Σερβία Βελιγράδι Οκτώβριο

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
σε πληροφορώ πως οι Σέρβοι είναι τρελαμένοι με την κουζίνα τους....όσο για την φαντασία και ποικιλία πιστεύω πως σαν κάθε τουρίστας δεν έχεις και ανάλογα βιώματα οπότε μάλλον δεν θα έπρεπε και να κρίνεις έτσι.
Δε νομίζω ότι για να εκφράσει κάποιος γνώμη για μια εθνική κουζίνα πρέπει οπωσδήποτε να ζήσει χρόνια σε μια χώρα ή να παρευρεθεί σε πολλά τραπεζώματα από ντόπιους. Ένας τουρίστας μπορεί να αποκτήσει μια άποψη, ιδιαίτερα αν είναι και λίγο ψαγμένος και πάει σε εστιατόρια/μαγειρεία και λοιπά όπου συχνάζουν ντόπιοι. Σίγουρα δεν θα εντρυφήσει σε όλες τις εκφάνσεις και τους τρόπους μαγειρέματος της χ κουζίνας, αλλά θα μπορέσει να καταλάβει αν του ταιριάζει.

Όσον αφορά τη σέρβικη κουζίνα ούτε εμένα μου αρέσε ιδιαίτερα. Εκτός από βαριά είναι και αρκετά "ουδέτερη" γευστικά. Παρ΄όλα αυτά λάτρεψα τα αρτοποιήματά τους.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
αγαπητές κυρίες μου,

στα προσωπικά γούστα δεν αναφέρθηκα...εκτός αν θεωρείτε πως κάνω λεκτικό λάθος. Ο καθένας τρώει αυτά που του αρέσουν ή αυτά που μοιάζουν με αυτό που έμαθε και δεν υπάρχει τίποτα παράξενο σε αυτό. Έτσι, δεν έχω γνωρίσει ακόμα κανένα Έλληνα που δεν μου έχει πει πως η γαλλική κουζίνα είναι μπιαχ. Δικαίωμα του.

Επίσης, σε καμία πρόταση δεν είπα τίποτα για σπιτική κουζίνα.

Όταν είπα σαν τουρίστας-εννοούσα για τα μέρη που ενδέχεται να έχει βρεθεί η κατσκατς, τα οποία πιστεύω πως είναι συγκεκριμένα και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αντιστοιχίσουν το μέσο όρο....εκτός αν έχει βρεθεί πολλές φορές, κάτι το οποίο αμφιβάλω καθώς δεν συμφωνώ μαζί της ως προς το ότι οι Σέρβοι βγαίνουν έξω να τρώνε ιταλικό αντί για κάτι άλλο. Μάλιστα, σε αυτό δεν βάζω την πίτσα που την παίρνεις στο χέρι στο local fast food.
Ούτε θεωρώ πως είναι έγκλημα να βγείς έξω να φας ιταλικό, ως τόσο δώστε πληροφορία που βρίσκονται τόσα ιταλικά να πάω και η ίδια.

Και να γυρίσω και στην φαντασία, επειδή με ένοχλησε προσωπικά, θα ήθελα να μου πεις που πήγες να ξέρουμε για πιο πράγμα μιλάμε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ωχ άνοιξα τον ασκό του Αιόλου, Ivana. Λοιπόν αρχίζουμε από το τέλος. Αυτό το "έλλειψη φαντασίας" δεν χρειάζεται να το παίρνεις προσωπικά, είναι προσωπική άποψη, όπως και όλοι οι άλλοι χαρακτηρισμοί που χρησιμοποίησα. Στα θέματα φαγητού μπαίνει πάντα το προσωπικό γούστο. Επιπλέον όμως κάνω σύγκριση και με όλες τις άλλες κουζίνες που έχω δοκιμάσει, οι οποίες είναι κάμποσες (και την γαλλική κουζίνα την έχω πολύ ψηλά). Εσύ έχεις άλλη άποψη, ok. Επιπλέον, επιμένεις ότι για την δικιά μου άποψη φταίει το που πήγα και έφαγα. Λέω λοιπόν: όταν θα έχεις χρόνο μπορείς να κάνεις μια λίστα με εστιατόρια ή μαγειρεία ή ό,τι άλλο που θα πρότεινες στο Βελιγράδι; Να την έχουμε πρόχειρη την επόμενη φορά. Πιστεύω ότι είσαι η πλέον αρμόδια.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
Ivana απο οσα προλαβα να δω συμφωνω μαζι σου για το οτι οι Σερβοι εκτιμουν, τιμουν κ αγαπουν την κουζινα τους! Και οχι , πολλα ιταλικα εστιατορια δεν ειδα, πολλα πιτα-γυρος ομως ναι!! Επισης ακουσα κ χορεψα συρτακι! :)
 

vaggelakas

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Ξενοδοχείο Αstoria πάρα πολύ καλό!Τριών αστέρων,οικονομικό, αλλά παροχές..πεντάστερου,πρόκειται για ένα παλιό ξενοδοχ.το οποίο όμως είναι πλήρως ανακαινισμένο ,πολύ καλόγουστα επιπλωμένο τόσο στο λόμπυ όσο και στα δωμάτια
Η περιοχη πως ειναι;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Σκεφτομαι το Βελιγραδι για ενα συντομο 3ημερο-4ημερο μεσα στο χειμωνα αλλα με αποθαρρύνει κατι που διαβασα απο πολλους σε ξενα φορουμ.. Ειναι λεει μανιακοι καπνιστες και δε βρισκεις πουθενα να κατσεις, εστιατοριο-καφε χωρις τσιγαριλα.. Επειδη ταξιδευουμε με το μωρο αυτο το θεμα ειναι πολυ δεσμευτικο.. Διαβαζω πως ακομα και αυτα που εχουν χωρο για μη καπνιζοντες δε το τηρουν και συνηθως ειναι καποια τραπεζια διπλα σε αλλα που ειναι καπνιζόντων.. Εχουμε αυτο το προβλημα στην Ελλαδα δε θελω να παω ταξιδι και να το εχουμε και εκει.. Και κυριως χειμωνα που σχεδον ολη μερα εισαι καπου σε εσωτερικο χωρο.. Ισχυει οτι δε βρισκεις μερη χωρις τσιγαρο ή ειναι υπερβολες;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Σκεφτομαι το Βελιγραδι για ενα συντομο 3ημερο-4ημερο μεσα στο χειμωνα αλλα με αποθαρρύνει κατι που διαβασα απο πολλους σε ξενα φορουμ.. Ειναι λεει μανιακοι καπνιστες και δε βρισκεις πουθενα να κατσεις, εστιατοριο-καφε χωρις τσιγαριλα.. Επειδη ταξιδευουμε με το μωρο αυτο το θεμα ειναι πολυ δεσμευτικο.. Διαβαζω πως ακομα και αυτα που εχουν χωρο για μη καπνιζοντες δε το τηρουν και συνηθως ειναι καποια τραπεζια διπλα σε αλλα που ειναι καπνιζόντων.. Εχουμε αυτο το προβλημα στην Ελλαδα δε θελω να παω ταξιδι και να το εχουμε και εκει.. Και κυριως χειμωνα που σχεδον ολη μερα εισαι καπου σε εσωτερικο χωρο.. Ισχυει οτι δε βρισκεις μερη χωρις τσιγαρο ή ειναι υπερβολες;

Νοέμβρη που πήγα εγώ δεν θυμάμαι να κάπνιζαν μέσα, τουλάχιστον στα μαγαζιά που πήγα εγώ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
@jimp , @echo2011 υπαρχουν καφετεριες ειδικα που δεν μπορεις να κατσεις απο την τσιγαριλα, οπως αντιστοιχα ισχυει και εδω. Μαγαζια οπως Koffein και Kafeterija δεν μπαινεις για καφε τον χειμωνα εαν δεν καπνιζεις. Αφου θα ειστε με παιδι αρα δεν θελετε τη νυχτερινη ζωη που εκει ειναι τα ιδια οπως εδω.

Αλλα γενικα ομως θεωρω οτι υπαρχουν μαγαζια που μπορεις να πας να φας και να μην εχεις προβλημα. Manufaktura, el Toro, Cantina de Frida κλπ ειναι μια χαρα. Και στο Novi Belgrade τα μαγαζια στο ποταμι νομιζω δεν ειναι τραγικα για να πας να φας σαν τον ανθρωπο.

Για Zemun δεν μπορω να θυμηθω, εχω κατσει 1-2 φορες για φαγητο, αλλα δεν μου ερχεται εαν ειχαν εμφανης χωρους για καπνιστες ή οχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom