Αυστρία Γερμανία Βαυαρικές & Αυστριακές Άλπεις, Μόναχο

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια

ΜΕΡΑ 5η (Παρασκευή)

Είναι δύσκολο να φύγεις από το Pertisau ! Τέτοια ηρεμία, τέτοια φύση. Θαρρείς πως δεν υπάρχουν κάτοικοι, δεν υπάρχουν αυτοκίνητα, δεν υπάρχουν μηχανές. Μόνο πολύχρωμα αλεξίπτωτα πλαγιάς στον ουρανό, και πράσινο, πολύ πράσινο. Θα ζητήσω από τους γονείς μου να με πάνε στην εκκλησία ! Δεν ξέρω έτσι μου ήρθε. Εκκλησία δεν έχουνε στο Pertisau ? Φυσικά και έχουνε και είναι και αυτή πανέμορφη.



Η πορεία μας σήμερα θα είναι προς τη Γερμανία. Πριν όμως θα κάνουμε μια στάση στο Seefeld. Έχουμε την περιέργεια να δούμε το ονομαστό χιονοδρομικό θέρετρο αλλά και ένα πάρκο αποκλειστικά για μικρά παιδιά. Τελικά όμως, αντί για το Seefeeld, φτάσαμε στο Imst ! Όπως θα το καταλάβατε γίναμε φανατικοί τoυ coaster και επειδή αύριο είναι η τελευταία μας μέρα στα βουνά, είπαμε να μη χάσουμε την ευκαιρία να κάνουμε το πιο μεγάλο σε μήκος alpine coaster που υπάρχει στην Ευρώπη !
(Alpine Coaster in Imst)
Όχι δεν θα σας βάλω αυτή τη φορά να δείτε video, φτάνει πια ! Πάντως τα 3,5 χιλιόμετρα που είναι η διαδρομή… είναι όσο όλα τα ζαχαρωτά του κόσμου (όλα τα λεφτά θα έλεγα, αλλά για μένα τα λεφτά δεν έχουν αξία)! Τώρα πλέον μπορούμε να πάμε και στο Seefeld, να θαυμάσουμε τα υπέροχα τοπία. Τελικά θα καταλήξουμε στο Leutasch στο amusement park Marcati.
(Amusement park Leutasch)
Εδώ είναι παράδεισος για μένα γιατί τα παιχνίδια είναι για παιδιά 3-7 χρονών και μπορώ να παίξω σε όλα και μέσα σε ένα απίθανο αλπικό τοπίο. Έχει και τελεφερικ με καρέκλα που σε πάει ψηλά και σας αφήνω να φανταστείτε πως κατεβαίνεις.
Πως ? Εεεε στο περίπου. Το αυτοκινητάκι δεν τρέχει σε ράγα, αλλά σε ένα τσιμεντένιο λούκι που είναι στο έδαφος, ακριβώς όπως στο bob sledge. Μετά από ένα 3ωρο παιχνίδι και φαγητό θα αναχωρήσουμε για το Garmisch Paternkirchen. Μισή ώρα δρόμος. Ούτε να κοιμηθώ δεν πρόλαβα. Θα μείνουμε στο Mercure στο Garmisch. Εξαιρετική επιλογή. Μεγάλο ελεύθερο πάρκιγκ, μεγάλα δωμάτια, ωραία κλειστή πισίνα, ακριβώς στην είσοδο του χωριού. Όλα στα πόδια σου και χωρίς να χωθείς στα στενά. Έχουμε βλέπεις και το αυτοκίνητο-μαούνα (που δεν είναι δικό μας αλλά το νοικιάσαμε).
Ο κεντρικός πεζόδρομος του Garmisch είναι η Ludwisgstraβe. Καμμιά 800αριά μέτρα βόλτα με το καρότσι δηλαδή. Στη μέση της διαδρομής όμως συναντήσαμε το Gasthof Fraundorfer (Gasthof Fraundorfer) στο οποίο είχαμε κλείσει τραπέζι. 100% τουριστικό αλλά ωραίο τουριστικό.



Όλη η τρέλα μαζεμένη εκεί ! Φοβερή διακόσμηση, μεγάλα τραπέζια, μεγάλες μερίδες, μεγάλες μπύρες (ή έτσι μου φάνηκαν επειδή είμαι μικρή ?).


Και ορχήστρα να παίζει βαυαρέζικα, και κάτι παιδάκια να χορεύουν. Ααα πέρασα θαυμάσια. Δεν σηκώθηκα να χορέψω γιατί τα παιδάκια χτυπούσαν τα γόνατα τους και χορεύανε λίγο περίεργα.
Πήγα να κάτσω στο πάτωμα δίπλα τους και να χτυπάω και εγώ παλαμάκια, όπως ξέρω πολύ καλά να κάνω. Δεν με αφήσανε όμως: «άλλο το ζεϊμπέκικο και άλλο το τιρολέζικο» μου είπαν. Έχω σκάσει στο φαϊ. Το κότσι που παρήγγειλε ο μπαμπάς ήταν φανταστικό. Από το δικό μου πιάτο πήρα μόνο τις πατάτες και το παιχνίδι. Τις ψαροκροκέτες ας τις φάει εκείνος. Κι ας γκρινιάζει όσο θέλει που είναι στη Βαυαρία και τρώει «βρωμόψαρα του Ατλαντικού». Για να είναι στο κατάλογο….τα τρώνε κι άλλοι. Και τι σημασία έχει που τα παρήγγειλα εγώ ? Όλοι γνωστοί μας ξέρουν πως είμαι μικρή, είμαι μία και μοναδική και τον κάνω ότι θέλω…
Όπως τώρα που θα γκρινιάξω για να φύγουμε. Οι μπαταρίες μου και πάλι άδειασαν. Πρωινό με τραμπολίνο, Coaster σε 2 μέρη, λούνα παρκ, μπάνιο στη πισίνα, και βραδινή έξοδος. Πολλά για την ηλικία μου. Άσε που αύριο Σάββατο το πρόγραμμα είναι φουλ.

 

Attachments

Last edited by a moderator:

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Ε, δεν μπορώ θα σκάσω, θα το ρωτήσω.
Phanton ποια φωτογραφική μηχανή έχεις? Τα χρώματα στις φωτό είναι υπέροχα!! Βγαίνουν ακριβώς όπως τα βλέπουμε ή έχεις κάνει κάποια επεξεργασία στις φωτό μετά?
Ουφ! Θα έσκαγα!! :xmas_mrgreen:

Περιττό να πω βέβαια ότι περιμένω πώς και πώς τη συνέχεια, ε? Βαυαρία και Αυστρία...δεν έχω καλύτερο!! :xmas_wink:
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
Μπράβο η μικρή, ωραίο ταξίδι οργάνωσε και έπεισε την οικογένεια να πάνε!!! Ανυπομονώ να μάθω για τις φυσιολατρικές της περιπέτειες σε Βαυαρία, Αυστρία και στις αγαπημένες Άλπεις...
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Ε, δεν μπορώ θα σκάσω, θα το ρωτήσω.
Phanton ποια φωτογραφική μηχανή έχεις? Τα χρώματα στις φωτό είναι υπέροχα!! Βγαίνουν ακριβώς όπως τα βλέπουμε ή έχεις κάνει κάποια επεξεργασία στις φωτό μετά?
Ουφ! Θα έσκαγα!! :xmas_mrgreen:
Η μηχανή είναι αυτή
http://www.travelstories.gr/227449-post162.html
Ένα 10% των φωτογραφιών δεν είναι δικές μου, όπως άλλωστε φαίνεται αν ακολουθήσετε το link τους. Ο λόγος είναι ότι φαίνονται πρόσωπα και δεν επιθυμούμε να ανεβαίνουν στο internet. Ακόμα και τότε όμως είναι αυτό που ΑΚΡΙΒΩΣ εμείς συναντήσαμε. Οι δικές μου φαίνονται και στο Album που έχω στο travelstories.
Nαι, έχουν υποστεί μια μικρή επεξεργασία. Κάποιες είναι HDR δηλαδή 3 φωτογραφίες, που με ειδική επεξεργασία γίνονται μία. Μεγάλη συζήτηση...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Nαι, έχουν υποστεί μια μικρή επεξεργασία. Κάποιες είναι HDR δηλαδή 3 φωτογραφίες, που με ειδική επεξεργασία γίνονται μία. Μεγάλη συζήτηση...
Προσωπικά νομίζω ότι το έχεις παρακάνει, παραείναι "φτιαγμένες" για τα γούστα μου (ειδικά όσον αφορά το color vibrance, στις φωτογραφίες στην άλλη ιστορία). Αλλά και πάλι, περί ορέξεως....
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
Προσωπικά νομίζω ότι το έχεις παρακάνει, παραείναι "φτιαγμένες" για τα γούστα μου (ειδικά όσον αφορά το color vibrance, στις φωτογραφίες στην άλλη ιστορία). Αλλά και πάλι, περί ορέξεως....
Γενικά, θα συμφωνήσω μαζί σου. Από την άλλη (όπως θα είδες τα comments) το vibrance αρέσει. Ένα άλλο θέμα η χρήση της φωτογραφίας. Κι εννοώ οτι κάθε μέσο (tv, projector, χαρτί, LCD) δίνει τα δικά του χρώματα και το δικό του contrast. Το μικρή επεξεργασία άλλωστε είναι κάτι σχετικό όταν έχεις αλλάξει τα φώτα στην ανάλυση για να τις ανεβάσεις...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εγω ειμαι ικανοποιημενος,με τις φωτογραφιες μου και τα χρωματα ειναι μια χαρα.Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δε μου αρεσουν οι πειραγμενες.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Ήταν να μη πάρει φόρα η μικρή...τώρα που καλοέμαθε, θα μας διηγηθεί τα ταξίδια σας και θα μας τα λέει όλα...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καταπληκτική η μικρή. Περιμένουμε τη συνέχεια.

Λίγες μέρες μετά από εσάς (μέσα Αυγούστου του 2009) βρεθήκαμε και εμείς στη γύρω περιοχή σε road trip και μου αρέσει πολύ που θα δω τη δική σας οπτική για τα ίδια ή παρόμοια μέρη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Απολαυστικη η μικρη!
Οπως βλεπεις εχετε αποκτησει φανατικο κοινο.Σας ακολουθουμε παντου .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom