Σερβία Βελιγράδι Οκτώβριο

rovespieros

Member
Μηνύματα
68
Likes
34
Η Jat Airways δίνει και για την περίοδο των Χριστουγέννων το Αθήνα - Βελιγράδι από 129€ με επιστροφή και το Θεσσαλονίκη - Βελιγράδι από 99€ με επιστροφή.

Αγορά εισιτηρίων μέχρι 13 Νοεμβρίου για πτήσεις από 6 Νοεμβρίου μέχρι 14 Μαρτίου.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Ισως το πλέον αναγνωρισιμο καφέ - εστιατόριο του Βελιγραδίου, ο Ρώσσος Τσάρος ( Rusky Tsar ) δεν υπάρχει πια. Το πιο τραγικό είναι όμως ότι τη θέση του έχει πάρει το ιταλικό εστιατόριο Vapiano. Τουλάχιστον κράτησαν τους μεγαλοπρεπείς πολυελαίους ...
Καθήσαμε στο Μali Princ για γλυκό και καφέ και μας ενημέρωσαν οι σερβιτόροι ότι έχει κλείσει εδώ και λίγους μήνες (οι οποίοι παρεμπιπτόντως ήταν εξίσου στεναχωρημένοι γι'αυτό).
Αγαπώ πολύ τη Σερβία και ειδικά το Βελιγράδι και θαυμάζω ιδιαίτερα τους Σέρβους για την περηφάνια και την αξιοπρέπειά τους. Δυστυχώς όμως έχω να τους προσάψω ότι η αναλογία σερβικού φαγητού προς ιταλικό ειναι 1/15, συμπεριλαμβανομένων πιτσαριών / πλεσκαβίτσας στο χέρι.
Εχω πιει καφε στον τσαρο και μου αρεσε πολυ,τον Αυγουστο που πηγα δεν περασα να δω αν ειναι ακομα στην θεση του. Κριμα παντως :(
Oσο για την pljeskavica μακραν η καλυτερη που εχω φαει στην Vitezova Karadjordjeve Zvezde 20 λεπτα με το 27 απο Zeleni Venac .. Το καλυτερο γιατρικο για το στομαχι ειτε στις 7 το πρωι ειτε στις 6 το απογευμα :D :D





Η Jat Airways δίνει και για την περίοδο των Χριστουγέννων το Αθήνα - Βελιγράδι από 129€ με επιστροφή και το Θεσσαλονίκη - Βελιγράδι από 99€ με επιστροφή.

Αγορά εισιτηρίων μέχρι 13 Νοεμβρίου για πτήσεις από 6 Νοεμβρίου μέχρι 14 Μαρτίου.
Καλυτερα να τιμαμε Ολυμπιακη. Απο Θεσσαλονικη ειχα παει με Jat μια φορα και μου βγει η ψυχη μεχρι να προσγειωθουμε.. Ετριζε ολο το αεροπλανο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αυτή δε τη ''μάστιγα'' με τα ιταλικά εστιατόρια ειδικά σε τέτοιες χώρες δεν μπορώ ούτε εγώ να το καταλάβω, ο ίδιος χαμός και στην Πολωνία, στενό και τρατορία. Και βλέπω οτι οι ντόπιοι τα τιμούν και με το παραπάνω, αλλά να πάω Βελιγράδι και αντί για πλεσκάβιτσα (παρόλο που δεν είμαι φαν των burger) να φάω pasta το θεωρώ ιεροσυλία, δεν ταιριάζει και με τη jelen...
Νομίζω ότι η απάντηση σε αυτό το φαινόμενο βρίσκεται στην ίδια την σέρβικη κουζίνα. Βαριά, καθόλου ελκυστική, μηδέν φαντασία. Φαίνεται ότι ακόμα και οι Σέρβοι αρχίζουν να προτιμούν καλύτερο φαγητό (μόνο που και αυτό το κάνουν μέτρια).

babaduma: Το ? ακόμα βρίσκεται στη θέση του.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Νομίζω ότι η απάντηση σε αυτό το φαινόμενο βρίσκεται στην ίδια την σέρβικη κουζίνα. Βαριά, καθόλου ελκυστική, μηδέν φαντασία. Φαίνεται ότι ακόμα και οι Σέρβοι αρχίζουν να προτιμούν καλύτερο φαγητό (μόνο που και αυτό το κάνουν μέτρια).

babaduma: Το ? ακόμα βρίσκεται στη θέση του.
σε πληροφορώ πως οι Σέρβοι είναι τρελαμένοι με την κουζίνα τους....όσο για την φαντασία και ποικιλία πιστεύω πως σαν κάθε τουρίστας δεν έχεις και ανάλογα βιώματα οπότε μάλλον δεν θα έπρεπε και να κρίνεις έτσι.

κατά τα άλλα-που τα βρήκατε τόσα ιταλικά εστιατόρια;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
σε πληροφορώ πως οι Σέρβοι είναι τρελαμένοι με την κουζίνα τους....όσο για την φαντασία και ποικιλία πιστεύω πως σαν κάθε τουρίστας δεν έχεις και ανάλογα βιώματα οπότε μάλλον δεν θα έπρεπε και να κρίνεις έτσι.
Πάντως κι εγώ όσους Σέρβους γνωρίζω και ανθρώπους που ζουν στην Ελλάδα μαγειρεύουν αρκετά σέρβικη κουζίνα και την υποστηρίζουν. Επίσης δεν ξέρω κανένα Σέρβο που να μη φτιάχνει δικό του ajvar (που παρεμπιπτόντως τα σπάει).

Όσον αφορά τη JAT αν εξαιρέσεις οτι τα αεροσκάφη είναι ελικοφόρα και λίγο μικρά και όταν φισκάρουν με δίμετρους Σέρβους νιώθεις σαν μυγάκι, κατά τα άλλα δεν έχω κάτι αρνητικό να της προσάψω. Θα επέλεγα όποια εταιρεία με βολέυει στις ώρες και είναι πιο οικονομική.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
απλά όσο κοίταξα εγώ τα χειμερινά δρομολόγια υπάρχουν μόνο τις Δευτέρες...σα δεν ντρέπναται λίγο...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Όσον αφορά τη JAT αν εξαιρέσεις οτι τα αεροσκάφη είναι ελικοφόρα και λίγο μικρά και όταν φισκάρουν με δίμετρους Σέρβους νιώθεις σαν μυγάκι, κατά τα άλλα δεν έχω κάτι αρνητικό να της προσάψω. Θα επέλεγα όποια εταιρεία με βολέυει στις ώρες και είναι πιο οικονομική.
Κι εμείς που πήγαμε με Olympic δεν έχει διαφορα από αυτό που περιγραφεις.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
σε πληροφορώ πως οι Σέρβοι είναι τρελαμένοι με την κουζίνα τους....όσο για την φαντασία και ποικιλία πιστεύω πως σαν κάθε τουρίστας δεν έχεις και ανάλογα βιώματα οπότε μάλλον δεν θα έπρεπε και να κρίνεις έτσι.
Μα εγώ σαν τουρίστας κρίνω κάθε κουζίνα και τις "τουριστικές" εμπειρίες συγκρίνω. Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να επισκεφθώ σπιτικές κουζίνες ούτε στην Ιταλία, ούτε στη Σερβία. Εδώ που τα λέμε ούτε σε gourmet εστιατόρια πήγα. Αλλά η σύγκριση μεταξύ των δυο κουζινών δεν υπάρχει. Όσο για τους Σέρβους, αλίμονο, δεν είπα ότι ξαφνικά τρώνε αποκλειστικά ιταλικό. Αλλά τους έβλεπα να το τιμούν ιδιαιτέρως έξω. Οι πιο νέοι ως επί το πλείστον.
Τέλος πάντων. Θα συμφωνήσω με την Nedelja ότι στο Βελιγράδι δεν πας για το φαγητό. Τα υπόλοιπα του ταξιδιού (που μπορεί να είναι και πιο σημαντικά) μου άρεσαν πολύ και ξαναπηγαίνω ευχαρίστως.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
όσο για την φαντασία και ποικιλία πιστεύω πως σαν κάθε τουρίστας δεν έχεις και ανάλογα βιώματα οπότε μάλλον δεν θα έπρεπε και να κρίνεις έτσι.
Έτσι. Πόσοι τουρίστες, π.χ., έχουν σωστή άποψη για το τι εστί ελληνική κουζίνα? ή ... ή ...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom