Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.959
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το τηλέφωνο των ραδιοταξί του Μέστρε είναι +39 041 5964. Αν δεν έχει ταξί στην πιάτσα του αεροδρομίου μπορείς να καλέσεις από κει. Η ταρίφα των ταξί για τη διαδρομή αυτή είναι 40 ευρώ ακριβώς μέρα-νύχτα.

Το πρόβλημα που θα σας λύσει η συνοδεία είναι ο κίνδυνος να χαθείτε, που είναι αρκετά εύκολο στη Βενετία. Θεμα ασφάλειας γενικά δεν υπάρχει. Αν θεωρείς ότι το χρειάζεστε κι ότι αξίζει να το πληρώσετε 50 ευρώ, εσύ ξέρεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν δεν έχει ταξί στην πιάτσα του αεροδρομίου μπορείς να καλέσεις από κει. Η ταρίφα των ταξί για τη διαδρομή αυτή είναι 40 ευρώ ακριβώς μέρα-νύχτα.
Αν καλεσεις ομως .. παει η φιξ ταριφα...
These fares are not applicable for telephone bookings,
https://m.radiotaxivenezia.com/en/fares/9_fixed-fares-to-and-from-the-destinations-listed.php
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.959
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν καλεσεις ομως .. παει η φιξ ταριφα...
These fares are not applicable for telephone bookings,
https://m.radiotaxivenezia.com/en/fares/9_fixed-fares-to-and-from-the-destinations-listed.php
Μπορείς να αφήσεις το γκουγκλάρισμα και να ασχοληθείς με πράγματα που ξέρεις μόνο;
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βενετία-με-τσάι-στο-Βόλο….59435/
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορείς να αφήσεις το γκουγκλάρισμα και να ασχοληθείς με πράγματα που ξέρεις μόνο;
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βενετία-με-τσάι-στο-Βόλο….59435/
Ασχολουμαι μονο με θεματα που ξερω διοτι ειμαι κακιστος γκουγκλαριστης...το οτι το εκανες ειναι ενδειξη για το τι ισχυει αλλα οχι αποδειξη. Ρωμη κ αλλου παντα εχει αλλη τιμη αν παρεις. Θα ειχα μια επιφυλαξη παντως χωρις να αποκλειω βεβαια οτι ολοι οι ταριφες του βενετο δεν χρεωνουν εξτρα. Αλλα διαβασα, καλο να μην ισχυει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.959
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ασχολουμαι μονο με θεματα που ξερω διοτι ειμαι κακιστος γκουγκλαριστης...το οτι το εκανες ειναι ενδειξη για το τι ισχυει αλλα οχι αποδειξη. Ρωμη κ αλλου παντα εχει αλλη τιμη αν παρεις. Θα ειχα μια επιφυλαξη παντως χωρις να αποκλειω βεβαια οτι ολοι οι ταριφες του βενετο δεν χρεωνουν εξτρα. Αλλα διαβασα, καλο να μην ισχυει.
Από που κι ως που "ξέρεις" αυτό το θέμα, πραγματικά μου διαφέυγει. Κάτι ξέρεις για "Ρώμη και αλλού", αλλά προφανώς όχι για τη Βενετία.
Το ότι το έκανα, πάλι, δε σημαίνει ότι εδώ μεταφέρω ανεκδοτολογικά "αυτό έτυχε σε μένα", αυτά τα αποφεύγω έτσι κι αλλιώς χρόνια τώρα στο forum, κι αν το κάνω καμμιά φορά το διευκρινίζω. Σημαίνει ότι ίσως να έχω και κάποιες πηγές παραπάνω από το google σου. Ξέρω γω, ίσως και να ρώτησα στο τηλέφωνο, ίσως και να έχει πινακίδα στις αφίξεις. Όταν καλείς το ραδιοταξί επειδή δεν υπάρχουν ταξί στην πιάτσα, δεν εφαρμόζουν την έξτρα χρέωση.

That said, δεν το βρίσκω κακό κάποιος που ξέρει να ερμηνεύσει καλύτερα αυτά που διαβάζει εδώ κι εκεί, να ψάχνει στο internet και να βρίσκει πράγματα, και μετά να ερμηνεύει και να φιλτράρει αυτά που διαβάζει. Ρωτάει ξέρω γω κάποιος για τα Χριστούγεννα στη Ρώμη. Μπορεί να έχεις δεκαετίες να τα περάσεις εκεί, αλλά ξέρεις που θα κοιτάξεις, θα δείς δέκα πληροφορίες και θα ξέρεις να τις αξιολογήσεις κατάλληλα. Κι ο άλλος ρώταγε για το αν είναι καλά η όχι να μείνει στο στενό τάδε στο Παρίσι. Μπορεί να έχω περάσει σε 10 ταξίδια από έξω από την πόρτα του, αλλά σιγά μη θυμάμαι απ' έξω που είναι το κάθε στενό, εννοείται πως θα το ψάξω στο google maps πριν απαντήσω (και θα θυμηθώ και τι άλλο είναι δίπλα, επί τη ευκαιρία). Η άλλη ρώταγε να μάθει για τη Βίζα του Κογκό. Μπορεί να μην την έχω πάρει, αλλά βρήκα διαβάζοντας μια διαδικασία εντελώς ίδια με τη Visa on Arrival της Μογγολίας, που είχα σκοπό να πάω τη μεθεπόμενη εβδομάδα μετά τη Β. Κορέα (αλλά τελικά θα μείνω στην Κίνα). Την είχα ψάξει, και βρώμαγε λαδίλα από παντού (και στα ξένα forum στο internet). E, θεωρώ κακή υπηρεσία να μην αναφέρω κάτι, μόνο και μόνο επειδή δεν έχω βγάλει τη συγκεκριμένη βίζα ακριβώς. Κι εδώ: Αν δεν το είχα κάνει πρόσφατα αυτό ακριβως με το ταξί στη Βενετία και δεν το έψαχνα λιγάκι, η επόμενη καλύτερη επιλογή θα ήταν όντως οι πληροφορίες σου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Cool down amigo κ μη γραφεις ασχετα σεντονια. Που δεν τα διαβαζω κιολας αφου δεν καταλαβα σχεδον τπτ. Λιγα κ μεστα πραγματα. Τα οφ τοπικ αλλου.
That said, η Βενετια ειναι θεμα που ξερω, το κονγκο κ η ζουαζιλανδη οχι. Αυτα λενε στο σαιτ τους κ οπως σε ολη την ιταλια θα ημουν επιφυλακτικος κ πριν ξεκινησει το ταξι θα βεβαιωνομουν ποσο ακριβως θα πληρωνα. Κ αυτο συνιστω.
 

Fanis_kats

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σχεδιαζω να μεινω στο camping seressina της με σκοπο να επισκεφτω τη Bενετια.Θα ηθελα να μαθω το κοστος του εισητηριου για την Piazzale Roma ξερει καποιος/α κατι?
 

Kataplou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Γεια σας,

πολλά χρόνια τώρα μπαίνω στο φόρουμ και παίρνω στοιχεία για να οργανώσω τα ταξίδια μου καλύτερα. Άλλες φορές μπαίνω στον ελεύθερο χρόνο μου και απλά ταξιδεύω με τις ιστορίες...
Λίγο καιρό πριν έκανα και εγγραφή και από σήμερα είπα να δηλώσω και παρούσα!

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό!
Φεύγουμε με τον άντρα μου την Κυριακή για Βενετία. Έχουμε κλείσει ένα ωραίο διαμέρισμα στο Cannaregio, έχω συνεννοηθεί με τον ιδιοκτήτη για το πώς βολεύει να μπούμε στην πόλη από το Τρεβίζο (μόλις έκλεισα εισιτήρια με λεωφορείο από Τρεβίζο για Piazzale Roma με 20 ευρώ πήγαινε-έλα το άτομο) και αν θα χρειαστούμε βαπορέτο πέραν της πρώτης μέρας που θα είμαστε με τις βαλίτσες και όλα κομπλέ! Μου είπε ότι επειδή θα είμαστε σε σχετικά κεντρικό σημείο δεν θα χρειαστούμε βαπορέτο εκτός από την πρώτη μέρα και μόνο για μία διαδρομή (7,5 ευρώ). Οπότε σκέφτομαι ότι απλά την ημέρα που θα προγραμματίσουμε να πάμε την εκδρομή στα νησιά θα βγάλουμε ένα ημερήσιο (20ευρώ).

Διάβασα όλες τις ιστορίες σας περί Βενετίας. Γενικά έχω βρει διάφορα tips...για παράδειγμα πολύ σημαντικό να γνωρίζω ότι πέραν του βαπορέτο υπάρχει και το τρανσέτο το οποίο διασχίζει το μεγάλο κανάλι με κάμποσες στάσεις, παίρνει λιγότερα άτομα και μόνο στο όρθιο αλλά κοστίζει μόνο 2 ευρώ. ;-)

Λοιπόν το ερώτημά μου αφορά στην κάρτα που θέλω να βγάλω για τα αξιοθέατα.
Βρήκα, με τη βοήθειά σας πάντα, αυτό το site https://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services και αύριο θα κλείσω και την κάρτα μας για να είμαστε έτοιμοι καθ'όλα. Βλέπω διάφορες επιλογές στην κάρτα. Ψήνομαι για την επιλογή όπου με 24 ευρώ θα δούμε 11 αξιοθέατα. Πρόκειται για όλα αυτά https://www.veneziaunica.it/en/content/musei-civici-venezia
Βλέπω όμως και την silver city pass η οποία με 28,90ευρώ δίνει δωρεάν είσοδο στα 4 μουσεία στη Σαν Μάρκο, σε 3 εκκλησίες της επιλογής σου και σε ένα Querini Stampalia FOundation.. και έχει και κάποιες εκπτώσεις σε επιλεγμένα καταστήματα στην πόλη. Ποια η γνώμη σας;

υγ. θα πάμε από Κυριακή μεσημέρι έως Πέμπτη πρωί. Δηλαδή 3 γεμάτες μέρες και μισή!

Εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενη οποιαδήποτε εξτρα πληροφορία συμβουλή

Πολλά σας γράφω αλλά από ανασφάλεια νομίζω θέλω καταβάθος, εκτός από την ερώτηση, να μοιραστώ με τους έμπειρους τα σχέδιά μου. :)

Ευχαριστώ πολύ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Γεια σας,

πολλά χρόνια τώρα μπαίνω στο φόρουμ και παίρνω στοιχεία για να οργανώσω τα ταξίδια μου καλύτερα. Άλλες φορές μπαίνω στον ελεύθερο χρόνο μου και απλά ταξιδεύω με τις ιστορίες...
Λίγο καιρό πριν έκανα και εγγραφή και από σήμερα είπα να δηλώσω και παρούσα!

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό!
Φεύγουμε με τον άντρα μου την Κυριακή για Βενετία. Έχουμε κλείσει ένα ωραίο διαμέρισμα στο Cannaregio, έχω συνεννοηθεί με τον ιδιοκτήτη για το πώς βολεύει να μπούμε στην πόλη από το Τρεβίζο (μόλις έκλεισα εισιτήρια με λεωφορείο από Τρεβίζο για Piazzale Roma με 20 ευρώ πήγαινε-έλα το άτομο) και αν θα χρειαστούμε βαπορέτο πέραν της πρώτης μέρας που θα είμαστε με τις βαλίτσες και όλα κομπλέ! Μου είπε ότι επειδή θα είμαστε σε σχετικά κεντρικό σημείο δεν θα χρειαστούμε βαπορέτο εκτός από την πρώτη μέρα και μόνο για μία διαδρομή (7,5 ευρώ). Οπότε σκέφτομαι ότι απλά την ημέρα που θα προγραμματίσουμε να πάμε την εκδρομή στα νησιά θα βγάλουμε ένα ημερήσιο (20ευρώ).

Διάβασα όλες τις ιστορίες σας περί Βενετίας. Γενικά έχω βρει διάφορα tips...για παράδειγμα πολύ σημαντικό να γνωρίζω ότι πέραν του βαπορέτο υπάρχει και το τρανσέτο το οποίο διασχίζει το μεγάλο κανάλι με κάμποσες στάσεις, παίρνει λιγότερα άτομα και μόνο στο όρθιο αλλά κοστίζει μόνο 2 ευρώ. ;-)

Λοιπόν το ερώτημά μου αφορά στην κάρτα που θέλω να βγάλω για τα αξιοθέατα.
Βρήκα, με τη βοήθειά σας πάντα, αυτό το site https://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services και αύριο θα κλείσω και την κάρτα μας για να είμαστε έτοιμοι καθ'όλα. Βλέπω διάφορες επιλογές στην κάρτα. Ψήνομαι για την επιλογή όπου με 24 ευρώ θα δούμε 11 αξιοθέατα. Πρόκειται για όλα αυτά https://www.veneziaunica.it/en/content/musei-civici-venezia
Βλέπω όμως και την silver city pass η οποία με 28,90ευρώ δίνει δωρεάν είσοδο στα 4 μουσεία στη Σαν Μάρκο, σε 3 εκκλησίες της επιλογής σου και σε ένα Querini Stampalia FOundation.. και έχει και κάποιες εκπτώσεις σε επιλεγμένα καταστήματα στην πόλη. Ποια η γνώμη σας;

υγ. θα πάμε από Κυριακή μεσημέρι έως Πέμπτη πρωί. Δηλαδή 3 γεμάτες μέρες και μισή!

Εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενη οποιαδήποτε εξτρα πληροφορία συμβουλή

Πολλά σας γράφω αλλά από ανασφάλεια νομίζω θέλω καταβάθος, εκτός από την ερώτηση, να μοιραστώ με τους έμπειρους τα σχέδιά μου. :)

Ευχαριστώ πολύ
Δεν εχω παει Βενετια αλλα επειδη δε βλεπω και αλλη απαντηση θα σου θεσω το εξης ερωτημα..μεσα σε 3μιση μερες πιστευεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να δεις 11 αξιοθεατα???το θεωρω τουλαχιστον αδυνατο!4 μουσεια ΙΣΩΣ με αρκετη οργανωση και τρεξιμο λογικα...κατεληξε λοιπον σε τι μουσεια-αξιοθεατα θα θελες να μπεις και να δεις πιο πολυ και μετα δες ποια καρτα σε συμφερει
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν εχω παει Βενετια αλλα επειδη δε βλεπω και αλλη απαντηση θα σου θεσω το εξης ερωτημα..μεσα σε 3μιση μερες πιστευεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να δεις 11 αξιοθεατα???το θεωρω τουλαχιστον αδυνατο!4 μουσεια ΙΣΩΣ με αρκετη οργανωση και τρεξιμο λογικα...κατεληξε λοιπον σε τι μουσεια-αξιοθεατα θα θελες να μπεις και να δεις πιο πολυ και μετα δες ποια καρτα σε συμφερει
Τα συγκεκριμένα 11 αξιοθέατα δεν είναι καθόλου αδύνατο να τα δεις σε 3,5 μέρες. Τα 4 είναι στην πλατεία του Αγίου Μάρκου, τα 3 στην περιοχή Dorsoduro, τα 2 στα νησιά Murano και Burano που θα πάνε εκδρομή και μένουν άλλα 2 που είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και είναι μάλλον κοντά εκεί που θα μένουν.

Οπότε δεν υπάρχει θέμα χρόνου. Το θέμα είναι κατά πόσο σε ενδιαφέρουν @Kataplou τα συγκεκριμένα 11 αξιοθέατα. Το παλάτι των Δόγηδων είναι το αξιοθέατο που θα δεις οπωσδήποτε και θα σου πάρει αρκετό χρόνο. Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να παραλείψετε να ανεβείτε στον καμπαναριό του San Marco που δεν περιλαμβάνεται σε κάποια εκπτωτική κάρτα και έχει κόστος 8€ εφόσον το αγοράσετε επί τόπου. Διαφορετικά η on line αγορά κοστίζει 13€ επειδή προσπερνάς την ουρά. Εννοείται θα επισκεφθείτε και την εκκλησία του Αγίου Μάρκου που επίσης δεν περιλαμβάνεται σε κάποια κάρτα. Η είσοδος είναι δωρεάν αλλά αν θες να μη περιμένεις την ουρά μπορείς να αγοράσεις με 3€ την είσοδό σου από το επίσημο site. Αν θες να επισκεφτείς το μουσείο του Αγίου Μάρκου που είναι στον δεύτερο όροφο και να δεις και τη θέα από το μπαλκόνι κοστίζει 5€ και μπορείς να το αγοράσεις μόνο επί τόπου.
http://www.basilicasanmarco.it/informazioni-per-i-turisti/orari-di-apertura/?lang=en

Η Silver city pass είναι καλύτερη κατά την άποψη μου. Έχει και καλή έκπτωση στην πινακοθήκη Peggy Guggenheim Collection που είναι από τα πιο σημαντικά μουσεία στην Ιταλία. Επίσης έχει έκπτωση στον πύργο του ρολογιού.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Τα συγκεκριμένα 11 αξιοθέατα δεν είναι καθόλου αδύνατο να τα δεις σε 3,5 μέρες. Τα 4 είναι στην πλατεία του Αγίου Μάρκου, τα 3 στην περιοχή Dorsoduro, τα 2 στα νησιά Murano και Burano που θα πάνε εκδρομή και μένουν άλλα 2 που είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και είναι μάλλον κοντά εκεί που θα μένουν.

Οπότε δεν υπάρχει θέμα χρόνου. Το θέμα είναι κατά πόσο σε ενδιαφέρουν @Kataplou τα συγκεκριμένα 11 αξιοθέατα. Το παλάτι των Δόγηδων είναι το αξιοθέατο που θα δεις οπωσδήποτε και θα σου πάρει αρκετό χρόνο. Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να παραλείψετε να ανεβείτε στον καμπαναριό του San Marco που δεν περιλαμβάνεται σε κάποια εκπτωτική κάρτα και έχει κόστος 8€ εφόσον το αγοράσετε επί τόπου. Διαφορετικά η on line αγορά κοστίζει 13€ επειδή προσπερνάς την ουρά. Εννοείται θα επισκεφθείτε και την εκκλησία του Αγίου Μάρκου που επίσης δεν περιλαμβάνεται σε κάποια κάρτα. Η είσοδος είναι δωρεάν αλλά αν θες να μη περιμένεις την ουρά μπορείς να αγοράσεις με 3€ την είσοδό σου από το επίσημο site. Αν θες να επισκεφτείς το μουσείο του Αγίου Μάρκου που είναι στον δεύτερο όροφο και να δεις και τη θέα από το μπαλκόνι κοστίζει 5€ και μπορείς να το αγοράσεις μόνο επί τόπου.
http://www.basilicasanmarco.it/informazioni-per-i-turisti/orari-di-apertura/?lang=en

Η Silver city pass είναι καλύτερη κατά την άποψη μου. Έχει και καλή έκπτωση στην πινακοθήκη Peggy Guggenheim Collection που είναι από τα πιο σημαντικά μουσεία στην Ιταλία. Επίσης έχει έκπτωση στον πύργο του ρολογιού.
Χρονικα εννοουσα...μπαινεις σ ενα μουσειο δε θες 1-2 ωρες να το δεις?αν εννοεις να τα δει απ εξω ή δεν χρειαζετε τοσος χρονος για τα συγκεκριμενα αλλο αυτο...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Χρονικα εννοουσα...μπαινεις σ ενα μουσειο δε θες 1-2 ωρες να το δεις?αν εννοεις να τα δει απ εξω ή δεν χρειαζετε τοσος χρονος για τα συγκεκριμενα αλλο αυτο...
Προφανώς και δεν εννοούσα απ' έξω. Στο Παλάτι των Δόγηδων ναι θες πολύ χρόνο. Αλλά μιλάμε για 3 μέρες. Το θέμα όμως είναι να βλέπεις πράγματα που πραγματικά σε ενδιαφέρουν και όχι επειδή τα περιλαμβάνει μια τουριστική κάρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom