Σερβία Βελιγράδι Οκτώβριο

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα πάω Βελιγράδι μες στον Οκτώβριο (λίγο πριν σταματήσουν οι πτήσεις της Aegean για τον συγκεκριμένο προορισμό) και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιες πληροφορίες, όχι τόσο για αξιοθέατα, όσο για αξιοπρεπή ξενοδοχεία, εναλλακτικά μέρη/αγορές/στέκια, ενδιαφέροντα μέρη για φαγητό ή ποτό. Και κάποια κοντινή εκδρομή καλή θα ήταν, αλλά θα μείνουμε 3 μέρες, οπότε δε νομίζω να μπορέσουμε να ανοιχτούμε τόσο.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η οδός Skadarska είναι ο πεζόδρομος με τα φαγάδικα, κάθετα σε αυτόν στο τέρμα του είναι η οδός Strahinjica Bana, που έχει πολλά μαγαζιά τόσο για φαγητό, όσο και μπαρ και καφετέριες για νυκτερινή διασκέδαση.

Εμείς είχαμε κλείσει στο ξενοδοχείο travelling actor, στην διασταύρωση της Gospodar Jevremova 65 και της Skadarska ακριβώς δηλαδή πάνω στον πεζόδρομο. Το είχαμε κλείσει από το booking για 90 ευρώ το δίκλινο. Όταν φτάσαμε και είδαμε την ερειπιώδη πρόσοψή του απογοητευτήκαμε, όμως μέσα ήταν ανακαινισμένο και καθαρό, η δε κοπέλλα στην reception πολύ εξυπηρετική. Είναι ένα πολύ μικρό ξενοδοχείο, που το booking το δείχνει σαν 4 αστέρων. Εμάς μας βόλεψε πολύ λόγω της θέσης του. Στο booking υπάρχουν σχόλια ότι έχει πολύ θόρυβο τα βράδια, γιατί παίζουν μουσική πλανώδιες μπάντες. Εμάς Αύγουστο δεν μας χάλασε. Οκτώβρη σίγουρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Επισκεφτείτε το μπαράκι The federal Association of globe trotters στην οδό Despota Stefana 7, που προτείνει το lonely planet. Απ'έξω δείχνει ότι δεν υπάρχει μπάρ. Υπάρχει μία μικρή ταμπέλα στακουδούνια, η πόρτα είναι συνήθως ανοικτή. Κατεβαίνετε στο υπόγειο και εκεί υπάρχει ένα πολύ συμπαθές μπαράκι.

Εκδρομή λίγων ωρών αξίζει εάν προλαβαίνετε να κάνετε στο Novi Sad. Είναι 1,5 ώρα από το Βελιγράδι και πολύ ωραίο. Τα λεωφορεία φεύγουν δίπλα από τον σταθμό των τρένων. Στο Novi Sad πάρτε ταξί για το κέντρο ή περπατήστε περίπου 20 λεπτά.

Η ερειπιώδης πρόσοψη του ξενοδοχείου
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Επισκεφτείτε το Zemun το οποίο είναι κολλημένο με το Βελιγράδι αλλά είναι άλλη πόλη. Η αρχιτεκτονική του είναι περισσότερο ενδιαφέρουσα από αυτή του Βελιγραδίου. Αν είστε λίγο προσεκτικοί θα βρείτε πολλά σπίτια με ελληνικές επιγραφές, σχολεία και ένα πρώην ελληνικό νοσοκομείο. Προτιμήστε να χαρείτε τον Δούναβη από αυτή την πλευρά που είναι πιο ήσυχα και όμορφα. Στο δρόμο για το Ζέμουν θα δείτε το Βοβαρδισμένο σπίτι του κόμματος (πρώην, τώρα έχει φτιαχθεί και δεν ξέρω τι φιλοξενεί) τη κινέζικη πρεσβεία που βομβαρδίστηκε κατά λάθος (!) και το περιβόητο χοτέλ Γιουγκοσλάβια που δεν ξέρω αν συνεχίζει να λειτουργεί με αυτό το όνομα. Προς τη μεριά του Σάβα (ποτάμι) θα βρείτε το Σάβα σένταρ όπου γράφτηκε η η πιο σκοτεινή πλευρά της σύγχρονης ιστορίας των Σέρβων. Κάντε βόλτες στα μπλογκ στο νέο Βελιγράδι με το τραμ ή το λεωφορείο για να θαυμάσετε τον σοσιαλισμό του τρίτου δρόμου ( το παλιό Βελιγράδι παρουσιάζει ελάχιστο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
και το περιβόητο χοτέλ Γιουγκοσλάβια που δεν ξέρω αν συνεχίζει να λειτουργεί με αυτό το όνομα
Ακόμα Jugoslavija λέγεται και μάλιστα είχαν σκεφτεί να του αλλάξουν όνομα, αλλά η γενικότερη άποψη στην πόλη ήταν να μείνει ως έχει για ιστορικούς λόγους. Μέσα πλέον λειτουργούν και καζίνο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!:D Κι όσες άλλες πιθανώς ακολουθήσουν είναι ευπρόσδεκτες.

Να σας ρωτήσω, επειδή γενικώς έχω κόλλημα με ποτάμια και νερό, υπάρχουν δραστηριότητες που μπορεί κάποιος να κάνει; Κι αν ναι, αξίζουν;
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!:D Κι όσες άλλες πιθανώς ακολουθήσουν είναι ευπρόσδεκτες.

Να σας ρωτήσω, επειδή γενικώς έχω κόλλημα με ποτάμια και νερό, υπάρχουν δραστηριότητες που μπορεί κάποιος να κάνει; Κι αν ναι, αξίζουν;
Αν και το υγρό στοιχείο είναι πολύ έντονο στην πόλη, δυστυχώς τα ποτάμια έχουν επιβαρυνθεί από τη βιομηχανική ανάπτυξη και δεν είναι τόσο καθαρά, ώστε να αναπτυχθούν επιχειρήσεις που θα οργανώνουν τέτοιες δραστηριότητες. Το μόνο που ξέρω ότι γίνεται είναι ότι έχει φτιαχτεί ένα μικρό νησάκι τεχνητό που λέγεται Ada Ciganlija όπου λούονται όλοι οι Βελιγραδέζοι ελλείψει θάλασσας, αν και ειλικρινά είναι μια λύση ανάγκης για τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού και όχι κάτι το ειλικρινά αξιόλογο (επίσης εσύ θα πας και Οκτώβρη οπότε δε νομίζω να το ψήνεις και πολύ για μπάνιο). Πάντως θα χαρείς να βλέπεις ποτάμια και να περπατάς δίπλα τους, μάλιστα στις όχθες έχει πολλά πλωτά εστιατόρια, μπαρ, καφετέριες, μέχρι και σκυλάδικα :haha: Οπότε αν σου αρέσει να ατενίζεις το νερό θα βρεις ένα ωραίο μέρος να αράξεις για φαγητό ή για ποτό.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επαναφέρω το topic μήπως αποκομίσω περισσότερες πληροφορίες. :D
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Λοιπόν ορίστε κάποια για το φαγητό, αν δεις σε μαγαζιά να ψήνουν μεγάλα μπιφτέκια ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ! πρόκειται για τη λατρεμένη Πλεσκαβίτσα, αν καθίσεις σε εστιατόριο δοκίμασε Καρατζόρτζεβα και αν είσαστε μεγάλη παρέα παραγγείλτε το μέσανο μέσο που πάει ανά δύο ή περισσότερα άτομα. (πάντως δεν το λένε για αυτό το λόγο μέσο=κρέας)
Αν καθίσεις σε ζαχαροπλαστείο δεύτερης κατηγορίας και όχι κλασάτο ζήτησε το ζίτο, θα φωνάξεις ΖΗΤΩ! όσο ταπεινό φαίνεται (είναι απλό βρασμένο στάρι σκεπασμένο με σαντιγύ) τόσο νόστιμο είναι.
Μη δοκιμάσεις τίποτα με λάχανο, εκτός αν σου αρέσουν οι εξτρέμ γεύσεις (πολύ ξινό και μυρίζει σαν χαλασμένο). Α! ξέχασα, μπορεί τα τσεβάπτσι να είναι ειδικότητα των Βούλγαρων (ένας καλός λόγος να μή ξεχάσεις την Σόφια) αλλά και εδώ είναι νοστιμότατα.
Αν εκτός των νερών σε αρέσουν και τα βουνά η το σκι (μέσα στο Βελιγράδι, δεν ξέρω βέβαια τι καιρό θα πας) πές μου να γράψω.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τα βουνά μου αρέσουν μόνο για πεζοπορία, από σκι δεν έχω ιδέα!

Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις λαχταριστές πληροφορίες.:D
 

jimakos11

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
παιδια γεια σας!και εγω θα παω τελοσ οκτοβριου!θελω να μου πειτε αν ξερετε καποιο οικονομικο ξενοδοχιο.η καποια ενοικιαζομενα δωματια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εμείς πάντως κλείσαμε διαμέρισμα (επειδή θα είμαστε 3) και είναι πολύ οικονομικά. Βέβαια αν δεν μείνω δεν μπορώ να κρίνω.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
και για εκδρομουλα να πας στο novi sad ειναι καμια 100αρια χιλιομετρα μακρια απο το βελιγραδι και ειναι πολυ ωραια και εκει ..
αξιζει να διαθεσεις μια μερα και εκει δηλαδη ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom