Ιταλία Βενετία ή Μιλάνο

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δεν εχω παει ακομη Βενετια, αλλα αν πηγαινα θα ηταν εκτος σεζον. Εχω κουραστει απο την πολυκοσμια καθε φορα στην Ιταλια Πασχα και καλοκαιρι. Μονο στη Σικελια το ευχαριστηθηκα που δεν βουλιαζε απο κοσμο.
Θα βρεις και ωραια ξενοδοχεια εποχης με φοβερες τιμες, οχι απαρτμεντς με κοστη καθαρισμου και χωρις πρωινο.
Ουτε να το συζητας, εγω θα το εκανα.

Σας ζηλευω πολυ εσας που μπορειτε να ταξιδευετε εκτος τουριστικης περιοδου, γιατι εγω φτυνω αιμα για να βρω καλες τιμες σε αεροπορικα και χοτελς.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γιατί να μην αξίζει? Βενετία είναι αυτή! Εγώ είχα πάει Φεβρουάριο και δεν έχω νοιώσει μεγαλύτερο κρύο στη ζωή μου! Ήταν κι αυτό μια εμπειρία. Ο Δεκέμβριος πάντως δεν είναι ο πιο βροχερός μήνας. Όμως είναι μάλλον ο μήνας με την περισσότερη υγρασία. Με χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα πιστεύω θα είναι εξαιρετική. Και εφόσον βρήκες οικονομικά μη το σκέφτεσαι.
Αγαπητέ το κρύο δεν είναι θέμα! Απο ισλανδία γύρισα όπως ξέρεις;) Τις πλημμύρες και τις βροχές σκέφτομαι...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αγαπητέ το κρύο δεν είναι θέμα! Απο ισλανδία γύρισα όπως ξέρεις;) Τις πλημμύρες και τις βροχές σκέφτομαι...
Μπορεί να είναι και ισάξιο με την Ισλανδία ποτέ δεν ξέρεις:D Όπως σου είπα ο Δεκέμβρης δεν είναι ο πιο βροχερός μήνας. Αλλά ας μας πει κάποιος που έχει εμπειρία από Βενετία τον Δεκέμβριο. Για μένα μη χάσεις πάντως την ευκαιρία. Κλείσε.
 

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Εγω ειδα αυτο και λεει καθαρα τι διαθετεις. Σου ανελυσα οτι μενουν 600-650 ευρω ολα για 9 μερες και με στοιχειωδη μαθηματικα μενουν 70-75 ευρω τη μερα το ατομο. Αν δινεις 50 το βραδυ για τον καθενα στη Βενετια, μενουν 20-25 για φαγητα.
Εγω ειδα αυτο και λεει καθαρα τι διαθετεις. Σου ανελυσα οτι μενουν 600-650 ευρω ολα για 9 μερες και με στοιχειωδη μαθηματικα μενουν 70-75 ευρω τη μερα το ατομο. Αν δινεις 50 το βραδυ για τον καθενα στη Βενετια, μενουν 20-25 για φαγητα.
Δεν ανέφερα ποτέ πως τα έχω μοιράσει οπότε δεν γίνεται να ξέρεις ακριβώς. Τεσπα βγήκαμε εκτός θέματος. Βενετια wins από τι βλέπω.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δεν ανέφερα ποτέ πως τα έχω μοιράσει οπότε δεν γίνεται να ξέρεις ακριβώς. Τεσπα βγήκαμε εκτός θέματος. Βενετια wins από τι βλέπω.
Εγώ πάντως φίλε τη δεύτερη φορά πήγα Βενετία πριν τον Δεκαπενταύγουστο του 2013, βρήκα τετράκλινο σε παλιό αρχοντικό σούπερ στο κέντρο και πλήρωσα 200 € το βράδυ για 4 άτομα με πρωινό. Και δεν αισθάνθηκα πουθενά την πολυκοσμία της Βενετίας... Υπέροχος καιρός, χωρίς πολλή ζέστη και κινήθηκα άνετα παντού τις 3 μέρες που έμεινα. ;)
Ετσι από περιέργεια χτύπησα τώρα στο booking και έβαλα 3 διανυκτερεύσεις στην Βενετία 8-10 Ιουλίου 2019 και διαπίστωσα ότι βρίσκεις πολλά καλά καταλύματα με 100 € το βράδυ με ή χωρίς πρωινό και βαθμολογία πάνω από οκτώ.
Το μυστικό λοιπόν είναι να μην βάλεις τις 3 διανυκτερεύσεις στην Βενετία από Παρασκευή- Κυριακή. Οι τιμές πάντα πέφτουν τις καθημερινές.
Για αυτό προτείνω να ψάξεις τώρα τα αεροπορικά σου και να κλείσεις νωρίς τις διανυκτερεύσεις σου έτσι ώστε να παραμείνεις στο budget σου και να κινηθείς άνετα.
Εάν δεν σκοπεύσεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο, σε συμφέρει να πετάξεις για Ρώμη και να αναχωρήσεις από Μπολώνια ή Μπέργαμο που είναι πιο κοντά στη Βενετία. Επίσης, εξέτασε το ενδεχόμενο να επιστρέψεις με Easyjet από Βενετία που έχει φθηνές πτήσεις για Θεσσαλονίκη τουλάχιστον. (Η φίλη μου γύρισε με 25/άτομο φέτος τον Αύγουστο από Βενετία).
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Δεν ανέφερα ποτέ πως τα έχω μοιράσει οπότε δεν γίνεται να ξέρεις ακριβώς. Τεσπα βγήκαμε εκτός θέματος. Βενετια wins από τι βλέπω.
Μετα απο 7 ταξιδια Ιταλια, εχω μια ρεαλιστικη εικονα ποσο θα σου κοστισουν αυτα που ανεφερες το αρχικο ποστ που ειπες οτι δεν εχεις ιδεα. Μακαρι να βρεις τρενα, αεροπορικα και αξιοθεατα σε χαμηλοτερες τιμες απο αυτες που αναφερω. Αλλα τα ποσα που λεω ειναι λογικα. Δυσκολο να βγαλεις διαδρομες Ρωμη- Βενετια- Μιλανο με ψιχουλα. Οι εισοδοι σε πολλα αξιοθεατα ειναι της ταξης των 10-15 ευρω το ατομο, Βατικανο 20ρικο.
Γιατι οι θεωρητικες συζητησεις "ειναι υπεροχη η Βενετια" ειναι ευκολες, αλλα καταλαβα οτι ηθελες πρακτικες πληροφοριες.
Αλλα αν ηταν απλη θεωρητικη κουβεντα να χαμε να λεγαμε και βγηκα εκτος τοπικ, τοτε ναι η Βενετια ειναι υπεροχη.
 
Last edited:

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Μετα απο 7 ταξιδια Ιταλια, εχω μια ρεαλιστικη εικονα ποσο θα σου κοστισουν αυτα που ανεφερες το αρχικο ποστ που ειπες οτι δεν εχεις ιδεα. Μακαρι να βρεις τρενα, αεροπορικα και αξιοθεατα σε χαμηλοτερες τιμες απο αυτες που αναφερω. Αλλα τα ποσα που λεω ειναι λογικα. Δυσκολο να βγαλεις διαδρομες Ρωμη- Βενετια- Μιλανο με ψιχουλα. Οι εισοδοι σε πολλα αξιοθεατα ειναι της ταξης των 10-15 ευρω το ατομο, Βατικανο 20ρικο.
Γιατι οι θεωρητικες συζητησεις "ειναι υπεροχη η Βενετια" ειναι ευκολες, αλλα καταλαβα οτι ηθελες πρακτικες πληροφοριες.
Αλλα αν ηταν απλη θεωρητικη κουβεντα να χαμε να λεγαμε και βγηκα εκτος τοπικ, τοτε ναι η Βενετια ειναι υπεροχη.
Ναι νταξει δεν σου είπαμε τπτ αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα στο ότι δεν μπορούν να γίνουν έχω κάνει πράγματα στη ζωή μου με πολύ λιγότερο κόστος από τι που λέγανε και χαίρομαι που τα κατάφερα. Μπορεί να είσαι έμπειρη στα ταξίδια αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Επίσης ήσουν η μοναδική που πάει τοσο κόντρα στο θέμα από τη αρχή. Χαλάρωσε λίγο. Ζήτησα γνώμες από έμπειρους κατάλαβα τι μου είπες αλλά τπτ παραπάνω. Μακάρι να το κάνω και να ανεβάσω ακριβώς στο μπατζετ. Μέχρι τότε είναι απλά μια γνώμη που προτείνεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Οχι, εγω συγγνωμη που καταλαβα οτι ηθελες καποια χρησιμη συμβουλη κι οχι σχολια περι αισθητικης της καθε πολης. Πρεπει να αρχισω καποια στιγμη να αντιλαμβανομαι ποιος θελει κουβεντα να περναει η ωρα και ποιος συμβουλες.
 

Valantis74

Member
Μηνύματα
21
Likes
7
Οχι, εγω συγγνωμη που καταλαβα οτι ηθελες καποια χρησιμη συμβουλη κι οχι σχολια περι αισθητικης της καθε πολης. Πρεπει να αρχισω καποια στιγμη να αντιλαμβανομαι ποιος θελει κουβεντα να περναει η ωρα και ποιος συμβουλες.
Αν ήθελα απλή κουβεντούλα την έκανα και με τους φίλους μου αλλά για να είμαι σε αυτό το σαιτ και να γράφω σημαίνει ότι θέλω να ακούσω σοβαρές απόψεις με παρότρυνση στο να το κάνω, όχι στο να μην. Δεν θα το αναλύσω άλλο.

Κανένας για μιλάνο; :xalara:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.845
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom