Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.290
Likes
1.355
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
οταν εννοεις 4 βραδια Φλωρεντια, φανταζομαι σκεφτεστε και καμια ημερησια Πιζα ή Σιένα ή και τα 2 ε;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Πολυ ωραίο ακούγεται και είναι διότι το έχω κάνει κι εγω, με τους προορισμούς ανάποδα. Πρώτα Βενετία μετά Φλωρεντια. Στο ενδιάμεσο μπορείτε να πάτε και Μπολόνια καθώς είναι στο δρόμο σας ενω πρόταση μου είναι να μείνετε όχι στη Βενετία αλλα στο Mestre και να πηγαίνετε στην πόλη με το λεωφορείο και μετα χρησιμοποιώντας το βαπορέτο. Τώρα για τον ενδιάμεσο προορισμό νομίζω ότι η Σερβία είναι καλη επιλογή, η πιο ασφαλής

Sent from my iPhone using Travel stories
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.290
Likes
1.355
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εγω παλι το μεστρε δεν το θεωρω σωστη λυση... καλυτερα μεσα στη Βενετια, γηια να κανετε και καμια βολτα βραδυ...
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
οταν εννοεις 4 βραδια Φλωρεντια, φανταζομαι σκεφτεστε και καμια ημερησια Πιζα ή Σιένα ή και τα 2 ε;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Στη Σιένα είχαμε πάει πριν 3 χρόνια (από Φλωρεντία που είχαμε πάει για 5 βράδια με παιδιά όμως και δεν είδαμε και πολλά)
Στην Πίζα όμως λογικά θα πάμε, όπως και στην Τοσκάνη (που και εκεί πήγαμε λίγο με παιδιά).
Έχει νόημα αντι για Βενετία (δεν έχουμε πάει) να πάμε στη λίμνη Γκάρντα; Υποθέτω όχι.
Πάντα μένουμε στο ιστορικό κέντρο των πόλεων, και στη Βενετία έτσι θα κάνουμε.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Βενετία μέσα να μείνετε φυσικά..Αλλά αφού έχεις ξαναπάει προσοχή με το αυτοκίνητο στις ζώνες που απογορεύονται αυτά.Να πας και Λούκα είναι τέλεια..Αν δεις ότι σε συμφέρει στο τέλος να πας με αμάξι γιατί όχι;(ακτοπλοικά,πάρκινγκ,κλπ)..Α!Και η Πίζα και η Σιένα στην Τοσκάνη είναι!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Βενετια νομιζω η καλυτερη λυση ειναι να αφησετε το αυτοκινητο σε καποιο parking στο Μεστρε γιατι ειναι αρκετα πιο οικονομικο απο το να το αφησετε στα parking μετα την γεφυρα. Σχετικα με διαμονη το Μεστρε ειναι μετρια εως κακη λυση για να χαρει καποιος την υπεροχη Βενετια.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
οταν εννοεις 4 βραδια Φλωρεντια, φανταζομαι σκεφτεστε και καμια ημερησια Πιζα ή Σιένα ή και τα 2 ε;
Εγώ φαντάζομαι ότι όταν λένε 4 βράδια Φλωρεντία εννοούν 4 βράδια Φλωρεντία και όχι να τρέχουν από δω και από κει. Την στιγμή μάλιστα που θα έχουν 4 μέρες να απολαύσουν μια από τις ωραιότερες πόλεις της Ιταλίας δεν βρίσκω λόγο να χαντακώσουν δύο μέρες γυρνώντας στα χωριά, που ασφαλώς και δεν θα ευχαριστηθούν γιατί θα έχουν ελάχιστο χρόνο στην διάθεσή τους... Αν είχαν δέκα μέρες καιρό μάλιστα, τώρα όμως μέσα σε 4 μόνο μέρες τι θα πρωτοδούν??

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί θέλετε να σκοτώνεται τα ταξίδια σας... η Φλωρεντία είναι μια υπέροχη πόλη που ποτέ δεν βαριέσαι... γιατί να την χαντακώσω και να βάλω μέσα και Σιένα και Πίζα και τα χωριά της Τοσκάνης... εσείς δηλαδή πιστεύετε σοβαρά ότι μέσα σε δυο μέρες έχετε δει και απολαύσει την Φλωρεντία? Ρε παιδιά τα ταξίδια δεν είναι τρέχω να δω όσο γίνεται περισσότερα... τα ταξίδια θέλουν άνεση και χρόνο για να μπορέσεις να εκτιμήσεις τι βλέπεις... αφήστε τα πασαλήματα και μάθετε να ταξιδεύετε...

Για το θέμα της διαμονής στην Βενετία τα έχουμε πει χίλιες φορές... πάρκινγκ έξω από την πόλη και ύπνος μέσα... μένοντας στο Μέστρε χάνεις όλη την γοητεία της πόλης... το ξαναλέω... στην Βενετία μένεις ΠΑΝΤΑ στο κέντρο της... αφήστε το Μέστρε για άσχετους και για τα γκρούπ...

Η Garda, όπως άλλωστε όλες οι Ιταλικές λίμνες είναι εξαιρετικές... το κακό όμως είναι ότι δεν μπορείς να τα συνδυάσεις όλα... πρέπει να αποφασίσεις, Βενετία ή GARDA... αν ρωτάς την γνώμη μου, η Βενετία είναι υπεράνω πάσης σύγκρισης.

Για το ταξίδι του γυρισμού μέσω πρώην Γιουγκοσλαβίας δεν μπορώ να σε βοηθήσω... δεν το έχω κάνει και δεν θέλω να σε μπερδέψω...
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εγώ φαντάζομαι ότι όταν λένε 4 βράδια Φλωρεντία εννοούν 4 βράδια Φλωρεντία και όχι να τρέχουν από δω και από κει. Την στιγμή μάλιστα που θα έχουν 4 μέρες να απολαύσουν μια από τις ωραιότερες πόλεις της Ιταλίας δεν βρίσκω λόγο να χαντακώσουν δύο μέρες γυρνώντας στα χωριά, που ασφαλώς και δεν θα ευχαριστηθούν γιατί θα έχουν ελάχιστο χρόνο στην διάθεσή τους... Αν είχαν δέκα μέρες καιρό μάλιστα, τώρα όμως μέσα σε 4 μόνο μέρες τι θα πρωτοδούν??

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί θέλετε να σκοτώνεται τα ταξίδια σας... η Φλωρεντία είναι μια υπέροχη πόλη που ποτέ δεν βαριέσαι... γιατί να την χαντακώσω και να βάλω μέσα και Σιένα και Πίζα και τα χωριά της Τοσκάνης... εσείς δηλαδή πιστεύεται σοβαρά ότι μέσα σε δυο μέρες έχετε δει και απολαύσει την Φλωρεντία? Ρε παιδιά τα ταξίδια δεν είναι τρέχω να δω όσο γίνεται περισσότερα... τα ταξίδια θέλουν άνεση και χρόνο για να μπορέσεις να εκτιμήσεις τι βλέπεις... αφήστε τα πασαλήματα και μάθετε να ταξιδεύετε...

Για το θέμα της διαμονής στην Βενετία τα έχουμε πει χίλιες φορές... πάρκινγκ έξω από την πόλη και ύπνος μέσα... μένοντας στο Μέστρε χάνεις όλη την γοητεία της πόλης... το ξαναλέω... στην Βενετία μένεις ΠΑΝΤΑ στο κέντρο της... αφήστε το Μέστρε για άσχετους και για τα γκρούπ...

...

Συμφωνώ απολύτως με τον συμφορουμίτη!!!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.290
Likes
1.355
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εννοείται προτάσεις κάνουμε κ ο άλλος τις επεξεργάζεται.... Εγώ προσωπικά τις τέσσερις μέρες τις θεωρώ πολλές για Φλωρεντία. Ωστόσο άλλος μπορεί να θέλει και εβδομάδα ολόκληρη να χαλαρώσει... Το θέμα είμαι να μην έχουμε επικριτικο ύφος απέναντι στους αλλους αλλά. Να λέμε απλά τη γνώμη μας... Εξάλλου. Δεν έχουμε όλοι τη ευκαιρία να πάμε 10 φορές Ιταλία οπότε προσπαθούμε να επισκεφτούμε κάποια μέρη σε συνδυασμό με κάποια αλλά... Χωρίς απαραίτητα να τα σκοτώνουμε.Ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με την κρίση του...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε έναν ιδεατό κόσμο που θα υπήρχε άφθονος χρόνος και χρήμα για ατέλειωτα ταξίδια, 4 και περισσότερες μέρες στη Φλωρεντία θα ήταν ιδανικές, ίσως και μήνες όπως συνηθίζονταν πριν αιώνες στα Grand Tour. Στον πραγματικό κόσμο που ζούμε, προτιμώ να ακολουθήσω το classic cities route του LP που αφιερώνει 4 μέρες στη Φλωρεντία με 2 day trips σε Πίζα και Σιένα.
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Θα μείνουμε μέσα στη Βενετία όπως είπα. Αν αφήσουμε το αυτοκίνητο στο Μέστρε, πως θα πάμε στη Βενετία; Λεωφορείο, ταξί;
Από Ιταλία για Ελλάδα (Σλοβενία, Κροατία, Σερβία, Σκόπια) αρκεί η ταυτότητα, έτσι δεν είναι; Τα διαβατήρια (μάλλον έχουν λήξει)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επικριτικός γίνομαι όταν διαβάζω πράγματα εκτός λογικής... και δυστυχώς η λογική σου αυτή της ξεπέτας δηλαδή, ότι μέσα σε ένα ολιγοήμερο ταξίδι ας χωρέσουμε όσα περισσότερα γίνεται, είναι καταστροφική...

Ασφαλώς και δεν έχουμε όλοι μας την δυνατότητα να κάνουμε 10 ταξίδια στην Ιταλία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ότι θα κάνουμε τον γύρο της χώρας σε μια βδομάδα για να λέμε στους φίλους μας ότι πήγαμε σχεδόν παντού...

Η φίλη μας είπε ότι τέσσερις ημέρες στην Φλωρεντία είναι πολλές... αν είναι δυνατόν να λέμε σοβαρά τέτοια πράγματα... το δράμα δεν είναι ότι τα πιστεύουμε, το δράμα είναι ότι τα γράφουμε και κινδυνεύουμε να παρασύρουμε και άπειρους συμφορμίτες με αυτούς τους ερασιτεχνισμούς... όταν μιλάμε για Φλωρεντία μιλάμε για την πρωτεύουσα της Ιταλικής αναγέννησης... σε ρωτάω ευθέως αγαπητή μου... τι είδες από την Φλωρεντία εσύ σε δύο μέρες και θεωρείς ότι τέσσερις είναι πολλές? Είδες την Μαντόνα με τον Μακρύ Λαιμό στο Ουφίτσι? Κατάλαβες ότι το Μπαρτζέλο δεν είναι ένα απλό κτίριο αλλά ένα από τα ωραιότερα μουσεία της πόλης? Πρόσεξες την Πόρτα του Παραδείσου και διάβασες για την ιστορία της? Έκανες βόλτα στους Giardini di Boboli? Πήγες στο Φιέζολε? Απολαύσες το ηλιοβασίλεμα στην piazzale Μichelangelo? Κατάλαβες ότι ο αυθεντικός Δαβίδ δεν είναι αυτός που είδες στην Signoria και έψαξες να βρεις που είναι ο πραγματικός? Αν τα έκανες όλα αυτά και δεκάδες άλλα σε δύο μόνο μέρες τότε είσαι το παιδί θαύμα γιατί είναι αδύνατον να εμπεδώσεις τέτοιο πολιτιστικό πλούτο σε τόσο ελάχιστο χρόνο... εσύ λοιπόν πήγες δυο μέρες στην πόλη και νομίζεις ότι την έμαθες , νομίζεις ότι τα είδες όλα και δίνεις και συμβουλές από πάνω ότι δύο μέρες είναι αρκετές... αρκετές είναι για σένα αγαπητή... αυτοί που ταξιδεύουν για να απολαμβάνουν λένε ότι η Φλωρεντία είναι ανεξάντλητη και ότι δύο ημέρες δεν φτάνουν καλά καλά για να πάρεις μυρουδιά από αυτή την υπέροχη πόλη, που πολλοί άκουσον άκουσον την κάνουν μονοήμερη ξεπέτα από την Ρώμη!!

Το ξαναλέω... μάθετε να ταξιδεύετε και να απολαμβάνετε... τα ταξίδια δεν είναι αγώνας δρόμου... θέλουν οργάνωση και διάβασμα... καλύτερα να δείτε σωστά λιγότερα παρά να προσπαθήσετε να τα χωρέσετε όλα χωρίς ουσιαστικά να ευχαριστηθείτε τίποτε...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom