Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Κλείσαμε εισητήρια και ξενοδοχεία!

Θα μείνουμε μέσα στη Βενετία όπως είπα. Αν αφήσουμε το αυτοκίνητο στο Μέστρε, πως θα πάμε στη Βενετία; Λεωφορείο, τρένο;
Που το αφήνουμε; Σε ιδιωτικό πάρκινγκ;

Ευχαριστώ!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Και με λεωφορείο μπορείς και με τρένο..Δες αν μπορείς να το αφήσεις και στο Tronchetto αλλά δεν ξέρω τι παίζει από τιμές εκεί.
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Παρ'οτι συμφωνω απολυτα με την ταξιδιωτικη "φιλοσοφια" του Traveller , θα διαφωνησω καθετα με τον τροπο που εκφραζει τις επικρισεις του - και οχι μονο σε αυτο το thread.Χαρακτηρισμοι του τυπου "ασχετοι" , "ερασιτεχνισμοι" κτλ νομιζω οτι ειναι περιττοι.Δηλαδη ρε Traveller αν καποιος δεν εχει και δεν θελει να εχει καμια επαφη με την τεχνη γιατι να παει στο Μπαρτζελο?Για να λεει οτι πηγε? Αλλοι γουσταρουν να πηγαινουν να βλεπουν γηπεδα , αγωνες , θεατρο κτλ κτλ κτλ.Αλλοι πηγαινουν στη Φλωρεντια για να φανε παγωτο ή να ψωνισουν σε outlet. Τι να κανουμε τωρα ο καθενας με τα γουστα του.Τα δικα του γουστα οταν δεν ταυτιζονται με τα δικα μας δεν σημαινει οτι ειναι απορριπτεα , ασχετα , ερασιτεχνικα. "Μα καλα πηγες στην Πραγα και δεν παρακολουθησες Μαυρο θεατρο? τσ τσ τσ απαραδεκτος. E OXI ΔΕΝ ΠΗΓΑ. X....κα για το μαυρο θεατρο. Πηγα ομως σε 1000 αλλα πραγματα που ουτε φανταζεσαι οτι υπαρχουν". Το πνευμα του παραπανω φανταστικου διαλογου εχω παρατηρησει οτι διαπνεει αρκετα συχνα το forum και ειναι κριμα ειδικα οταν εκφραζεται απο ατομα που ομολογουμενως εχουν απιστευτη εμπειρια σε ταξιδια. Απλα τα δεδομενα του καθενος ειναι πολυ διαφορετικα απο τα εκαστοτε δικα μας.Και ποιος ειναι αυτος που θα κρινει τελικα τι ειναι σωστος ταξιδιωτης - τουριστας ? (ναι τουριστας , ολοι τουριστες ειμαστε στο κατω κατω)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εκατό χρόνια πριν, στις αρχές του 20ου αιώνα η Ελλάδα ζούσε μια τραγωδία… αποκαμωμένη οικονομικά, μόλις δέκα χρόνια από το ιστορικό «δυστυχώς επτωχεύσαμεν» και ταπεινωμένη στρατιωτικά από την πανωλεθρία του 1897, προσπαθούσε να μαζέψει τα κομμάτια της και να οικοδομήσει ένα σύγχρονο κράτος … αυτές τις δύσκολες εποχές, μια από τις σημαντικότερες πνευματικές κεφαλές του τόπου, ο Κωστής Παλαμάς, έχοντας διαγνώσει πως η φυγή προς τα μπρος είναι μονόδρομος, γράφει ένα συγκλονιστικό λιτό ποίημα με τίτλο ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΧΤΙΣΤΕ … με αυτό προτρέπει τις κρατικές αρχές να επενδύσουν στη νέα γενιά, αναδιοργανώνοντας το ισχύον ξεπερασμένο εκπαιδευτικό σύστημα και δημιουργώντας τις κατάλληλες υλικοτεχνικές υποδομές…

Έναν αιώνα μετά, αυτό το αριστουργηματικό ποίημα δυστυχώς παραμένει τραγικά επίκαιρο… οι υποδομές πλέον μπορεί να υπάρχουν αλλά το πρόβλημα έχει μεταφερθεί στην ουσία και στην ποιότητα της καθεαυτού παιδείας… κακοπληρωμένοι και αδιάφοροι καθηγητές παρακολουθούν ατάραχοι τον ηθικό κατήφορο, αφήνοντας τον σημαντικότατο ρόλο της διαπαιδαγώγησης σε αργυρώνητα ΜΜΕ που πλασάρουν ως πρότυπα στη νέα γενιά σκουπίδια… ατάλαντοι τραγουδοποιοί, ηλίθιες μοντέλες , απίθανοι μαϊντανοί πρωταγωνιστούν καθημερινά σε θλιβερά τηλεσκουπίδια καταδικάζοντας το μέλλον του τόπου σε μαρασμό…

Θεωρώ αυτή την σύντομη εισαγωγή απαραίτητη για να υποστηρίξω την άποψή μου στο θέμα που δημιουργήθηκε… πρώτα από όλα, έχοντας πλήρη συνείδηση της ασημαντότητάς μου, θέλω να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω καμιά πρόθεση να το παίξω πνευματικός ταγός, ούτε θεματοφύλακας της όποιας πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου… δυστυχώς όμως δεν μπορώ να μένω συνεχώς ατάραχος μπροστά στην πνευματική ψώρα και την καλλιτεχνική αποχαύνωση που κυριαρχεί στη ζωή μας και προσπαθώ όσο μπορώ να αντιδρώ… στα πλαίσια αυτής της υγιούς αντίδρασης είναι οι παρεμβάσεις μου, που σκοπό έχουν να ταρακουνίσουν… παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και χρόνια και είμαι υπερήφανος γιαυτό, γιατί παραμένει όαση ποιότητας στην έρημο της κακογουστιάς που μας περικυκλώνει… εδώ και λίγο καιρό όμως παρατηρώ ότι μερικά μέλη, στα πλαίσια μιας κακά νοούμενης «ελευθεροτυπίας», καταδικάζουν τις παρεμβάσεις μου υποστηρίζοντας, ότι ο καθένας μας έχει την γνώμη του και πρέπει αβίαστα και ανεμπόδιστα να την εκφράζει χωρίς να δέχεται την όποια κριτική… θα συμφωνήσω απόλυτα ως προς το πρώτο μέρος… ασφαλώς και όλες οι γνώμες, στα πλαίσια των γενικών κανόνων, πρέπει ελεύθερα να «ακούγονται», αλίμονο να υπάρχει λογοκρισία… εκεί που δεν συμφωνώ είναι στο θέμα της κριτικής… θεωρώ παιδαριώδες το επιχείρημα ότι δεν πρέπει να υπάρχει κριτική στα όσα γράφουν τα μέλη, γιατί έτσι καπελώνονται μερικές απόψεις και πολλοί φοβούνται να γράψουν… το έχω ξαναπεί… το φόρουμ είναι δημόσιο και όταν αποφασίσεις να γράψεις σε αυτό εκτίθεσαι… αν δεν μπορείς να το αντέξεις ή ακόμη χειρότερα αν δεν μπορείς να υποστηρίξεις τις απόψεις σου με επιχειρήματα απλά μην γράφεις…

Tο φόρουμ καθημερινά το διαβάζουν χιλιάδες άτομα, που σε μεγάλη πλειοψηφία είναι νέοι άνθρωποι που τώρα δεν ξεκινούν μόνο τα ταξίδια αλλά και την ζωή τους… δεν το αντέχει η ηθική μου λοιπόν να διαβάζω ανοησίες και να μην τις σχολιάζω… κατανοώ απόλυτα ότι είναι απόψεις συμφορμιτών, τις σέβομαι, αλλά απλά δεν τις ασπάζομαι και προσπαθώ όσο μπορώ να τις αντικρούσω… γράφει ο φίλος πιο πάνω, ότι υπάρχουν διαφορετικοί τύποι ταξιδιωτών που δεν θέλουν να έχουν σχέση με την τέχνη και ότι γουστάρουν να πάνε στη Φλωρεντία να φάνε παγωτό και να ψωνίσουν… σαφώς και υπάρχουν και τέτοιοι και καλά κάνουν… όταν όμως κάποιος με θέρμη υποστηρίζει αυτές τις απόψεις σε ένα δημόσιο φόρουμ, είναι δυνατόν να μην περιμένει κριτική? Είναι δυνατόν να διαβάσει κάποιος σε ένα φόρουμ ότι αν βρεθεί π.χ ένας τουρίστας στην Αθήνα πρέπει να δώσει προτεραιότητα στο εκπτωτικό χωριό στα Σπάτα και στα μπουζούκια και να μην πάει στο Ηρώδειο και την Ακρόπολη και να μην αντιδράσει?

Αγαπητέ helstar οφείλω να γράψω ότι δύο ημέρες στην Φλωρεντία είναι λίγες… οφείλω να γράψω ότι κάποιος πρέπει να πάει στο Μπαρτζέλο και να δει την Πόρτα του Παραδείσου… από εκεί και μετά ο άλλος κρίνει και αποφασίζει… δεν έχει να κάνει με το στυλ του ταξιδιώτη… επαναλαμβάνω, πολλοί συμφορμίτες αρχίζουν την ταξιδιωτική και όχι μόνο, ζωή τους τώρα… είναι δυνατόν λοιπόν αυτοί να διαβάζουν για φραπέδες, ταχυφαγεία και Κέλτικες βραδιές στην Πράγα χωρίς να υπάρχει κάποιος να τους ταρακουνίσει και να τους πει, ξυπνάτε ρε, πάτε σε έναν υπέροχο ξένο τόπο κι εσείς αντί να θέλετε να τον γνωρίσετε ρωτάτε που θα πιείτε φραπέ? Λυπάμαι αλλά εγώ στα πλαίσια των δυνατοτήτων μου θα αντισταθώ και πάντα θα φωνάζω… δεν έχει να κάνει με τα γούστα μου… κι εμένα το Μαύρο Θέατρο δεν μου αρέσει αλλά είναι μέρος της κουλτούρας της χώρας και θα το προτείνω… κι εγώ δεν έχω π.χ κάψα να δω το Μουσείο της Τεχνολογίας στο Μόναχο ή το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Λονδίνο, αλλά πάντα τα προτείνω άσχετα αν εμένα δεν μου αρέσουν… το φόρουμ φίλοι μου, πάντα ήταν ένα πορθμείο πολιτισμού και είχε υψηλό πνευματικό επίπεδο μελών… οφείλουμε να το προστατεύσουμε λοιπόν και να διατηρήσουμε αυτό το επίπεδο, γιατί έτσι προστατεύουμε και διαπαιδαγωγούμε όσο μπορούμε την γενιά που έρχεται… αφήστε λοιπόν τα κροκοδείλια δάκρυα και τους αφορισμούς … το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την διαφορετικότητα του καθενός έχει να κάνει με την σωστή του διαπαιδαγώγηση… κέρδος λοιπόν θα είναι, αν έστω κι ένας συμφορμίτης που θα πάει στην Φλωρεντία, ψαχτεί με την κουβέντα που κάνουμε, διαβάσει και πάει να δει το Μπαρτζέλο, αντί να τρέχει στα φτηνομάγαζα της Πόντε Βέκκιο...
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Επαναλαμβανω οτι συμφωνω απολυτα με οσα γραφεις αλλα διαφωνω με καποιους χαρακτηρισμους.Αυτο ειναι ολο
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.290
Likes
1.355
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Επαναλαμβανω οτι συμφωνω απολυτα με οσα γραφεις αλλα διαφωνω με καποιους χαρακτηρισμους.Αυτο ειναι ολο
Αρκετοί είμαστε που λεμε το ιδιο πράγμα!
Δυστυχως δεν μπορούμε όλοι να πάμε 4 μέρες Φλωρεντια και μας αρκούν και οι 2 μέρες... Μακαρι να ειχαμε πολλα χρηματα να μεναμε 4 μερες Φλωρεντια, αλλα δεν εχουμε πολλοι τη δυνατοτητα να πηγαινουμε 20 εκδρομες το χρονο! Αν ηταν να μεινω εγω π.χ. 4 μερες Φλωρεντια, θα ηθελα να μεινω 14 Ρώμη, 4 Βενετια, 4 Μιλανο, 14 Παρισι, 14 Λονδινο, δύο μηνες Νεα Υορκη.... και παει λεγοντας... Θα επρεπε να ταξιδεύουμε συνεχεια, να μην εχουμε υποχρεωσεις και να ειμαστε εκατομμυριουχοι... Δεν βρίσκω που είναι το κακό να συνδιάσει κανεις 2 μερη σε μία εκδρομη αν ξερει ότι δεν προκειται στο αμεσο μελλον να επισκεφτει ξανα τη χώρα αυτη... Δεν σημαινει οτι θα σκοτωσεις εναν προορισμο... Παιρνεις μια γευση... Πρεπει δηλαδη να μας κατακρινουν γι αυτο οι εμπειροι ταξιδιωτες; Βρισκομαστε σε φορουμ, οποτε τι να κανουμε, μας κεφευγει και εμας η γνωμη μας καμια φορα... Μπορει να κρινει καποιος αυτο που λες αν δεν συμφωνει αλλα με κοσμιο τροπο... Μερικοι χαιρονται με το σχολιαζουν τους αλλους...
Τελος παντων, δεν το συνεχιζω, γιατι κατανταει πολυ κουραστικό το θεμα αυτο... :(
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To όλο θέμα είναι καθαρά θεωρητικού χαρακτήρα. Δεν υπάρχει απαιτούμενη διάρκεια επίσκεψης μιας πόλης, αλλά συνιστώμενη. Μπορείτε να ενημερωθείτε για τις συνιστώμενες διάρκειες επίσκεψης μιας πόλης είτε ξεφυλλίζοντας έγκυρους ταξιδιωτικούς οδηγούς είτε ρίχνοντας μια ματιά στα προγράμματα των παλιότερων ταξιδιωτικών γραφείων του κόσμου (εκτός και αν ξέρετε καλύτερα απ' τους ειδικούς, φυσικά).
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
....Ρε παιδιά τα ταξίδια δεν είναι τρέχω να δω όσο γίνεται περισσότερα... τα ταξίδια θέλουν άνεση και χρόνο για να μπορέσεις να εκτιμήσεις τι βλέπεις... αφήστε τα πασαλήματα και μάθετε να ταξιδεύετε...

συμφωνώ σε αυτό με τον Traveller
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ποστ του Traveller ειναι ιστορικο. Κριμα που "χανεται" σε αυτο το θεμα. Ας το ξαναδιαβασουν μαζι με τα υπολοιπα ποστ του οσοι αισθανονται "σημαντικοι", οσοι δεν θελουν να γινουν μερος των κοπαδιων των ταξιδιωτικων οδηγων και οσοι νομιζουν οτι η Φλωρεντια ειναι για ψωνια και παγωτο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.055
Likes
41.223
Θεωρητικά μιλώντας και χωρίς να χαρακτηρίζω κάποιον
αντιλαμβάνομαι την κακογουστιά ως προσπάθεια να χωρέσεις κάτι πολύ μεγάλο σε κάτι πολύ μικρό- σε όλες τις εκφράσεις της ανθρώπινης δραστηριότητας. Το παρατηρώ και στα ταξίδια των ανθρώπων, στα σπίτια που φτιάχνουν, στις κοινωνικές εκδηλώσεις τους και πάει λέγοντας.
Ο Traveller εισηγείται το αντίθετο του κιτς - και μπράβο του γι' αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom