Γερμανία Βερολίνο… ένα μήνα πριν τα Χριστούγεννα

Rivendell

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τέλεια αφήγηση.....περιγραφικότατη!!!Θέλω απεγνωσμένα εδώ και καιρό να πάω Βερολίνο,δυστυχώς το είδα μόνο για...10 ώρες σε κάποια επίσκεψη στην Γερμανία και το έχω "αχτι"!!!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω-επειδή ο επαγγελματικός μου χρόνος είναι αρκετά πιεσμένος-αξίζει το Βερολίνο για μια επίσκεψη 3 ημερών περίπου?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Rivendell, σε καταλαβαίνω! Κι εγώ δυστυχώς (πλην καλοκαιρινής άδειας, άντε και κανενός πενθημέρου στην καλύτερη περίπτωση xmas ή πάσχα που συνήθως πάω σε συγγενείς και εντός Ελλάδας) το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ξεκλέβω καμιά Δευτέρα και να πηγαίνω τριήμερα (όταν βρίσκω καμιά ασυναγώνιστη προσφορά σε εισιτήρια ;)).

Τώρα να σου πω ότι φτάνουν 3 μέρες για να δεις το Βερολίνο... δε φτάνουν. Προσωπικά, άφησα πάρα πολλά πράγματα απ' έξω. Αν μπορείς να μείνεις 5-7 μέρες, θα ήταν το ιδανικό.

Και το τριήμερο όμως (αν δεν έχεις άδεια) είναι ένα καταπληκτικό "σφηνάκι" που μπορείς να το οργανώσεις να περάσεις υπέροχα! Και τα υπόλοιπα μια άλλη φορά ;)
 

Rivendell

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Όπως το είπες,ένα καταπληκτικό σφηνάκι..και μάλλον, έτσι θα το κάνω.Θα ξεκινήσω να ψάχνω προσφορές-ατομικά πακετάκια κι ελπίζω προς την άνοιξη να τα καταφέρω. :)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
το τριήμερο της καθαρής Δευτέρας φαίνεται καλή ευκαιρία :)
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
γνωριζει κανεις που θα βρω πληροφοριες σχετικα με τα τραινα στην γερμανια
θελω να παω απο αμβουργο βερολινο με τραινο ,πιστευω οτι ειναι και ο καλητερος τροπος
εκτος αν προτεινετε κατι αλλο?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
γνωριζει κανεις που θα βρω πληροφοριες σχετικα με τα τραινα στην γερμανια
θελω να παω απο αμβουργο βερολινο με τραινο ,πιστευω οτι ειναι και ο καλητερος τροπος
εκτος αν προτεινετε κατι αλλο?
δεν ξερω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος, ξερω ομως οτι ο πιο φθηνος ειναι να πας με πουλμαν!ειχα δει φοβερες προσφορες για την διαδρομη που θες!!θα βρω το σαιτ και θα επανελθω!
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
γνωριζει κανεις που θα βρω πληροφοριες σχετικα με τα τραινα στην γερμανια
θελω να παω απο αμβουργο βερολινο με τραινο ,πιστευω οτι ειναι και ο καλητερος τροπος
εκτος αν προτεινετε κατι αλλο?
Μπορείς να εμπιστευτείς τα γερμανικά τρένα. Φτάνουν στον προορισμό τους ακριβώς στην ώρα τους, είναι άνετα, καθαρά και τα τοπικά (RD) είναι φτηνά. Μέσα στο κρατίδιο π.χ. Βαυαρία τα 5 άτομα ταξιδεύουν όπου θέλουν για ένα 24ωρο με 30 ευρώ. Πληροφορίες θα βρεις στο www.bahn.de - Ihr Mobilit μαζί με τιμές. Αυτό που λένε αυτό ισχύει.
Οσο για το πούλμαν που λέει η Latina οι γερμανοί επειδή έχουν πολύ καλό σιδηρ. δίκτυο δεν έχουν πολλά δρομολόγια με πούλμαν. Μπορείς όμως να βρεις στο BERLIN LINIEN BUS - Die preiswerten Linienbusse zu έχει και στα αγγλικά. Είναι πιο φτηνό από τα τρένα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Μπορείς να εμπιστευτείς τα γερμανικά τρένα. Φτάνουν στον προορισμό τους ακριβώς στην ώρα τους, είναι άνετα, καθαρά και τα τοπικά (RD) είναι φτηνά. Μέσα στο κρατίδιο π.χ. Βαυαρία τα 5 άτομα ταξιδεύουν όπου θέλουν για ένα 24ωρο με 30 ευρώ. Πληροφορίες θα βρεις στο www.bahn.de - Ihr Mobilit μαζί με τιμές. Αυτό που λένε αυτό ισχύει.
Οσο για το πούλμαν που λέει η Latina οι γερμανοί επειδή έχουν πολύ καλό σιδηρ. δίκτυο δεν έχουν πολλά δρομολόγια με πούλμαν. Μπορείς όμως να βρεις στο BERLIN LINIEN BUS - Die preiswerten Linienbusse zu έχει και στα αγγλικά. Είναι πιο φτηνό από τα τρένα.
εγω παντως οταν πηγα στον σταθμο των τρενων να ρωτησω για βερολινο-δρεσδη με επιστροφη μου ζητησαν γυρω στα 120ευρω το ατομο που μου φανηκαν πολλα!μου ειπαν βεβαια οτι υπαρχουν προσφορες τα σαββατοκυριακα, αλλα ελα που εγω ηθελα να παω καθημερινη!εν τελει, πληρωσαμε στο πουλμαν 25 ευρω το ατομο και πηγαμε ανετα και οικονομικα!στον σταθμο των πουλμαν ειχα δει φοβερες τιμες για αμβουργο και ειχε αρκετα δρομολογια(νομιζω 30ευρω το ατομο)!το σαιτ ειναι αυτο που σου εδωσε η macrafin!ψαξτο!!αν ειστε πολλα ατομα εχει σημαντικη εκπτωση στο τρενο, αλλα νομιζω οτι πρεπει σε αυτη την περιπτωση να το κλεισεις απο τον σταθμο κι οχι μεσω ιντερνετ!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
chrikky συνηδειτοποίησα ότι είχα αφήσει την ιστορία σου στη μέση! Σήμερα την ξαναδιάβασα όλη από την αρχή (να την ξαναθυμηθώ κιόλας) μονορούφι! Είναι πολύ ωραάιος ο τρόπος που γράφεις και δίνεις πάρα πολύ χρήσιμες πληροφορίες ειδικά για κάποιον που δεν έχει πάει! Μπράβο!:clap:
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
ευχαριστω,πληροφοριακα ξεκινανε απο 29 εως 68 ευρω εξαρταται την διαθεσιμοτητα θεσεων και η διαρκεια ειναι 2:50
μιλαω παντα για ICS το γρηγορο.
 

marazoum

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Munich - Brno
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Ωραία αφήγηση πραγματικα ξαναέζησα το ταξίδι που έκανα και γω στο Βερολίνο τα Χριστούγεννα του '08. Μόνο που σε εμας δεν χιόνισε καθόλου:rolleyes:.
Ξαναπήγαινα χωρίς δευτερη σκέψη!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
varioAthens & marazoum, tnx για τα καλά σας λόγια!

την ξαναδιάβασα κι εγώ τώρα που ξανα-ανέβηκε το thread και συμφωνώ ότι... άνετα θα ξαναπήγαινα! άφησα τόσα απ' έξω εξάλλου...

βέβαια, προς το παρόν προτεραιότητα έχουν άλλα μέρη, αλλά κάποια στιγμή πού ξέρεις.. μπορεί να ξαναέρθει το βερολίνο στο προσκήνιο :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom