Βατικανό Βατικανό,ερωτηση για εισιτηρια!

Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπερα σας,ειμαι η Αναστασια και σε λιγες μερες θα ταξιδεψουμε με τον καλο μου στη Ρωμη.Εχουμε μπερδευτει λιγο με τα εισητηρια του Βατικανου,στην επισημη σελιδα του αν καταλαβα καλα γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα,πρεπει να κλεισω και ημερα και ωρα?
Επισης με το εισητηριο αυτο γνωριζετε που θα εχουμε προσβασει μεσα στο Βατικανο?

Επισης με το Rome pass εχεις δωρεαν ΜΜΜ και λεει οτι μπαινεις σε 2 χωρους free και σε αλλους εχεις εκπτωση μονο που δεν ειδα αναγραφομενες εκπτωσεις στη σελιδα του rome pass περα απο 2-3 μερη.Γνωριζετε κατι για αυτο?

Ευχαριστω πολυ!
P.S Διαβασα σχετικα τοπικ αλλα δεν εγραφαν κατι που να με βοηθησε,για αυτο τα ρωταω.:xmas_wink:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Καλή μου, καταρχήν καλώς ήρθες, θα σου απαντήσουν πολλοί και έμπειροι. Αυτό που θυμάμαι εγώ ήταν ότι η ουρά του Βατικανού όταν πήγαμε ήταν μεν τεράστια αλλά προχωρούσε τόσο γρήγορα που δεν περιμέναμε πάνω από 20΄για να πάρουμε εισιτήρια. Αρα αν δεν σκοπεύετε να πάτε ακριβώς τις ημέρες των γιορτών μήπως να το διακινδυνεύετε και να πάρετε τα εισιτήρια από εκεί; Πρόσβαση θα έχετε σε όλους τους χώρους του Βατικανό που θα ήθελε να επισκευθεί ένας τουρίστας που σέβεται τον εαυτό του. Επίσης αν πατήσεις πάνω στην λέξη Ρώμη που σου βγαίνει με μπλε γράμματα θα βρεις ένα σωρό ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Αυτά και καλό ταξίδι
 
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σου Ιωάννα,καλως σας βρηκα! ευχαριστωπολυ για την απαντηση θα περιμενω μηπως παρω καμμια ακομα πληροφορια και απο αλλους. :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα σας,ειμαι η Αναστασια και σε λιγες μερες θα ταξιδεψουμε με τον καλο μου στη Ρωμη.Εχουμε μπερδευτει λιγο με τα εισητηρια του Βατικανου,στην επισημη σελιδα του αν καταλαβα καλα γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα,πρεπει να κλεισω και ημερα και ωρα?
Επισης με το εισητηριο αυτο γνωριζετε που θα εχουμε προσβασει μεσα στο Βατικανο?
Επισης με το Rome pass εχεις δωρεαν ΜΜΜ και λεει οτι μπαινεις σε 2 χωρους free και σε αλλους εχεις εκπτωση μονο που δεν ειδα αναγραφομενες εκπτωσεις στη σελιδα του rome pass περα απο 2-3 μερη.Γνωριζετε κατι για αυτο?
Ευχαριστω πολυ!
P.S Διαβασα σχετικα τοπικ αλλα δεν εγραφαν κατι που να με βοηθησε,για αυτο τα ρωταω.:xmas_wink:
τα σχετικά τόπικ δεν έγαφαν αυτά που θες γιατι τα γραφουν τα αντίστοιχα σαιτ αναλυτικά. θα βρεις τις απαντησεις εδώ:
Ticket Office online of the Vatican Museums
http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=33#faqq32 (κανε download τη λιστα των μουσειων)
 

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
πριν απο δυο χρόνια που πήγα είχε το εξης:με το romapass είχες δυο δωρέαν εισόδους και στις υπόλοιπες ειχε 50% έκπτωση, επίσης είχε ξεχωριστει θυρίδα σε πολλά αξιοθέατα οπως στο κολοσέο που είχε μια ουρά 50 μέτρων :shock: και παραλίγο να πάθω εμφραγμα, αλλά είχε ξεχωριστο γκισέ για romapass και γκρουπ:clap:.Επίσης παρόλο που είχαμε κάνει τις 2 δωρέαν εισόδους σε καποια δεν πληρώσαμε ουτε το μισο και μπαίναμε τσάμπα, μόλις εβλεπαν το πασο μας αφηναν.
Στο Βατικανό δεν χρειάστηκε να κάνουμε κράτηση ποιο πρίν αλλα ούτε είχε πολύ ουρά και παλι περάσαμε μπροστά.Βέβαια ηταν Οκτωβριος και οχι γιορτές.
Γενικά πιστεύω το ρομαπας συμφέρει και σε διευκολύνει ασυζητητι.
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εμείς, όπως έχω αναφέρει και σε κάποιο άλλο post, πήγαμε πέρσι Χριστούγεννα στη Ρώμη. Για το Βατικανό, επειδή θέλαμε να καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε, είχαμε κλείσει από πριν ξενάγηση (maximus tours λεγόταν νομίζω), που νομίζω ότι κόστιζε γύρω στα 20€ το άτομο και περιελάμβανε την ξενάγηση και το εισητήριο εισόδου σε όλους τους χώρους (εκτός από τις κατακόμβες νομίζω). Το group ήταν γύρω στα 8 άτομα, με αγγλόφωνη ξεναγό, και μπήκαμε από τη VIP είσοδα, αποφεύγοντας τη μεγάλη ουρά που είχε για τους υπόλοιπους. Κινηθήκαμε σε όλο το μουσείο μαζί με την ξεναγό και εστιάσαμε με αυτό τον τρόπο σε όλα τα σημαντικά εκθέματα. Παράλληλα μας περιέγραφε τι βλέπαμε (είχαμε όλοι ατομικά ακουστικά για να την ακούμε γιατί γινόταν χαμός από κόσμο).

Θα σας σύστηνα να συμμετάσχετε σε μια τέτοια ξενάγηση αν τα αγγλικά σας είναι σε καλό επίπεδο για να καταλαβαίνετε. Διαφορετικά, αν έχετε καλό ταξιδιωτικό οδηγό, εμπιστευτείτε αυτόν!

Καλά να περάσετε!!!:xmas_razz:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Στο Βατικανο ειναι καλυτερα να κανεις κρατηση online, πηγαινεις την ημερα και ωρα που εκλεισες απο ειδικη εισοδο και αποφευγεις την ουρα που οταν πηγα περσυ αρχες Δεκεμβρη εφτανε μεχρι την πλατεια του αγ πετρου, δηλαδη χιλιομετρο και βαλε.
Με το εισιτηριο εχεις προσβαση σε πολλους εσωτερικους χωρους του βατικανου, για την εκκλησια του αγ πετρου δεν χρειαζεται εισιτηριο αλλα προετοιμασου και εκει για ουρα που ομως τσουλαει σχετικα γρηγορα.
 

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Los Angeles
Καλησπερα σας,ειμαι η Αναστασια και σε λιγες μερες θα ταξιδεψουμε με τον καλο μου στη Ρωμη.Εχουμε μπερδευτει λιγο με τα εισητηρια του Βατικανου,στην επισημη σελιδα του αν καταλαβα καλα γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα,πρεπει να κλεισω και ημερα και ωρα?
Επισης με το εισητηριο αυτο γνωριζετε που θα εχουμε προσβασει μεσα στο Βατικανο?

Επισης με το Rome pass εχεις δωρεαν ΜΜΜ και λεει οτι μπαινεις σε 2 χωρους free και σε αλλους εχεις εκπτωση μονο που δεν ειδα αναγραφομενες εκπτωσεις στη σελιδα του rome pass περα απο 2-3 μερη.Γνωριζετε κατι για αυτο?

Ευχαριστω πολυ!
P.S Διαβασα σχετικα τοπικ αλλα δεν εγραφαν κατι που να με βοηθησε,για αυτο τα ρωταω.:xmas_wink:
Πρώτη φορά Ρώμη; Και μεις θέλουμε να πάμε στα Φώτα για τετραήμερο αλλά δεν έχουμε κλείσει ακόμη... Πού θα μείνετε; Μου είπαν ότι για τις μετακινήσεις καλύτερα λεωφορεία παρά μετρό. Τα ταξί τι λένε;
Ταξιδιωτικό οδηγό τι προτείνεις ή να τυπώσω από εδώ πληροφορίες; Εγώ πελαγώνω με το πολύ ψάξιμο και δεν έχω χρόνο λόγω δουλειάς...
Rome pass πού να βρω πληροφορίες; Πρέπει να κλείσουμε και για Βατικανό ν αποφύγουμε ουρά;:xmas_eek:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Tripakias η ουρα που δειχνεις στις φωτογραφιες ειναι για τον Αγ Πετρο, στο Βατικανο ειναι σαφως μεγαλυτερη.
Ενας καλος συνδυασμος ειναι να κλεισει καποιος οσο πιο νωρις μπορει για τα μουσεια του Βατικανου και στη συνεχεια να παει στον αγ Πετρο μετα τις 3,5 - 4 το απογευμα που κοβει λορδα και τα πληθη λιγοστευουν. Πηγα κατα τις 5 το απογευμα και η ουρα ηταν ελαχιστη ενω στις 11 γινοταν το ελα να δεις.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
1.Μου είπαν ότι για τις μετακινήσεις καλύτερα λεωφορεία παρά μετρό. Τα ταξί τι λένε;
2 Ταξιδιωτικό οδηγό τι προτείνεις ή να τυπώσω από εδώ πληροφορίες; Εγώ πελαγώνω με το πολύ ψάξιμο και δεν έχω χρόνο λόγω δουλειάς...
Rome pass πού να βρω πληροφορίες; 3.Πρέπει να κλείσουμε και για Βατικανό ν αποφύγουμε ουρά;:xmas_eek:
1.Σαφως λεωφορειο, βλεπεις και γυρω σου. Μια καλη ιδεα αν πατε για πρωτη φορα ειναι να κανετε το city tour με τα ειδικα λεωφορεια ωστε να προσανατολιστειτε και να παρετε μια ιδεα της πολης. Προσοχη γιατι λογω πεζοδρομων δεν περναει απο πολλα must oπως piazza di Spagna, Pantheon, Piazza Navona, fontana di Trevi και αλλα που θα ανακαλυψετε περπατωντας. Τα ταξι ειναι ακριβα και βρισκεις κυριως με τηλεφωνημα.
2. Κανω συνδυασμο βιβλιου + σημειωσεων απο το φορουμ
3. Ναι χωρις συζητηση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom