Αυστρία Γερμανία Βαυαρικές & Αυστριακές Άλπεις, Μόναχο

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια

ΜΕΡΑ 3η (Tετάρτη)

Ένα ωραίο ηλιόλουστο πρωινό. Το πρόγευμα είναι αναλόγου μεγέθους του χτεσινού, αλλά δεν είναι και τόσο φολκλόρ. Η Φράου Uta (πραγματικό όνομα), είναι μια συμπαθέστατη νεαρή Αυστριακή, με παιδιά περίπου στην ηλικία μου, και μιλάει μια χαρά τα Αγγλικά. Εμένα το ίδιο μου κάνει αφού δεν καταλαβαίνω μία. Η μαμά φωτίστηκε που δε μιλάει γερμανικά. Το ωραίο είναι πως έχουν ένα τεράστιο κήπο και πάρα πολλά παιχνίδια. Τραμπολίνο, κούνια, τσουλήθρα. Ο κήπος τους είναι δίπλα σε ένα τεράστιο γήπεδο γκολφ. Εγώ παίζω με την ησυχία μου, ο μπαμπάς και μαμά πίνουν τον καφέ τους με την ησυχία τους.




Ήρθε η ώρα για βόλτα. Λέμε να πάρουμε τη γόνδολα και να ανέβουμε στη κορυφή Karwendel. Link:Karwendel Bergbahn . Από εκεί αρκετοί βουτάνε με paragliding. Η θέα είναι καταπληκτική, και του Pertisau και της λίμνης.

Aφού θαυμάσαμε τη θέα, ήρθε η ώρα για μια βόλτα της λίμνης με το ατμοκίνητο τρενάκι, από το οποίο κατεβαίνεις λίγο μαύρη γιατί καίει κάρβουνο !

Το μεσημέρι μπήκαμε βαθιά στο δάσος, για να βρούμε ένα εστιατόριο-πανσιόν, το Gern AlmAlpgasthof Gern Alm
που έχει ένα υπέροχο λιβάδι για να παίξεις αλλά και ζωάκια, ελαφάκια και μοσχαράκια και έπαιξα μαζί τους.




Εκεί έφαγα το πιο ωραίο γλυκό : Κaiserschmarrn. Κομματάκια χοντρής κρέπας, με φρούτα του δάσους, και άχνη ζάχαρη. Μιααααμ.

Το απόγευμα το περάσαμε γυρνοβολώντας στο χωριό γιατί θέλαμε να ξεκουραστούμε και γιατί περιμέναμε να πάει 8 όπου θα μαζευόταν όλο το χωριό σε μια ξύλινη αποθήκη, καμιά 15 χλμ μέσα στο δάσος, όπου είχε γιορτή. Τελικά ήταν πολύ μυστήρια γιορτή. Όλοι φορούσαν τις τοπικές φορεσιές τους και χόρευαν βαλς, με μουσική που έβαζε ένας dj ! Το περίεργο ήταν ότι έπρεπε να έχεις κλείσει τραπέζι και φαγητό καμιά βδομάδα πριν ! Όταν μπήκαμε εμείς μέσα, ήμασταν σα τη μύγα μέσα στο γάλα, δηλαδή οι μόνοι σκουρόχρωμοι μέσα στους κάτασπρους Τιρολέζους. Επίσης θα ήμασταν και οι μοναδικοί όρθιοι και νηστικοί αν δεν μας εντόπιζε η Φραου Ούτα, η σπιτονοικοκυρά μας. Μας έκατσε στο τραπέζι τους, μαζί με όλο το σόι. Κι ευτυχώς δηλαδή γιατί το μοναδικό φαγητό που υπήρχε ήταν πολύ μικρά γουρουνάκια στη σούβλα. Έτσι φάγαμε από αυτά γιατί η Φράου Ούτα είχε προπαραγγείλει αρκετά ή το σόι της έμεινε νηστικό (μάλλον λίγο και από τα δύο). Γενικά ήταν πολύ φιλόξενοι. Όσο βέβαια φιλόξενοι μπορεί να είναι οι Αυστριακοί, δε γίναμε και κολλητοί, ούτε αρχίσαμε τα κεράσματα μεταξύ μας. Φυσικά ο καθένας πλήρωσε το ΑΤΟΜΙΚΟ μερίδιο του. Μάλιστα μας ρώτησε ποιος θα πληρώσει για τη μικρή, ο μπαμπάς ή η μαμά ; Η απάντηση πως ο μπαμπάς θα πληρώσει και για τους τρεις μας σε συνδυασμό με το χρώμα του μπαμπά πρέπει να άφησε την εντύπωση ότι ο μπαμπάς σχετίζεται με την Αραβία.
O άραβας με τη μαούνα, η μαμά και εγώ πηγαίνουμε για ύπνο…

ΥΓ. Όχι δεν χορέψαμε βαλς. Θυμηθήκαμε τους Γερμανούς που «χορεύουνε» συρτάκι και προτιμήσαμε να κάτσουμε στα αυγά μας.

 

Attachments

Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
:xmas_biggrin:Επιτελους! Η μικρη ξαναχτυπησε!
Πολυ γουσταρω!:clap::clap::clap:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Αργεντινή
Ε, δεν μπορώ θα σκάσω, θα το ρωτήσω.
Phanton ποια φωτογραφική μηχανή έχεις? Τα χρώματα στις φωτό είναι υπέροχα!! Βγαίνουν ακριβώς όπως τα βλέπουμε ή έχεις κάνει κάποια επεξεργασία στις φωτό μετά?
Ουφ! Θα έσκαγα!! :xmas_mrgreen:

Περιττό να πω βέβαια ότι περιμένω πώς και πώς τη συνέχεια, ε? Βαυαρία και Αυστρία...δεν έχω καλύτερο!! :xmas_wink:
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
Μπράβο η μικρή, ωραίο ταξίδι οργάνωσε και έπεισε την οικογένεια να πάνε!!! Ανυπομονώ να μάθω για τις φυσιολατρικές της περιπέτειες σε Βαυαρία, Αυστρία και στις αγαπημένες Άλπεις...
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια
Ε, δεν μπορώ θα σκάσω, θα το ρωτήσω.
Phanton ποια φωτογραφική μηχανή έχεις? Τα χρώματα στις φωτό είναι υπέροχα!! Βγαίνουν ακριβώς όπως τα βλέπουμε ή έχεις κάνει κάποια επεξεργασία στις φωτό μετά?
Ουφ! Θα έσκαγα!! :xmas_mrgreen:
Η μηχανή είναι αυτή
http://www.travelstories.gr/227449-post162.html
Ένα 10% των φωτογραφιών δεν είναι δικές μου, όπως άλλωστε φαίνεται αν ακολουθήσετε το link τους. Ο λόγος είναι ότι φαίνονται πρόσωπα και δεν επιθυμούμε να ανεβαίνουν στο internet. Ακόμα και τότε όμως είναι αυτό που ΑΚΡΙΒΩΣ εμείς συναντήσαμε. Οι δικές μου φαίνονται και στο Album που έχω στο travelstories.
Nαι, έχουν υποστεί μια μικρή επεξεργασία. Κάποιες είναι HDR δηλαδή 3 φωτογραφίες, που με ειδική επεξεργασία γίνονται μία. Μεγάλη συζήτηση...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Nαι, έχουν υποστεί μια μικρή επεξεργασία. Κάποιες είναι HDR δηλαδή 3 φωτογραφίες, που με ειδική επεξεργασία γίνονται μία. Μεγάλη συζήτηση...
Προσωπικά νομίζω ότι το έχεις παρακάνει, παραείναι "φτιαγμένες" για τα γούστα μου (ειδικά όσον αφορά το color vibrance, στις φωτογραφίες στην άλλη ιστορία). Αλλά και πάλι, περί ορέξεως....
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια
Προσωπικά νομίζω ότι το έχεις παρακάνει, παραείναι "φτιαγμένες" για τα γούστα μου (ειδικά όσον αφορά το color vibrance, στις φωτογραφίες στην άλλη ιστορία). Αλλά και πάλι, περί ορέξεως....
Γενικά, θα συμφωνήσω μαζί σου. Από την άλλη (όπως θα είδες τα comments) το vibrance αρέσει. Ένα άλλο θέμα η χρήση της φωτογραφίας. Κι εννοώ οτι κάθε μέσο (tv, projector, χαρτί, LCD) δίνει τα δικά του χρώματα και το δικό του contrast. Το μικρή επεξεργασία άλλωστε είναι κάτι σχετικό όταν έχεις αλλάξει τα φώτα στην ανάλυση για να τις ανεβάσεις...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Εγω ειμαι ικανοποιημενος,με τις φωτογραφιες μου και τα χρωματα ειναι μια χαρα.Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δε μου αρεσουν οι πειραγμενες.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Ήταν να μη πάρει φόρα η μικρή...τώρα που καλοέμαθε, θα μας διηγηθεί τα ταξίδια σας και θα μας τα λέει όλα...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Καταπληκτική η μικρή. Περιμένουμε τη συνέχεια.

Λίγες μέρες μετά από εσάς (μέσα Αυγούστου του 2009) βρεθήκαμε και εμείς στη γύρω περιοχή σε road trip και μου αρέσει πολύ που θα δω τη δική σας οπτική για τα ίδια ή παρόμοια μέρη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Απολαυστικη η μικρη!
Οπως βλεπεις εχετε αποκτησει φανατικο κοινο.Σας ακολουθουμε παντου .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom