Γερμανία Βερολίνο… ένα μήνα πριν τα Χριστούγεννα

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
άρα δεν αξίζει να πάρουμε την welcome card με τις 3 ζώνες που καλύπτει και το potsdam; ευχαριστώ,κ ότι άλλη συμβουλή καλοδεχούμενη
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Στο Potzdam ειναι η θερινη κατοικια του Φρειδερικου του Μεγαλου,το Σανσουσι.Εκει βρισκεται και το Σαρλοττενχοφ.Αλλο Σαρλοττενχοφ,αλλο Σαρλοττενμπουργκ.Στο Ποτσνταμ φυσικα και αξιζει να πας.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
τη welcome card με τις 3 ζώνες αξίζει να την πάρεις (α) αν πας με easy (το αεροδρόμιο της ανηκει στη ζωνη 3) και (β) σκοπευεις να επισκεφτεις το potsdam και ολα τα αξιοθεατα εκει (θες μια μερα)...

αλλιως παρε ζωνες α και β :)

επισης οπως εχω αναφερει και στην ιστορια τσεκαρε αν θα επισκεφτεις καποια απο τα αξιοθεατα που εχει με εκπτωση.. (για να σε συμφερει οικονομικα η αγορα της)


(το παλάτι που αναφέρεις όπως είπαν και οι προηγουμενοι ειναι μεσα στην πόλη οχι στο potsdam)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Χριστινάκι ,μόλις σήμερα διάβασα την ιστορια σου,πως στο καλό μου είχει ξεφύγει,τόσο καιρό?
εξαιρετικές οι πληροφορίες που δίνεις και παρόλο ότι και μεις για ένα τριήμερο πήγαμε ομολογώ ότι δεν καταφέραμε να δούμε τοσα πολλά.....σίγουρα το Βερολίνο θέλει μέρες αλλά εσείς το εκμεταλευτήκατε πολύ καλά το τριημερακι σας.Μου θύμισες το δικό μου ταξίδι μιας και μέναμε και μεις στην Alexanderplatz και μου ξανάφερες στη μνήμη την ατμόσφαιρα της πόλης.Παντα πολλά και καλά ταξίδια....
 

neikos

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία
διαβαζοντας το μεγαλυτερο μερος της ιστοριας σου μου θυμισες το δικο μου ταξιδι σε αυτη την πανεμορφη πολη... δυστυχως δεν καταφερα να την χωρτασω... την επομενη φορα θα φροντισω να μεινω περισσοτερες μερες!
 

DiVa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ευχαριστούμε τόόόσο πολύ! Σχεδόν μας έκανες το πρόγραμμα για το Βερολίνο!
Φεύγουμε Δευτέρα και γυρίζουμε Παρασκευή (με easyjet εννοείται!)!
Θα γράψω εντυπώσεις όταν γυρίσω!
Εννοείται δεκτή η οποιαδήποτε πρόταση από όλους!
Καλά Ταξίδια σε όλους!
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ευχαριστούμε για τις ωραίες πληροφορίες!!!

Δε ξέρω αν άλλαξαν πολύ τα πράγματα από τότε που πήγες αλλά μασ έχεις βοηθήσει πολύ στο επερχόμενο ταξίδι μας στον βερολίνο!!

Σε ευχαριστούμε πολύ!!
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
[Έτσι, αντί για Berlin Welcome Card, θα μπορούσαμε άνετα να προμηθευτούμε 3 ημερήσιες travel cards (και μάλιστα το δεύτερο 24ωρο μόνο για τις ζώνες Α και B) και να ήμασταν καλυμμένες. Όχι ότι μιλάμε για μεγάλες διαφορές ή ότι το μετανιώσαμε (στην ουσία 3-4 ευρώ πιο κάτω θα μας έβγαινε - no big deal), απλά το σημειώνω για κάποιον που ενδιαφέρεται και θέλει την καλύτερη δυνατή επιλογή.

Κανονικά ένα απλό εισιτήριο για τα μέσα μεταφοράς πόσο κοστίζει? Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για περισσότερες διαδρομές μέσα σε μία ώρα για παράδειγμα? Η ημερήσια κάρτα για ζώνη Α,Β πόσο κοστίζει? Αν βρίσκομαι Βερολίνο απλά για λίγες ώρες (4-5) και θέλω να γυρίσω λίγο την πόλη, τα βασικά στην Alexanderplatz και μετά να φύγω από Hauptbahnof για Πολωνία να υποθέσω ότι μου αρκούν κάποια μεμονωμένα εισιτήρια?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
[Έτσι, αντί για Berlin Welcome Card, θα μπορούσαμε άνετα να προμηθευτούμε 3 ημερήσιες travel cards (και μάλιστα το δεύτερο 24ωρο μόνο για τις ζώνες Α και B) και να ήμασταν καλυμμένες. Όχι ότι μιλάμε για μεγάλες διαφορές ή ότι το μετανιώσαμε (στην ουσία 3-4 ευρώ πιο κάτω θα μας έβγαινε - no big deal), απλά το σημειώνω για κάποιον που ενδιαφέρεται και θέλει την καλύτερη δυνατή επιλογή.

Κανονικά ένα απλό εισιτήριο για τα μέσα μεταφοράς πόσο κοστίζει? Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για περισσότερες διαδρομές μέσα σε μία ώρα για παράδειγμα? Η ημερήσια κάρτα για ζώνη Α,Β πόσο κοστίζει? Αν βρίσκομαι Βερολίνο απλά για λίγες ώρες (4-5) και θέλω να γυρίσω λίγο την πόλη, τα βασικά στην Alexanderplatz και μετά να φύγω από Hauptbahnof για Πολωνία να υποθέσω ότι μου αρκούν κάποια μεμονωμένα εισιτήρια?
2.40 το εισιτήριο για ζώνες A & B. Ισχύει για 2 ώρες, αλλά δεν επιτρέπει επιστροφή προς τα πίσω με το ίδιο μέσο ή επιστροφή προς το σημείο εκκίνησης με διαφορετικό μέσο. Για μία μόνο διαδρομή είναι 1.40. Ημερήσιο εισιτήριο για απεριόριστες διαδρομές με όλα τα μέσα έχει 6.50.
Συνιστώ το ημερήσιο εισιτήριο: Η όποια διαφορά θα είναι μικρή, και δε χρειάζεται να χάνετε χρόνο να βγάζετε εισιτήριο κάθε φορά.

Αν πάτε και στη ζώνη C (π.χ. αεροδρόμιο Schoenenfeld), οι τιμές είναι λίγο αυξημένες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αν εχετε εισιτηριο για Α & Β μονο και θελετε νε πατε στην C,κανετε επεκταση εισιτηριου στα αυτοματα μηχανηματα.Δεν πληρωνετε ολο το εισιτηριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom