Βεργίνα συγκλονιστική, υποκλίνομαι...

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
εγω ειχα παει στην βεργινα περσι οταν κατεβηκα τα σκαλια και μπηκα στην τουμπα νομιζα οτι εκανα ενα ταξιδι στο χρονο εντοιποσιασιαστικα απο το δειγμα ζωγραφικης του 3 αιωνα απο την ολοχρυση λαρνακα με τα οστα του φιληπου απο τις επιτιμβιες στιλες και απο ολα οσα ειδα πραγματικα αξιζει σε ολους να πανε στην βεργινα γιατι ειναι τελεια και θα εντιποσιαστουν
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτός ο τόπος ρε μάγκα δε σώζεται με τίποτα άμα λάχει να'ουμ!

Harry Klynn
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εγω ειχα παει στην βεργινα περσι οταν κατεβηκα τα σκαλια και μπηκα στην τουμπα νομιζα οτι εκανα ενα ταξιδι στο χρονο εντοιποσιασιαστικα απο το δειγμα ζωγραφικης του 3 αιωνα απο την ολοχρυση λαρνακα με τα οστα του φιληπου απο τις επιτιμβιες στιλες και απο ολα οσα ειδα πραγματικα αξιζει σε ολους να πανε στην βεργινα γιατι ειναι τελεια και θα εντιποσιαστουν
σε ευχαριστω για τις πληροφορίες ...
Αν κρίνω απο το τρόπο γραφης σου πρέπει να διαβαζεις πολυ Jose Saramago :lol:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κική, σκέφτεσαι να πας κι εσύ στην "τούμπα";
για τη τουμπα του φιληπου :roll:δεν ξερω , αλλά στη άλλη Τουμπα θα παω οπωσδήποτε γιατι υποστηρίζω ΜΠΑΟΚ :bleh:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αγαπώ κι εγώ τη Βεργίνα απεριόριστα και σκοπεύω σύντομα να ξαναπάω, είχα πάει πριν από χρόνια σχολική εκδρομή και οι αναμνήσεις είναι φοβερές!

Έχω μερικές ερωτήσεις, ελπίζω οι Μακεδόνες της παρέας μας να ξέρουν να με διαφωτίσουν σχετικά:
- Θυμάται κανείς πόσο είναι η είσοδος στον αρχαιολογικό χώρο; Υπάρχει ειδική τιμή για φοιτητές/γκρουπ;
- Προσφέρει ο αρχαιολογικός χώρος τη δυνατότητα ξενάγησης (φυσικά με έξτρα χρέωση) στον επισκέπτη; Όταν είχα πάει το σχολείο είχε φροντίσει να έχουμε ξεναγό αλλά δεν ξέρω αν ήταν ανεξάρτητος ή όχι..
- Υπάρχει σύνδεση με λεωφορείο μεταξύ Βεργίνας και Θεσσαλονίκης;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Αν και πέρασε αρκετός καιρος από τοτε που έβαλες τα ερωτήματα, ισως σου ειναι ( ακόμη) χρήσιμες οι απαντήσεις

 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Επίσης τις Κυριακές είναι δωρεάν για όλους.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
πολύ ωραίο το θέμα!!! χρήσιμες πληροφορίες για τη χώρα μας και την ιστορία της και σίγουρα ένα μέρος που πρέπει να επισκεφθούμε.....
:clap:
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
Θα πρέπει να αναφερθεί ότι ο Παναγιώτης Φάκλαρης, καθηγητής κλασικής αρχαιολογίας στο ΑΠΘ, εδώ και πολλά χρόνια αμφισβητεί την ταύτιση της πόλης των Αιγών και του βασιλικού τάφου με αυτόν του Φιλίππου. Τις απόψεις του συμμερίζονται πολλοί αρχαιολόγοι, καθώς οι χρονολογήσεις των ευρημάτων δημιουργούν σοβαρά προβλήματα. Ο ίδιος καταλήγει ότι πρόκειται για την πόλη Βάλλα και τα οστά ανήκουν σε νεαρό πρίγκηπα.
Άσχετα από τα παραπάνω παραμένει ζητούμενο η εύρεση επιγραφής με το όνομα της πόλης, επίσης η χρονολόγηση του θεάτρου, η οποία προήλθε από ένα και μοναδικό όστρακο, καθώς και η χρονολόγηση του Ανακτόρου που ξαφνικά ''πάλιωσε'' διακόσια χρόνια. Τέλος η εξέταση των οστών μέχρι τώρα δίνεται κατά παραγγελία. Αυτά τα λίγα, όχι επειδή συμφωνώ αναγκαστικά με τα παραπάνω αλλά επειδή επιστήμη δεν νοείται χωρίς την ελεύθερη αντιπαράθεση και την ελεύθερη έρευνα.

έχουν απαντηθεί όλα αυτά εδώ και πολλά πολλά χρόνια
εκτός των νεότερων ερευνών διαβασε και τα παρακάτω στο link που δίνεται..είναι πολύ σημαντικά και θα ξεκαθαρίσουν τις όποιες αμφιβολίες σου γεννήθηκαν
μάλιστα μεταξύ άλλων απάντησε και αυτός ο ίδιος,ο πολύς hammond



http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=106892

υς:είναι εκπληκτική ανακάλυψη και φυσικά ενα εξαιρετικά προσεγμένο μουσείο,κατα την γνώμη μου το ωραιότερο της χώρας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.412
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom