Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Περιορισμένος χρόνος(5 ώρες),μεγάλο γκρουπ(40 άτομα) = μικροκαθυστερήσεις,δεν βγαίνει το πρόγραμμα.Εγώ θα προτιμούσα να αφήσω έξω τα δύο νησιά.Μόνον βόλτα με το βαπορέττο στο Μεγάλο κανάλι και μετά όσος χρόνος μείνει βόλτα με το πόδι για να πάρετε μια ιδέα της πόλης.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν αφήσω το Μουράνο, το σώζω κάπως...?
Συμφωνώ με @fotast. Άσε έξω τα νησιά. Σε 5 ώρες προλαβαίνετε να πάρετε μια μυρωδιά της πόλης, κινούμενοι στα πολύ γνωστά μέρη.
Αν βγάλετε τα νησιά, η ανάγκη για ιδιωτικό βαπορέτο δεν υπάρχει. Από την piazzale Roma μπείτε σε αυτό που κατεβαίνει το Μεγάλο Κανάλι (δεν θυμάμαι νούμερο). Στον γυρισμό, στην αντίστροφη διαδρομή, μπορεί να μην χωράτε, λόγω κόσμου. Μια ιδέα θα ήταν να το πάτε με τα πόδια μέχρι την p. Roma. Θα δείτε και πολλά αξιοθέατα στην πορεία πχ. γέφυρα Rialto και τη Βενετία καλύτερα. Το θέμα είναι αν το γκρουπ σας είναι του περπατήματος...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Θα μπορουσαν να μην ακολουθησουν το γκρουπ,να το κοψουν με το ποδι μεχρι Αγιο Μαρκο,να δουνε ολη τη φαση περπατωντας παραλληλα_διπλα στο Μεγαλο Καναλι και αφου δουν οτι προλαβουν τριγυρω(εγω με την παρεα μου φτασαμε μεχρι Μπιεναλλε,το γηπεδο και Αρσεναλε)γυριζοντας περνουν βαπορεττο για Πιατζαλε Ρομα και βλεπουν ετσι ολο το Μεγαλο Καναλι.
Προτεινω στο πανε με το ποδι και στο ελα το βαπορεττο,ηδη θα ειναι κουρασμενοι..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σωστό αυτό με την κούραση. Το πρότεινα ανάποδα για να μην στριμωχτούν πολύ στο βαπορέτο. Άλλο είναι να επιβιβάζεσαι στην αφετηρία και άλλο σε μια δημοφιλή στάση. Οι γραμμές που βολεύουν είναι η 1 και η 2.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Εχω κανει αυτη τη βολτα αρκετες φορες και με διαφορετικη παρεα..κατεληξα πως αυτη ειναι η πιο συμφερουσα λυση..νομιζω τη στριμωξη στα βαπορεττο τετοιες ωρες δεν την γλυτωνεις...
 

ams

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Αγαπητοι φιλοι εχω κανονισει να παω στο ξεκινημα του καρναβαλιου στην Βενετεια και θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν καποιος μπορει να με βοηθησει

  • Ο κοσμος ειναι τοσος πολύς που η προσβαση τις δυο πρωτες ημερες που ειναι η εναρξη σε καναλι στην περιοχη του Cannaregio χρειαζεται να στηθείς πολυ νωρίτερα ωστε να μπορεσεις να δεις την εναρκτήρια περελαση που την πρωτη μερα ειναι στις 18.00 και την δευτερη στις 12.00?
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Έκλεισα σήμερα για το παρακάτω εστιατόριο από το ιταλικό site Groupon: https://www.groupon.it/deals/a-beccafico-arte?checkoutError=option_sold_out
Από 59 ευρώ που είχε η προσφορά, έβαλα τον εκπτωτικό κωδικό 10PRIMO κατά τη διάρκεια της πληρωμής και συνολικά πλήρωσα 45 ευρώ για δείπνο 2 ατόμων!!! Επίσης, έκανα online κράτηση κατευθείαν... Σπεύσατε!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Αν εκλεισες και προπληρωσες πριν πας, θα μπορουσες ακόμη καλυτερα να κλεισεις μεσω του https://www.thefork.com στο οποιο εχω πετυχει εκπτωσεις 30- 50%, χωρις να προπληρωσω κατι και παω η οχι αναλογα τα κεφια..
 

Kwnsar

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Καλησπερα!Προγραμματιζω ενα ταξιδι με την κοπελα μου μεσα στο μαρτη για Ιταλια και πιο συγκεκριμενα για Βενετια.Επειδη τα αεροπορικα για Βενετια ειναι αρκετα ακριβα σκεφτομαστε να παμε με ryanair απο Μπολονια ή Μπεργκαμο και να μεινουμε για μια μερα εκει!Σε ποια πολη προτεινετε να παμε;Επισης αξιζει να κανουμε εκδρομη στη Βερονα;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Θα ελεγα Μπολονια,μια ωρα και κατι με τρενο και 10 ευρο πανω κατω τα εισητηρια.Πιο μεγαλη πολη,λιγωτερο γραφικη απο την ανω πολη του μπεργκαμο,αλλα ενδιαφερουσα σιγουρα.Η Βερονα ειναι πολυ κοντα στη Βενετια και αν εχεις χρονο σιγουρα αξιζει εστω μια μερα...να περασετε τελεια.
 

Kwnsar

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Οσον αφορα τη διαμονη στη βενετια σε ποια περιοχη να μεινω!;Νομιζω οτι απ οσο εχω ψαξει ειναι καλυτερα στο κεντρο και οχι στο μεστρε αλλα σε ποια περιοχη συγκεκριμενα;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τελευταια φορα εμεινα διπλα στην εκκλησια Σαντα Κροτσε,στην αρχη του μεγαλου καναλιου.Τα ενοικια πιο λογικα,αρκετες επιλογες για φαγητο κλπ και ευκολη προσβαση σε κεντρικα αξιοθεατα,ειτε με τα ποδια και πολυ ενδιαφερουσα βολτα,η με βαπορεττο που θα το κανεις ετσι κι αλλοιως.γενικα γυρω απο πλατεια αγιου μαρκου ειναι η πιο τουριστικη περιοχη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom