταν είχα πάει δεν είχα πετύχει καμία έκθεση ρολογιών αλλά και μόνο η πόλη με είχε μαγέψει....Αγαπημένη Βασιλεία!:rolleyes:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Με την Ελβετία είμαι τρελά ερωτευμένη και ας μην έχω καταφέρει να πάω ακόμη...περιμένω να με μεταφέρεις στο εορταστικό κλίμα!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κι ότι έψαχνα πληροφορίες για Βασιλεία:clap:,μπράβο πες τα μας όλααααα!
Σε ποιά χρονική περίοδο αναφέρεσαι;επειδή λες...μην πάτε τότε όλα είναι κλεισμένα κλπ
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κοίταξε να δεις που μου κίνησες το ενδιαφέρον! Δεν είναι στους άμεσους προορισμούς η Βασιλεία, αλλά συνέχισε, γιατί δεν θέλω και πολύ ν' αλλάξω γνώμη, την συγκεκριμένη περίοδο κιόλας που ψάχνω το επόμενο ταξίδι!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αντε να δουμε ποτε θα παω και γω Ελβετια ...Η χωρα αυτη εχει αρχισει και μου κινει τρελα το ενδιαφερον.
Απο τις φοβερες πολεις ..εως τα υπερ-φοβερα φυσικα τοπια!
Μολις δε ειπα και στην κορη μου οτι ειναι η χωρα της σοκολατας ..τελειωσε !Εχει αυτοματα γινει η αγαπημενη της χωρα.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Να πάτε Ελβετία να πάτε:clap:

Kleopatra τη πάτησες...Δεν τα αποκαλύπτουμε αυτά από τώρα..Κάτσε πρώτα να πατήσεις το ποδάρι εκεί και μετά άστην να βολοδέρνει στα ποτάμια με τη σοκολάτα ανά χείρας....:bleh:
Βέλγιο δεν έχω πάει, απ' ότι έχω δοκιμάσει όμως, η Ελβετία σε αυτό απλά respect!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Μολις δε ειπα και στην κορη μου οτι ειναι η χωρα της σοκολατας ..τελειωσε !Εχει αυτοματα γινει η αγαπημενη της χωρα.
Δεν υπάρχουν οι σοκολατες της Ελβετίας, γι αυτό Κλεοπάτρα κανόνισε όταν πάτε να μην είναι πολύ γεμάτη η βαλίτσα,για να έχετε χώρο για τις σοκολάτες που θα αγοράσετε.:DΤην τελευταία ημέρα του ταξιδιού,οταν πήγα να ψωνίσω για να φέρω σοκολάτες στο σπίτι μου έλεγα ''θα πάρω αυτην,αυτήν και αυτήν,αλλά κ αυτή μου αρέσει...Αααα κοιτα και αυτή τι έχει μέσα..αιγινιτικά φιστίκια,θα πάρω και αυτην,οο κοίτα κ μια άλλη...''
Τελικά κατέληξα να γυρίσω σπίτι με περίπου 30 σοκολάτες. (οι μισές ήταν από αυτές τις γίγας:clap:).
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Παιδιά sos, έχω ήδη γράψει δύο φορές από μία ολοσέλιδη συνέχεια της ιστορίας και πατώντας υποβολή με πετάει εκτός και χάνεται το κείμενο
Τα νεύρα μου......Υπάρχει μήπως συγκεκριμένος όγκος μηνύματος, πάνω από τον οποίο δε γίνετai αποδεκτό? Help.....
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Όχι δεν έχει να κάνει με τον όγκο.Απλά μην γράφεις την ιστορία σου κατευθείαν εδώ γιατί αν περάσουν κάποια λεπτα(νομίζω 20) αποσυνδεέσαι αυτόματα από το travelstories.gr και έτσι μετά τα χάνεις όλα. Γράψε το κείμενο σου σε ένα word και όταν είναι έτοιμο,κάντο αντιγραφή,επικόλληση εδώ και μετά υποβολή.
Περιμένουμε την συνέχεια λοιπόν!:)
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Τι να πω, πρώτη φορά γράφω επί αρκετή ώρα στο φόρουμ και στο τέλος δε μου σώζει το κείμενο. Θα ακολουθήσω τις υποδείξεις σου γράφοντάς το πρώτα στο Word, ευχαριστώ…
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Συνεχίζω την προσπάθεια μέσω του Word...H απάντηση μόλις πατώ επικόλληση η ίδια και στερεότυπη,"" HTTP 403 Aπαγορεύεται ""γράφει και με στέλνει, ευτυχώς που έχω το κείμενο σωσμένο δηλαδή, ρε παιδιά κάνω κάτι λάθος, έχω στείλει πάμπολλα μηνύματα, που σκαλώνει το σύστημα?????????????????????????????????
Θα επιχειρήσω να το σώζω πρόταση-πρόταση κι όσο πάει.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.076
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom