Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για τη Σιένα και θα είναι κρίμα να μην πάτε! Μόλις γύρισα από Φλωρεντία και οκ καλή είναι αλλά 5 μέρες από τη στιγμή που έχετε ξαναπάει κιόλας? Πολύ μου φαίνεται..Αλλά εσεις ξέρετε καλύτερα.Καλά να περάσετε.
Σιένα πήγαμε την πρώτη φορά, είναι όντως καταπληκτική.
Στη Φλωρεντία είχαμε μείνει 5 βράδυα, αλλά με παιδιά και δεν είδαμε πολλά. Τώρα θα πάμε μόνοι μας!
Η πόλη μου αρέσει τόσο, που ακόμα και αν μπορούσα να εξαντλήσω όλα όσα έχω να δω (πράγμα που δε γίνεται), θα μου άρεσε απλά να είμαι εκεί στην Piazza della Signoria ή στο Duomo ή στα γύρω στενά, να κάνω βόλτες ή να κάθομαι κάπου ή απλά να κοιτάζω τα κτίρια.
Τα 4 βράδυα που θα παμε τώρα μου φαίνονται λίγα..
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου....
παίρνεις το λεωφορείο από αεροδρόμιο για piazzale roma(περίπου 30') εκεί αναγκαστηκά κατεβαίνεις;) και παίρνεις το βαπορέτο για την πλατεία του αγ. μάρκου (γραμμη 1) και σε περίπου 45 λεπτά είσαι στο ξεν/χείο σου.

  • η γραμμή καταλήγει έπειτα από ακόμη 15' στο λίντο εσύ όμως δε θα πας αφού θα έχεις κατέβει ήδη
  • μπουράνο-μουράνο καμμία σχέση
  • η διαδρομή 1 διασχίζει όλο το μεγάλο κανάλι και είναι όνειρο για ξεκίνημα της εκδρομής
καλά να περάσεις
Η τιμη του λεωφορειου για piazzale roma ποσο ειναι περιπου?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
?6.00 πριν 2 μήνες. Έχει και με ?5.00 (άλλη εταιρία).
για την ακρίβεια στην
ACTV έχει 6 μονή διαδρομή, με επιστροφή 11
και στην ATVO 6 έχει μόνο το πρώτο που βγάζεις.
μονή:
1 biglietto € 6,00
da 2 a 9 biglietti € 5,50
10 biglietti e oltre € 5,00
με επιστροφή
1 biglietto € 11,00
da 2 a 9 biglietti € 10,50
10 biglietti e oltre € 10,00
Biglietteria on-line
Prezzi in vigore | www.actv.it
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου....
Παιδια πηγα και οντως ειναι 6 ευρω η διαδρομη και ισχυει για μια ωρα!πανακριβα......
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
rock_witch said:
Παιδια πηγα και οντως ειναι 6 ευρω η διαδρομη και ισχυει για μια ωρα!πανακριβα......
Οπως φαινεται στα ανωτερω λινκ, ισχυει για 75'. Και οι τιμες αφορουν μεμονωμενα εισητηρια. Αν συνδυαστει με εισητηρια πολλαπλων (12 ωρων δηλ κ πανω),κοστιζει 4Ε.
 

ILEKTRA8

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα, ψάχνω να κλείσω για Βενετία, βρήκα οικονομικά ξενοδοχεία στο Μέστρε αλλά δεν μπορώ να βρω πόσο κοστίζει η μεταφορά για την Βενετία. Μήπως γνωρίζει κάποιος??
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Με το τραινο απο το Μεστρε για το σταθμο Σαντα Λουτσια της Βενετιας,περισυ τον Οκτωβριο,χρονος 8-10 λεπτα ,κοστος 1,10 ευρω.(νομιζω οτι τα θυμαμαι σωστα).Αλλα ας ενημερωσει και καποιος αλλος που τα εχει πιο φρεσκα.Καλο ταξιδι.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
να υπολογίσεις στο κόστος κ τη μεταφορά από κει προς το κέντρο(αλμυρή τιμή)!
 

MAROULIA

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
καλησπέρα,

προσπαθώ να κλείσω εισητήρια μέσω της ιστοσελίδας τρένων ιταλίας από ρώμη για βενετία.....έχει κάποιος κάποια σχετική γνώση σε αυτό???

Ευχαριστώ πολύ
και καλά μας ταξίδια!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.159
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom