Γερμανία Βερολίνο… ένα μήνα πριν τα Χριστούγεννα

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Με την Welcome Berlin όμως έχετε και έκπτωση σε άλλα πράγματα, όπως στο Dom, τον Τηλεοπτικό Πύργο και σε άλλα 198 σημεία στην πόλη οπότε σου επιστρέφει τα χρήματα και μετακίνησε με όλα τα μέσα...
 

Alkiviac

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
επειδη εχω κλεισει με την κοπελα μου να παμε ταξιδι για 5 μερες στο βερολινο θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση:αυτο που με αγχωνει πιο πολυ ειναι το πως θα παμε απο το αεροδρομιο του schonefeld στο mitte και για την ακριβεια στην οδο Chausseestr. 54 οπου βρισκεται το ξενοδοχειο μας!απ οσο εχω δει και εχω καταλαβει διπλα ειναι η σταση του U6 Schwartzkopffstrase...μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος σε αυτο το θεμα???ευχαριστω πολυ για το χρονο σας :)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Alkiviac said:
επειδη εχω κλεισει με την κοπελα μου να παμε ταξιδι για 5 μερες στο βερολινο θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση:αυτο που με αγχωνει πιο πολυ ειναι το πως θα παμε απο το αεροδρομιο του schonefeld στο mitte και για την ακριβεια στην οδο Chausseestr. 54 οπου βρισκεται το ξενοδοχειο μας!απ οσο εχω δει και εχω καταλαβει διπλα ειναι η σταση του U6 Schwartzkopffstrase...μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος σε αυτο το θεμα???ευχαριστω πολυ για το χρονο σας :)
Γτ έχεις αγχωθεί. Απλά θα πάρεις την συγκοινωνία. Εύκολα ειναι. Θα πας με λεωφορείο απο το αεροδρόμιο μέχρι τη στάση Rudow και θα πάρεις το U7 μέχρι το σταθμό Mehringdamm. Εκεί θα αλλάξεις και θα πάρεις το U6. Κατέβασε το χάρτη απο το www.bvg.de και θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες
 

Alkiviac

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ευχαριστω παρα πολυ!!!ειδα το χαρτη αλλα δεν ξερω ποσο κοντα και ποσο ευκολα μπορω να βρω τη σταση rudow...αν μπορουσες να με βοηθησεις και σε αυτο θα σου ημουν ευγνομων... :)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
ευχαριστω παρα πολυ!!!ειδα το χαρτη αλλα δεν ξερω ποσο κοντα και ποσο ευκολα μπορω να βρω τη σταση rudow...αν μπορουσες να με βοηθησεις και σε αυτο θα σου ημουν ευγνομων... :)
Το αεροδρομιο δεν εξυπηρετειται απευθειας με το μετρο, ομως υπαρχει λεωφορει, το Χ7 που σε παει στο μετρο. Νομιζω το παιρνεις εξω απο το αεροδρομιο ακριβως αν δεν κανω λαθος αν και δεν το εχω παρει ποτε. Σε λιγα λεπτα εισαι στο μετρο. Γενικα οι συγκοινωνιες να ειναι το τελευταιο πραγμα που σε αγχωνει για το Βερολινο, ειναι πολυ τακτικες, πολυ ευκολες και μετα απο μια μερα θα κυκλοφορεις ανετοτατα...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Το αεροδρομιο δεν εξυπηρετειται απευθειας με το μετρο, ομως υπαρχει λεωφορει, το Χ7 που σε παει στο μετρο. Νομιζω το παιρνεις εξω απο το αεροδρομιο ακριβως αν δεν κανω λαθος αν και δεν το εχω παρει ποτε. Σε λιγα λεπτα εισαι στο μετρο. Γενικα οι συγκοινωνιες να ειναι το τελευταιο πραγμα που σε αγχωνει για το Βερολινο, ειναι πολυ τακτικες, πολυ ευκολες και μετα απο μια μερα θα κυκλοφορεις ανετοτατα...
δε βολευει περισσότερο να παρουμε s-bahn που εχει σταθμό δίπλα στο αεροδρόμιο;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
echo2011 said:
δε βολευει περισσότερο να παρουμε s-bahn που εχει σταθμό δίπλα στο αεροδρόμιο;
Εχει κι αυτό περπάτημα απο όσο ξέρω. Γενικά για να δεις ποιος είναι ο γρηγοροτερος τρόπος να πας στον προορισμό σου βάλε στο πεδίο στο site της BVG το αεροδρόμιο και τον σταθμό του τρένου που σε βολεύει με το ξενοδοχείο και θα σου βγάλει σίγουρα το πιο γρήγορο δρομολόγιο. Δν θυμάμαι σίγουρα αν το συγκεκριμένο S-Bahn συνδέεται με το U6, νομίζω πως ναι αλλα δν παίρνω κι όρκο. Πάντως το μετρο είναι ανά 5' και μπορεί και συχνότερα ενώ το πιο τακτικό S είναι ανά 10'. Μερικα δρομολόγια είναι κι ανά 20'
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Μια πολύ ωραία ιστορία για το Βερολίνο.
Έχω κρατήσει αρκετές "σημειώσεις" που θα τις χρησιμοποιήσω στο χριστουγεννιάτικο ταξίδι στο Βερολίνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom