Σερβία Βελιγράδι Οκτώβριο

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
μμμμμμμμμμμμμμμμμμμ.......φιλιά από Βελιγράδι.....(αυτή την στιγμή ενδέχεται να έχει και 2 βαθμούς :) έξω)

κρίμα για το Τσάρο....ήταν ένα από τα σημεία συνάντησης...
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ισως το πλέον αναγνωρισιμο καφέ - εστιατόριο του Βελιγραδίου, ο Ρώσσος Τσάρος ( Rusky Tsar ) δεν υπάρχει πια. Το πιο τραγικό είναι όμως ότι τη θέση του έχει πάρει το ιταλικό εστιατόριο Vapiano. Τουλάχιστον κράτησαν τους μεγαλοπρεπείς πολυελαίους ...
Πραγματικά πολύ κρίμα...:(
Τουλάχιστον το πρόλαβα, ήταν όντως ένα πολύ ιδιαίτερο καφέ και μου άρεσε που μάζευε ντόπιους ακόμα και μεγάλης ηλικίας. Δίπλα μας κάθοταν αρκετά ηλικιωμένα ζευγαράκια αλλά και παππούδες που διάβαζαν την εφημερίδα τους ανάμεσα σε πιο μικρής ηλικίας παρέες.
Αυτή δε τη ''μάστιγα'' με τα ιταλικά εστιατόρια ειδικά σε τέτοιες χώρες δεν μπορώ ούτε εγώ να το καταλάβω, ο ίδιος χαμός και στην Πολωνία, στενό και τρατορία. Και βλέπω οτι οι ντόπιοι τα τιμούν και με το παραπάνω, αλλά να πάω Βελιγράδι και αντί για πλεσκάβιτσα (παρόλο που δεν είμαι φαν των burger) να φάω pasta το θεωρώ ιεροσυλία, δεν ταιριάζει και με τη jelen...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το ίδιο συμβαίνει κ στη Μόσχα το είδα και στο Βελιγράδι όπου τα περισσότερα μαγαζιά έχουν κλείσει
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ο Samion τώρα δικαιώνεται! :bleh:

Ευτυχώς κατά Ασία μεριά αργεί ακόμη το κακό. Ευανζελί τ' ακούς? Φτιάξε πλάνα για το καλοκαίρι... ;)

(Sorry για το off-topic. Αγαπάμε Βελιγράδι και Σερβία αλλά διστάζουμε να πάμε τα τελευταία χρόνια από φόβο μη χαλάσει η παραμυθία των προηγούμενων επισκέψεων :( )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΟΕυτυχώς κατά Ασία μεριά αργεί ακόμη το κακό.
είσαι σίγουρος? δεν ξερω τι εχεις στο νου για Ασία, αλλά το Μπαλί, η Μπανκγκοκ, το Siem Reap, η Σεούλ, το Πεκίνο είναι γεμάτα από ιταλικά..:D
και λίγο ον τόπικ...όσο κι αν στενοχωρήσω τους φίλους της σερβικής πρωτεύουσας...το σερβικό φαγητό που δοκίμασα από προτασεις εδώ κ μη ήταν επιεικώς μέτριο. ακομα και η pleskavica αν τη λεω καλα..μετρια..θα κοιταξω τα κιταπια να δω που ειχα παει παντως μηπως κ πηγα σε λαθος μερη..
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Καλέ μου baba οτι υπάρχουν είπαμε, δεν είπαμε οτι είναι και καλά...:bleh:
(παρακαλώ να μείνει ασχολίαστο...:D)
Έχω καταλήξει οτι είναι αποτέλεσμα του κομμουνισμού...

Πάντως όσο και να δυτικοποιηθεί το Βελιγράδι πιστεύω οτι πάντα θα υπάρχουν μέρη που θα έχουν την αύρα της τόσο αγαπημένης για μένα πόλης. Ειλικρινά το αναπολώ με ιδιαίτερη νοσταλγία, να έβρισκα και πιο συχνά φτηνές πτήσεις θα πεταγόμουν άνετα για μία μπυρίτσα και πλεσκάβιτσα από το στενάκι πίσω από το Moskva.

Edit: Στην παρατήρηση του Samion να πω πως στο Βελιγράδι δεν πας για να φας, πας για να πιεις Jelen, rakija και να γνωρίσεις φοβερούς πραγματικά ανθρώπους. Το φαγητό είναι βαρύ όπως και στις περισσότερες χώρες της κεντρικής και ανατολικής ευρώπης, ειδικά για χορτοφάγους και αδύναμα στομάχια θα το έλεγα απαγορευμένο...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Με τη σερβικη κουζινα και γω δεν εκοψα φλεβες ...Η πλεσκαβιτσα (πως τη λενε ) ομως με ξετρελανε , το ιδιο και οι ρακες !!
Ενα απο τα γευματα ηταν σε ιταλικο εστιατοριο , μονο και μονο επειδη ηταν famous το μαγαζι , αλλα τελικα μονο η διακοσμηση αξιζε...
Αυτο ηταν το μαγαζι
Lorenzo & Kakalamba / DESELEPOJEDE / Restoran
amedia_cdn.tripadvisor.com_media_photo_s_02_20_34_6f_colourful_garden.jpg
awww.portal_srbija.com_media_25_50525_restoran_lorenzo_kakalamba_111.jpg
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Edit: Στην παρατήρηση του Samion να πω πως στο Βελιγράδι δεν πας για να φας, πας για να πιεις Jelen, rakija και να γνωρίσεις φοβερούς πραγματικά ανθρώπους.
πολύ σωστά..πουθενά δεν πάω για να φάω μόνο, αλλά οπωσδήποτε δοκιμάζω την τοπικη κουζίνα. της λείπει σίγουρα οπως είπες η απλότητα, ο "εύπεμπτος" χαρακτήρας, η ποικιλία που χαρακτηρίζουν την ιταλική κουζινα και ισως εν μερει εξηγει την πληθωρα των ιταλικων εστιατοριων.
Το φαγητό ...για χορτοφάγους και αδύναμα στομάχια θα το έλεγα απαγορευμένο...
δεν ανηκω σε καμμία από τις 2 κατηγορίες αλλά επειδη ειμαι ...κοντά και στις 2..ενας λόγος ακόμα να μην μου αρεσει..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τουλάχιστον αυτό

ai3.photobucket.com_albums_y64_asplavsic3_kralja_petra_3.jpg


υπάρχει ακόμη?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Υπάρχει, υπάρχει (εκτός κι αν μας γειώσει η fenia κι εδώ) και μπορεί να θεωρείται λίγο τουριστικό και το φαγητό να είναι μέτριο αλλά σα χώρος είναι μοναδικός και το τιμούν και οι ντόπιοι. Βασικά δε νομίζω οτι στο Βελιγράδι υπάρχουν τουριστικά μαγαζιά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Υπάρχει, υπάρχει (εκτός κι αν μας γειώσει η fenia κι εδώ) και μπορεί να θεωρείται λίγο τουριστικό και το φαγητό να είναι μέτριο αλλά σα χώρος είναι μοναδικός και το τιμούν και οι ντόπιοι. Βασικά δε νομίζω οτι στο Βελιγράδι υπάρχουν τουριστικά μαγαζιά.
Χμμμ... ευχαριστώ. Το τιμούσα μέρα πάρα μέρα σχεδόν, στη γειτονιά μου ήταν, στην εποχή της ενωμένης Γιουγκοσλαβίας. Και οι χειμωνιάτικες βόλτες στο γειτονικό χιονισμένο πάρκο του Kalemegdan ήταν μοναδικές. Στα νεώτερα χρόνια ξαναπήγα, είχε χάσει μέρος από την τότε ατμόσφαιρα (και - εν μέρει - και από την ποιότητα του φαγητού) αλλά οι αναμνήσεις ήταν το ίδιο ζωντανές... Μμμμ... αρχίζουμε να γερνάμε μου φαίνεται... :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom