Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

paefstra

Member
Μηνύματα
13.047
Likes
41.138
Δεν αρκούν οι 18 από της 24 ώρες που θα τριγυρνάς στο κέντρο για να το νιώσεις;μόνο αν διανυκτερεύσεις εκεί το αισθάνεσαι;
Μπορεί να είναι ιδιοτροπία μας, αλλά μερικοί το βράδυ τρώνε σε εστιατόριο στα υπέροχα κέντρα των πόλεων, πάνε για ποτό και περπατάνε στους δρόμους μέχρι μετά τα μεσάνυχτα για να δούνε την πόλη φωτισμένη. Γιατι το μεσημέρι πετιούνται για ξεκούραση σε λίγα λεπτά στο ξενοδοχείο τους που είναι στο κέντρο της πόλης.
Δοκίμασέ το μια φορά και τα ξαναλέμε.
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Φίλτατε, αδυνατώ να καταλάβω την αντίφαση ή την παρανόηση στην οποία έχω περιπέσει, οπότε αν θέλεις με τη σοφία σου, βοήθησέ με λίγο..

Είπα, λοιπόν:
"την ίδια μαγεία μπορείς να την νιώσεις παντού σ'αυτή την πόλη, είτε μένεις στο κέντρο της είτε όχι."

Αυτή την πρόταση εσύ την μεταφράζεις ως να έχω πει: "Το μέστρε είναι καλύτερο από το κέντρο.";

τι να πω.... σηκώνω τα χέρια ψηλά..

Πάμε παρακάτω.

όντος το έχουμε κουράσει το θέμα κι αυτή είναι η τελευταία μου συμμετοχή στο θεμα.

Απλά θα πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή αυτός ο φασισμός της επιβολής της άποψής μας στους άλλους. Για καθετί υπάρχουν πολλές επιλογές κι ο καθένας έχει διαφορετικό γούστο και προτιμήσεις. Ας ακουστεί λοιπόν και το διαφορετικό χωρίς να το κατακρίνουμε. Εδώ ήρθες για να πεις την γνώμη σου, όχι για να ανταγωνίζεσαι την γνώμη του άλλου και να τον κατακρίνεις. Άλλωστε, ξεκίνησα το πρώτο μου ποστ σ'αυτό το θέμα χαρακτηρίζοντας την άποψή μου ως εναλλακτική.

Ας μην το παίζουμε, λοιπόν, ότι τα ξέρουμε όλα κι ας μην κάνουμε τους έξυπνους.
Δεν υπάρχει μόνο μια συνταγή γι'αυτό που λέμε "ιδανικές διακοπές"
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Παιδιά, ρίξτε τους τόνους διότι θα έρθει το ιππικό και θα βάλει λουκέτο. :cool:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
φασισμός της επιβολής της άποψής μας στους άλλους
Ας μην το παίζουμε, λοιπόν, ότι τα ξέρουμε όλα κι ας μην κάνουμε τους έξυπνους.
Εγώ νομίζω ότι μερικοί γράφετε απόψεις με αντιφατικές έννοιες λειτουργώντας ως ομάδα με αλληλουποστηρικτικά likes...
Τωρα μας δουλευετε και οι δυο,μου φαινεται.....η μια θεωρει οτι φασιστικα,επιβαλλουμε την αποψη οτι στο κεντρο ειναι πιο ωραια απο το μεστρε και ο αλλος,οτι υποστηριζομαστε επειδη λεμε το αυτονοητο....θα ξυπνησουν τα λιονταρια του αγ.μαρκου να μας δαγκωσουν..
ΥΓ.απο τη πλατεια του αγ.μαρκου θελετε 51 λεπτα...βοηθεια σας.
https://www.google.gr/maps/dir/Sain...0x507aed7999117688!2m2!1d12.274749!2d45.48036
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Φίλτατε, αδυνατώ να καταλάβω την αντίφαση ή την παρανόηση στην οποία έχω περιπέσει, οπότε αν θέλεις με τη σοφία σου, βοήθησέ με λίγο..

Είπα, λοιπόν:
"την ίδια μαγεία μπορείς να την νιώσεις παντού σ'αυτή την πόλη, είτε μένεις στο κέντρο της είτε όχι."

Αυτή την πρόταση εσύ την μεταφράζεις ως να έχω πει: "Το μέστρε είναι καλύτερο από το κέντρο.";

τι να πω.... σηκώνω τα χέρια ψηλά..

Πάμε παρακάτω.

όντος το έχουμε κουράσει το θέμα κι αυτή είναι η τελευταία μου συμμετοχή στο θεμα.

Απλά θα πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή αυτός ο φασισμός της επιβολής της άποψής μας στους άλλους. Για καθετί υπάρχουν πολλές επιλογές κι ο καθένας έχει διαφορετικό γούστο και προτιμήσεις. Ας ακουστεί λοιπόν και το διαφορετικό χωρίς να το κατακρίνουμε. Εδώ ήρθες για να πεις την γνώμη σου, όχι για να ανταγωνίζεσαι την γνώμη του άλλου και να τον κατακρίνεις. Άλλωστε, ξεκίνησα το πρώτο μου ποστ σ'αυτό το θέμα χαρακτηρίζοντας την άποψή μου ως εναλλακτική.

Ας μην το παίζουμε, λοιπόν, ότι τα ξέρουμε όλα κι ας μην κάνουμε τους έξυπνους.
Δεν υπάρχει μόνο μια συνταγή γι'αυτό που λέμε "ιδανικές διακοπές"
Σε εμένα απαντάς; Δεν είμαι -ος.
Ποιος το μετέφρασε ως "Το μέστρε είναι καλύτερο από το κέντρο."; Δεν το είπε κανένας αυτό, μόνη σου υπέθεσες ότι αυτή την ερμηνεία δώσαμε στα γραφόμενά σου. Αυτό που σε ρώτησαν είναι αν πραγματικά πιστεύεις ότι είναι ίδιο το Μέστρε με τη Βενετία, όχι καλύτερο.
Όσον αφορά το "φασισμό της επιβολής της άποψής μας στους άλλους", θα το άφηνα ασχολίαστο αλλά μάλλον πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό είναι δημόσιο φόρουμ κι ο καθένας εκφράζει τη γνώμη του, ενδεχομένως διαφωνώντας με τις γνώμες των άλλων και ασκώντας τους κριτική. Το ότι εσύ το θεωρείς αυτό φασισμό, με ξεπερνά, πραγματικά.
Το αν κάποιος κατακρίνει τον άλλο μάλλον δεν είσαι σε θέση να το θίξεις, από τη στιγμή που επανειλημμένως μας αποκάλεσες εμμέσως πλην σαφώς καθυστερημένους που δεν μπορούμε να διαβάσουμε και να κατανοήσουμε ένα κείμενο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγώ νομίζω ότι μερικοί γράφετε απόψεις με αντιφατικές έννοιες λειτουργώντας ως ομάδα με αλληλουποστηρικτικά likes...
Πάντα υπάρχει η πλειοψηφία και είναι λογικό να ακούγεται πιο έντονα η άποψη της πλειοψηφίας. Δεν νομίζω να το έπαιξε κάποιος ειδήμονας ούτε ακύρωσε την γνώμη του άλλου. Είμαι της άποψης πως η αντιπαράθεση και σύγκρουση απόψεων είναι το πιο ενδιαφέρον και εποικοδομητικό μέρος μια συζήτησης. Έτσι ο εξωτερικός παρατηρητής και ενδιαφερόμενος μπορεί να αποφασίσει αφού διαβάσει όλες τις γνώμες με επιχειρήματα.

Να πω κι γώ λοιπόν πως Βενετία είναι η Βενετία. Ξεκάθαρα. Δεν πας Αθήνα να απολαύσεις το ιστορικό κέντρο και η διαμονή σου να είναι ας πούμε στη Μεταμόρφωση επειδή βρήκες φτηνό ξενοδοχείο. Η να πας Θεσσαλονίκη και η διαμονή να είναι η Σίνδος.Δεν στέκει.

Και ειδικά Βενετία που το σκηνικό είναι τόσο διαφορετικό με το Μέστρε. Πριν πάω Βενετία να πω την αλήθεια κι εγώ το έψαχνα για Μέστρε. Όμως τελικά πειστηκα διαβάζοντας απόψεις εδώ στο φόρουμ και πήρα την αποφασή μου και ευτυχώς έμεινα στο κέντρο της Βενετία στη Γέφυρα Ριάλτο. Αν επέλεγα Μέστρε προφανώς και δεν θα ήξερα τι έχασα αλλά επειδή ξέρω λέω να μη παρασύρονται με τις φτηνές τιμές του Μέστρε.
Τα νυχτοπερπατήματα σ'αυτή την πόλη ακόμα και μέσα στην παγωνιά ήταν μαγεία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παρακαλώ να συνεχίσουμε από εδώ και κάτω μόνο με μηνύματα εντός θέματος, το οποίο να θυμίσω είναι η οικονομική διαμονή στη Βενετία. Τα εκτός θέματος μηνύματα θα διαγράφονται.
 

aplusv

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους,
Τον Σεπτεμβριο θα ταξιδέψουμε με τον αρραβωνιαστικό μου για 7 μέρες στην Ιταλία!Τις πρώτες 3 μέρες θα τις περάσουμε στην Βενετία,το ερώτημα ειναι να προτιμήσουμε την περιοχή του Mestre για ξενοδοχείο ή να μείνουμε στο κέντρο της Βενετίας!Το θέμα είναι πως θα έχουμε μαζί μας και αμάξι!Αν μείνουμε στο κέντρο πόσο περιπου κοστίζει το parking για ενα 24ωρο;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλησπέρα σε όλους,
Τον Σεπτεμβριο θα ταξιδέψουμε με τον αρραβωνιαστικό μου για 7 μέρες στην Ιταλία!Τις πρώτες 3 μέρες θα τις περάσουμε στην Βενετία,το ερώτημα ειναι να προτιμήσουμε την περιοχή του Mestre για ξενοδοχείο ή να μείνουμε στο κέντρο της Βενετίας!Το θέμα είναι πως θα έχουμε μαζί μας και αμάξι!Αν μείνουμε στο κέντρο πόσο περιπου κοστίζει το parking για ενα 24ωρο;
Καλως ηρθες στην παρεα μας:)...Σε γενικες γραμμες,σε αυτο το φορουμ,λεμε οτι καλυτερα να μεινει καποιος στο κεντρο της Βενετιας,για να την ζησει και το βραδυ.
Υπαρχει,ενα θεμα με το αυτοκινητο,γιατι δεν υπαρχει,κατ'αρχην ξενοδοχειο στο κεντρο με παρκινγκ.(τα καναλια εχουν πολυ νερο και θα μουλιασουν :D)
Συνηθως,τα αυτοκινητα φυλασσονται,σε διαφορα παρκινγκ στην Piazzale Roma,που βρισκεται εξω απο το κεντρο και απο εκει θα μετακινηθειτε μαλλον με βαπορετο για να πατε εκει που εχετε κλεισει.
Εδω θα δεις καποιες πληροφοριες...http://europeforvisitors.com/venice/articles/parking-in-venice.htm
εδω ειναι στο google map...https://www.google.gr/maps/place/Piazzale+Roma,+30135+Venezia,+Ιταλία/@45.4380778,12.3181128,17.25z/data=!4m2!3m1!1s0x477eb1b80e67ad3b:0x2ba4e1f7e586a8cd
 

aplusv

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλως ηρθες στην παρεα μας:)...Σε γενικες γραμμες,σε αυτο το φορουμ,λεμε οτι καλυτερα να μεινει καποιος στο κεντρο της Βενετιας,για να την ζησει και το βραδυ.
Υπαρχει,ενα θεμα με το αυτοκινητο,γιατι δεν υπαρχει,κατ'αρχην ξενοδοχειο στο κεντρο με παρκινγκ.(τα καναλια εχουν πολυ νερο και θα μουλιασουν :D)
Συνηθως,τα αυτοκινητα φυλασσονται,σε διαφορα παρκινγκ στην Piazzale Roma,που βρισκεται εξω απο το κεντρο και απο εκει θα μετακινηθειτε μαλλον με βαπορετο για να πατε εκει που εχετε κλεισει.
Εδω θα δεις καποιες πληροφοριες...http://europeforvisitors.com/venice/articles/parking-in-venice.htm
εδω ειναι στο google map...https://www.google.gr/maps/place/Piazzale+Roma,+30135+Venezia,+Ιταλία/@45.4380778,12.3181128,17.25z/data=!4m2!3m1!1s0x477eb1b80e67ad3b:0x2ba4e1f7e586a8cd
Καλως ηρθες στην παρεα μας:)...Σε γενικες γραμμες,σε αυτο το φορουμ,λεμε οτι καλυτερα να μεινει καποιος στο κεντρο της Βενετιας,για να την ζησει και το βραδυ.
Υπαρχει,ενα θεμα με το αυτοκινητο,γιατι δεν υπαρχει,κατ'αρχην ξενοδοχειο στο κεντρο με παρκινγκ.(τα καναλια εχουν πολυ νερο και θα μουλιασουν :D)
Συνηθως,τα αυτοκινητα φυλασσονται,σε διαφορα παρκινγκ στην Piazzale Roma,που βρισκεται εξω απο το κεντρο και απο εκει θα μετακινηθειτε μαλλον με βαπορετο για να πατε εκει που εχετε κλεισει.
Εδω θα δεις καποιες πληροφοριες...http://europeforvisitors.com/venice/articles/parking-in-venice.htm
εδω ειναι στο google map...https://www.google.gr/maps/place/Piazzale+Roma,+30135+Venezia,+Ιταλία/@45.4380778,12.3181128,17.25z/data=!4m2!3m1!1s0x477eb1b80e67ad3b:0x2ba4e1f7e586a8cd
Καλώς σας βρήκα ;)
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!
Ελπίζω να βρούμε ένα ξενοδοχείο σε σχετικά καλή τιμή,στο κέντρο, γιατί από αυτά που είδα οι τιμές είναι αρκετά τσιμπιμένες..
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Καλώς σας βρήκα ;)
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!
Ελπίζω να βρούμε ένα ξενοδοχείο σε σχετικά καλή τιμή,στο κέντρο, γιατί από αυτά που είδα οι τιμές είναι αρκετά τσιμπιμένες..
Δεν το συζητω κεντρο Βενετια να μεινετε!
Η προταση μου?Εμεις μειναμε στο hotel al ponte mocenigo, 5/5 βαθμολογια στο tripadvisor http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel...ws-Hotel_Al_Ponte_Mocenigo-Venice_Veneto.html
Απο κεντρικο σταθμο, απο εκει παιρνεις το water-bus και εισαι σε 10 λεπτα το πολυ στη σταση 50 μετρα απο την εισοδο του ξενοδοχειου.Οταν φευγετε, το water-bus για το αεροδρομιο φευγει αμεσως απο αυτη τη σταση διπλα απο το ξενοδοχειο!!Και σε 35 λεπτα περιπου ειστε στο αερδορομιο.
Θα ειστε με δικο σας αυτοκινητο ή θα το παραδωσετε βενετια?
Εμεις το ειχαμε κλεισει 145 ευρω το βραδυ με πρωινο και δωρεαν ακυρωση.
10 Λεπτα με τα ποδια απο τη γεφυρα rialto και απο το κεντρο της βενετιας.
Πεντακαθαρο, εξυπηρετικοτατο προσωπικο, σε κλασικο βιενεζικο στιλ η διακοσμηση.
Οτι αλλο θες εδω ειμαστε :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.085
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom