Γερμανία Βερολίνο… ένα μήνα πριν τα Χριστούγεννα

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Η αφήγησή σου είναι καταπλικτική και με βοηθά για να οργανώσω το ταξίδι που θα κάνω το καλοκαίρι με παιδιά. Δεν ξέρω αν μπορώ να καταθέσω αυτή την ερώτηση στο συγκεκριμένο topic αλλά αν θέλεις περιέγραψε λίγο περισσότερο την εμπειρία σου με την easyjet. Συμφέρει να πληρώσεις το παραπάνω κόστος για ποιό γρήγορη επιβίβαση ή όχι. Επίσης πόσο βάρος σε βαλίτσες (ή σε αριθμό βαλιτσών) δεν χρεώνεσαι καθόλου
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Κοίτα, προσωπικά, το κόστος για το "speedy boarding" δε θα το πλήρωνα για κανέναν λόγο, ακόμη κι αν χρειαζόταν να είμαι εγώ στη μπροστά πλευρά του αεροπλάνου κι ο συνεπιβάτης μου στην πίσω.. χαχα!

Σοβαρά τώρα, μη σε πανικοβάλλω χωρίς λόγο... Μεγάλο πρόβλημα δε θα έχετε. Το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να μη βρεις διπλανές θέσεις όπως εμείς, αλλά απέναντι - που και πάλι για να μας τύχει αυτό σκέψου ότι αργήσαμε πάααρα πολύ να πάμε στην ουρά (από τους τελευταίους). Επίσης, στην επιστροφή πήγαμε και πάλι με το πάσο μας (αν και όχι τελευταίοι οκ..) και βρήκαμε μια χαρά διπλανές θέσεις...

Το θέμα με όλες αυτές τις υπηρεσίες επί πληρωμεί είναι το εξής: υποτίθεται ότι επιλέγουμε μία low cost εταιρεία για να επωφεληθούμε από μία χαμηλή τιμή: αν είναι να προσθέτουμε ευρουλάκια για γρήγορο boarding, άλλα για το φαγητό εν πτήσει, άλλα για βαλίτσες κ.λπ. ποιος ο λόγος να την επιλέξουμε; Μόνο και μόνο γι' αυτό, θα χρησιμοποιούσα κάποια από τις extra υπηρεσίες στην ανάγκη και μόνο...

Τώρα ειδικά για τις βαλίτσες εδώ: easyJet.com - ΑποσκΡυΞ*Ο‚ θα βρεις τις ακριβείς διαστάσεις που επιτρέπει να πάρεις μαζί σου η εταιρεία στο αεροπλάνο ή να κάνεις check in.

Σε μεγάλα ταξίδια, καταλαβαίνω ότι το check in είναι αναπόφευκτο, εγώ πάντως στις τριήμερες αποδράσεις μου παίρνω πάντα το βαλιτσάκι στο αεροπλάνο, ακόμη κι όταν πετάω με εταιρείες που μου επιτρέπουν να τις δώσω. Έτσι, δε χάνω χρόνο σε ιμάντες αποσκευών και λοιπές ταλαιπωρίες, ενώ δεν κινδυνεύω να μου χαθεί και καμιά βαλίτσα (που το ακούω συχνά τελευταία)...
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Κοίτα, προσωπικά, το κόστος για το "speedy boarding" δε θα το πλήρωνα για κανέναν λόγο, ακόμη κι αν χρειαζόταν να είμαι εγώ στη μπροστά πλευρά του αεροπλάνου κι ο συνεπιβάτης μου στην πίσω.. χαχα!

Σοβαρά τώρα, μη σε πανικοβάλλω χωρίς λόγο... Μεγάλο πρόβλημα δε θα έχετε. Το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να μη βρεις διπλανές θέσεις όπως εμείς, αλλά απέναντι - που και πάλι για να μας τύχει αυτό σκέψου ότι αργήσαμε πάααρα πολύ να πάμε στην ουρά (από τους τελευταίους). Επίσης, στην επιστροφή πήγαμε και πάλι με το πάσο μας (αν και όχι τελευταίοι οκ..) και βρήκαμε μια χαρά διπλανές θέσεις...

Το θέμα με όλες αυτές τις υπηρεσίες επί πληρωμεί είναι το εξής: υποτίθεται ότι επιλέγουμε μία low cost εταιρεία για να επωφεληθούμε από μία χαμηλή τιμή: αν είναι να προσθέτουμε ευρουλάκια για γρήγορο boarding, άλλα για το φαγητό εν πτήσει, άλλα για βαλίτσες κ.λπ. ποιος ο λόγος να την επιλέξουμε; Μόνο και μόνο γι' αυτό, θα χρησιμοποιούσα κάποια από τις extra υπηρεσίες στην ανάγκη και μόνο...

Τώρα ειδικά για τις βαλίτσες εδώ: easyJet.com - Ξ�Ο�ΞΏΟ�ΞΊΞ΅Ο�Ξ*Ο� θα βρεις τις ακριβείς διαστάσεις που επιτρέπει να πάρεις μαζί σου η εταιρεία στο αεροπλάνο ή να κάνεις check in.

Σε μεγάλα ταξίδια, καταλαβαίνω ότι το check in είναι αναπόφευκτο, εγώ πάντως στις τριήμερες αποδράσεις μου παίρνω πάντα το βαλιτσάκι στο αεροπλάνο, ακόμη κι όταν πετάω με εταιρείες που μου επιτρέπουν να τις δώσω. Έτσι, δε χάνω χρόνο σε ιμάντες αποσκευών και λοιπές ταλαιπωρίες, ενώ δεν κινδυνεύω να μου χαθεί και καμιά βαλίτσα (που το ακούω συχνά τελευταία)...
Ο λόγος που μ’ απασχολεί το θέμα των θέσεων είναι οτι θα ταξιδευσουμε με παιδιά οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι ένας συμαντικός παράγοντας για εμάς. Σαφώς όταν ταξιδεύεις με low cost εταιρίες (είναι η πρώτη μας φορά με τέτοιου είδους εταιρίες) οι απαιτήσεις είναι συγκεκριμένες. Πάντως σ’ ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Ναι το κατάλαβα, πάντως πραγματικά νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις τα xtra λεφτά!

Τώρα, για να μην αγχωθείτε και μόνο (που πραγματικά νομίζω δε θα έχετε πρόβλημα) φροντίστε να είστε σχετικά νωρίς στην ουρά... και πιστεύω θα είναι όλα οκ! Και το ότι έχετε παιδιά, ενδεχομένως και να σας βοηθήσει να βρείτε καλύτερες θέσεις ;)

(δεν ξέρω αν το παιδί σου είναι κάτω από 5. Αν ναι κοίτα και αυτό: easyJet.com - Επιβίβαση)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Δευτέρα
Τελευταία μας μέρα στο Βερολίνο (κι αυτή μισή, καθώς το απόγευμα έπρεπε να είμαστε στο αεροδρόμιο για την πτήση της επιστροφής στην Αθήνα. Γρήγορα-γρήγορα, απολαμβάνουμε το υπέροχο πρωινό, μαζεύουμε τα πράγματά μας, τα αφήνουμε στο χώρο φύλαξης αποσκευών του Agon και ξεκινάμε για κάποιες τελευταίες βόλτες στην πόλη. Πρώτος μας σταθμός η Alexanderplatz, που, αν και ήταν δίπλα μας, την είχαμε παραμελήσει τις προηγούμενες μέρες. Ώρα να επισκεφθούμε το χριστουγεννιάτικο παζάρι (που πλέον είχε ανοίξει πλήρως). Υπέροχα πραγματάκια (μεταξύ άλλων φοβερά χειροποίητα χριστουγεννιάτικα στολίδια, που άντε όμως να τα κουβαλήσεις μαζί σου στην Ελλάδα) και άλλα πολλά που κοιτάμε εν συντομία, καθώς ο χρόνος μας είναι ελάχιστος. Χωριζόμαστε για ελάχιστα ψώνια στη γύρω περιοχή. Εγώ ανακαλύπτω και μπαίνω στο Alexa, το νεόκτιστο Mall τους, περίπου στο στιλ του δικού μας. Η ώρα όμως είναι λίγη κι έτσι απλά χαζεύω κάποια μαγαζιά και επιστρέφω στην πλατεία να συναντήσω τη φίλη μου για να ξεκινήσουμε την τελευταία περιήγηση.



Λέμε να πάμε στο Potsdam, το οποίο είναι αρκετά έξω από το Βερολίνο, μας ιντριγκάρει όμως ως ιδέα (αν και δεν έχουμε πολύ χρόνο στη διάθεσή μας) ώστε να κάνουμε και μία βόλτα με το τρένο και να δούμε και λίγο φύση. Πήραμε το τρένο και συγκεκριμένα τη γραμμή S7 από την Alexanderplatz με προορισμό το Potsdam.
--------------------------------------------------
Προσοχή! Αν έχετε οδηγό του DK (το αγγλικό Top10 έκδοσης 2008 είχα εγώ) υπάρχει λάθος στη γραμμή του S-Bahn που καταλήγει στο Potsdam. Συγκεκριμένα, έχει μια διαδρομή που δεν περνάει από Alexanderplatz, ενώ η γραμμή περνάει. Επίσης -διαφορετικό- λάθος υπάρχει και στον (ελληνικό) οδηγό Top10 που έδινε δώρο το Voyager τον προηγούμενο μήνα (εκεί κάπως έχουν μπερδέψει τις γραμμές S1 και S7). Εσείς για να είστε σίγουροι, είτε τσεκάρετε τις γραμμές όταν είστε στον S-Bahn, είτε προμηθευτείτε από την πόλη ένα σωστό χάρτη...
--------------------------------------------------
Η διαδρομή μέχρι το Potsdam ήταν πραγματικά μαγευτική. Όσο βγαίναμε από το κέντρο του Βερολίνου το χιονισμένο τοπίο γινόταν ολοένα και πιο έντονο, ενώ η γραφικότητα ήταν απαράμιλλη. Πανέμορφα σπιτάκια, υπέροχο τοπίο, το χιόνι στις γραμμές και γύρω απ’ αυτές να δημιουργεί μαγική εικόνα... γενικά δε χόρταινα να κοιτάζω. Σε ένα σημείο είχε κάτι πρόχειρα σπιτάκια και κάτι τροχόσπιτα που μου είπανε πως είναι οι εξοχικές κατοικίες των Γερμανών, όταν θέλουν να ξεφύγουν λίγο από την πόλη. Γενικά, ήταν ωραία διαδρομή και χαλαρωτική. (έβαλα κάποιες παραπάνω φωτό απ' όσες είχα βάλει αρχικά στην Gallery, μόνο και μόνο για να σας βάλω στο κλίμα... δεν είναι τόσο καλές, γιατί είναι εν κινήσει... sorry).



Τελικά, το κέρδος μας απ’ αυτή τη βόλτα ήταν το... ταξίδι και μόνο, καθώς Potsdam δεν είδαμε... μην τρελαθούμε κιόλας. Το Potsdam, τα παλάτια του κι όλα τα υπόλοιπα, για να τα γυρίσεις θες μία μέρα, κι εμείς δεν την είχαμε. Έτσι, όταν φτάνοντας διαπιστώσαμε ότι εκεί οι αποστάσεις ήταν πολύυυ μεγάλες και δε θα προλαβαίναμε να δούμε πολλά πράγματα, ήπιαμε ένα καφεδάκι, πήραμε το τρενάκι και πίιιισω. Όποιος πάει λοιπόν, να υπολογίσει 1 μέρα για το Potsdam και να πάρει και το τουριστικό λεωφορειάκι που σε γυρίζει στα παλάτια, γιατί οι αποστάσεις μεταξύ τους είναι τεράστιες και θα ταλαιπωρηθεί.

Πίσω στην περιήγησή μας λοιπόν και λίγες στάσεις μετά το ξεκίνημά μας με την S7, στο Wannsee, αλλάζουμε γραμμή και παίρνουμε την S1 για να επιστρέψουμε από διαφορετικό σημείο της πόλης και να δούμε και άλλα μέρη. (Όπως καταλαβαίνετε, ένα από τα προφανή πλεονεκτήματα του S-Bahn σε σχέση με το U-Bahn είναι ότι είναι υπέργειο κι έτσι απολαμβάνεις φοβερές διαδρομές). Ιδέα που αποδείχθηκε πολύ καλή, καθώς περάσαμε και από μέρη που δεν είχαμε ξαναδεί, όπως π.χ. τις τούρκικες συνοικίες, όπου είχες να παρατηρήσεις πολλά πράγματα, ακόμη και βλέποντας τους ανθρώπους που ανεβοκατέβαιναν στο τρένο. Για μένα, πολλές φορές αυτή η παρατήρηση της ζωής σε κάθε κομμάτι μίας πόλης έχει μεγαλύτερη αξία από τα αξιοθέατα, έτσι δε με πείραξε και πολύ που δεν είδα το Potsdam. Πάντως, τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως αν επιλέγαμε να δούμε την τελευταία μέρα το παλάτι στο Charlottenburg θα προλαβαίναμε καλύτερα, αλλά anyway είπαμε... no problem at all. Πίσω στην Potsdamer Platz λοιπόν, για (μαντέψτε; ) εκείνα τα γλυκάκια που σας είχα γράψει σε προηγούμενο μέρος! Τούρτα μότσαρτ για τη φίλη μου (εμένα δε μου αρέσει το πικραμύγδαλο, αλλά για όποιον είναι φαν είναι όνειρο) και μία νοστιμότατη Cherry Pie για μένα... (ή μήπως αυτό έγινε την προηγούμενη μέρα... χμμμ... μάλλον εκείνη η ανταύγεια μου -που καιρό έχω να αναφέρω- μπέρδεψε τα... γλυκά... εε... συγγνώμη τις μέρες). Εν πάσει περιπτώσει, παίρνουμε κάτι ενθύμια από το παζάρι (φοβερά ξύλινα παιχνίδια!) και αποφασίζουμε να πάμε με τα πόδια στην Friendrichstrasse για εκείνα τα τελευταία ψωνάκια που λέγαμεεε...

Ε… μ’ αυτά και μ’ αυτά η ώρα είχε περάσει και μη σας πω ότι είχαμε βγει και τελείως από το χρονοδιάγραμμά μας. Για πάμε παρακάτω και θα δείτε τι σημαίνει αυτό…
Επιστροφή στην Alexanderplatz και από εκεί στο ξενοδοχείο για να πάρουμε τις βαλίτσες και να επιστρέψουμε και πάλι στην πλατεία να πάρουμε το τρενάκι για το αεροδρόμιο. Ήταν τόση η βιασύνη μας πια, που χρησιμοποιήσαμε μέχρι και το τραμ (!) που πάει από την Alexanderplatz σε μια στάση απέναντι από το Agon και το αντίστροφο. Χμμ... τώρα που το σκέφτομαι, αν έχει κάποιος βαριές αποσκευές, ας το έχει υπόψη του είναι μία λύση. Και φυσικά αν έχεις βγάλει κάρτα, μπορείς να κινηθείς δωρεάν. Φτάνοντας στην πλατφόρμα, εν πάσει περιπτώσει, μαθαίνουμε και ότι το S9 θα είναι κοντά μας σε πάνω από... 20 λεπτά και... δένει το γλυκό. Αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια ότι θα χάσουμε το αεροπλάνο... αλλά μπορώ να κάνω και κάτι; Τπτ... απλά περιμένω και όταν έρχεται η ώρα αποβιβάζομαι και προσπαθώ να απολαύσω τη διαδρομή μέχρι το Schoenefeld. Να σας πω τη μαύρη αλήθεια, την όρεξη να χαζέψω τα τοπία -που είχα στην προηγούμενη βόλτα μέχρι το Potsdam- την είχα χάσει, αλλά, τέλος πάντων, ας πούμε ότι χάζευα. Φτάνουμε τελικά στο αεροδρόμιο, κάπου μισή ώρα πριν την πτήση, και αρχίζουμε να τρέχουμε σαν τις τρελές να κάνουμε check in. Ok, είναι αργά, θα τρέξουμε και ό,τι γίνει. Με τα πολλά φτάνουμε στην Easyjet και βλέπω ένα «closed» μπροστά μου. Τώρα δέσαμε... «Έκλεισε», φωνάζω απογοητευμένη στη φίλη μου κι εκείνη την ώρα ακούω έναν Έλληνα να μου λέει «δεν έκλεισε, τώρα κάνω εγώ check in και θα κάνετε κι εσείς μην ανησυχείτε». Πήγε η ψυχή μου στη θέση της, αν και ήδη είχα αρχίσει να κάνω και σχέδια για άλλη μια μέρα στο Βερολίνο (χαχα!), αφού έβλεπα να χάνουμε την πτήση. Εν πάσει περιπτώσει, οι κοπέλες της Easyjet εξυπηρετικότατες, ανοίξανε και το δεύτερο γκισε για να κάνουμε check in, ήρθανε και κάτι άλλοι Έλληνες μετά από μας (επίσης αργοπορημένοι) και τους δέχθηκαν κι αυτούς... ε μας έχουν μάθει τι φοβερός λαός της τελευταίας στιγμής είμαστε, τι να λέμε... Τέλος καλό... όλα καλά...

Λίγη ώρα αργότερα είμαι μέσα στο αεροπλάνο και δεν έχω και πρόβλημα να δώσω τα 2.5ευρώ για 0.33ml νερού. Προφανώς, με τόσο τρέξιμο δεν είχα σκεφτεί να πάρω από έξω ή να πιω... αλλά οκ... είναι απ’ αυτές τις έκτακτες περιπτώσεις που δεν υπολογίζεις το κόστος από κάτι. Η ώρα περνάει κι εμείς χαλαρώνουμε σκεφτόμενοι το υπέροχο Βερολίνο, αλλά και την Αθήνα που σε λίγο θα έπρεπε να ξαναβάλουμε στο πρόγραμμα μας, καθώς η εργάσιμη εβδομάδα ξεκινούσε (έστω και από την... Τρίτη). Τουλάχιστον, θα επιστρέφαμε στους 20 βαθμούς... Κάτι ήταν κι αυτό!

ΤΕΛΟΣ
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αλλη μια ωραια ταξιδιωτική ιστορία. Ευχαριστουμε chrikky
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ξαναέζησα μαζί σου το ταξίδι μας στο Βερολίνο.
Να είσαι καλά και να ξαναπάς.
Αλήθεια, στο Alexa είχαν και φέτος εκείνο το κακόγουστο χριστουγεννιάτικο χρυσό δέντρο?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
χμμμ... δε θυμάμαι κάτι.. το μόνο που θυμάμαι από ντεκόρ είναι το ασημί (σχετικά μινιμάλ) δέντρο που βλέπεις στη μία φωτό...

αλλά γενικά είμαι λίγο γκάου-μπίου σε θέματα παρατηρητικότητας κάποιες φορές... τι να σου πω... :)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αυτό είναι μια χαρά δεντράκι!
Εκείνο ήταν τεράστιο και κακάσχημο και χάλαγε όλη την εικόνα του κατ' άλλα συμπαθητικού mall τους.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ξαναέζησα μαζί σου το ταξίδι μας στο Βερολίνο.
Να είσαι καλά και να ξαναπάς.
Αλήθεια, στο Alexa είχαν και φέτος εκείνο το κακόγουστο χριστουγεννιάτικο χρυσό δέντρο?
ναι το εχουν!το παρατηρησα εγω, μιας και μπαινοβγαινα καθε μερα στο alexa λογω του super market του!το ιδιο δεντρο ακριβως, πετυχα και σε αλλο ενα μαγαζι με ρουχα(ονομα δεν θυμαμαι,δεν ειχε ωραια ρουχα και δεν το συγκρατησα)διπλα στο KaDeWe!ομολογω ομως οτι εμενα δεν με ενοχλησε καθολου!ειχα μπει για τα καλα στην χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα και ολα μου αρεσαν(ακομα και καποια πολυ υπερβολικα πραγματα!!)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εξαιρετική η αφήγησή σου !:)

Καλά ταξίδια να έχεις πάντα και όμορφες ιστορίες να μας διηγείσαι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.861
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom