Σερβία Βελιγράδι Οκτώβριο

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αποφασισαμε το ταξιδι στο βελιγραδι να γινει τελικα μεθαυριο αντι για Νοεμβριο που υπολογιζαμε....

καμια τελευταια συμβουλη για κανα ωραιο μερος να πιουμε ενα ποτο η ακομα καλυτερα για φαι και να εχει και ζωντανη μουσικη ?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βελιγράδι review

Έκανα, με αρκετή καθυστέρηση, το city break που είχα προγραμματίσει στο Βελιγράδι, και μπορώ να πω ότι με βοήθησαν όλες οι συμβουλές του συγκεκριμένου topic, όπως και άλλων παρεμφερών που διάβασα! Σκέφτηκα να γράψω και εγώ λίγα λόγια για να βοηθήσω με την σειρά μου άλλους που σκοπεύουν να επισκεφτούν την Λευκή Πόλη!

Αεροδρόμιο

Θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω ως το αεροδρόμιο των αγενών! Μου έκανε πολύ κακή εντύπωση, κυρίως στην επιστροφή, καθώς κατά την άφιξη είχαμε ελάχιστη αλληλεπίδραση με τους υπαλλήλους. Ελλιπής χρήση αγγλικών, αγένεια, φωνές, ο πιο αργός έλεγχος διαβατηρίων ever, πολύ ακριβά duty free. Το εισιτήριο του λεωφορείου για το κέντρο είναι 250 δηνάρια, ενώ το ταξί που πήραμε στον γυρισμό μας κόστισε κοντά στα 15000 δηνάρια (1 euro είναι 100-120 δηνάρια). Η διάρκεια της διαδρομής σχετίζεται με την κίνηση. Στο πήγαινε με το λεωφορείο κάναμε 45', στον γυρισμό με το ταξί 20'. Cult σκηνικό ήταν όταν το λεωφορείο ανέβηκε στη νησίδα/πεζοδρόμιο για να περάσει στην άλλη πλευρά του δρόμου, προφανώς για λόγους εξοικονόμησης χρόνου.:)

Διαμονή

Εμείς επιλεξαμε hostel με en-suite. Μείναμε στο καινούριο Montmarte Hostel, το οποίο είναι πολύ ομορφούλι, μικρούλι και πεντακάθαρο. Αν και είχαμε το δικό μας μπάνιο, από ό, τι είδα στην κουζίνα και το common room τα πάντα ήταν καθαρά και μοσχοβολιστά, οπότε φαντάζομαι ότι και στα dorms και τις κοινές τουαλέτες η κατάσταση θα ήταν εξίσου καλή. Πολύ καλή εντύπωση μας έκανε η διάθεση και η εξυπηρετικότητα του προσωπικού. Επίσης πολύ καλό location, κοντά στην Republic Square.

Αξιοθέατα-Βόλτες

Μετά από πρόταση του hostel, κάναμε 2 walking tours με την φοιτητική οργάνωση Free Belgrade Walking Tours, στο κεντρικό Βελιγράδι και στο Zemun. Στον ρόλο του ξεναγού είχαμε Σέρβους φοιτητές, οι οποίοι με ιδιαίτερα καλή διάθεση μας έδειξαν τα βασικότερα αξιοθέατα, αλλά και μας έκαναν προτάσεις για άλλα μέρη που αξίζουν, τόσο για sightseeing όσο και για φαγητό/ποτό (το μέρος που προτείνουν για φαγητό πάντως είναι φάουλ, εκτός κι αν είσαι ερασμίτης ως 22 ετών maximum-όπως μπήκαμε βγήκαμε). Τα tours είναι μεν δωρεάν, αλλά φυσικά αφήνεις tip. Εν γένει πολύ καλή εμπειρία, το tour στο Zemun το κανονίσαμε καθώς μείναμε ικανοποιημένες από το άλλο στο Βελιγράδι.

Κλασικό αξιοθέατο είναι το φρούριο με την υπέροχη θέα στους ποταμούς Δούναβη και Σάβα. Εκεί στεγάζεται και το Πολεμικό Μουσείο που έχει το ενδιαφέρον του, αλλά χρειάζεται ακόμα πολύ δουλειά για να σταθεί αξιοπρεπώς. Είναι όλα στα σέρβικα, με ελάχιστα, υποτυπώδη επεξηγηματικά στα αγγλικά (βάλαμε όλο το ταλέντο μας στις ξένες γλώσσες για να "καταλάβουμε").

Η εκκλησία του Αγίου Σάββα είναι must λόγω του μεγέθους της. Από έξω είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή, από μέσα under construction, αλλά βλέπεις ορισμένες ενδιαφέρουσες αγιογραφίες. Αγοράσαμε για την γιαγιά μας εικόνα του αγίου με κυριλλικά γράμματα που ξέραμε ότι θα την ενθουσιάσει και μετά βγήκαμε τρέχοντας (δεν το έχουμε με την θρησκεία και μας ξένιζαν τα λυκειόπαιδα που στραβοκοπιόντουσαν αβέρτα). Στην πόλη υπάρχουν βέβαια και πολλές ακόμα εκκλησίες για όποιον ενδιαφέρεται, αν και οι ομορφότερες είναι στο Zemun.

Πολύ εντυπωσιακή είναι η περιοχή κοντά στην πλατεία Nikola Pašić, με το Κοινοβούλιο και πολλά άλλα εντυπωσιακά κτίρια. Για περατζάδα όλοι πάνε στην Knez Mihailova, την "Ερμού" τους, ενώ γραφικά είναι στην Skadarska ( ή Bohemian Quarter), η οποία είναι γεμάτη ταβέρνες ("καφάνες"). Με την Skadarska τέμνεται και κάποιος άλλος δρόμος που έχει μπαράκια. Αν και η αγορά τους είναι ακριβή, μπορείς να αγοράσεις φτηνά σουβενίρ. Τα περισσότερα μου φάνηκαν ψιλοκίτς, αλλά προς το τέλος της Knez Mihailova έχει κάποια stands με περισσότερο artistic αντικείμενα (οι κοπέλες πηγαίνετε βουρ στα χειροποίητα κοσμήματα και αξεσουάρ Tasna Masna-σε πολύ χαμηλές τιμές σε σχέση με εδώ).

Το Zemun είναι άλλη, παραδουνάβια πόλη με τελείως δικό της χαρακτήρα, η οποία έχει γίνει προάστιο του Βελιγραδίου. Εκεί υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα κτίρια, όπως το Gymnasium, ο Millennium Tower και πολλές όμορφες εκκλησίες. Υπάρχει κάποια, αρκετά κοντά στο river side, που έχει παμπάλαιες τοιχογραφίες, και επίσης στο πάρκο στέκονται δίπλα-δίπλα 2 εκκλησάκια (Καθολικό και Ορθόδοξο) από την περίοδο που το Zemun ήταν σημαντικό εμπορικό κέντρο. Στο λοφάκι με τον Tower η θέα στο Βελιγράδι, το Νέο Βελιγράδι και τον Δούναβη είναι εντυπωσιακή. Ωραία είναι και δίπλα στο ποτάμι, πολύ γραφικά, ενώ υπάρχουν και πολλά εστιατόρια με ποταμίσιο ψάρι και άλλες σπεσιαλιτέ.

Στο Νέο Βελιγράδι πέρασα μόνο πηγαίνοντας στο Zemun και από και προς το αεροδρόμιο. Εν γένει είναι αχανές και έχει πολλά τεράστια κτίρια κομμουνιστικού χαρακτήρα για όσους ενδιαφέρονται για την συγκεκριμένη περίοδο. Φυσικά τέτοιου είδους κτίρια υπάρχουν και σε άλλες περιοχές του Βελιγραδίου, ενώ ενδιαφέρουσα είναι η αντίθεσή τους με εκείνα που έχουν κεντροευρωπαϊκό στυλ από την περίοδο της Αυστροουγγαρίας. Ενδιαφέρον φυσικά έχουν και τα τελευταία βομβαδισμένα κτίρια που δεν έχουν ακόμα ανοικοδομηθεί, όπως και το τζαμί που ανοικοδομείται για πολλοστή φορά μετά τα γεγονότα του 2008 και την αυτονόμηση του Κόσοβου.

Φαγητό-Ποτό

Δεν ενθουσιάστηκα επειδή δεν είμαι μεγάλη φαν του κρέατος και η κουζίνα τους είναι ιδιαίτερα βαριά, γεμάτη λιπαρά και κρέατα. Βέβαια οι άνθρωποι εκεί έχουν άλλες ανάγκες από εμάς λόγω κλίματος αλλά και διαστάσεων (είναι πανύψηλοι και νταβρατισμένοι άνδρες-γυναίκες). Μολαταύτα η karadjordjeva ομολογώ ότι μου άρεσε (σνίτσελ γεμιστό με τυρί καϊμάκ). Το μπιφτέκι pljeskavica δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, ενώ απογοητεύτηκα από την περίφημη πίτα μπουρέκ. Στην Ελλάδα έχουμε καλύτερες! :oops: Στο Zemun φάγαμε ψητό ποταμίσιο ψάρι στο οποίο έβαζαν πάνω κάτι φουντούκια. Το συνόδευσα με σέρβικη σαλάτα (παρόμοια με την χωριάτικη, κάπως πιο φτωχή) και μου άρεσε αρκετά, αν και πάλι πιστεύω ότι εμείς μαγειρεύουμε καλύτερα το ψητό ψάρι! :oops: Λάτρεψα πάντως τα αρτοποιήματά τους, έβρισκες παντού φούρνους με υπέροχα ψωμιά, σάντουιτς και άλλα ωραία. Αν βρείτε κάτι σαν κρουσάν γεμιστό με κρέμα βανίλιας και λίγη σοκολάτα να το δοκιμάσετε άμεσα. Τέλειο ήταν, το τίμησα δις! Άκουσα επίσης την συμβουλή για το zito, γλυκό με στάρι, ξηρούς καρπούς και σαντιγί. Πολύ εύγευστο ήταν! Πήγαμε και στην περίφημη καφάνα ?, αλλά μου φάνηκε μέτρια. Μας είπαν πάντως ότι εκεί χρησιμοποιούν εδώ και ΧΡΟΝΙΑ το ίδιο σκεύος για να φτιάξουν τον καφέ, οπότε έχει ποτίσει και ο καφές βγαίνει πολύ αρωματικός. Εγώ καφέ δεν πίνω, δεν ξέρω/δεν απαντώ

Για ποτό έχει πολλά μέρη, σίγουρα μου αρεσε πολύ το Federal Association of Globe Travelers στην λεωφόρο Despota Stefana. Είναι στεγασμένο στο υπόγειο πολυκατοικίας, όπως έχουν πει και άλλοι, και δεν έχει μεγάλη επιγραφή, αλλά μικρούλα δίπλα στα κουδούνια. Χτυπάς το κουδούνι, κατεβαίνεις τα σκαλιά και μπαίνεις στο όμορφο καφέ-μπαρ το οποίο έχει πολύ χαρακτήρα και πλήθος ιδιαίτερων αντικειμένων (το τραπέζι μας ας πούμε ήταν παλιά ραπτομηχανή)! Από ό, τι μάθαμε το συγκεκριμένο μέρος ήταν τόπος συνάθροισης ταξιδευτών την περίοδο του καθεστώτος, όταν ήταν δύσκολη η μετακίνηση των Γιουγκοσλάβων. Όποιος ταξίδευε κάπου πήγαινε κάποιο αντικείμενο από το μέρος που είχε επισκεφτεί και μαζεύονταν και τους διηγούταν τις εμπειρίες του. Πάντως εν γένει έχει αρκετά ωραία μπαράκια. Σε κάποια κάθετη της Knez Mihailova είναι το συμπαθέστατο "Piccolo". Αν είστε πάνω των 35 μην πάτε, παραείναι νεανικό, αλλά είναι cozy, έχει μεγάλη λίστα κρασιών και τον πιο φιλότιμο σερβιτόρο ever. Προσοχή στην ρακή! Έχουν σε πολλές γεύσεις και είναι πολύ πιο δυνατή από την δικιά μας, οπότε με το μαλακό.

Σχόλια

Το μέρος μου θύμισε πολύ την Αθήνα των παιδικών μου χρόνων. Δεν μπορώ να το εξηγήσω, πιθανώς να ήταν η ομοιογένεια των ανθρώπων (το πιο εξωτικό που μπορείς να βρεις είναι οι τσιγγάνοι), τα κτίρια, κάποια παλιά αμάξια που δεν κυκλοφορούν πια εδώ; Μου άρεσε που είδα πολλούς παππούδες να περπατούν αμέριμνοι με τις μαγκούρες τους στον δρόμο. Κακή εντύπωση μου έκανε το κάπνισμα. Καπνίζουν όλοι, παντού! Πολύ χειρότερη κατάσταση από εδώ.

Οι άνθρωποι ούτε με ενθουσιάσαν ούτε με απογοήτευσαν. Οι περισσότεροι ήταν αρκετά ευγενικοί μαζί μας, αλλά υπήρχε και αρκετή αγένεια, βρισίδια, κορναρίσματα. Βαλκάνια :)! Σε αντίθεση με τους Έλληνες πάντως σταματούσαν στις διαβάσεις να περάσει ο πεζός.:p Επίσης μου φάνηκαν αρκετά κομψός λαός (κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω καθώς τα μαγαζιά τους έχουν πολύ υψηλές τιμές και οι μισθοί τους είναι χαμηλοί. Θα μου πεις κομψό ρούχο δεν σημαίνει ακριβό, αλλά το ζήτημα είναι ότι ψώνιζαν αβέρτα)!

Σαν πόλη το Βελιγράδι δεν είναι ωραίο με την κλασική έννοια του όρου, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον λόγω της ανάμειξης ποικίλων στοιχείων και τεχνοτροπιών. Τα ποτάμια είναι πάντως υπέροχα, ηρεμείς και αισθάνεσαι άλλος άνθρωπος. Για όποια απορία ρωτήστε με!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
σ'ευχαριστουμε για τις χρησιμες πληροφοριες σου..καπως ετσι φανταζομαι κι εγω το βελιγραδι..

ειναι ενας προορισμος που θελω αμεσα να επισκευτω καθως ειναι και κοντα και οικονομικα.οντως πιστευω οτι δεν ειναι η κλασικη ομορφη πολη αλλα εχει πολλες ενδιαφερουσες γωνιες και περιοχες και σιγουρα σημαντικη ιστορια.

παντως οι περισσοτεροι που εχουν παει λενε τα καλυτερα και οτι ηταν πολυ καλυτερη απ αυτο που περιμεναν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ειναι ενας προορισμος που θελω αμεσα να επισκευτω καθως ειναι και κοντα και οικονομικα.οντως πιστευω οτι δεν ειναι η κλασικη ομορφη πολη αλλα εχει πολλες ενδιαφερουσες γωνιες και περιοχες και σιγουρα σημαντικη ιστορια.

παντως οι περισσοτεροι που εχουν παει λενε τα καλυτερα και οτι ηταν πολυ καλυτερη απ αυτο που περιμεναν.
Να πας, έχει όντως ενδιαφέροντα μέρη γεμάτα ιστορία. Εμένα να σου πω μου φάνηκε λίγο χειρότερο από ό, τι περίμενα, αλλά σίγουρα πέρασα καλά. Συζητάμε μάλιστα για καλοκαιρινό ταξίδι για να κάνουμε κάποιες καλοκαιρινές δραστηριότητες, συνδυάζοντας Βελιγράδι με Novi Sad την περίοδο του Exit.

Είχε πάντως πολλούς Έλληνες λόγω εθνικής γιορτής (και Κύπριους). Είναι πολύ δημοφιλής προορισμός για εμάς. Ακούγαμε παντού ελληνικά, σε ενοχλητικό βαθμό, ενώ πολλοί με το που μας καταλάβαιναν άρχιζαν τα χαζά (λες και άκουγαν ελληνικά μετά από μήνες στα βάθη του Ουζμπεκιστάν). Το θεϊκό ήταν όταν κάποια Βορειοελλαδίτισσα γριά περνώντας με για Σέρβα (ακόμα δεν κατάλαβα το πώς της ήρθε, μήπως φταίει το 1.64 ύψος μου;:)) άρχισε να με δείχνει και να λέει φωνάζοντας "Μα πώς κυκλοφορούν έτσι μες το κρύο; Εγώ δεν μπορώ!" (η αλήθεια είναι ότι επειδή είχε καλό καιρό είχα βγάλει την καμπαρτίνα μου και γύριζα με την εσάρπα).
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Να πας, έχει όντως ενδιαφέροντα μέρη γεμάτα ιστορία. Εμένα να σου πω μου φάνηκε λίγο χειρότερο από ό, τι περίμενα, αλλά σίγουρα πέρασα καλά. Συζητάμε μάλιστα για καλοκαιρινό ταξίδι για να κάνουμε κάποιες καλοκαιρινές δραστηριότητες, συνδυάζοντας Βελιγράδι με Novi Sad την περίοδο του Exit.

Είχε πάντως πολλούς Έλληνες λόγω εθνικής γιορτής (και Κύπριους). Είναι πολύ δημοφιλής προορισμός για εμάς. Ακούγαμε παντού ελληνικά, σε ενοχλητικό βαθμό, ενώ πολλοί με το που μας καταλάβαιναν άρχιζαν τα χαζά (λες και άκουγαν ελληνικά μετά από μήνες στα βάθη του Ουζμπεκιστάν). Το θεϊκό ήταν όταν κάποια Βορειοελλαδίτισσα γριά περνώντας με για Σέρβα (ακόμα δεν κατάλαβα το πώς της ήρθε, μήπως φταίει το 1.64 ύψος μου;:)) άρχισε να με δείχνει και να λέει φωνάζοντας "Μα πώς κυκλοφορούν έτσι μες το κρύο; Εγώ δεν μπορώ!" (η αλήθεια είναι ότι επειδή είχε καλό καιρό είχα βγάλει την καμπαρτίνα μου και γύριζα με την εσάρπα).
χαχαχαχα δηλαδη οντως ολες οι σερβες ειναι 2μετρες??
πιστευω οτι ενα 3ημερο ειναι αρκετο για το βελιγραδι οσον αφορα αξιοθεατα..και ολοι λενε αξιζει μια επισκεψη στο νοβι σαντ.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
και εγω το βρηκα καλυτερο απο οτι το περιμενα, εχει τη γοητεια του....για ενα τριημερο ειναι πολυ καλη επιλογη..εγω που πηγα ασχετο σκ, που δεν ηταν τριημερο δεν βρηκα ελληνες και γενικα δεν ειναι πολη που κατακλυζεται απο τουριστες..Το Novi Sad συμπαθητικο, αλλα δε θα το επελεγα για κατι παραπανω απο μια διαμονη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χαχαχαχα δηλαδη οντως ολες οι σερβες ειναι 2μετρες??
πιστευω οτι ενα 3ημερο ειναι αρκετο για το βελιγραδι οσον αφορα αξιοθεατα..και ολοι λενε αξιζει μια επισκεψη στο νοβι σαντ.
Να σου πω την αλήθεια εγώ έδωσα περισσότερη σημασία στους Σέρβους (αν και παραήταν ψηλοί για τα γούστα μου-θηρία!), αλλά ναι, και οι Σέρβες είναι πολύ ψηλές. Σε κάποια φάση είχα κολλήσει και κοίταζα κάποια που ήταν 1.90 στο νερό! Απορούσα πώς βρίσκει τζην!

Το 3ήμερο είναι σίγουρα αρκετό αν έχεις φουλ πρόγραμμα κάθε μέρα!

εγω που πηγα ασχετο σκ, που δεν ηταν τριημερο δεν βρηκα ελληνες και γενικα δεν ειναι πολη που κατακλυζεται απο τουριστες..Το Novi Sad συμπαθητικο, αλλα δε θα το επελεγα για κατι παραπανω απο μια διαμονη.
Όντως δεν είχε πολλούς τουρίστες. Πέρα από το ελληνοκυπριακό κομβόι είδα παρέες Γερμανών και Γάλλων και αρκετούς ερασμίτες/backpackers. Εμείς Novi Sad δεν πήγαμε, αλλά εντάξει, δεν απογοητευτήκαμε, σκεφτήκαμε ότι το καλοκαίρι με το Exit θα είναι καλύτερα, πιο ξέφρενα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Την ίδια χρονική περίοδο ήμουν κι εγώ στο Βελιγράδι αλλά για πολύ λίγο,μιάμιση μέρα...
Σε πολλά σημεία συμφωνώ με τα όσα είπε η φίλη underwater.

Να πώ κατ'αρχάς για την αεροπορική εταιρεία jat με την οποία πέταξα από Θεσνίκη συνεπής στις ώρες της αλλά δεν τη συνιστώ για κλειστοφοβικούς,μικρό ,στενό αεροσκάφος και θορυβώδες.Διάρκεια της πτήσης 1ώρα και 20'.
Στο αεροδρόμιο υπάρχει γκισέ τουριστικών πληροφοριών,από κει προμηθεύεστε με χάρτες και όλα τα σχετικά φυλλάδια.Επίσης ανταλλακτήριο απ όπου έκανα συνάλλαγμα(γιατί το λεωφορείο παίρνει μόνο δηνάρια)όπου η ισοτιμία έχει ελάχιστη διαφορά απ ότι στην πόλη,1 ευρώ προς 97 δηνάρια στο αεροδρόμιο,1 προς 100 νομίζω στην πόλη.

Πήρα κι εγώ το λεωφορείο της εταιρείας για μεταφορά προς το κέντρο και συγκεκριμένα προς το σιδηροδρομικό σταθμό(όπου εκεί κοντά ήταν και το ξενοδοχείο όπου έμεινα).Εχει λεωφορεία κάθε 20 λεπτο που τερματίζουν στην πλατεία slavia(κοντά στο ναό του Αγ.Σάββα).Οπως είπε και η underwater η διαδρομή εξαρτάται από την κίνηση...έχουν κι αυτοί πρόβλημα με μποτιλιάρισμα ειδικά στην είσοδο της πόλης,εγώ όταν πήγαινα έκανα περίπου 50 λεπτά(ενώ στην επιστροφή φτάσαμε σ ένα τέταρτο!) μέχρι το σιδηροδ.σταθμό που είναι η προηγούμενη στάση πριν το τέρμα-αφετηρία και δυστυχώς επειδή ήταν τόσο το μποτιλιάρισμα και ο οδηγός τάχε πάρει ήδη στο κρανίο καναδυό φορές(μάλωσε με ταξιτζή που σταμάτησε ξαφνικά μπροστά του..,διαπληκτίστηκε μ έναν άλλο οδηγό )..έβριζε κλπ(σκηνικό Ελλάδας δηλαδή)για τη στάση σιδηροδ.σταθμός (ενώ του είχα πει αρχικά που ήθελα να κατέβω και είπε οκ οκ θα σου πώ)μας κατέβασε πριν την κανονική στάση,πριν να στρίψει...την ατυχία μου...
Ελα όμως που εγώ νομίζοντας ότι εκεί είναι η κανονική στάση και με βάση αυτά που μου είπε η καλή μας φίλη Ivana για να βρώ από κεί το ξενοδοχείο πήρα την εντελώς αντίθετη κατεύθυνση...είχε ήδη νυχτώσει,λιγοστοί άνθρωποι στο δρόμο έως κανείς..,
η πρώτη εντύπωση ήταν άστα να πάνε...κτίρια μουντά,σκοτάδια μαύρα ,ένας άνθρωπος που και που και κείνος χωρίς γνώση αγγλικών.
Τελικά ένας βενζινοπώλης αρχικά και ένας άλλος ο οποίος έτυχε να ξέρει το ξενοδοχείο!με ξεστράβωσαν!
Ξενοδοχείο Αstoria πάρα πολύ καλό!Τριών αστέρων,οικονομικό, αλλά παροχές..πεντάστερου,πρόκειται για ένα παλιό ξενοδοχ.το οποίο όμως είναι πλήρως ανακαινισμένο ,πολύ καλόγουστα επιπλωμένο τόσο στο λόμπυ όσο και στα δωμάτια.Δωρεάν ιντερνετ και δωρεάν !διεθνείς κλήσεις από το δωμάτιο(κάτι που απ όσο κατάλαβα συνηθίζεται σε πολλά ξενοδοχεία του βελιγραδίου),πολύ άνετο δωμάτιο,ευγενέστατο το προσωπικό και το πρωινό του σούπερ!!
Η θέση του αρκετά καλή,σ'ένα τέταρτο περίπου περπατώντας είσαι στο κέντρο στην Μixailova.
Οι τιμές γενικά σε ποτά-φαγητά πολύ φτηνές,να συμπληρώσω σ αυτά που ανέφερε η underwater το καφέ του ξενοδοχείου Motzka,ωραίο κλασσικό καφέ στο κέντρο της πόλης,φτιάχνει πολύ ωραία σοκολάτα!,
επίσης ένα καφέ,δε θυμάμαι τ όνομα του αλλά βρίσκεται σε χαρακτηριστικό σημείο στην αρχή περίπου της knez Μixailova,στα 100 μέτρα;αριστερά γωνιακό ,μεγάλος χώρος με πίνακες ζωγραφικής μέσα,πολυελαίους,φινετσάτος χώρος και για καφέ και για φαγητό.
Μάλιστα είχε ζωντανή μουσική γύρω στις 8 το βράδυ δύο τραγουδιστές με τη συνοδεία πιάνου,ωραίες σέρβικες μελωδίες.

Από αξιοθέατα ήδη αναφέρθηκε η φίλη underwater..,μου άρεσε πολύ το φρούριο,η θέα από κει πάνω,το πάρκο ,η μάλλον ΤΑ πάρκα γιατί διαθέτει πολλές εκτάσεις πράσινου η πόλη και πιστεύω ότι πηγαίνοντας άλλη εποχή,άνοιξη,μπορεί κάποιος να τα απολαύσει πολύ περισσότερο.Εκεί στην περιοχή του φρουρίου υπάρχει και μιά εκκλησία και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γινόταν στην κυριολεξία λαικό προσκύνημα!ουρά χιλιομέτρου...για να μπούνε μέσα.Εδώ ίσως μας βοηθήσει η φίλη Ivana να μου λύσει την απορία,μάλιστα όταν προσπέρασα το πλήθος και κάθησα σ ένα παγκάκι δύο ευγενικές ηλικιωμένες σερβίδες μούπιασαν την κουβέντα με νοήματα φυσικά(τι δύσκολο να θέλεις και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις),με ρώτησαν αν πήγα στην εκκλησία,τους "είπα"για την ουρά και απ ότι ψιλοκατάλαβα πρέπει νάναι ο τάφος κάποιου αγίου εκεί πέρα.
Και μιά και είπα για ευγενικές σερβίδες λυπάμαι που το λέω αλλά δεν αποκόμισα και τις καλύτερες εντυπώσεις από συμπεριφορές...,εισέπραξα και πολύ αγένεια και μάλιστα δεν μου άρεσε που τύχαινε με το χάρτη στα χέρια και στην προσπάθεια μου να ρωτήσω να με προσπερνούν γράφοντας με κανονικά!
Ο ναός του Αγ.Σάββα όντως πολύ επιβλητικός!βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο υπερμεγέθεις ναοί;;τι ανάγκη έχει η αγνή χριστιανική πίστη από τέτοια μεγέθη δεν μπορώ να το καταλάβω..,με αφορμή το συγκεκριμένο ναό ρητορικό και γενικό το ερώτημα...Απ εξω ίσως δεν συνειδητοποιεί κανείς το μέγεθος του αλλά μπαίνοντας μέσα αισθάνεσαι ότι χάνεσαι...και φυσικά πως να τελειώσει η κατασκευή του;εύκολο είναι;;
Ωραίος και ο περιβάλλων χώρος-το πάρκο του Καραγιώργη με συντριβανάκια κλπ.
Στο zemun δεν πρόλαβα να πάω πήγα όμως κάπου αλλού και το προτείνω για βόλτα.Το νησί ada ciganlija,με το λεωφορείο 56 από venac.Είναι ένα νησί με μιά τεχνητή λίμνη αλλά όπως είπα πιό πάνω δεν βοήθησε η εποχή...ενώ είναι ωραίο με τεράστιες εκτάσεις πράσινου,ποδηλατικές διαδρομές,καφέ,χώρους αναψυχής,κανώ κλπ όλα ήταν έρημα!νέκρα,πολύ λίγα άτομα κυκλοφορούσαν,ωστόσο και μόνο ο καθαρός αέρας και το τοπίο άξιζαν και πάλι.
Στην πόλη του Βελιγραδίου εκτός από το κέντρο κέντρο δηλ Κnez mixailova και την περιοχή γύρω από το μουσείο που αναφέρθηκε η φίλη underwater οι άλλες περιοχές,πλατείες,δρόμοι δεν παρουσιάζουν κάτι ενδιαφέρον,κτίρια μουντά,άχρωμα,
κάτι άσχημες προσόψεις δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω...
Εμένα η πόλη μούβγαλε μελαγχολία,θεωρώ ότι άνοιξη θάταν καλύτερα λόγω των πάρκων στα οποία υπερέχουν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το καφέ-εστιατόριο που ανέφερες romantic woman στην αρχή της Knez Mihailova το είδαμε και εμείς και μάλιστα είχαμε σκεφτεί να πάμε, αλλά τελικά δεν! Ήταν όντως ιδιαίτερο. Πήγαμε και εμείς σε κάποια άλλα ιδιαίτερα καφέ και bars, αλλά δεν το έχω με τον προσανατολισμό. Ας πω απλά ότι υπάρχει και κάποιος άλλος πεζόδρομος που ξεκινά απέναντι από την Republic Square και τέμνεται με την Knez Mihaiolova σε κάτι σαν πλατειούλα με βρυσούλες και στον πεζόδρομο εκείνο υπάρχουν μερικά αξιαγάπητα καφέ (και όποιος κατάλαβε κατάλαβε :)).

Στο νησάκι εμείς δεν πήγαμε επειδή μας είπαν ότι είναι καλοκαιρινός προορισμός, αλλά πρέπει να είναι όμορφα. Όσο για το ότι τα πάρκα και λοιπά θα είναι καλύτερα την άνοιξη μάλλον θα διαφωνήσω. Όχι ότι δεν θα είναι καλά και τότε, αλλά προσωπικά λατρεύω τα φθινόπωρο, τα φύλλα που πέφτουν και νομίζω είναι η ιδανική εποχή για φωτογράφιση.

Last but not least romantic woman έχω σκιαχτεί λίγο με τις συμπτώσεις που μας τριγυρίζουν:κάθε weekend βλέπουμε την ίδια ταινία και το 3ήμερο πήγαμε στην ίδια πόλη εκδρομή! Για πες, τι θα κάνεις το Σάββατο; Λάνθιμο να φανταστώ; :haha:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οντως πολλές συμπτώσεις μαζεύτηκαν!...μιά αστρολόγος μας λείπει να μας το αναλύσει:bleh:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.366
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σκανδαλώδες !

Ισως το πλέον αναγνωρισιμο καφέ - εστιατόριο του Βελιγραδίου, ο Ρώσσος Τσάρος ( Rusky Tsar ) δεν υπάρχει πια. Το πιο τραγικό είναι όμως ότι τη θέση του έχει πάρει το ιταλικό εστιατόριο Vapiano. Τουλάχιστον κράτησαν τους μεγαλοπρεπείς πολυελαίους ...
Καθήσαμε στο Μali Princ για γλυκό και καφέ και μας ενημέρωσαν οι σερβιτόροι ότι έχει κλείσει εδώ και λίγους μήνες (οι οποίοι παρεμπιπτόντως ήταν εξίσου στεναχωρημένοι γι'αυτό).
Αγαπώ πολύ τη Σερβία και ειδικά το Βελιγράδι και θαυμάζω ιδιαίτερα τους Σέρβους για την περηφάνια και την αξιοπρέπειά τους. Δυστυχώς όμως έχω να τους προσάψω ότι η αναλογία σερβικού φαγητού προς ιταλικό ειναι 1/15, συμπεριλαμβανομένων πιτσαριών / πλεσκαβίτσας στο χέρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom